Manipulacja w związku to niezwykle trudny temat. Zazwyczaj związki i relacje z partnerami nie mogą być przez obie strony oceniane obiektywnie. Winę za to biorą towarzyszące im uczucia, emocje i życiowe doświadczenia. Jest to na tyle naturalne, że zwykle problem może zostać zauważony dopiero przez osobę z zewnątrz. Pomimo tego, często osoba, której ten problem dotyczy, wypiera się tego lub nie chce go zauważyć. Duży nacisk w dzisiejszych czasach kładzie się na świadomość kobiet w temacie przemocy domowej, również tej psychicznej.

Pamiętać musimy, że manipulacja jest rzeczą, której należy się wystrzegać i nie dopuszczać, aby partner przejmował nad nami kontrolę. Czasem mówi się, że taki jest po prostu charakter- zaborczy, uparty człowiek zwykle taki zawsze był. Oczywiście, że są to cechy charakteru wielu osób i są one w porządku, dopóki nie zaczną być wykorzystywane do wpływania na decyzje i uczucia drugiej osoby. Jak w takim razie rozpoznać manipulanta? Jeśli w naszym związku zaczynamy czuć się przytłoczeni, a zachowanie partnera wzbudza w nas wątpliwości, warto przyjrzeć się kwestiom wspomnianym poniżej.

Manipulacja w związku. 7 oznak, że Twoja druga połówka Tobą manipuluje

#01 Kłamstwo

Jest pierwszą oznaką tego, że ktoś próbuje naginać rzeczywistość i tworzyć swoje własne wersje wydarzeń. Osoba taka często robi to niezwykle umiejętnie, więc zorientowanie się przychodzi naprawdę ciężko. Jeśli już uda się zauważyć, że historie opowiadane nam przez drugą połówkę wydają się nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością, to właśnie przez to, że partner zaczyna gubić się w ułożonej przez siebie wersji wydarzeń. Albo po prostu zaniedbał pewne szczegóły. Kłamstwo nigdy nie jest dobrym wyjściem, nawet z najgorszej sytuacji. Prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw. A samo w sobie kłamstwo jest kiepskim fundamentem dobrego związku.

Sprawdź: Mowa ciała kłamców. Jak rozpoznać, że ktoś kłamie?

#02 Dominacja w rozmowie

Często ktoś, kto nie może znaleźć słusznych argumentów albo nie do końca wie co powiedzieć, ucieka się do mówienia po prostu jak najwięcej. Ma na celu sprawić wrażenie, że to on przejmuje kontrolę w tej rozmowie i nie chce pozwolić na przejęcie głosu przez osobę, z którą rozmawia. Takie kłótnie często też kończą się nagłym wyjściem z domu, czy też przejściem do innego pokoju. Dlatego, że przy braku argumentów, manipulant nie chce w dalszym ciągu prowadzić rozmowy, gdyż wie, że nie jest w stanie jej wygrać. Osoba przytłoczona ilością informacji i sposobem przekazu często zaczyna mieć wątpliwości co do swoich racji, więc w tej walce i tak wygrywa manipulant.

#03 Obwinianie wszystkich dookoła za swoje błędy

Manipulant zrobi wszystko, aby tylko nie przyznać się do winy. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, kiedy pozyska z przyznania się jakieś korzyści dla siebie. Nic ze wszystkich złych rzeczy, jakie robi, nie jest jego winą. Jeśli nie posprząta kurzy to nie dlatego, że zapomniał, a dlatego że w międzyczasie zapytałaś co zrobić na obiad i przez to wyleciało mu z głowy, więc chyba jasne, że wina leży po Twojej stronie. Swoje złe nawyki tłumaczy złym wychowaniem przez rodziców albo trudnym dzieciństwem. Wszyscy dookoła ponoszą winę za jego zachowanie.

#04 Obniżanie poczucia wartości

Manipulant powoduje u partnera obniżanie poczucia własnej wartości. Poprzez wytykanie słabości i wmawianie, że są one powodem do wstydu, zasiewa on w partnerze ziarno, na podstawie którego budowane są kompleksy i niepewność siebie. Zwraca uwagę na rzeczy nieistotne, wyolbrzymiając ich wartość, sprawiając, że partner będzie czuł się zakompleksiony, a manipulant osiągnie swój cel.

#05 Przekręcanie faktów i tworzenie własnych wersji wydarzeń

Podczas rozmowy, czy kłótni z manipulantem, nierzadką praktyką jest wychwytywanie z rozmowy różnych sytuacji, które nijak nie wiążą nam się z tym, co rzeczywiście się wydarzyło. Manipulant wmawia, że sytuacja wydarzyła się zupełnie inaczej. Zmieniając jej znaczenie oczywiście na swoją korzyść. Osoby żyjące w związku z manipulantem często doświadczają poczucia, że rzeczywiście zapominają, w jaki sposób działy się sytuacje w przeszłości i wierzą, że wersja partnera jest tą właściwą. Jeśli już zaszczepi się w partnerze poczucie niepewności i wątpliwości w swoją pamięć, każda następna próba koloryzowania faktów będzie dla manipulanta coraz łatwiejsza.

#06 Udawanie zakłopotania i niewiedzy

Niezwykle często, podczas rozmowy z manipulantem, pada stwierdzenie „nie rozumiem, o czym mówisz” lub „naprawdę nie wiem, o co Ci chodzi”. Są to klasyki, które mają za zadanie wpędzić partnera w poczucie, że za bardzo komplikuje sytuację i wyolbrzymia problem. Często też taka forma przekazu się udaje, ponieważ druga osoba albo dochodzi do wniosku, że może rzeczywiście niepotrzebnie robi z niczego problem, albo kończy rozmowę, ponieważ każdy argument jest odpierany właśnie tym stwierdzeniem. Oprócz wypierania problemów manipulant często zadaje pytanie „ale o co Ci chodzi?”, które na pozór ma sprawiać wrażenie, że oczekuje wyjaśnienia problemu. Jednak w rzeczywistości przeciąga rozmowę, aby partner się wysilił, a on miał czas na wymyślenie argumentów.

#07 Stawianie ultimatum lub wyznaczanie granic czasowych na udzielenie odpowiedzi

Kiedy słyszymy „albo się z tym zgadzasz, albo to koniec” czy „albo się z tym pogodzisz, albo nie będzie nam się żyło dobrze”, to wiemy, że mamy do czynienia z typową manipulacją. Występuje tutaj narzucenie swojego zdania przy presji uczuć, które towarzyszą rozmowie, co często kończy się uleganiem i osiągnięciem celu przez manipulanta. Również polecenia z rodzaju „masz 10 minut na decyzję albo nie podejmujemy więcej tego tematu” są ewidentną manipulacją słowną. Przygnębia ona rozmówce i stawia w kłopotliwej sytuacji.

Uwagi końcowe

Prawdą jest, że istnieje wiele technik manipulacji drugim człowiekiem i są one niewątpliwie trudne do wykrycia w relacji partnerskiej. Naszym zachowaniom i reakcjom towarzyszą uczucia i emocje, które nie pozwalają obiektywnie spojrzeć na sygnały, jakie przekazuje nam druga osoba. Z manipulacją bezsprzecznie należy walczyć. Jeśli nie jesteśmy w stanie pomóc sobie sami, ucząc się o tym jak nie poddawać się wpływom manipulantów, warto zasięgnąć porady specjalisty. Problem jest na tyle powszechny, że nasze pytania i wątpliwości nie będą powodowały zaskoczenia.

Sprawdź też: 14 cech toksycznych ludzi i jak sobie skutecznie z nimi radzić oraz 7 zasad wywierania wpływu – jak uzyskać od innych to co chcesz