Każdy z nas ma czasem wątpliwości. To oznaka, że jesteśmy ludźmi, istotami które mają rozwinięte mózgi, zdolność myślenia i podejmowania racjonalnych decyzji. Wątpliwości, o ile nie przekraczają pewnych granic, mogą nam pomagać i chronić przed błędami. Jednak przesadne wątpliwości blokują i nie pozwalają ruszyć dalej i osiągnąć zamierzonych celów. Wiele osób cierpi na “paraliż” spowodowany ogarniającymi ich wątpliwościami, niepewnością, niezdecydowaniem. Twoje nastawienie i pewność siebie w dużym stopniu decyduje o sukcesie i o tym, czy osiągniesz to, czego chcesz. Jeśli wątpliwości przejmą nad Tobą kontrolę to możesz też utracić kontrolę nad swoim życiem. Przez brak pewności ograniczasz swoje szanse na dobre i spełnione życie jakie chcesz mieć. Jak pozbyć się wątpliwości i zyskać pewność siebie?

Aby zbudować poczucie pewności siebie i mieć pod kontrolą swoje wątpliwości warto wiedzieć jakie są rodzaje naszego zwątpienia. Wątpliwości mogą mieć różne twarze i przybierać różne formy. Mateusz Grzesiak psycholog, przedsiębiorca, mówca, trener i ekspert od rozwoju osobistego w swojej nowej książce “Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje“, opisuje siedem typów wątpliwości. Przyjrzyjmy się im po kolei, aby móc rozpoznać naszego potencjalnego “wroga” pewności siebie. Zaczynamy!

“Zdradzieckie wątpliwości: przez nie lękamy się próbować i tracimy to, co moglibyśmy uzyskać”. – William Szekspir

Oto 7 typów wątpliwości według Mateusza Grzesiaka

#01 Unikanie

Znajdowanie wymówek, by nie podejmować działania.

#02 Ratunek z zewnątrz

Szukanie pomocy, wyręczanie się innymi, liczenie na los, co powoduje powstanie zależności.

#03 Bezsilność 

Reaktywność, apatia, brak wiary w to, że los się odmieni. Bezsilność skutkuje niepodejmowaniem działania.

#04 Autosabotaż

Autosabotaż to wątpliwość polegająca na atakowaniu siebie. Może też przyjąć formę pesymisty. Powoduje obniżenie jakości relacji z samym sobą i z innymi.

#05 Perfekcjonizm

Perfekcjonizm prowadzi często do stawiania sobie nieosiągalnych wymagań. Widzimy świat zerojedynkowy: albo coś mi wyjdzie świetnie, albo beznadziejnie, nie ma opcji pośrodku. Zawieszanie sobie poprzeczek na nieosiągalnych wysokościach, może prowadzić do frustracji i braku efektywności.

#06 Syndrom oszusta

Syndrom oszusta jest psychologicznym zjawiskiem powodującym brak wiary we własne osiągnięcia. Pomimo zewnętrznych dowodów własnej kompetencji, osoby cierpiące z powodu tego syndromu, pozostają przekonane,
że są oszustami i nie zasługują na sukces, który osiągnęły. Syndromowi temu mogą towarzyszyć niepokój, stres, depresja.

#07 Focus na braku

Skupianie się na tym, czego nie ma. Brak gotowości do tego, żeby się chwalić, permanentne zauważanie dookoła siebie braków. Powoduje to smutek, żal, poczucie, że jest się nieszczęśliwym.

Uwagi końcowe

Oto 7 “twarzy” wątpliwości. Przeanalizuj tą listę pod kątem sytuacji, w których poddajesz się konkretnemu typowi wątpliwości. Przesadne wątpliwości skutecznie potrafią podkopać poczucie naszej wartości, podciąć skrzydła i odebrać chęci działania.

Jeśli nie narzekasz na brak pewności siebie, to świetnie, prawdopodobnie nie musisz nic zmieniać. Jeśli jednak ciągle masz wątpliwości i brać ci wiary w siebie to czas coś z tym zrobić.

Pewność siebie ma znaczenie!

Pewność siebie odrywa ważną rolę w życiu. A co to takiego pewność siebie? Pewność siebie to poczucie wewnętrznej harmonii, gdyż akceptujesz siebie, z całym zasobem swoich sił i słabości. Wpływa na to co myślisz o sobie, o swoim życiu i marzeniach.

Pewność siebie chroni cię przed wszystkim, co negatywne – kiedy jej brakuje, pojawiają się lęk i obawa. Wtedy nie robisz postępów i się zatrzymujesz.

Człowiek pewny siebie jest silny, odważny, bazuje na faktach. Ma przekonanie, że używając własnych sił, potrafi stawić czoło większości problemów i je rozwiązywać. Jest zdolny do przezwyciężania obaw oraz podejmowania działań pomimo wątpliwości, lęku i stresu. 

“Pewność siebie wprawdzie gór nie spłaszcza, ale pozwala je zdobywać!”

Jak zyskać więcej pewności siebie?

Pewność siebie ma znaczenie, a dobra wiadomość jest taka, że pewność siebie to umiejętność. Człowiek się z nią nie rodzi, można jej nabyć. Pewność siebie to “nawyk”, który można każdego dnia doskonalić i wzmacniać, mimo że będą cię nękały lęk, zmartwienia i wątpliwości, które są elementem codziennych wzlotów i upadków.

Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje - Mateusz Grzesiak
Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje – Mateusz Grzesiak

Aby sobie ułatwić to zadanie sięgnij po wydaną przez Onepress, nową książkę Mateusza Grzesiaka – Pewność siebie – Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje. Mateusz Grzesiak rozkłada w niej na czynniki pierwsze temat pewności siebie. Patrzy na pewność siebie z różnych perspektyw, o który być może jeszcze nie myślałeś. Daje też gotowe rozwiązania i sposoby, za pomocą których możesz zbudować swoją pewność siebie. Opisuje praktyczne ćwiczenia, które od teorii pozwolą ci przejść do działania i praktyki.

Czy dzięki tej książce zbudujesz pewność siebie z dnia na dzień? Nie oszukujmy się – nie, tak się nie stanie. Dlatego, że budowanie pewności siebie to złożony proces, który wymaga czasu i samopoznania. Świadomości siebie, swoich ograniczeń i możliwości. Ale bez tej książki zdecydowanie będzie ci trudnej i zajmie to więcej czasu. Po co komplikować sobie życie? Trzeba je upraszczać! Jak być pewnym siebie Mateusza Grzesiaka pomoże ci przejść ten proces i zyskać upragnioną wiarę w siebie. A gdy to się stanie, gdy będziesz bardziej pewny siebie to sukces o jakim marzysz, szczęście jakiego pragniesz i spełnione życie będą Twoje!

“Prawdziwa pewność siebie nie ogląda się na statusy i symbole. Ona wypływa z czegoś zupełnie innego. Prawdziwa pewność siebie czerpie z głębokiego spokoju, bazującego na samoświadomości tego, kim jestem, co umiem, czego nie umiem i co jestem w stanie faktycznie dać innym”.  – Mateusz Grzesiak

Sprawdź: Jak pewny siebie jesteś? Test pewności siebie

A Ciebie dopadają wątpliwości? Jak sobie z nimi radzisz? Jak pewny siebie jesteś?