Słynny Henry Ford kiedyś powiedział: „Jeżeli myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację”. To trafne spostrzeżenie  pokazuje, jak wielka przepaść leży między wiarą w siebie a jej brakiem i jak różne rezultaty mogą przynieść nasze działania. Zwątpienie i brak pewności siebie sprawiają, że wydajemy nieprawidłowe osądy. Dokonujemy niewłaściwych wyborów. W rezultacie zaczynamy zachowywać się w taki sposób, że nasze obawy się spełniają. Brak pewności siebie generuje zachowania, które potwierdzają niską samoocenę, ograniczając zdolność osiągania czegokolwiek wartościowego. A to jeszcze bardziej osłabia naszą wiarę w siebie.

Pewność siebie to fundament poczucia własnej wartości – jego przyczyna i skutek. Prawdziwa pewność siebie czerpie z głębokiego spokoju, bazującego na samoświadomości. Pewność siebie to drogę do rozwoju, sukcesu, samorealizacji i osobistego szczęścia. Dlatego jeśli zauważasz u siebie brak wiary w siebie, to powinieneś zająć się tym problemem. Na szczęście pewność siebie nie jest cechą wrodzoną. Możesz się zmienić. Możesz stać się osobą pewną siebie.

Jak być pewnym siebie, wzmocnić wiarę w siebie i swoje talenty? Oto kilka cennych wskazówek z najnowszej książki dr Mateusza Grzesiaka – Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje, które mogą Ci w tym pomóc.

“Jaka Twoja pewność taka Twoja zdolność!”

Jak pewny siebie jesteś? Test pewności siebie

Czym jest pewność siebie?

Aby zbudować poczucie pewności siebie, trzeba określić czym ona tak naprawdę jest. Samo zagadnienie pewności siebie nie jest wbrew pozorom jednoznaczne. Można na nie spojrzeć co najmniej z trzech różnych perspektyw, traktując pewność siebie jako: stan emocjonalny, obraz siebie, relację z sobą. 

W przypadku pewności siebie człowiek jest silny, odważny, bazuje na faktach. Wie, czego chce i o co mu chodzi. Ma orientację w tym, co się dzieje dookoła, a także widzi szerszy obraz i szerszą perspektywę. Brak pewności siebie oznacza, że ktoś czuje lęk, jest zdenerwowany lub podenerwowany, nieodpowiednio podekscytowany, skonfundowany, zawstydzony. 

“Pewność siebie to jest świadomie i skutecznie zarządzany ekosystem różnych części naszej psyche. To właśnie uważam za pewność siebie”. – Mateusz Grzesiak

Wykonaj test i sprawdź, czy brakuje Ci pewności siebie!

Aby móc zwiększyć swoją pewność siebie powinieneś najpierw określić na jakim poziom Twoja pewność siebie jest obecnie. Istota jest diagnoza zarówno słabości jak też sił. Słabością mogą być: niepewność siebie, wstyd, zaniżone poczucie własnej wartości. Diagnozowanie swoich sił jest ważne, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach jesteś pewny siebie, czujesz się silny, wierzysz w swoje możliwości. Dzięki tym informacjom i wzorcom, w których jesteś pewny siebie, zyskujesz wiedzę o tym, jak pewność siebie budować.

Wykonaj test i sprawdź, czy brakuje Ci pewności siebie. Dr Mateusz Grzesiak opracował prostą i skuteczną metodę jak możesz to zrobić. Oto sprawdzony sposób jak wykonać test pewności siebie. 

#01 Zrób listę kontekstową

Pewność siebie mierzy się w określonych sytuacjach. Powinieneś wziąć pod uwagę trzy konteksty: 1. miejsca, 2 osoby, 3. aktywności.

Zrób listę miejsc, w których masz lub tracisz pewność siebie, osób, przy których ją masz lub Ci jej brakuje, oraz aktywności, przy których Twoja pewność siebie rośnie lub maleje.

CzynikMiejscaOsobyAktywności
Oceń swój poziom pewności siebie

#02 Oceń swój poziom pewności siebie

Oceń swoją pewność siebie w przedziale 0-10, biorąc pod uwagę kontekst miejsca, osób i aktywności. Ocena w przedziale od 0 do 5 oznacza, że masz mniej pewności siebie albo nie masz jej w ogóle: 0 – w ogóle, 5 – jesteś na granicy pewności siebie. Pewność siebie zaczyna się od poziomu 6 i kończy na 10, gdzie 10 oznacza 100% pewność siebie.

W domu (kontekst miejsca) możesz czuć się pewniej np. na poziomie 8, niż na uczelni czy w pracy np. na 5. W kontakcie z życiowym partnerem (kontekst osoby) możesz czuć się na 10, a w kontakcie z szefem na poziomie 4. Jadąc na rowerze (kontekst aktywności) możesz czuć się pewny siebie na 9, a występując publicznie przed dużą widownią na 2 itp.

#03 Obserwuj, diagnozuj, działaj!

Wyciągnij wnioski z danych. Opracowując tabelę i dokonując oceny przemyśl, dlaczego w konkretnym miejscu, wobec konkretnych osób albo podczas wykonywania danej czynności czułeś się niepewny siebie albo przeciwnie — bardzo pewny siebie. Obserwuj szczególnie sytuacje, w których Twoja pewność siebie jest niska (wyniki od 0 do 5), a w których wysoka (wyniki od 6 do 10). Zdiagnozuj przyczynę.

Jeśli brakuje Ci pewności siebie w sytuacjach, które przytrafiają Ci się bardzo rzadko, dotyczą jednorazowych zdarzeń możesz je pominąć (np. gdy niepewnie się czujesz w kostiumie na balu przebierańców). Nie trać czasu i energii, aby to zmienić.

W nowych sytuacjach niższa pewność siebie może być czymś dobrym. Może ograniczyć ryzyko i niebezpieczeństwo. Gdy pierwszy raz wsiadasz na motocykl to pewność siebie na poziomie 10 i brawura może skończyć się tragicznie.

Pracować powinieneś nad sytuacjami, w których Twoja pewność siebie jest niska, a te zdarzenia są powtarzalne albo mają duże znaczenie na przykład dla Twojego samorozwoju, czy kariery.

“W pewności siebie wcale nie chodzi o butę, arogancję czy nieomylność. Chodzi o samoświadomość”. – Mateusz Grzesiak

Uwagi końcowe

Pewność siebie wypływa z naszego wnętrza. Bierze się z pozytywnych doświadczeń, których rezultatem jest coraz większe samopoznanie. To ono sprawia, że zaczynamy wierzyć w siebie, a uczucie to jest mocne i trwałe. Prawdziwa pewność siebie — czyli własna skuteczność — to świadomość własnych umiejętności i wiara w swoją zdolność do samodoskonalenia.

Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje - Mateusz Grzesiak
Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje – Mateusz Grzesiak

Brakuje Ci pewności siebie? Chcesz w pełni zrozumieć, czym jest pewność siebie, i jakie pułapki zastawił Twój umysł, aby ją w Tobie zdusić? Co zrobić aby stać się osobą pewną siebie? Sięgnij koniecznie po najnowszą książkę dr Mateusza Grzesiaka Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje, która ukazała się dzięki wydawnictwu Onepress.

Dr Mateusz Grzesiak to psycholog, wykładowca, przedsiębiorca, autor licznych publikacji na temat rozwoju osobistego, komunikacji oraz skutecznych metod osiągania zawodowych i życiowych celów. Łącząc wiedzę psychologiczną z pedagogiczną, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenia związane z pracą z ludźmi z różnych części świata, a także własne przeżycia, opisał wielowymiarowo temat pewności siebie.

Jeśli chcesz zrozumieć, czym pewność siebie naprawdę jest, jak działa, jak ją budować, to masz w zasięgu ręki gotowy przepis, który Cię tego nauczy. W książce dr Mateusz Grzesiak rozkłada pewność siebie na czynniki pierwsze i patrzy na nią pod wieloma kątami. To nie jest tylko sucha i nudna teoria. Bo przecież sama wiedza bez praktyki jest niewiele warta. Znajdziesz w niej też praktyczne sposoby i ćwiczenia, które jeśli zastosujesz i wykonasz pomogą Ci zbudować oraz wzmocnić Twoją pewność siebie.

Wyrusz w podróż do prawdziwej pewności siebie!

Pewności siebie nie zdobywa się z dnia na dzień. To proces, który wymaga czasu, pracy nad sobą, ale zdecydowanie warto podjąć ten trud wędrówki ku pewności siebie. Bo wiara w siebie to droga, która prowadzi do rozwoju, szczęścia i sukcesu na miarę Twoich marzeń! Uwierz w siebie! Bądź pewny siebie!

“Prawdziwa pewność siebie czerpie z głębokiego spokoju, bazującego na samoświadomości tego, kim jestem, co umiem, czego nie umiem i co jestem w stanie faktycznie dać innym”. – Mateusz Grzesiak

A jak Twoja pewność siebie?