Co robisz ze swoim czasem? Czas jest Twoim najcenniejszym i najrzadszym z zasobów. 1440 minut tylko tyle masz do dyspozycji w ciągu dnia. Sposób w jaki korzystasz z tych cennych minut zależy od ciebie. Straconego czasu nie odzyskasz. Chcesz lepiej zarządzać swoim czasem, aby go nie tracić? Chcesz zwiększyć osobistą wydajność nawet dziesięciokrotnie? System E-3C może ci w tym pomóc!

Kevin Kruse jest autorem bestsellerów „New York Timesa”, współpracownikiem „Forbesa”, coachem i prelegentem oraz założycielem kilku firm przynoszących miliony dolarów zysku. Doradzał wielu CEO z listy „Fortune 500″, generałom Korpusu Piechoty Morskiej i członkom Kongresu Stanów Zjednoczonych. Kevin Kruse wnikliwie przenalizował nawyki i metody stosowane przez ludzi sukcesu – 7 miliarderów, 13 olimpijczyków, 29 wzorowych studentów oraz 239 topowych przedsiębiorców. Chciał się dowiedzieć w czym tkwi ich tajemnica sukcesu? Okazuje się, że wspólnym mianownikiem ludzi sukcesu jest ich podejście do czasu. Czas zdecydowanie jest na górze listy priorytetów ludzi o ponadprzeciętnych osiągnięciach. Zainspirowany tym jak ludzie sukcesu zarządzają czasem Kevin Kruse opracował autorski system E-3C, który może cię zainspirować i pomóc ci działać bardziej skutecznie i efektywnie. Dzięki niemu nie tylko będzie miał lepszą kontrolę nad swoim czasem, ale będziesz też działał zdecydowanie bardziej wydajnie bez poczucia przepracowania i przytłoczenia obowiązkami.

„Magiczną liczbą, która może zmienić Twoje życie, jest 1440”. – Kevin Kruse

System E-3C – czyli jak zwiększyć swoją osobistą wydajność nawet dziesięciokrotnie !

E – Energy (energia)

Pierwszym krokiem i najważniejszym składnikiem systemu E-3C jest E jak energia.

Nie możesz mieć więcej czasu, ale możesz zwiększyć swoją wydajność. Zwiększenie energii i koncentracji jest najważniejszym kluczem zwiększenia osobistej produktywności. Najlepszym sposobem zwiększenia ogólnego poziomu energii jest zadbanie o własne zdrowie.

Co robią ludzie sukcesy, aby mieć więcej energii? Ludzie sukcesu mają dobre nawyki i rytuały, które im w tym pomagają. Przede wszystkim dbają o podstawy dobrze się odżywiają, regularnie ćwiczą i wysypiają się. Mają też swoje poranne rytuały, które tworzą bazę dla energii, czystej wizji i przenikliwości na cały dzień. W ciągu dnia natomiast działają, kierując się cyklem impulsu i przerwy, aby utrzymać maksymalną wydajność.

C – Capture (przechwytywanie)

Pierwsze C w systemie E-3C oznacza Capture, czyli przechwytywanie.

Musisz „przechwycić” wszystkie istotne informacje i umieścić je jednym miejscu.  Zamiast próbować zachować wszystko w mózgu i swojej pamięci. Najlepiej korzystaj z tradycyjnego papierowego notatnika.

Ludzie sukcesu często korzystają z notatnika i zapisują wszystko, co chcą zapamiętać. Poza notowaniem zadań do wykonania zapisują przebieg i wnioski z rozmów oraz spotkań, nowe pomysły, opisują doświadczenia, wiele innych informacji i danych, których mogą później potrzebować.

Potraktuj taki notatnik jak swój zewnętrzny mózg. Im więcej znajdzie się w nim informacji, tym mniej będziesz obciążać mózg biologiczny. Prowadzenie notatnika poprawia skuteczność działania. Jeśli zapisujesz wszystkie potrzebne rzeczy, nie potrzebujesz żadnych list zadań do zrobienia. Po prostu najszybciej jak to możliwe zaplanuj wykonanie każdego zadania w określonym czasie w swoim kalendarzu.

C – Calendar (kalendarz)

Drugie C w systemie E-3C oznacza Calendar, czyli kalendarz.

Zapomnij o listach zadań do zrobienia. Jeśli chcesz coś „zaplanować”, od razu zapisz ten element w konkretnym dniu i o określonej godzinie w kalendarzu.

Ludzie odnoszący wielkie sukcesy umiejętnie chronią swój plan dnia, świadomi, że tak naprawdę nic nie jest ważniejsze niż czas. Mówią „nie” wszystkim i w reakcji na wszystko, co nie pasuje do ich priorytetów.

Wykonują zadania tylko wtedy, gdy nie da się ich odrzucić, przekazać lub zmodyfikować z uwzględnieniem efektywności. Stosują też zasadę 80/20. Spędzają czas na realizacji 20% zadań, które przynoszą 80% wartości, a z reszty rezygnują.

Zidentyfikuj swoje najważniejsze priorytety (MIT – ang. Most Important Task) i pracuj nad nimi codziennie. Najlepiej zanim zajmiesz się czymkolwiek innym. Zawsze powinieneś wiedzieć, które zadanie jest dla ciebie najważniejsze.

Musisz przede wszystkim zarezerwować w kalendarzu czas na realizację swojego MIT. Czas dla innych działań, które wspierają realizację Twoich najważniejszych wartości, powinien również zostać jasno zdefiniowany i zarezerwowany w kalendarzu z ustaloną z góry regularnością.

C – Concentrate (skupienie)

Trzecie C w systemie E-3C oznacza Concentrate, czyli koncentrację.

Ludzie odnoszący wielkie sukcesy aktywnie pracują z kalendarzem i nie reagują na bodźce takie jak sygnał nowej poczty w skrzynce poczty przychodzącej, wiadomości z mediów społecznościowych, a ponadto
alergicznie reagują na pytanie typu „masz chwilkę”.

Zapomnij o wielozadaniowości! Ludzie sukcesu koncentrują się na jednym zadaniu w jednym czasie.  Skupiają się na priorytetach MIT i innych najważniejszych zadaniach w czasie, gdy poziom ich energii jest najwyższy. Zwykle nad najważniejszym zadaniem pracują w pierwszej kolejności w godzinach porannych.

Ponadto Działają zgodnie z zasadą „impulsu i pauzy”, aby utrzymać wysoki poziom koncentracji i wydajności przez cały dzień. Większość z nich robi co 30 – 60 minut pięciominutową przerwę.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś system E-3C. Oparty na metodach stosowanych przez ludzi sukcesu sposób na lepsze zarządzanie czasem i większą osobistą wydajność. Wypróbuj metodę E-3C i zobacz jak zadziała u ciebie. Kto wie może faktycznie zwiększy twoją osobistą produktywność nawet dziesięciokrotnie. 

15 tajemnic zarządzania czasem. O czym wiedzą ludzie sukcesu? - Kevin Kruse
15 tajemnic zarządzania czasem. O czym wiedzą ludzie sukcesu? – Kevin Kruse

Jeśli chce poznać więcej zwyczajów ludzi sukcesu takich jak Richard Branson, Gary Vaynerchuk, Mark Cuban, James Altucher, Grant Cardone, Lewis Howes i wielu innych i odkryć praktyczne sposoby na lepsze korzystanie ze swojego czasu, to koniecznie sięgnij po książkę 15 tajemnic zarządzania czasem. Kevin Kruse wykonał kawał dobrej roboty. Zebrał dobre praktyki stosowane przez najlepszych w swoich dziedzinach. Pozwalają im one osiągać ponadprzeciętne rezultaty, bez poczucia przemęczenia i wypalenia. Opisał też własne doświadczenia i metody skutecznego działania, dzięki który jest w stanie funkcjonować na najwyższych obrotach w czasie, który ma do dyspozycji.

Oczywiście nie istnieje jeden uniwersalny system zarządzania czasem, czy metoda która sprawdzi się u każdego. Każdy z nas ma trochę inne życie, cele, priorytety i możliwości. Nie każda opisana w 15 tajemnicach zarządzania czasem praktyka czy rytuał stosowany przez jakiegoś „człowieka sukcesu” zda egzamin w twoim przypadku.

Korzystając z doświadczeń i znając nawyki ludzi sukcesu możesz wypracować najlepszy dla siebie system produktywności i zarządzania swoim czasem. Najważniejsze jest abyś znał zwyczaje ludzi sukcesu. A następnie zaadaptował je w sposób, który uznasz za najlepszy w Twojej sytuacji. W 15 tajemnicach zarządzania czasem znajdziesz wiele inspiracji i praktyk ultraproduktywnych ludzi sukcesu, których możesz użyć z korzyścią dla siebie. 

Jak zmieni się Twoje życie, jeśli każdego dnia naprawdę dobrze zastanowisz się, jak rozdysponować swoje 1440 minut?

„W każdej chwili jest „teraz”. Żyj świadomie. Miej swój cel. Pamiętaj, że masz do dyspozycji tylko 1440 minut dziennie”. – Kevin Kruse

Sprawdź też: 23 cechy i nawyki ludzi sukcesu – co robić, aby odnieść sukces?

A Ty jak korzystasz ze swojego czasu?