Łatwo jest mieć wysokie ambicje i oczekiwania. O wiele trudniej jest urzeczywistnić swoje marzenia i cele. Często najbardziej zmagamy się z przytłaczającą i żmudną, codzienną pracą, która jednak wykonywana konsekwentnie dzień za dniem przynosi największe rezultaty i stanowi różnicę między sukcesem a porażką. Warto poświęcić trochę czasu na dokładne zbadanie, co powstrzymuje nas przed osiągnięciem kolejnego poziomu sukcesu. Dlatego że, po określeniu tego, co nas ogranicza, mamy szansę na zmianę tego stanu rzeczy i pójście naprzód. Przezwyciężając te przeszkody możemy wejść na wyższy poziom sukcesu. Oto 5 najczęstszych powodów, dlaczego ludzie nie osiągają takiego poziomu sukcesu, jakiego pragną. Są to złe nawyki, które pojawiają się wielokrotnie. Powstrzymują one ludzi przed sukcesem i życiem jakiego pragną. Zaczynamy!

“Każdy kolejny poziom Twojego życia będzie wymagał innej wersji Ciebie”.

5 powodów, dlaczego ludzie nie osiągają takiego poziomu sukcesu, jakiego pragną

#01 Szukanie wymówek i obwinianie innych

Dlaczego nie osiągasz sukcesu? Szukanie wymówek.

Zanim będziesz mógł przejąć kontrolę nad swoim życiem i ruszyć naprzód w kierunku swoich celów, musisz wziąć na siebie odpowiedzialność za to, gdzie jesteś teraz. Twoje obecne życie jest w dużym stopniu sumą wyborów i działań, które do tej pory podjąłeś lub też zaniechałeś.

I chociaż są dziesiątki czynników, które mają wpływ na to gdzie dziś jesteś ze swoim życiem, wszystko sprowadza się do jednej zasady: jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Masz możliwość dokonywania zmian. To od Ciebie zależy czy będziesz dążył do osiągnięcia tego na czym Ci najbardziej zależy. 

Pora przestać szukać wymówek, dlaczego nie osiągnąłeś tego czego chcesz. Obwiniać swojego szefa, partnera życiowego czy innych ludzi wokół Ciebie. Zacznij z miejsca, w którym jesteś. Weź odpowiedzialność i poszukaj sposobów, aby zmienić swoją obecną sytuację, jeśli uważasz, że może być ona lepsza. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. To jest Twoje życie i Twoja odpowiedzialność co z nim zrobisz.

#02 Zaniedbywanie swojego zdrowia

Dlaczego nie osiągasz sukcesu? Zaniedbywanie zdrowia.

Temat zdrowia, może się wydawać niezwiązany bezpośrednio z sukcesem, Twoją karierą zawodową, finansami i celami rozwoju osobistego. Jednak zaniedbanie własnego zdrowia ma istotny wpływ na każdą dziedzinę życia.

Jeśli nie dbasz o swoje zdrowie, źle się odżywiasz, za mało się ruszasz, z czasem fizycznie będziesz coraz słabszy. Będzie brakować Ci siły i energii do działania, pracy, korzystania z życia w pełni. Czasem w pogoni za sukcesem i kolejnym celem zapominamy o własnym zdrowiu. Jednak na dłuższą metę będzie to miało przykre dla nas konsekwencje. Musisz zapewnić sobie odpowiedni balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem. W odpoczynku i regeneracji sił nie ma nic złego. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy pracować, a kiedy odpoczywać. Nie odpoczywaj, gdy musisz pracować i nie pracuj, gdy jest czas na odpoczynek.

Aby osiągnąć sukces, musisz dbać o swoje zdrowie, odpowiednio się odżywiać, być aktywny fizycznie i dobrze się wysypiać. Znajdź czas w swoim napiętym kalendarzu na oderwanie się, zrelaksowanie, refleksję i nabranie siły. Odpocznij i wzmocniony wróć do działania!

Zacznij powoli od drobnych pozytywnych zmian i wyrób sobie zdrowe nawyki, które pomogą Ci zachować zdrowie.

Sprawdź: 21 sposobów jak mieć więcej energii do życia i działania

#03 Pozostawanie w strefie komfortu

Dlaczego nie osiągasz sukcesu? Pozostawanie w strefie komfortu.

Pozostawanie w strefie komfortu, jest kuszące. Jednak Twoje marzenia i cele nie spełnią się, jeśli nie wyjdziesz w nieznane. Gdzie możesz narazić się na niepowodzenie, napotkać niespotykane Ci dotąd trudne sytuacje, z którymi będziesz musiał sobie poradzić. 

Przesuwaj granice swojej strefy komfortu. Twoja strefa komfortu jest niczym mięsień, który musisz regularnie trenować, aby stawał się większy i silniejszy. Nauka, rozwój i postęp odbywa się kiedy decydujesz się opuścić swoją “bezpieczną przystań”, gdzie wszystko jest z góry wiadome, powtarzalne i przewidywalne, gdzie nic nie może Cię zaskoczyć. 

Masz wybór możesz się zmierzyć z tym czego nie znasz, co wywołuje w Tobie obawę, co wiąże się z ryzykiem i może skończyć się niepowodzeniem, albo wiecznie się chować, robić tylko to co z czym miałeś już do czynienia i unikać wszelkich nowych doświadczeń.

Jeśli jednak zdecydujesz się rozciągnąć swoją strefę komfortu, możesz dowiedzieć się o sobie wielu nowych rzeczy, odkryć swoje talenty, rozwinąć swój potencjał, przesunąć granicę tego co dla Ciebie jest możliwe i co jesteś w stanie osiągnąć. 

Każdy dzień to okazja, aby spróbować czegoś nowego, poszukać nowych sposobów na rozwój, przetestowanie siebie i swoich możliwości. Codziennie staraj się poszerzać granice swojego komfortu, a sam siebie zaskoczysz jak wielka jest w Tobie siła i czego możesz dokonać.

#04 Niechęć do nauki

Dlaczego nie osiągasz sukcesu? Niechęć do nauki.

Ludzie, którzy są nieustannie ciekawi i ciągle się uczą, są tymi, którzy są najbardziej spełnieni i osiągają największe sukcesy.

Jeśli dużo czytasz, chłoniesz nową wiedzę z różnych źródeł, zagłębiasz się w swoją dziedzinę albo w dowolny temat, który Cię interesuje i który łączy się z Twoimi celami i planami, poszerzasz swoją perspektywę do takiej, która może faktycznie doprowadzić Cię tam, gdzie chcesz dotrzeć.

W momencie, gdy zaczniesz mieć poczucie, że nauczyłeś się już wystarczająco dużo, rozpoczniesz drogę po równi pochyłej w stronę stagnacji i porażki. Bądź uczniem przez całe życie. Spraw, by nauka stała się nieodłączną częścią Twojego życia. Twój mózg będzie Ci za to wdzięczny.

Ludzie sukcesu ciągle się uczą i rozwijają ludzie porażki uważają, że już wszystko wiedzą. Nauka i wiedza, którą zdobywasz umacnia Twoją wewnętrzną siłę. Daje Ci moc i pewność, że zawsze sobie poradzisz, a Twoje kompetencje będą w cenie i będą stanowić wartość. Inwestuj w siebie i swoją edukację. Wykorzystuj to czego się nauczysz w praktyce i dziel się swoją wiedzą z innymi. Idź przez życie z nastawieniem, że każdy dzień to okazja do rozwoju i nauki!

Sprawdź: Uczymy się całe życie. Cytaty o nauce, edukacji, wiedzy, mądrości

#05 Brak określonych celów

Dlaczego nie osiągasz sukcesu? Brak określonych celów.

Co innego jest mieć mglisty mentalny plan działania, gdzie chciałbyś być za 5 czy 10 lat, a zupełnie inną rzeczą jest zapisanie konkretnych, wymiernych, możliwych do zrealizowania celów, do osiągnięcia których możesz przystąpić już teraz.

Weź więc długopis i kartkę papieru, puść wodze fantazji, nie bój się być trochę zuchwały, i wypisz swoje cele. Skorzystaj ze znanej i powszechnie stosowanej metody SMART. Twoje cel powinien być:

  • Szczegółowy – napisz konkretnie i precyzyjnie co chcesz osiągnąć
  • Mierzalny – określ w jaki sposób i jaką miarą ocenisz realizację swojego celu
  • Atrakcyjny – Twój cel powinien być dla Ciebie inspirujący i stanowić interesujące wyzwanie
  • Realistyczny – powinien być ambitny i wymagający, ale mimo wszystko możliwy do zrealizowania
  • Terminowy – określ dokładnie do kiedy chcesz ten cel osiągnąć.

Jeśli z jakiegoś powodu określanie celów zgodnie z zasadą SMART Ci nie odpowiada, skorzystaj z formuły SPVEM to świetna alternatywa dla celów SMART.

Mając określone cele przystąp do działania! Gdy już zdecydujesz co chcesz osiągnąć, znajdziesz też sposób jak tego dokonać. 

“Świadomie twórz nawyki, bo to one nieświadomie kierują Twoim życiem”.

Czy któryś z tych złych nawyków powstrzymuje Cię przed osiągnięciem kolejnego poziomu sukcesu? Jakie nawyki możesz zmienić na lepsze, aby zwiększyć swoje szanse na sukces?