Czy są jakieś zalety bycia introwertykiem? Żyjemy w świecie, który wydaje się stworzony dla ekstrawertyków. Ludzi gadatliwych, otwartych, ekspresyjnych. Osób które zyskują energię przebywając wśród innych ludzi. Którzy źle się czują w samotności. Ekstrawertycy lubią, gdy uwaga otoczenia jest skierowana w ich kierunku. Cechuje ich ponadprzeciętna aktywność, wydają się być pewni siebie i zdecydowani. Z pozoru bycie ekstrawertykiem ma same zalety. Jednak ekstrawertycy nie zawsze są w stanie kontrolować swoje zachowanie. W sytuacjach nagłych, nerwowych mogą wpaść w histerię. Powiedzą coś zanim pomyślą, czego później żałują. Bywają impulsywni, beztroscy, niefrasobliwi. Czasem nie wytrzymują tempa życia, które sami sobie narzucają. Odczuwają wypalenie i zmęczenie w związku z natłokiem spraw i zbyt intensywnym trybem życia.

Po przeciwnej stronie od ekstrawertyków mamy introwertyków. Liczbę introwertyków w społeczeństwie określa się na 25%–46% populacji. Czasem mówi się o takich osobach „ciche” i „spokojne”. Introwertycy to osoby zwrócone ku własnemu życiu wewnętrznemu, które cenią ciszę, spokój i własne towarzystwo. Potrzebują czasu, zanim nawiążą głębszą relację. Najlepiej czują się w samotności. Introwertycy wolą słuchać niż mówić. Preferują ciekawe rozmowy i unikają jałowych dyskusji. Mają tendencję do kierowania swojej percepcji i działań do wewnątrz – na własne myśli i emocje, z jednoczesnym zmniejszonym zainteresowaniem i aktywnością skierowaną na świat zewnętrzny.

Introwertycy to ludzie, którzy czerpią energię z samotnego spędzania czasu. To odosobnienie pomaga im naładować emocjonalne baterie, a potem mogą wyjść do świata i nawiązywać dobre relacje z ludźmi. Prowadzane badania pokazują że introwertycy potrzebują więcej czasu na przetwarzanie informacji niż ekstrawertycy. Dzieje się tak dlatego, że przetwarzają je z większą uwagą i zamyśleniem niż ekstrawertycy. Poświęcają więcej czasu na zrozumienie aktualnych idei, zanim przejdą do nowych.

Istnieje wiele stereotypów i nieporozumień na temat introwertyków. Introwersja bywa mylona z nieśmiałością, czyli pewnego rodzaju lękiem przez przed oceną społeczną. Czasem introwertycy są postrzegani jako osoby antyspołeczne, nieprzyjazne czy samotne. Jednak w wielu przypadkach bycie introwertykiem może w rzeczywistości być atutem. Spokojny temperament może być jak ukryta supermoc i może dawać wiele korzyści.

“Postępując delikatnie, możesz wstrząsnąć całym światem”. – Mahatma Gandhi

Siła introwertyków – jakie są korzyści z bycia introwertykiem?

Wydaje się, że współczesny dynamiczny świat, w którym codziennie bombarduje nas masa informacji, które musimy przetworzyć; odważnie się komunikować i wyróżniać, aby zwiększyć swoje szanse na życiowy sukces, preferuje i jest bardziej dopasowany do ekstrawertyków. Jednak introwertycy mogą osiągnąć jeszcze więcej, jeśli wykorzystają i udoskonalą swoje naturalne talenty i mocne strony. Nie chodzi o to, aby stać się fałszywym ekstrawertykiem. Chodzi o dostrzeżenie i świadomość cennych cech, które mają introwertycy. Jakie są zalety introwertyków? Oto kilka z nich.

Oto 7 zalet bycia introwertykiem:

#1 Są dobrymi i uważnymi słuchaczami

Introwertycy mają naturalne zdolności do aktywnego słuchania. Potrafią słuchać i skupiać się w rozmowie na osobie, która mówi, bez odwracania dyskusji w swoją stronę. Introwertycy mogą świetnie się sprawdzić w roli kolegi czy przyjaciela, do którego dzwonisz, aby podzielić się dobrą nowiną lub gdy jesteś zdenerwowany i potrzebujesz się komuś wygadać.

Ekstrawertycy w takich sytuacjach mają skłonność do tego, że włączają się do rozmowy i sami zaczynają mówić, zanim w pełni przetworzą to, co powiedziała do nich druga osoba. Zamiast skupić się na drugiej osobie, zaczynają kierować uwagę na siebie. Nie dlatego, że są egoistyczni lub nie obchodzi ich za bardzo co ktoś mówi, ale dlatego, że przetwarzają informacje bardziej interaktywnie.

Introwertycy natomiast przetwarzają informacje wewnętrznie. Umiejętność ta pozwala im usłyszeć, zrozumieć i zapewnia starannie przemyślany wgląd, gdy reagują i odpowiadają.

#2 Myślą, zanim coś powiedzą

Introwertycy zazwyczaj czują się mniej komfortowo kiedy mówią niż słuchają. Dlatego też, gdy już coś mówią, zastanawiają się co chcą powiedzieć. Mądrze i z rozwagą wybierają słowa. Mówią głównie wtedy, gdy mają coś do powiedzenia. Nie mówią dla samego mówienia. Ich komunikat ma mieć jakieś znaczenie.

Gdy introwertyk coś mówi może mu czasem zająć to trochę czasu, aby sformułować swoje myśli przed ich wypowiedzeniem i upublicznieniem. Czasem może to utrudniać działanie w dynamicznym i szybko zmieniającym się środowisku. Aby sobie z tym poradzić w sytuacjach zawodowych jak np. spotkania biznesowe, introwertycy powinni być przygotowani i starać się zabierać głos jako pierwsi. W ten sposób będą mogli od razu zakomunikować swoje przemyślane wnioski i koncepcje, zanim dyskusja stanie się bardziej burzliwa.

Umiejętność mądrego doboru słów jest tak samo korzystna w kontaktach w świecie realnym jak i on-line. Introwertycy potrafią być bardziej skuteczni w mediach społecznościowych, ponieważ są mniej podatni na reakcje odruchowe, w przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy czasem reagują spontanicznie. Ekstrawertycy czasem wyrzucają z siebie myśli bez głębszego przemyślenia, publikują w Internecie losowo wszystko. Introwertycy działają inaczej, w tym co robią jest pewna strategia. Gdy już coś publikują robią to z rozwagą i w określonym celu.

#3 Są spostrzegawczy

Oprócz doskonałych umiejętności słuchania, introwertycy posiadają dobrze rozwiniętą umiejętności obserwacji. Dostrzegają rzeczy, których ekstrawertycy często nie zauważają, bo są skupieni na mówieniu i eksponowaniu wszystkiego na zewnątrz. Chociaż może wyglądać, że introwertycy po prostu siedzą cicho podczas spotkania i są bierni, introwertycy wnikliwie przetwarzają informacje, które są prezentowane i włącza się u nich tryb krytycznego myślenia.

Typowy introwertyk wykorzystuje również swoją spostrzegawczą naturę do obserwowania i „czytania” otoczenia. Potrafią często lepiej od ekstrawertyków czytać mowę ciała, dostrzec jakieś gesty, mimikę czy wyraz twarzy. Co może być ich atutem w komunikacji interpersonalnej.

Introwertycy są szczególnie biegli w dostrzeganiu introwertycznych cech u innych ludzi. Wiedzą, kiedy człowiek myśli, przetwarza i obserwuje. Dzięki temu zostawiają im przestrzeń i czas, aby mogli w spokoju dokończyć, co sprawia, że ludzie czują się znacznie lepiej. Dzięki temu są w stanie nawiązać prawdziwą więź z drugą osobą.

#4 Nawiązują trwałe przyjaźnie

Ekstrawertycy czerpią energię z przebywania i interakcji z innymi. Natomiast nadmierne przebywanie w otoczeniu innych ludzi drenuje energię z introwertyków. Z tego też względu, introwertycy bardzo rozważnie i świadomie dobierają sobie znajomych i przyjaciół.  Potrzebują czasu, zanim nawiążą głębszą relację. Wolą kilku, bliskich zaufanych przyjaciół, w relację, z którymi inwestują swój czas i energię, niż wiele powierzchownych znajomości.

Introwertycy są wrażliwi jeśli chodzi o to kogo wpuszczają do swojego życia. To wymaga z ich strony trochę energii, zanim pozwolą danej osobie wejść do swojego kręgu zaufania. Jednak, gdy już to uczynią są lojalnymi, wrażliwymi i zaangażowanymi w relacje przyjaciółmi.

#5 Potrafią być świetnymi miłosnymi partnerami

Introwertycy pragną osobistej przestrzeni na refleksję i doładowanie emocjonalnych akumulatorów. Gdy są z kimś w intymnej relacji, potrafią wyczuć, kiedy ich partnerzy również potrzebują przestrzeni. Ponieważ sami potrzebują prywatności, oferują ją również innym.

Te same cechy, które sprawiają, że introwertycy są świetnymi słuchaczami, czynią ich także świetnymi partnerami życiowymi. Pod koniec długiego dnia są dostępni, aby słuchać i wspierać swojego partnera bez poczucia obowiązku mówienia o sobie.

Introwertycy również lubią najpierw kogoś dobrze poznać, zanim wejdą z kimś w intymną relację. To sprawia też, że mogą wydawać się dzięki temu bardziej atrakcyjni i pociągający, zwłaszcza w początkowych etapach nawiązywania znajomości. Pewna aura tajemnicy może przyciągać. Wywołuje ciekawość, chęć poznania lepiej drugiej osoby i odkrycia tej tajemnicy.

#6 Umiejętnie budują sieć kontaktów

Dla wielu z nas, a dla introwertyków szczególnie spotkania w dużej grupie z nieznanymi nam osobami, aby się poznać, nawiązać kontakt, porozmawiać i zrobić dobre pierwsze wrażenie, może być wymagającym zadaniem.

Takimi spotkaniami są m.in. spotkania „networkingowe”, które mają na celu poznawanie nowych ludzi i budowanie sieci kontaktów. Wbrew pozorom introwertycy mogą wykorzystać swoje naturalne atuty do nawiązywania znaczących relacji. Ekstrawertycy mogą podejść do takich wydarzeń, aby rozmawiać z jak największą liczbą osób. Krótka rozmowa, wymiana wizytówek i idą dalej do następnej osoby. Jednak często te szybkie rozmowy nie dają wielkich efektów i nie prowadzą do zawiązania trwałych relacji. Siła sieci nie do końca leży w liczbie osób. Istotne jest kto jest w naszej grupie kontaktów i w jak bliskiej relacji jesteśmy z tymi osobami.

Introwertycy zamiast na liczbie osób, bardziej skupiają się na jakości tych kontaktów. Mimo, że na spotkaniu czy konferencji nawiążą mniej znajomości, częściej podtrzymują je po zakończonym wydarzeniu. Rozmowa z mniejszą liczbą osoba, aktywne słuchanie i kontynuacja kontaktu po danym wydarzeniu, może przynieść większe efekty niż zwykłe wręczenie kilkudziesięciu wizytówek, bez głębszego przemyślenia komu i tak na prawdę po co.

#7 Są dobrymi liderami

Introwertycy mogą być bardzo dobrymi liderami. Ich zaletą może być to, że nie czują potrzeby, aby być w centrum uwagi i przypisywać sobie wszystkie zasługi. Efektywność ich pracy nie zależy od pochwał. Raczej wolą podkreślać moce strony swoich zespołów i wskazywać ich udział w osiąganych sukcesach. Pracownicy lubią być doceniani, jest to jeden z lepszych sposobów na motywację i budowanie zaangażowania.

Ekstrawertyczny przywódca może czasem nadmiernie skupiać uwagę na sobie. Jest co prawda zauważalny, ale przyćmiewa zespół, którego zasługą w dużej mierze jest sukces. Gdy szef przypisuje sobie większość zasług i zapomina o docenieniu pracy członków zespołu morale i zaangażowanie spada.

Ze względu na to, że introwertycy przetwarzają informacje wolniej i staranniej niż ich ekstrawertyczni koledzy, introwertyczni przywódcy mają tendencję do uczenia się więcej na temat swoich podwładnych. Prowadzą bardziej skoncentrowane rozmowy z członkami swoich zespołów. Chcą lepiej poznać ich potrzeby, motywację do pracy, plany rozwojowe, pasje i mocne strony. Gdy już pozyskają te informacje mogą lepiej pomoc poszczególnym osobom być bardziej efektywnym, zaangażowanym i czerpać większą satysfakcję z pracy.

Uwagi końcowe

“Ciche osoby mają najgłośniejsze umysły”  – Stehpen Hawking

W ekstrawertycznym świecie introwertycy potrafią dokonywać niewiarygodnych wyczynów z powodu swojego spokojnego temperamentu, a nie wbrew niemu. Wśród znanych introwertyków znajdują się m.in.: Michał Anioł, Abraham Lincoln, Mahatma Ghandi, Audrey Hepburn, Bill Gates, J.K. Rowling, Larry Page czy Emma Watson. Introwertyzm może być wielką siłą. Aby móc tworzyć wielkie rzeczy, wielu ludzi potrzebuje samotności.

Aby dowiedzieć się więcej w temacie introwertyzmu i ekstrawertyzmu sięgnij po książki autorstwa Susan Cain, “Ciszej proszę… Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać” oraz “Cicha siła introwertyków. Jak dorastać w świecie, który nie przestaje gadać“.

W swoich książkach Susan obala szereg mitów dotyczących introwersji. Udziela wielu cennych rad dotyczących m.in. tego, w jaki sposób lepiej i skuteczniej radzić sobie z różnicami w relacjach introwertyk vs. ekstrawertyk. Korzystając z wyników najnowszych badań z dziedziny psychologii oraz neurobiologii, ujawnia zadziwiające, mało znane dotąd różnice między ekstrawertykami a introwertykami. Warto też obejrzeć jest słynne wystąpienie na konferencji TED – “The power of introverts”.

Czy lepiej być ekstrawertykiem czy introwertykiem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Introwertyzm jest tak samo ważny i potrzebny, jak ekstrawertyzm. Z każdym z tych typów osobowości związane są pewne lepsze i gorsze aspekty. Jesteśmy różni, każdego z nas coś wyróżnia i czyni wyjątkowym. Bez względu na to czy jest się ekstrawertykiem czy introwertykiem zrozumienie na głębszym poziomie tego kim się jest i jakie są nasze potrzeby dodaje nam sił i pewności siebie. Najważniejsze pozostaje to, aby żyć w zgodzie ze swoim wnętrzem i zawsze być tylko sobą.

A jakie jest Twoje zdanie – czy lepiej być introwertykiem czy ekstrawertykiem? Napisz w komentarzu.