Żyjesz bez pasji? Odkrycie swojego potencjału jest istotną częścią ludzkiego życia. To właśnie prawdziwa pasja pomaga prowadzić udane i szczęśliwe życie, w którym nie ma miejsca na nudną pracę, która jest jedynie źródłem stresu, zdenerwowania i zmęczenia. Czas poznać siebie!

Wiele osób żyje w błędnej pętli, z której wydaje im się, że nie ma wyjścia. Rano idą do pracy, której nie znoszą. Spędzają tam długie godziny, popadając w coraz gorszy nastrój. W drodze narzekają na swoje życie, obowiązki, brak czasu i chęci. Wieczorem wracają do domu, aby tylko odciąć się od rzeczywistości i odpocząć, bo za kilka godzin muszą zaczynać cały cykl od początku.

Taki styl życia nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Dodatkowe pieniądze nie są warte zszarganych nerwów i stanów depresyjnych, do jakich doprowadzić może znienawidzona praca. XXI wiek pełen jest możliwości. Każdy może zarabiać na swoich pasjach i na tym, co sprawia mu przyjemność. Wystarczy przebudzić się z tego koszmaru i rozpocząć prawdziwe życie, które teraz będzie źródłem prawdziwego szczęścia.

Dlaczego tak trudno jest nam znaleźć pasję? Oto dziewięć najczęstszych przyczyn braku pasji.

“Nasza pasja jest naszą siłą”. – Billie Joe Armstrong

Dlaczego nie masz pasji? 9 powodów, które uniemożliwiają znalezienie życiowej pasji

#01 Negatywne myślenie

Słuchanie myśli, które odciągają od podjęcia ryzyka i wprowadzenia zmian w życiu jest silnym hamulcem. Nie powinno się malować niczego w ponurych barwach. Zmiana nie oznacza od razu problemów, kłopotów finansowych czy utraty bliskich. Obawa przed porażką chociaż jest naturalna, to nie ma pokrycia w rzeczywistości. Równie dobrze podjęcie działań może być początkiem spektakularnego zwycięstwa, a porażka nigdy nie będzie oznaczała całkowitej klęski.

#02 Zbyt skomplikowane życie i nadmiar zajęć

Uczucie przeciążenia obowiązkami powoduje, że ciężko jest wykrzesać nawet odrobinę energii na coś więcej. Dobrze jest zrezygnować z niektórych rzeczy, przekazać część obowiązków innym osobom lub lepiej rozłożyć je w czasie. Bezproduktywne spędzanie wolnych chwil również mija się z celem. Te proste kroki pozwolą na znalezienie energii, która pomocna będzie w szukaniu prawdziwej pasji.

#03 Twierdzenie, że praca jest sposobem na znalezienie pasji

To działa w drugą stronę. Odnalezienie prawdziwej pasji jest kluczem do lepszej pracy. Wykonywanie zawodu, który budzi jedynie negatywne myśli i jest przyczyną stresu i złości nigdy nie przerodzi się w pasję. Zacząć trzeba w inny sposób. Wolny czas powinien być spędzany na szukaniu rzeczy, której wykonywanie sprawia przyjemność. Skupienie się na niej w szybkim tempie poprawi jakość życia, a z czasem przyczyni się do zmiany sposobu myślenia, a także znalezieniu lepszej pracy, która z pewnością będzie miała związek z pasją.

#04 Brak czasu i motywacji

Odnalezienie życiowej pasji nigdy nie jest łatwe i nie przychodzi samo. Nie wystarczy próbować bez przekonania czy wysyłać CV na stanowiska, które “mogą być ciekawe”. Odnalezienie pasji wymaga ogromnego zaangażowania i odkrycia siebie. Warto jednak podjąć się wyzwania i na zawsze odmienić swoje życie. Zawsze znajdzie się godzina w ciągu dnia, którą będzie można poświęcić na czytanie, poszerzanie wiedzy i rozwój.

#05 Strach przed podjęciem niewłaściwych decyzji

Strata czasu i pieniędzy na coś, co okaże się błędną decyzją potrafi być przerażająca. Szczególnie, jeśli brakuje tych środków. Nie mniej, poszukiwanie pasji zawsze wiąże się z ryzykiem, a także podejmowaniem prób i popełnianiem błędów. Nikt nie zagwarantuje, że wybrana ścieżka jest właściwa i przyniesie bogate plony. Warto pamiętać, że nawet nieudana próba jest solidną dawką wiedzy i umiejętności, które pomogą w przyszłości. Szukanie pasji nigdy nie jest stratą.

#06 Zbyt wiele marzeń, zbyt mało działań

Odrobina marzeń, snucia planów i oddawania się fantazjom nie jest niczym złym. Pomaga poznać siebie, swoje pragnienia i ujrzeć cel, który chce się osiągnąć. Istotne jest jednak, aby nie ograniczyć się jedynie do mętnych rozmyślań. Zaraz po nich powinna nastąpić faza działania, która pomoże zrealizować te marzenia i osiągnąć wymarzone cele. Zdecydowane działania pozwalają poczuć ogromną pewność siebie i na nowo zbudować swoje życie. Nie ma na co czekać, trzeba działać.

“Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni”. – Cecelia Ahern

#07 Brak finansowego przygotowania

Znaczna część pasji wymaga pewnego wkładu gotówkowego. Może być to zakup instrumentu muzycznego wraz z lekcjami gry, drogi zestaw komputerowy do tworzenia filmów i grafiki, przeprowadzka na drugi koniec świata, podróże, sprzęt fotograficzny czy koszty związane z wydaniem pierwszej książki. Możliwości są niezliczone. Warto wziąć to pod uwagę i skończyć z wydawaniem pieniędzy na rzeczy, których jedyną zaletą jest chwilowa poprawa nastroju. Zamiast tego lepiej jest odkładać oszczędności i ich część przeznaczyć na poszukiwanie pasji. Życie od wypłaty do wypłaty nigdy nie pozwoli ruszyć naprzód!

#08 Oczekiwanie na cud

Odnalezienie swojej pasji niemal nigdy nie następuje nagle. Jest to długi proces i piękna przygoda, podczas której można poznać samego siebie. Odkryć swoje marzenia, cele, umiejętności i sposób myślenia. Wymagana jest tu cierpliwość i pewność siebie, a także motywacja i chęć działania. Samo nigdy nic się nie zrobi. Trzeba brać życie we własne ręce i odzyskać panowanie nad jego sterami.

#09 Brak zaufania do samego siebie

W dzieciństwie każdy wiedział co go interesuje i co chciałby robić w przyszłości. Ufał swoim instynktom i chciał się rozwijać. Niestety z czasem ten wewnętrzny głos świadomości zostaje zagłuszony przez innych ludzi, którzy próbują przejąć kontrolę nad cudzym życiem. Czasem robią to świadomie z dobrymi intencjami, innym razem sami nie zdają sobie z tego sprawy. Nie zmienia to faktu, że swoim nawoływaniem i udzielaniem niewłaściwych porad jedynie pogarszają sytuację. Teraz ważne jest, aby ponownie usłyszeć ten cichy głos, wsłuchać się w siebie i zaufać swojej intuicji. To jest najbezpieczniejsza droga do poznania siebie i odkrycia własnej pasji.

“Kochaj to, co robisz i rób to, co kochasz. Pasja jest kluczem otwierającym drzwi do radości i dostatku”. – David Cuschieri

Sprawdź też: 8 sposobów jak znaleźć swoją pasję, którą wcześniej przeoczyłeś

Co jest Twoją pasją? Czy już ją odkryłeś?