Dlaczego iść do dietetyka? Z roku na rok obserwujemy coraz gorszą jakość produktów spożywczych i pogorszenie się nawyków żywieniowych osób w niemal każdym wieku. Dochodzi do tego ciągły problem odchudzania, który dotyka zwłaszcza kobiety, ale i panowie mają z tym problem. Zbyt drastyczne cięcie kalorii, powoduje późniejszy efekt jo-jo czy kłopoty z metabolizmem. Z drugiej strony jest przejadanie się i problemy z nadwagą. Aby temu zapobiec i zacząć mądrze planować swoje posiłki i zdrowo się odżywiać, warto skorzystać z porad dietetyka.

„Nie przytyłaś przez jedną noc, nie licz na to, że schudniesz w jeden dzień”

Dlaczego chociaż raz w życiu musisz skorzystać z usług dietetyka?

Żywność to paliwo dla naszego organizmu, które dostarczamy każdego dnia. Od tego jakiej jakości będzie pożywienie i jaką jego ilość skonsumujemy zależy to, jak się będziemy czuli i czy dotyczył będzie nas problem wielu dolegliwości zdrowotnych.

Często nie zdajemy sobie sprawy z najprostszych nawyków żywieniowych, które skutecznie pogarszają stan naszego zdrowia. A przecież każdy z nas chciałby na co dzień czuć się pełnym wigoru i energii, prawda? Możliwe jest to właśnie dzięki dobraniu odpowiedniej diety i stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania, które z pewnością wytłumaczy dobry dietetyk. W profesjonalnym gabinecie mamy również dostęp do narzędzi, które pozwalają przenalizować dokładnie skład naszego ciała. Raz na jakiś czas każdy powinien więc udać się z wizytą do dietetyka.

Wbrew pozorom dietetyk nie zajmuje się jedynie pomocą w utracie kilogramów, a to jest niestety najczęstszy powód odwiedzin tego specjalisty. Powinniśmy się do niego wybrać również w przypadku wszelkich dolegliwości ze stronu układu pokarmowego, w ciąży, podczas karmienia piersią, podczas menopauzy, trądziku, czy słabszego samopoczucia. Również osoby aktywne fizycznie powinny bezsprzecznie korzystać z usług dietetyka.

Każdy więc chociaż raz na jakiś czas powinien odwiedzić dietetyka, aby upewnić się, że jego menu jest dostosowane do potrzeb. Ważne jest też, żeby dowiedzieć się, czy dostarczamy naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

„Zadbaj o swoje ciało to jedyne miejsce jakie masz do życia”

Dobry dietetyk – jak wybrać poradnię?

Dietetyk może pomóc rozwiązać nam mnóstwo problemów, nie tylko jeżeli chodzi o dolegliwości ze strony organizmu, lecz pomoże również poprawić relację z jedzeniem.
Jednak tak jak w innych zawodach, specjaliści mogą mieć różne kwalifikację. Natrafiając na mało rzetelnego dietetyka, możemy wpędzić się w jeszcze większe kłopoty. Warto więc przed pierwszą wizytą zasięgnąć opinii o danej osobie i zapoznać się ze wszelkimi komentarzami na jej temat. Warto też sprawdzić jego kompetencje (dyplomy, kursy itp.).

Kluczem jest to, aby specjalista podszedł do nas indywidualnie. Wszak każdy z nas ma inne potrzeby, gusta i przychodzi do gabinetu z różnych powodów. Dobry dietetyk podczas pierwszej wizyty zrobi szczegółowy wywiad z pacjentem oraz przeanalizuje strukturę ciała. W późniejszym czasie dokładnie objaśni zagadnienia związane ze zdrowym odżywieniem i w razie czego będzie służył pomocą. Z profesjonalnego gabinetu dietetycznego wyjdziemy więc mądrzejsi o wiedzę na temat prawidłowego żywienia i zgłębimy sekrety naszego ciała.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?

Jedyną rzeczą, którą powinniśmy wykonać przed pierwszą wizytą jest dokładna analiza naszego tygodniowego jadłospisu. Powinniśmy stworzyć dzienniczek żywieniowy, który będzie zawierał wszystkie informację na temat tego co i w jakich ilościach jemy codziennie, ile wypijemy napojów różnego pochodzenia, w tym wody. Ważne jest również zanotowanie ile posiłków zjadamy w ciągu dnia, ile wśród nich jest ciepłych dań oraz czy jadamy regularnie.
Tylko wtedy dietetyk będzie mógł wskazać ewentualne błędy w żywieniu, oraz szybciej naprowadzi nas na właściwą drogę. Jeżeli nie stworzymy takiego dzienniczka, to pierwsza wizyta może upłynąć na jego tworzeniu.

Dietetyk online – czy warto?

Korzystanie z usług dietetyka online, ma jedną zasadniczą wadę. Niemożliwa jest analiza składu ciała, która w niektórych sytuacjach może być bardzo przydatna.
Poza tym zalet takiego rozwiązania jest naprawdę wiele. Nie musimy wychodzić z domu, aby spotkać się ze specjalistą i przy użyciu kamerki możemy z nim rozmawiać twarzą w twarz. W takiej sytuacji, jadłospis komponowany jest w oparciu o masę ciała, wzrost, wiek i aktywność w ciągu dnia.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Przeciętna cena usług dietetyka to 150 zł. Jest to koszt wstępnej, pierwszej wizyty. Za wizyty kontrolne zapłacimy ok. 80 złotych. Cena zależy głównie od popularności specjalisty, ile będzie trwała dana dieta, oraz lokalizacji. Porady online, zazwyczaj są ok. 20 % tańsze, lecz należy pamiętać, że nie zawierają analizy masy ciała i tkanki tłuszczowej.

Uwagi końcowe

Od zdrowszego życia dzieli cię tylko jedna decyzja. Zdecyduj teraz, że będziesz żyć zdrowiej. Pamiętaj, że przede wszystkim to bilans kalorii decyduje o tym, czy będziesz mieć efekty w postaci ubytku kilogramów na wadze. Przestrzegaj zbilansowanej diety, ćwicz regularnie i utrzymaj dobrą kondycję fizyczną, aby twój organizm, a zwłaszcza mózg miał wszystkie składniki odżywcze potrzebne mu do zapewnienia pozytywnego życia. Dbaj o swoje ciało, ponieważ jeśli z twoim organizmem dzieje się coś niedobrego, umysł również nie działa optymalnie. Oto kilka podstawowych podpowiedzi:

  • Nie przejadaj się i nie jedz za mało
  • Jedz prawdziwe jedzenie
  • Sięgaj po więcej warzyw i owoców.
  • Ogranicz spożycie mięsa
  • Unikaj śmieciowego jedzenia i mocno przetworzonych produktów
  • Unikaj pokarmów prozapalnych
  • Wypijaj co najmniej dwa litry wody każdego dnia
  • Bądź aktywny i wprawiaj ciało w ruch
  • Dobrze się wysypiaj
  • Odwiedź dietetyka, by dopasować najlepszą dla Ciebie dietę.

„Miej odwagę by podjąć decyzję. Siłę by w niej wytrwać. Cierpliwość by doczekać efektów.”

Sprawdź też: Motywacja w odchudzaniu. Jak wytrwać na diecie i nie zaprzepaścić jej efektów?