Zawód dietetyka w Polsce od wielu lat cieszy się popularnością. Tendencja wzrostowa widoczna jest nie tylko wśród osób, które korzystają z jego usług, ale również pracodawców skorych do zatrudnienia specjalistów w tej dziedzinie. Dietetyka oraz kierunki zbliżone, są również bardzo często wybierane przez studentów oraz słuchaczy szkół policealnych. Na taki stan rzeczy mają wpływ przede wszystkim rosnąca świadomość społeczeństwa w temacie chorób dietozależnych, współczesne kanony piękna, a także moda zdrowe odżywianie. Klientami gabinetów dietetyków są w szczególności ludzie młodzi, którym zależy na zmianie swojego stylu życia. Nic zatem dziwnego, że specjaliści i zawodowcy w tej dziedzinie są tak bardzo pożądani na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale także wielu krajach Unii Europejskiej.

Kim jest i czym zajmuje się specjalista ds. dietetyki?

Specjaliści ds. dietetyki zajmują się układaniem jadłospisów dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów. Pomagają im w zrzuceniu zbędnych kilogramów lub zdrowym przybraniu na wadze, a także edukują w zakresie zbilansowanego odżywiania. Po szczegółowym wywiadzie oraz przeanalizowaniu badań, dietetyk tworzy programy żywieniowe, zgodne z wiekiem, płcią, stylem życia czy stanem zdrowia pacjenta. W tym celu musi on posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu medycyny, biochemii oraz norm żywieniowych. To z tego powodu wybór dietetyka powinien być uzależniony m.in. od jego wykształcenia oraz kwalifikacji. Niekompetentna osoba może nie tylko wykorzystać swojego klienta finansowo, ale także doprowadzić do komplikacji zdrowotnych. Profesjonalny dietetyk potrafi pomóc pacjentom cierpiącym na choroby dietozależne – cukrzycę, otyłość, nadciśnienie, miażdżycę, a także tym, którzy borykają się z anemią lub bulimią.

Jak zostać specjalistą ds. dietetyki?

Specjalista ds. dietetyki musi ukończyć studia wyższe lub kierunek dietetyka z suplementacją sportową w szkole policealnej we Wrocławiu. W drugim przypadku niezbędne jest również zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W szkołach dla dietetyków duży nacisk kładziony jest nie tylko na wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną. Z tego powodu słuchacze uczą się planować diety oraz układać jadłospisy pod okiem profesjonalistów, którzy na co dzień pracują we własnych gabinetach. Po pomyślnym zdaniu egzaminów, specjaliści ds. dietetyki mogą szukać zatrudnienia w miejscach takich jak ośrodki SPA, kluby fitness, zakłady opieki zdrowotnej, firmy cateringowe oraz dostarczające posiłki do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia. Mogą oni również założyć własną działalność gospodarczą i udzielać porad dietetycznych indywidualnym klientom. Wykwalifikowany technik dietetyki we Wrocławiu i okolicach, nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Szczególnie, że według prognoz, w wielu regionach województwa dolnośląskiego wciąż będzie brakowało profesjonalistów w tej dziedzinie.