Jak zmienić świat na lepsze? William H. McRaven to wielokrotnie odznaczony admirał marynarki amerykańskiej w stanie spoczynku. W ciągu trzydziestu siedmiu lat służby dowodził oddziałami Navy SEALs na rozmaitych szczeblach hierarchii wojskowej. Ostatnią sprawowaną przez niego funkcją było dowodzenie wszystkimi oddziałami amerykańskich sił specjalnych. W latach 2015-2018 był kanclerzem Uniwersytetu Teksańskiego. 17 maja 2014 roku podczas ceremonii rozdania dyplomów absolwentom Uniwersytety Teksańskiego, wygłosił płomienne i inspirujące przemówienie, które przeszło do historii.

McRaven w swojej przemowie wskazuje na 10 kluczowych życiowych zasad dzięki, którym każdy z nas może zmieniać siebie, a być może i świat na lepsze. Te lekcje wyniósł ze swojej służby w armii, ale że przydadzą się one każdemu, nawet jeśli z wojskiem miał niewiele wspólnego. Każdy może skorzystać z tych kilku sposobów by móc iść naprzód, pokonywać przeciwności, zmienić siebie i otaczającą go rzeczywistość.

“Zmienianie świata zacznij od siebie”.

Jak zmienić świat na lepsze? Jeśli chcesz zmienić świat…

#01 Zacznij od posłania łóżka

“Rozpocznij dzień od dobrze wykonanego zadania”.

Posłanie łóżka to proste, wręcz banalne, przyziemne zadanie. A jednak wymaga od nas, byśmy każdego ranka wykazali się dyscypliną.

Życie bywa trudne, czasem szukamy ukojenia i motywacji, by móc podjąć kolejne wyzwania. Posłanie łóżka może być Twoim pierwszym sukcesem z samego rana. To pierwsze dobrze wykonane codzienne zadanie. Zadowolenie z siebie sprawi, że chętniej podejmiesz kolejne wyzwania, które na Ciebie czekają. Zazwyczaj pod koniec dnia okazuje się, że było to pierwsze z całego mnóstwa wykonanych w ciągu dnia zadań.

Oprócz tego posłanie łóżka daje poczucie, że w życiu ważne są drobiazgi. Jeśli nie potrafisz dobrze wykonać drobnych czynności, to nigdy nie osiągniesz wielkich celów. A gdy zdarzy ci się ciężki dzień, widok własnoręcznie posłanego łóżka po powrocie do domu doda Ci siły, otuchy i pozwoli wierzyć, że jutro będzie lepiej.

#02 Znajdź kogoś, kto pomoże ci wiosłować

“W pojedynkę sobie nie poradzisz”.

Nie sposób samotnie zmienić świata. Potrzebujemy pomocników.  By dotrzeć do zamierzonego życiowego celu, trzeba pomocy całej rzeszy życzliwych osób. Przyjaciół, kolegów, ludzi dobrej woli. Trzeba z kimś dzielić życie. Znaleźć tylu przyjaciół, ilu tylko się da, nie zapominając, że nasz sukces często zależy od innych.

#03 Nie mierz niczyjej wartości w centymetrach

Hartu ducha nie mierzy się w centymetrach”.

W trakcie szkoleń SEALs wszyscy mają równe szanse. Liczy się wyłącznie wola walki, a nie kolor skóry, pochodzenie etniczne, wykształcenie czy status społeczny.

Nie oceniaj nikogo po pozorach i nigdy nikogo nie lekceważ. Może Ci się wydawać, że jesteś silniejszy, lepiej przygotowany niż ktoś inny. Jednak w ostatecznej rozgrywce liczy się wola walki i hart ducha. Determinacja i hart ducha mogą być ważniejsze niż talent czy warunki fizyczne.

#04 Nie przejmuj się, że zostałeś „ciastkiem w cukrze”, tylko walcz dalej

“Życie to nie bajka – cała naprzód!”

Łatwo obwiniać za swoją sytuację jakieś zewnętrzne czynniki i się poddać uznając, że “los” nie jest po naszej stronie. Jednak życie to nie bajka, a im szybciej się z tym pogodzisz, tym lepiej dla Ciebie.

Czasem bez względu na to, jak wiele czasu poświęcamy na przygotowania i jak dobrze próbujemy wykonać swoje zadanie, ostatecznie i tak stajemy się „ciastkiem w cukrze”. Tak to bywa w życiu. Jednak, gdy tak się stanie, nie narzekaj. Nie obwiniaj przeznaczenia. Nie użalaj się nad sobą. Podnieś głowę, spójrz odważnie w przyszłość i idź przed siebie!

#05 Nie bój się cyrku

Porażka cię wzmocni”.

W życiu często napotykamy różne trudności. Ponosimy porażki i popełniamy błędy. To bolesne i zniechęcające doświadczenie. Nikt nie jest wolny od pomyłek. “Cyrku nie sposób uniknąć”. W którymś momencie każdy do niego trafia. Nie obawiajmy się tego.

Tak jak ból towarzyszący wysiłkowi wzmaga wewnętrzną siłę, tak trudności i niepowodzenia, które przezwyciężasz mogą Cię wzmocnić.

Prawdziwi przywódcy uczą się na błędach i traktuję je jak lekcje, by lepiej się zmotywować, bez lęku ponowić próbę albo podjąć kolejną trudną decyzję.

Wykorzystaj swoją porażkę, by się zmotywować i pracować więcej, starać się bardziej i osiągać w przyszłości lepsze rezultaty.

#06 Skacz na łeb na szyję

Podejmuj wielkie wyzwania”.

Aby zmienić świat trzeba ryzykować i podejmować się działań, które mogą się nie udać, ale gdy się powiodą przyniosą wiele korzyści.

„Tylko odważni wygrywają”. Ludzie, którzy obawiają się klęski, trudu i wstydu, nigdy nie wykorzystają w pełni swojego potencjału. Ten, kto nie próbuje pokonać swoich ograniczeń, i nie podejmuje dużego ryzyka, nigdy nie pozna granic swoich możliwości.

Wiara we własne możliwości i pokonanie swoich obaw, pomogą Ci wykonać zadanie.

#07 Nie uciekaj przed rekinami

Nie bój się rekinów”.

Świat jest pełen rekinów. Jeśli chcecie dopłynąć do celu, będziecie musieli się z nimi uporać. Na świecie możesz spotkać wiele osób, które terroryzują i nękają słabszych. Podobnie jak rekiny wyczuwają one strach “ofiary”. Jeśli nie znajdzie ona w sobie odwagi, by stawić im czoła, przypuszczą atak.

Próbując osiągnąć życiowe cele, trzeba się wykazać męstwem. Męstwo to niezwykła cecha. Dzięki niemu możemy pokonać wszelkie przeciwności losu. Bez niego o naszej życiowej drodze decydują inni.

Dzięki “bohaterom” społeczeństwa rozwijają się i prosperują. Odwaga pozwala osiągnąć zamierzony cel, stanąć oko w oko ze złem, krążącymi “rekinami” i je pokonać.

#08 W najtrudniejszych chwilach musisz dać z siebie wszystko

“Choćby nie wiem jak było ciemno, musisz wykonać misję.”.

W pewnym momencie każdemu z nas przytrafia się w życiu jakieś przykre i trudne wydarzenie. Tracimy bliskich albo jakaś inna katastrofa podcina nam skrzydła.

W najtrudniejszym momencie, powinniśmy zachować spokój i jasność myśli, by dobrze wykorzystać zdobyte już umiejętności, swoją siłę i wrodzone predyspozycje. Trzeba pokonać lęki, wątpliwości i zmęczenie. Bezwzględny na to jak jest ciężko, trzeba skupić się na celu.

W tych najtrudniejszych chwilach sięgnij do najgłębszych zasobów i daj z siebie wszystko.

#09 Zacznij śpiewać, kiedy toniesz w błocie

“Dawaj innym nadzieję”.

Nadzieja to wielka siła. Niekiedy wystarczy tylko jedna osoba, która może zjednoczyć innych, zainspirować i dać nadzieję. Jeden człowiek może zmienić świat, dając innym nadzieję. Historia jest pełna takich przykładów Abraham Lincoln, Martin Luther King, Nelson Mandela, czy Malala Yousafzai.

Czasem każdy z nas “tonie w błocie”. Wtedy należy “głośno śpiewać”, uśmiechnąć się szeroko, podnieść na duchu otaczających nas ludzi i dać im nadzieję na lepsze jutro.

#10 Nigdy, przenigdy nie bij w dzwon

“Nigdy, przenigdy się nie poddawaj!”

Na terenie gdzie odbywa się szkolenie SEALs, w widocznym miejscu znajduje się mosiężny dzwon. Jeśli ktoś chce zrezygnować, może go użyć. Wystarczy zadzwonić. Wysiłek się kończy, szkolenie się kończy, szansa na dostanie się do SEALs, przepada.

Jeśli poświęcamy całe dnie na użalanie się nad sobą i rozpamiętywanie tego, jak los się z nami obszedł, narzekamy na swoją dolę, obwiniamy za swoje położenie kogoś albo coś innego, nasze życie będzie długie i trudne. Jeśli jednak nie zrezygnujemy z marzeń, wytrwamy na posterunku i stawimy czoła przeciwnościom, przeżyjemy życie, jak tylko nam się zamarzy, i dzięki nam będzie ono wspaniałe.

Życie często stawia przed nami przeszkody. Jednak ten kto chce zmienić świat nigdy nie się nie poddaje. Jeśli chcesz zmienić świat – nigdy, przenigdy nie bijcie w dzwon!

Uwagi końcowe

Myślisz, że trudno zmienić świat? Mylisz się. Możesz mieć wpływ na to, jak żyjemy. Możesz dokonać wielkich rzeczy, ale musisz zacząć od siebie.

Pamiętaj: każdy dzień należy rozpocząć od wykonania jakiegoś zadania. Znajdź kogoś, kto pomoże ci w życiu. Szanuj wszystkich. Pamiętaj, że życie nie jest sprawiedliwe i czeka cię wiele porażek. Jeśli jednak podejmiesz ryzyko, dasz z siebie wszystko w najtrudniejszym momencie, postawisz się przeciwnikom, dodasz otuchy tym, którzy są w opałach, i nigdy, przenigdy się nie poddasz – wtedy zmienisz na lepsze swoje życie… a może i świat.

Obejrzyj wystąpienie admirała McRaven’a o tym jak możesz zmienić świat

Przeczytaj książkę Make Your Bed

Na podstawie tego niesamowitego i kultowego już przemówienia, które objerzało na świcie ponad 100 mln ludzi, powstała książka Make Your Bed. Książka jest dostępna po polsku w tłumaczeniu Mateusza Borowskiego.

Make Your Bed. Proste rzeczy, które zmienią twoje życie… a może i świat - William H. McRaven

Przeczytaj pasjonujące historie z życia wzięte, których admirał William H.McRaven doświadczył w czasie służby i które stały się podstawą do stworzenia reguł, którymi sam się kieruje się w życiu.

Dzięki niej możesz dowiedzieć się więcej o tych ponadczasowych życiowych zasadach, które pozwolą Ci zmienić na lepsze Twoje życie… a być może i świat!

A jeżeli czujesz się zagubiony, brak Ci motywacji, szukasz sensu i nie wiesz od czego zacząć, to po prostu jutro z rana pościel swoje łóżko, uwolnisz w ten sposób swoją siłę i łatwiej Ci będzie ruszyć z odwagą do działania! Zmieniaj siebie i świat na lepsze! Siła jest w Tobie!