By stać się najlepszym, trzeba przejść pewien proces. Jest on długi i męczący, i wymaga całego mnóstwa pozytywnej energii. Przede wszystkim by coś osiągnąć potrzebny jest jasno określony cel,  pozytywne nastawienie i koncentracja. Jednak na drodze do sukcesu zdarzą  się  dni,  gdy  nie  będzie ci się chciało.  Zdarzą  się  dni,  gdy  stracisz  motywację.  Wtedy  właśnie  przyda ci się  hart  ducha,  dzięki  któremu  zrobisz,  co  trzeba,  i zapłacisz  swoją  cenę, aby osiągnąć to czego pragniesz. Zrobisz to dzięki większemu zaangażowaniu i sile psychicznej. Siła psychiczna i hart ducha to podstawa sukcesu!

Hart ducha jest potrzebny, bo podczas dążenia do tego na czym ci zależy świat zewnętrzny często cię rozprasza i wywiera na ciebie różnego rodzaju naciski, a wątpliwości nie dają ci spokoju. W tych okolicznościach można się przekonać, kim naprawdę jesteś i czego tak naprawdę chcesz. Wychodzi też przy tym na jaw hart ducha.

Wielu ludzi sądzi, że z hartem ducha trzeba się urodzić. I choć geny nie są tu bez znaczenia, to badania dowodzą, że można go sobie wypracować. Jon Gordon szanowany autorytet w dziedzinie motywowania i osobistego sukcesu, autor bestsellerów jak Autobus Energii czy Obóz treningowy wskazuje dwadzieścia sposób na wzmocnienie hartu ducha. Z ich pomocą zwiększysz swoją siłę psychiczną. Zyskasz moc do walki o sukces i lepsze życie. Zaczynamy!

„Hart ducha jest jak kręgosłup człowieka. Bez niego nie sposób zmierzyć się z życiem”. – Iris May

Oto 20 sposobów na wzmocnienie hartu ducha według Jona Gordona

#01 Gdy natykasz się na jakąś trudność, uznaj ją za moment decydujący o przyszłych osiągnięciach.

#02 Gdy stajesz w obliczu problemu, pamiętaj, że najlepsi nie tylko stawiają mu czoła, ale akceptują go, wiedząc, że nie jest to ślepa uliczka, ale raczej okrężna droga prowadząca do czegoś lepszego i wspanialszego.

#03 Gdy natykasz się na ludzi mających negatywne podejście do świata, musisz pamiętać, że w życiu najważniejsze jest pozytywne nastawienie w obliczu trudności, a nie gdy ich brak. Ostatecznie wszyscy będą musieli pokonać pewne trudności, żeby zdefiniować samego siebie i osiągnąć sukces.

#04 Gdy natykasz się na malkontentów, przypomnij sobie ludzi, którzy w ciebie wierzyli i wypowiadali się o tobie pozytywnie.

#05 Gdy natykasz się na krytykantów, nie słuchaj ich i skupiaj wyłącznie na tym, by dać z siebie wszystko.

#06 Po obudzeniu idź na poranny spacer połączony z wyrażaniem wdzięczności i modlitwą. Dzięki niemu przygotujesz swój umysł na sukces.

#07 Gdy się boisz, ufaj. Niech twoja wiara przeważa nad zwątpieniem.

#08 Gdy ponosisz porażkę, spróbuj się coś z niej nauczyć, a następnie przypomnij sobie chwilę sukcesu.

#09 Gdy szykujesz się do bitwy, wyobrażaj sobie wygraną.

#10 Gdy myślisz o przeszłości lub martwisz się o przyszłość, spróbuj przekierować swoją energię na chwilę obecną. Tu i teraz masz największą siłę.

#11 Gdy masz ochotę ponarzekać, spróbuj lepiej znaleźć rozwiązanie.

#12 Gdy dopada cię zwątpienie w samego siebie, pozbądź się go i zamień na pozytywne myślenie i pozytywny monolog wewnętrzny.

#13 Gdy się zdekoncentrujesz, skup się na oddechu, obserwuj swoje otoczenie, oczyść umysł.

#14 Gdy wszystko wydaje się niemożliwe, pamiętaj, że z pomocą Boga wszystko jest możliwe.

#15 Gdy czujesz się samotny, przypomnij sobie wszystkie te osoby, które w którymś momencie ci pomogły i które kochają cię i wspierają teraz.

#16 Gdy czujesz się zagubiony, módl się o drogę.

#17 Gdy jesteś zmęczony i zrezygnowany, pamiętaj, żeby nigdy, przenigdy się nie poddawać. Zawsze walcz do końca.

#18 Gdy wydaje ci się, że nie dasz rady, pamiętaj, że z Jego pomocą możesz zrobić wszystko, bo On daje ci siłę.

#19 Gdy masz wrażenie, że sytuacja wymyka ci się spod kontroli, módl się i oddaj ją Bogu. Skup się na tym, co możesz kontrolować i odpuść sobie to, czego nie możesz.

#20 W sytuacji stresowej, gdy gra jest w toku, a do tego wszyscy cię obserwują, pamiętaj, żeby się uśmiechać, dobrze bawić i cieszyć chwilą. Życie jest krótkie i żyje się tylko raz. Nie masz nic do stracenia. Czerp z życia!

„Hart ducha […] to zdolność cierpliwego trwania w nadziei i wierze, wbrew pokusie przekształcenia ich w pusty optymizm czy wiarę irracjonalną. Jest on umiejętnością powiedzenia „nie”, gdy świat chce usłyszeć „tak”. – Erich Fromm

Uwagi końcowe

Musisz sobie uświadomić, że pozytywne bądź negatywne nastawienie to pewien nawyk, więc pozytywne myślenie to kwestia decyzji. Jeśli chcesz osiągnąć sukces twoja siła psychiczna i emocjonalna musi być większa od trudności, krytyki i okoliczności. Musisz być w stanie odciąć się od negatywnych głosów z zewnątrz i wyłączyć negatywne myślenie wewnątrz. Musisz zachować spokój, koncentrację i energię. Nie rozpraszać się i wytrwale podążać do swojego celu.

Hart ducha nie pojawia się od razu do pewien proces, który trzeba przejść. Jeśli masz już pewną siłę psychiczną, to możesz mieć jeszcze większą, a jeśli nie masz, to możesz już dziś zacząć ją budować.

„Dzisiejszy świat to już ani sprint, ani maraton. To seria sprintów połączona z walką bokserską. Nie tylko biegniesz, ale na dodatek jesteś po drodze okładany pięściami. Ciosy zadają ci krytycy i niedowiarkowie, a czasem nawet najbliższe ci osoby. Ale najlepsi radzą sobie z tym za pomocą wytrzymałości psychicznej i emocjonalnej”. – Jon Gordon

Jeśli jeszcze nie czytałeś książek Joe Gordona to najwyższy czas po nie sięgnąć! Oto na początek dwie pozycje godne polecenia:

Autobus energii

Autobus energii to bestsellerowa książka Jon Gordona. Wciągająca, fabularyzowana książka biznesowa. Wyrusz w inspirującą podróż, podczas której odkryjesz dziesięć sekretów życia i pracy z pozytywną energią.

Autobus energii. - Jon Gordon
Autobus energii. – Jon Gordon

Autobus energii uczyni cię silniejszym człowiekiem. Naładuje cię pozytywną energią, która uniesie cię w górę i wygra z trudnościami, bo kiedy płoniesz entuzjazmem, wszystko idzie łatwiej i lepiej. Ta magiczna książka zmieni fundamenty twojego myślenia. Jeśli wcześniej czułeś się ofiarą, to po tej lekturze poczujesz się zwycięzcą.

A jeśli przedtem czułeś, że nie jesteś panem swojego życia, znajdziesz w sobie moc, by samemu kształtować świat, w jakim chcesz żyć i pracować. Poczujesz, że jeśli czegoś chcesz, to masz też moc potrzebną, aby to urzeczywistnić. Wsiądź do Autobusu energii i zapnij pasy. Przeżyjesz coś, czego się nie spodziewasz!

Zatankuj bank paliwem radości i ruszaj w drogę do sukcesu!

Obóz treningowy

Obóz treningowy. Co robią najlepsi? - Jon Gordon
Obóz treningowy. Co robią najlepsi? – Jon Gordon

Jon Gordon w swojej karierze współpracował z najlepszymi drużynami sportowymi, międzynarodowymi organizacjami oraz ludźmi sukcesu związanymi z różnymi dziedzinami życia. Zaobserwował, że ci ludzie – najlepsi z najlepszych – mają pewne cechy wspólne, których brak innym. Robią proste rzeczy trochę inaczej, niż cała reszta. Są to niewielkie różnice, które dają wielkie rezultaty.

Co najlepsi robią lepiej niż inni? Wpadnij na Obóz treningowy Jona Gordona i się dowiedz! Odkryj w sobie pokłady energii, by stać się najlepszym, bez względu na dziedzinę życia, którą chcesz udoskonalić.

W czasie lektury Obozu Treningowego poznasz formułę, którą Gordon stworzył na podstawie swoich obserwacji. Jest ona prosta, skuteczna i łatwa do zapamiętania. Jest to jednak proces, który wymaga cierpliwości, inicjatywy, skupienia oraz dużo pozytywnej energii.

Pragniesz wreszcie zdobyć szczyt? Dołącz do najlepszych!