Jak się w tym momencie czujesz? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, ale jest bardziej skomplikowana, niż ci się wydaje. Nie ma wątpliwości, że wszyscy przejawiamy uczucia praktycznie przez cały czas. Emocje są ważną częścią tego, co czyni nas ludźmi. Zawsze coś czujemy i zazwyczaj jest to więcej niż jedna rzecz w tym samym czasie. Nie zawsze jednak wiemy, w jaki sposób najskuteczniej radzić sobie z naszymi emocjami lub dlaczego warto to robić. Pod wpływem emocji możemy podjąć błędną decyzję czy zrobić coś czego później będziemy żałować. Jeśli nie rozumiemy emocji i nie potrafimy znaleźć strategii, dzięki którym będziemy lepiej sobie radzić z uczuciami, mogą one przejąć kontrolę nad naszym życiem.

Na szczęście istnieje wiedza naukowa pozwalająca zrozumieć emocje i rozwinąć inteligencję emocjonalną. Nie jest to wyłącznie kwestia intuicji, opinii czy instynktu. Nie przychodzimy na świat z wrodzonym talentem, który pozwala rozpoznawać, co odczuwamy lub co odczuwa ktoś inny i z czego pochodzą te emocje. Wszyscy musimy się tego nauczyć. Są jednak na to skuteczne sposoby.

Dr Marc Brackett psycholog i dyrektor centrum zajmującego się dobrostanem emocjonalnym, ale również człowiek jak Ty czy Ja, po trzech dekadach badań i gromadzenia praktycznych doświadczeń zidentyfikował wspólnie z zespołem z Yale Center zdolności, jakimi trzeba się wykazać, by zostać kimś, kogo określa się mianem „badacza emocji“.

Kim jest “badacz emocji”? 

“Badacz emocji” to osoba, która jest w stanie precyzyjnie rozpoznawać własne i cudze emocje. Zdaje sobie sprawę z przyczyn i konsekwencji własnych oraz cudzych odczuć. Umie mądrze korzystać z uczuć. Dysponuje bogatym zasobem słów dotyczących emocji. Dobrze radzi sobie z wyrażaniem szerokiej gamy emocji, regulowaniem własnych emocji oraz pomaganiem innym w podejmowaniu podobnych działań.

Co robić, aby stać się prawdziwym “badaczem emocji”? Trzeba opanować pięć najważniejszych umiejętności emocjonalnych. Przyjrzyjmy się im po kolei. Zaczynamy!

“Nasze emocje są nieprzerwanym strumieniem, a nie czymś, co pojawia się od czasu do czasu. Każdy człowiek skrywa w swoim wnętrzu rzekę — czasem płynie ona spokojnie, lecz kiedy indziej jest wzburzona i podmywa brzegi. Nie brakuje tu wyzwań, wśród których trzeba nawigować”. – Dr Marc Brackett

Jak stać się badaczem emocji? 5 umiejętności emocjonalnych, które powinieneś opanować by lepiej radzić sobie z emocjami

#01 Rozpoznanie emocji

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie tego, co czujemy. Trzeba nauczyć się rozpoznawać nasze i cudze emocje. Nie tylko w tym, co myślimy, czujemy i mówimy, ale również w mimice, mowie ciała, tonie głosu oraz innych komunikatach niewerbalnych.

#02 Zrozumienie emocji

Drugim posunięciem jest zrozumienie tego, co odkryliśmy — udzielenie odpowiedzi na pytanie, co i dlaczego czujemy. Trzeba umieć rozumieć te uczucia i skutecznie określać ich źródło. Zdawać sobie sprawę z tego co je tak naprawdę wywołało. Następnie dostrzegać sposób, w jaki wpłynęły one na nasze zachowania.

#03 Nazwanie emocji

Kolejnym krokiem jest odpowiednie nazwanie naszych emocji. Powinniśmy umieć trafnie nazywać emocje przy użyciu słownictwa pozwalającego przedstawić różne odcienie uczuć. A to oznacza, że nie tylko określimy siebie mianem „radosnych” czy „smutnych”, lecz zgłębimy tę kwestię bardziej szczegółowo. Przyjrzymy się niuansom i zawiłościom tego, co czujemy. 

#04 Wyrażanie emocji

Czwartym elementem jest wyrażenie naszych uczuć. Wpierw we własnym umyśle, a potem, jeśli jest to właściwe postępowanie, w obecności innych ludzi.

Powinniśmy umiejętnie wyrażać nasze uczucia zgodnie z normami kulturowymi i kontekstami społecznymi, próbując tym samym przekazywać informacje i zachęcać słuchaczy do wykazania się empatią.

#05 Regulowanie emocji

Ostatni krok to uregulowanie emocji. Nie chodzi o to, by emocje dławić lub ignorować. Powinniśmy natomiast mądrze z nich korzystać, by osiągnąć dzięki nim upragnione cele.

Trzeba umieć regulować emocje, zamiast pozwalać, by to one kontrolowały nas. Służą do tego praktyczne strategie pozwalające radzić sobie z tym, co czujemy my sami i co czują inni.

Uwagi końcowe

Umiejętności emocjonalne są kluczem pozwalającym uwolnić nasz potencjał. Emocje i uczucia są pewną formą informacji. To istotne komunikaty o tym, co dzieje się we wnętrzu każdego z nas w reakcji na wydarzenia wewnętrzne i zewnętrzne, z jakimi mamy do czynienia. Potrzebujemy zapewnić sobie dostęp do tych informacji, a potem dojść do tego, co nam one mówią. Bo dzięki temu możemy podejmować najtrafniejsze decyzje.

Zdolność do precyzyjnego postrzegania, oceniania i wyrażania emocji; umiejętność uzyskiwania dostępu do odczuć lub generowania ich, gdy ułatwiają myślenie; zdolność do rozumienia emocji i wiedzy emocjonalnej; umiejętność kontrolowania emocji w sposób sprzyjający rozwojowi emocjonalnemu i intelektualnemu. To właśnie inteligencja emocjonalna. Wszyscy powinniśmy starać się ją w sobie rozwijać i posiadać te umiejętności.

Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej

Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej - Dr Marc Brackett
Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej – Dr Marc Brackett

Aby lepiej radzić sobie z emocjami, nauczyć się je odczytywać, umiejętnie reagować i z nich korzystać sięgnij po książkę Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej. Dzięki wydawnictwu Septem i tłumaczeniu Krzysztofa Krzyżanowskiego ta oparta na wiedzy naukowej i praktycznym doświadczeniu autora książka dostępna jest po polsku. Ten poradnik pomoże ci zrozumieć to, w jaki sposób emocje wpływają na ciebie i na wszystkie osoby w twoim otoczeniu. Uzmysłowi ci, jak ważne jest to, by pozwolić sobie na emocje i uczucia, zamiast starać się je tłumić i ignorować.

Dowiesz się z niej, czym są emocje, jaką odgrywają rolę i co należy zrobić, aby pomagały, a nie przeszkadzały. Nauczysz się jak rozpoznawać, rozumieć, nazywać, wyrażać i regulować emocje. Poznasz strategie i metody rozwoju umiejętności emocjonalnych, które zastosowane w praktyce pozwolą ci na osiągnięcie dobrostanu i sukcesów w domu, szkole czy pracy.

Rozwiń swoją inteligencję emocjonalną. Stań się “badaczem emocji” i wykorzystaj ich siłę!

“Umiejętności emocjonalne są brakującym ogniwem, gdy mowa o zdolności dziecka do tego, by wyrosło ono na odnoszącego sukcesy dorosłego. To do nas należy rozpoczęcie rewolucji, w której prawo do odczuwania będzie nas popychać ku sukcesom w sposób, jakiego na razie nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić”. – Dr Marc Brackett

Sprawdź: Jak ogarnąć emocje w pracy? 7 nowych zasad emocji w życiu zawodowym

A Ty jak radzisz sobie z emocjami?