Problem nadmiaru stresu dotyczy już chyba każdego człowieka. Niezależnie od tego, czy pracujemy, czy jeszcze się uczymy, wpływa on na nasze samopoczucie tak samo źle. Negatywne skutki długotrwałego lub powtarzającego się stresu odczuwamy nie tylko psychicznie, ale też fizycznie, bowiem nasze ciało na stres reaguje bólem brzucha, skurczami mięśni lub też nudnościami. Oprócz chwilowych dolegliwości możemy nabawić się również chorób, które będą nam towarzyszyły latami. Jako czynni uczestnicy życia społecznego, nie jesteśmy w stanie omijać czynników stresogennych w stu procentach. Nawet przypadkowa rozmowa z nieznajomym może nas zestresować, a żeby unikać takich sytuacji, musielibyśmy zaprzestać wychodzenia z domu. Nie jest to jednak dobry sposób na rozwiązanie problemu. Jest mnóstwo skutecznych sposobów na odreagowanie stresu i polepszenie jakości naszego codziennego życia. Spójrzmy na kilka tych najbardziej popularnych.

“Czujesz, jakbyś uczestniczył w nieustannej gonitwie, jesteś zestresowany, towarzyszy ci nieustanna presja czasu. (…) No, śmiało – dodała. – Powiedz to, a opiszesz nie tylko siebie, ale każdą inną osobę w twoim wieku”. – Remigiusz Mróz, Immunitet

Oto 5 banalnie prostych sposobów, by ograniczyć stres

#01 Aktywność fizyczna

Popularyzowanie codziennej aktywności fizycznej jest jednym z najlepszych trendów ostatnich czasów. Przemija era kultu zwolnień z zajęć wychowanie fizycznego w szkole. Regularne ćwiczenia nie tylko dotleniają organizm i poprawiają kondycję. Przede wszystkim uwalniają endorfiny, czyli hormony szczęścia, które skutecznie walczą ze stresem i złym samopoczuciem.

Włączając regularną aktywność fizyczną do swojego życia, jesteśmy w stanie wyrobić sobie barierę ochronną, która nauczy nas radzić sobie z niespodziewanym stresem i trzeźwo przeanalizować każdą sytuację. Nawet pół godziny spaceru dziennie lub piętnaście minut rozciągania o poranku może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i na skuteczność radzenia sobie ze stresem.

Sprawdź: 7 rzeczy, o których warto pamiętać, gdy zaczynasz ćwiczyć

#02 Dobry sen

Powszechnie wiadomo, że nasz organizm regeneruje się właśnie podczas snu. Co więcej, najlepsza regeneracja wymaga od nas zadbania o sen dobrej jakości. To jest taki sen, który nie jest płytki i pozwala nam na uporządkowanie myśli zebranych w ciągu dnia. To właśnie podczas snu nasz organizm decyduje, którymi rzeczami nie warto się przejmować, a o których warto pamiętać nieco dłużej. Stwórzmy mu więc odpowiednie warunki do tego codziennego odpoczynku. Przewietrzona sypialnia, ograniczenie rozpraszaczy wieczorem i wyciszenie się z książką, czy relaksacyjną muzyką to dobre praktyki, które powinniśmy wprowadzić w życie.

Sprawdź: Jak lepiej sypiać? 12 sposobów na dobry sen

#03 Medytacja

Sztuka relaksacji z dalekiego wschodu wciąż budzi w ludziach wiele kontrowersji. Jest ona bowiem uznawana u nas za egzotyczną i nieco „magiczną”. Udowodniono jednak, że nie są to jedynie puste słowa. Medytacja pozwala nauczyć się uspokajać w stresujących chwilach i skupiać nasze myśli wokół pozytywnych aspektów życia. Nie spodziewajmy się jednak cudów po pierwszej praktyce. Dopiero regularne rozwijanie sztuk medytacyjnych pozwala na korzystanie z ich efektów w największym stopniu i efektywną naukę radzenia sobie z sytuacjami stresowymi na co dzień.

Sprawdź: Jak i po co medytować? Najważniejsze korzyści z medytacji uważności

#04 Odpowiednia dieta

Nie od dziś wiadomo, że dobrze zbilansowana dieta wpływa pozytywnie na wszystkie aspekty naszego życia. Już nie tylko przypisuje się jej dobry wpływ na wygląd, ale także na psychikę człowieka. Jest ona ściśle powiązana chociażby z zasypianiem. Prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyło się zjeść coś ciężkostrawnego o późnej porze, co skutecznie utrudniło zasypianie i obniżyło jakość snu.

Tak samo właśnie dieta działa na sytuacje stresowe i nasze podejście do stresu. Jeśli mamy skłonności do nadmiernego stresowania się nawet błahymi sytuacjami, powinniśmy zastanowić się, czy w naszej diecie nie ma przypadkiem zbyt dużej ilości substancji prozapalnych. Upośledzają one funkcjonowanie całego organizmu, w tym mózgu. Podejrzewa się, że chroniczny stan zapalny prowadzić może nawet do depresji.

Substancje sprzyjające stanom zapalnym to kwas arachidonowy (znajdziesz go w orzeszkach ziemnych), tłuszcze trans (w produktach smażonych, słodyczach), tłuszcze nasycone (w dużej ilości w mięsie, śmietanie, serze) i cukier rafinowany (w gotowych produktach, słodzonych napojach i słodyczach). Postaraj się ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Z drugiej strony zaleca się jeść dużo produktów przeciwzapalnych. Na czele z oliwą z oliwek, owocami, zwłaszcza jagodowymi i cytrusowymi, a do tego większość ziół i  warzyw, zielona herbata, orzechy włoskie, brazylijskie i migdały. Te produkty nie tylko redukują stany zapalne, ale mają też sporo innych, korzystnie wpływających na mózg substancji. W przypadku oliwy to na przykład jednonienasycone kwasy tłuszczowe. W warzywach i owocach jagodowych- antocyjany. Orzechy zawierają- magnez i cynk, a zielona herbata- katechiny.

Sprawdź: Motywacja w odchudzaniu. Jak wytrwać na diecie i nie zaprzepaścić jej efektów?

#05 Hobby

Po wielu przeprowadzonych badaniach uczeni wnioskują, że niewiele osób ma w ciągu tygodnia ochotę na dodatkową działalność w obrębie swoich zainteresowań. Jeśli jesteśmy w grupie ludzi, których praca to właśnie to, co kochają robić, to możemy nazwać się szczęściarzami. Zwykle jednak spędzamy średnio osiem godzin w pracy, a po powrocie do domu nie mamy już siły lub ochoty na inne przedsięwzięcia. Taki grafik dnia powinien być jednak czym prędzej zmieniony.

Przeznaczanie czasu na rozwijanie swojego hobby jest ważne. Bowiem z reguły wtedy zapominamy o całym stresie i problemach dnia codziennego. Skupiamy się na tym, co kochamy robić. Priorytetem staje się nasza przyjemność, a wszelkie problemy odchodzą na bok, przynajmniej na chwilę. Wobec tego warto znaleźć w ciągu dnia choć godzinkę na czynności, które wprowadzają nas w dobry nastrój i polepszają nasze samopoczucie.

Sprawdź: 8 sposobów jak znaleźć swoją pasję, którą wcześniej przeoczyłeś

Uwagi końcowe

Musimy pamiętać, aby w codziennej gonitwie o lepsze wyniki naszej pracy, nie zapomnieć o tym, co powinno być dla nas najważniejsze- o zdrowiu. Będąc zdrowymi ludźmi, wszystko inne jesteśmy w stanie osiągnąć naszą ciężką pracą i zaangażowaniem. Stres jest jednym z czynników, które źle wpływają na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Dlatego priorytetem każdego z nas powinno być odnalezienie najbardziej skutecznych metod radzenia sobie z nim. Opanowując przynajmniej pięć metod opisanych w tekście, jesteśmy w stanie świetnie radzić sobie z problemami, które zaskakują nas przecież każdego dnia.

“Najlepszym uczuciem na tej planecie jest czuć spokój duszy; żadnego stresu, strachu, nieustannego rozmyślania, po prostu spokój”.

Sprawdź: Jak zmniejszyć stres? Rozwiązuj swoje życiowe problemy!

A Ty jakie sposoby na stres polecasz?