Większość z nas żyje i nie wie, jacy są mądrzy. Chcesz siebie sprawdzić? Poszukaj oznak niezwykłego umysłu w tym artykule.

Iloraz inteligencji – IQ nie jest jedyną rzeczą, która decyduje o sukcesie w życiu. Jednak posiadanie wysokiej inteligencji z pewnością pomaga. (W rzeczywistości trudno znaleźć osobę, która nie chce być mądrą).

Długoterminowe badania wykazały, że IQ kształtuje się w młodym wieku. To odkrycie doprowadziło naukowców do przekonania, że możliwe jest powiązanie doświadczenia życiowego osoby, które otrzymała jako dziecko, z pewnymi wzorcami zachowań i ze zwiększonym IQ. Oto cztery wskazówki, że prawdopodobnie jesteś znacznie mądrzejszy od przeciętnej osoby. Zaczynamy!

Nie dosta­jemy mądro­ści, musimy ją odkryć sami po przedar­ciu się przez dzi­kie zaro­śla pusz­czy. Tej drogi nikt nie może prze­być w naszym imie­niu i nikt nie może nam jej oszczę­dzić, ponie­waż mądrość jest osią­gnię­tym punk­tem widze­nia, z któ­rego postrze­gamy świat”.

4 oznaki, że jesteś znacznie mądrzejszy od przeciętnej osoby

Jeśli rozpoznasz siebie w tych punktach, jesteś prawdopodobnie znacznie mądrzejszy, niż myślisz.

#01 Martwisz się i niepokoisz

Trudno myśleć o lęku jako o czymś dobrym, ale nie wszystko jest takie złe.

Psychiatra Jeremy Coplan badał pacjentów z zaburzeniami lękowymi i stwierdził, że osoby z wysokim poziomem lęku mają wyższe IQ.

Ciekawy eksperyment przeprowadzono również w Interdyscyplinarnym Centrum Herzliya w Izraelu. Badacze poprosili ochotników o ocenę obrazu na monitorze, a następnie uruchomili fałszywego wirusa komputerowego. Wszystko wyglądało tak, jakby to była wina uczestników, jakby zrobili coś złego, np. nacisnęli zły przycisk. Wolontariusze zostali następnie wysłani do działu wsparcia technicznego, a po drodze powstała dodatkowa seria przeszkód.

Okazało się, że ci uczestnicy, którzy byli najbardziej zaniepokojeni, byli bardziej skoncentrowani i wydajni w wykonywaniu zadań.

Więc następnym razem, gdy ktoś powie ci, żebyś przestał się tak bardzo martwić, po prostu powiedz: “Nie mogę, przeszkadza mi wysoka inteligencja”. 😉

#02 Jesteś leworęczny

Wszyscy nauczyciele, którzy próbowali zmusić leworęcznych do pisania prawą ręką, powinni postępować dokładnie odwrotnie.

Chociaż istnieje niewielka i jeszcze niejasna korelacja między leworęcznością a skłonnościami kryminalnymi, leworęczna osoba ma pewne zalety intelektualne.

Jedno duże badanie wykazało, że leworęczność wiąże się z rozbieżnym myśleniem, zwłaszcza u mężczyzn. Ta wyjątkowa umiejętność sensownego łączenia dwóch niepowiązanych ze sobą obiektów jest oznaką inteligencji.

Statystycznie większy procent osób o bardzo wysokim współczynniku inteligencji to osoby leworęczne. Naukowcy dowiedli również, że wielu mańkutów ma skłonnością do nieszablonowego myślenia.

#03 Jako dziecko uczyłeś się muzyki

Nauka muzyki poprawia inteligencję werbalną i funkcje wykonawcze – umiejętność, która pomaga nam się skupić i kontrolować siebie.

W badaniu przeprowadzonym przez psychologa Sylvaina Moreno 48 dzieci w wieku od 4 do 6 lat uczestniczyło w specjalnym programie edukacyjnym. Przez cztery tygodnie, pięć dni w tygodniu po godzinę dziennie, połowa uczniów zajmowała się muzyką, a druga sztukami pięknymi. Pod koniec eksperymentu 90% dzieci, które otrzymały edukację muzyczną, poprawiło IQ werbalny.

Jeśli więc jako dziecko grałeś na akordeonie, skrzypcach lub pianinie, to dobry znak.

Sprawdź: Jak słuchanie muzyki wpływa na mózg?

#04 Masz świetne poczucie humoru

Badania wykazały silny związek między dobrym poczuciem humoru, inteligencją werbalną i abstrakcyjnym myśleniem.

Ta lista nie jest wyczerpująca i trzeba ją brać z lekkim przymrużeniem oka ;-), więc jeśli żadne z powyższych Cię nie dotyczy, nie wyklucza to, że masz wysokie IQ. Jeśli wiele rzeczy się pokrywa — bingo! – Jesteś mądrzejszy niż przeciętny człowiek.

Sprawdź też: 5 sposobów jak zwiększyć swój iloraz inteligencji (IQ)

“Sądzę, że masz i chęci, i talent. Większy, niż sądzisz ale mniejszy, niż pragniesz. Ale takich co mają i chęci, i talent jest wielu, a mimo to większość z nich nigdy do niczego nie dochodzi. To tylko punkt wyjścia, by cokolwiek w życiu zrobić. Wrodzony talent jest jak siła dla sportowca. Można urodzić się z większymi lub mniejszymi zdolnościami. Ale nikt nie zostaje sportowcem tylko i wyłącznie dlatego, że urodził się wysoki, silny lub szybki. Tym, co czyni kogoś sportowcem jest praca, praktyka i technika. Wrodzona inteligencja jest tylko i wyłącznie amunicją. Żeby ją skutecznie wykorzystać musisz przekształcić swój umysł w precyzyjną broń”. – Carlos Ruiz Zafón