Masz problem z koncentracją? Trudno ci w poniedziałek wróci do pracy? Nic dziwnego, dwudniowa przerwa w pracy sprawia, że bardzo trudno nam powrócić do ustalonej rutyny. Poniedziałek to zwykle dzień, który przeznaczony jest na adaptację. Jeszcze trudniej jest, jeśli pracę przerwaliśmy dłuższym urlopem lub zwolnieniem lekarskim. Organizacja czasu staje się wielkim wyzwaniem. Poznaj kilka sposobów jak się skupić na pracy i popraw swoją efektywność.

“Umiejętność skupienia się jest cenna. Życie bez niej, to jak niewidzenie, choć ma się otwarte oczy”. – Haruki Murakami

Jak się skupić? 6 sposobów na skuteczną koncentrację przy pracy

#01 Ustal priorytety

Na pewno to znasz, pracujesz nad nudnawym raportem, a nagle łapiesz się na tym, że starannie przysłuchujesz się historii, którą opowiada koleżanka z sąsiedniego stanowiska. Czy inaczej, piszesz, a jednocześnie rozmawiasz przez telefon i odpowiadasz na pytania. Staramy się być bardzo efektywni i wykonujemy kilka czynności jednocześnie. To błąd, bo przez to w żadnej nie jesteśmy stuprocentowo skuteczni. Naucz się wykonywać wyłącznie jedną czynność w danym momencie, bo tylko dzięki temu skoncentrujesz się na zadaniu. W pierwszej kolejności wykonuj najważniejsze zadania, których ukończenie w największym stopniu przybliży Cię do celu.

Sprawdź: Macierz Eisenhowera – skup się na priorytetach i zapanuj nad swoim czasem

#02 Rób listy zadań

To proste, spisuj wszystkie zadania, które masz danego dnia do wykonania: odebrać pocztę, odpisać na maile, wykonać kilka telefonów, opracować raport i tak dalej, w zależności od charakteru twojej pracy. Po wykonaniu jednego zadania odhaczasz je z listy i zabierasz się za następne. W przerwie, po zakończeniu zadania fundujesz sobie nagrodę: pijesz kawę, rozmawiasz z koleżanką czy przeglądasz media społecznościowe. Tylko robisz to wyłącznie w określonym limicie przerwy, którą sam ustalasz. Naprawdę warto zainwestować w kalendarz czy notatnik, bo pozwalają optymalnie zorganizować pracę.

Sprawdź: Lista rzeczy do zrobienia. Dlaczego nie realizujesz zadań z listy “To Do”

#03 Jedz regularnie

Zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo rozprasza nas uczucie głodu. Nie potrafimy się skoncentrować, zastanawiamy się, co zjemy na obiad czy rozmyślamy o ulubionym daniu. Burczenie w brzuchu nie sprzyja koncentracji na zadaniu. Nie przejadaj się jednak przed pracą, bo z pełnym żołądkiem będzie się zmotywować do jakiegokolwiek wysiłku i efektywnej pracy.

Sprawdź: 7 najlepszych sposobów na naturalne zwiększenie energii

“Jeśli nie umiesz się skupić i skoncentrować to pozostaje ci praca dla kogoś innego kto cie do tego zmusi z mocy swojego stanowiska”. – Brian Tracy

#04 Ciszej i jeszcze raz ciszej

Nikomu nie trzeba udowadniać, jak szkodliwy jest hałas i jak bardzo nas rozprasza. Tylko takich dźwiękowych elementów, które potrafią wybijać nas z rytmu, jest zdecydowanie więcej. Nawet muzyka potrafi po jakimś czasie nas zirytować lub wręcz przeciwnie, wprawić w zbyt frywolny nastrój. Najlepiej pracuje się w ciszy i wtedy osiągamy maksymalną wydajność. Ale wypróbuj na sobie co Ci bardziej odpowiada cisza, czy muzyka w tle.

Sprawdź: Jak słuchanie muzyki wpływa na mózg?

#05 Dziel czas prywatny od tego, przeznaczonego na pracę

To problem, na który bardzo często zwracali uwagę wszyscy ci, których pandemia skazała na prace zdalną w domu. Bardzo trudno jest skoncentrować się na zadaniu służbowym, jeśli dookoła osacza nas życie prywatne. Zabierasz się do pracy? Jeszcze tylko przejrzysz prasę i sprawdzisz, co u dziecka. Takie drobiazgi bardzo wybijają z rytmu i utrudniają koncentracje. W pracy zajmuj się praca, a po niej swoim życiem prywatnym. Nie ma nic gorszego niż łączenie tych spraw.

#06 Naucz się odpoczywać

Bardzo podobnie jak z pracą, bywa i z odpoczynkiem. Szczególnie gdy nasza praca jest zadaniowa, gonią nas terminy lub mamy zajęcie nieco bardziej kreatywne, wymagające twórczego zaangażowania. „Nabijamy” sobie głowę problemem i nie potrafimy się wyłączyć. To sprawia, że w pracy i z pracą, jesteśmy dwadzieścia cztery godziny na dobę. Podstawa to opanowanie umiejętności wyrzucenia problemów z naszego umysłu. Spróbujmy wracać do domu spacerem, aby po drodze stopniowo przestawiać się na inny rytm.

“Musisz znaleźć swoje tempo. Musisz się skupić na sobie. Musisz mieć plan”. – Stephen King

Sprawdź też: Jak pracują wielcy twórcy? Strategia Ciasnej Bańki Całkowitego Skupienia

A Tobie co pomaga się skupić na pracy?