Intelekt ludzi to fascynująca sprawa. Choć słowa „mądrość” i „inteligencja” nierzadko używane są jako wyrazy bliskoznaczne, nie do końca tak jest. Oba te pojęcia odnoszą się do zdolności umysłowych, ale w inny sposób. Dlatego też istnieją testy na inteligencję, nie ma natomiast jakichś formalnych, sklasyfikowanych testów na mądrość. Tego drugiego nie da się zbadać naukowymi metodami – to wszystko kwestia bardzo indywidualna, która zależy głównie od indywidualnych czynników i konkretnych sytuacji. Inteligencję natomiast zmierzyć się da. Ludzie robią to zresztą od naprawdę długiego czasu, a ci najinteligentniejsi mogą liczyć na członkostwo w Mensie – bardzo elitarnym i ekskluzywnym klubie dla najbardziej inteligentnych ludzi na Ziemi. Wiele osób marzy o tym, by tam trafić, ale ten zaszczyt uda się wyłącznie niewielu.

  1. Co oznacza iloraz inteligencji?
  2. Gzie stosuje się testy na inteligencję?
  3. Sprawdź się, rozwiąż test inteligencji

O czym świadczy iloraz inteligencji?

Test IQ sprawdzi twój iloraz inteligencji. Czyli wyrażony punktowo współczynnik poziomu twojej inteligencji. Inteligencja rozumiana tu jest jako zdolność do analizowania, adaptowania się do nowych warunków, wykorzystywania wiedzy w praktyce i jej przyswajania. Wysokim IQ mogą pochwalić się najwybitniejsi naukowcy. Im wyższe IQ tym lepiej – a wartość IQ bada właśnie odpowiedni test na inteligencję. Poziom inteligencji jednak to jeszcze nie wszystko – w końcu trzeba mieć też narzędzia, by móc swoją inteligencję wykorzystywać w praktyce – wynik testu jednak może dać pewien obraz sytuacji i sprawdzić jak wypada się na tle swojej grupy społecznej.

Gdzie stosowane są testy inteligencji?

Tego rodzaju testy stosowane są jako narzędzie w wielu sprawach. Test IQ może mieć znaczenie przy sprawdzaniu predyspozycji zawodowych lub przy próbie ustalenia poziomu inteligencji dziecka, co pomoże w późniejszej diagnozie. Często więc korzystają z nich psychologowie i terapeuci, jako z narzędzi pomocniczych. Wyniki IQ pozwalają dać obraz sytuacji – wartość liczbową jest dużo łatwiej zrozumieć, a to pozwala zorientować się w sytuacji danego człowieka.

Test na IQ – sprawdź się w praktyce

Jeśli masz trochę wolnego czasu możesz samodzielnie zbadać poziom IQ. Pozwoli ci na to darmowy test IQ. Żeby go wypełnić nie musisz wcale wychodzić z domu. Wystarczy, że zajrzysz tutaj: https://iq-global-test.com/pl/ – sprawdź swoją inteligencję za darmo i wtedy, gdy będzie ci po prostu wygodnie. Najlepszy test IQ to w końcu taki, który można rozwiązać bez stresu.