Zdrowy i aktywny tryb życia staje się na szczęście coraz bardziej popularny. W momencie kiedy choroby dotykają coraz młodszych ludzi, zaczynamy bardziej świadomie podchodzić do codzienności. Oprócz wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych i racjonalnego podejścia do wysypiania się warto również pomyśleć o aktywności fizycznej. Piętnaście minut lekkiego treningu powinno stać się codziennością. Warto natomiast kilka razy w tygodniu pokusić się o bardziej wymagające ćwiczenia. Zazwyczaj porywamy się od razu z bardzo intensywnym planem treningowym, chcąc zobaczyć efekty jak najszybciej. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, bowiem ciągnie on za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji. O czym więc pamiętać, rozpoczynając przygodę z aktywnością fizyczną?

Oto 7 rzeczy, o których warto pamiętać, gdy zaczynasz ćwiczyć

#01 Zaplanuj czas na ćwiczenia

Trening nie będzie na nas wpływał pozytywnie, jeśli wbrew sobie będziemy wstawali dwie godziny wcześniej lub wciśniemy go w przerwie między wysłaniem maila a wystawieniem faktury. Wprowadzając aktywność fizyczną do swojego życia, spróbujmy znaleźć najlepszy dla tej czynności czas. Oprócz ciała aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ również na psychikę. Warto więc poświęcić tę chwilę jedynie ćwiczeniom, aby odciąć się od codziennych problemów i choć przez krótki czas pozwolić sobie odetchnąć.

#02 Stopniowo zwiększaj intensywność ćwiczeń

Zbyt intensywne ćwiczenia na samym początku mogą być przyczyną poważnych kontuzji. Nasze ciało, szczególnie po długim czasie bez ćwiczeń, nie jest przyzwyczajone do wykonywania trudnych treningów. Zamiast wymarzonych efektów, możemy nabawić się kontuzji, która wykluczy nas z ćwiczeń nawet na kilka tygodni czy miesięcy. Musimy uzmysłowić sobie, że w ćwiczeniach najważniejsza jest systematyczność i właśnie takie stopniowe zwiększanie ich intensywności. Tylko wtedy mięśnie i stawy przyzwyczajają się do nowych aktywności, a my możemy być pewni, że nie zrobimy sobie krzywdy.

#03 Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu

Rozciąganie przed treningiem powinno stać się tak automatyczną czynnością, jak mycie zębów po śniadaniu. Wyobraźmy sobie, że dopiero co wstajemy z łóżka i jesteśmy zmuszeni pobiec na przystanek autobusowy, który znajduje się dwa kilometry od nas. Chyba wszyscy jesteśmy w stanie poczuć teraz, jak nasze ciało zachowa się w tej sytuacji. Tak samo jest z mięśniami i stawami. Bez jakiegokolwiek rozgrzewki, narażamy się na kontuzję, zmuszając ciało do wysiłku, do którego nie jest w żaden sposób przygotowany. Nawet pięciominutowa rozgrzewka rozciągająca może pomóc uniknąć kontuzji.

#04 Zrób badania kontrolne

Przed przystąpieniem do regularnych treningów, warto zrobić podstawowy pakiet badań. Nie trzeba wydawać na nie ogromu pieniędzy. Wystarczy poprosić o skierowanie swojego lekarza, który przynajmniej raz w roku powinien zlecić ich wykonanie nawet bez podania konkretnej przyczyny. Osoby, które przewlekle na coś chorują, powinny zrobić to w pierwszej kolejności. Wiele schorzeń, które posiadamy, mogą skutecznie pogorszyć jakość treningu, a ten z kolei może pogorszyć nasz stan. Racjonalne podejście do tematu, skonsultowane ze specjalistą nie wykluczy nas z aktywności. Pomoże jednak podejść do tego w bezpieczny sposób i pokaże, jak się tym cieszyć.

#05 Odpoczywaj i regeneruj siły

Złą praktyką, jeśli mowa o aktywnym spędzaniu czasu, jest popadanie w skrajności i trenowanie zbyt długo, zbyt często lub zbyt mocno, albo zapominanie o odpoczynku. Regeneracja jest ważnym elementem treningu. I chociaż wydaje się, że organizm wtedy nie pracuje, to jest wręcz przeciwnie. Trening powoduje mnóstwo mikrouszkodzeń w mięśniach i organizm musi te uszkodzenia naprawiać. Najwydajniej proces ten zachodzi podczas snu, więc nie żałuj sobie tej formy wypoczynku. Jeśli chcemy rozbudować mięśnie, muszą mieć one czas na regenerację, abyśmy mogli dać z siebie sto procent na kolejnym treningu. Nawet jeśli chcemy schudnąć, sen i regeneracja są niebywale ważne. Dlatego że, wypoczęci mamy więcej samokontroli i mniejszy apetyt. A to przekłada się na szybsze postępy w gubieniu kilogramów.

#06 Miej odpowiednie obuwie

Co prawda nie ma większego znaczenia, jaką bluzkę czy spodnie założymy do treningu, natomiast bardzo ważną rolę w dbaniu o nasze bezpieczeństwo i jakość ćwiczeń ma odpowiednie obuwie. Nie warto w takim razie wydawać sporych sum pieniędzy na odpowiednią odzież, natomiast warto zainwestować w odpowiednio dobrane do rodzaju sportu buty. Podczas joggingu czy innych ćwiczeń angażujących nogi, dobrze wyprofilowane obuwie stanowi odpowiednią podporę dla całej sylwetki i prawidłowo ustawia środek ciężkości. Pozwala to maksymalnie odciążyć stawy i nie dopuścić do powstania kontuzji.

#07 Dobra dieta to podstawa

Odpowiednia, zbilansowana dieta będzie naszym sprzymierzeńcem w walce o lepszą sylwetkę i samopoczucie. Pójście na trening po tłustym obiedzie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Nas organizm nie będzie tak wydajny, a procesy trawienne zostaną zaburzone. Nie ma sensu również głodzenie się po treningu. Jeśli ćwiczymy, żeby spalić tkankę tłuszczową, zadbajmy po prostu o lekki deficyt kaloryczny, a ćwiczenia będą świetnym uzupełnieniem diety. Wybierajmy też produkty lekkostrawne, szczególnie w okolicach czasu treningowego.

Uwagi końcowe

Dbając o regularną aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę, jesteśmy w stanie znacznie poprawić stan naszego zdrowia oraz podnieść jakość naszego życia. Regularne ćwiczenia nie powinny być codziennością jedynie osób, które chcą stracić zbędne kilogramy. Pomimo nacisku społeczeństwa na posiadanie idealnej sylwetki, warto mieć na uwadze, że każde ciało jest wyjątkowe, warto być z niego dumnym i cieszyć się nim. Powinniśmy dbać o ciało, które mamy teraz, abyśmy w przyszłości mogli cieszyć się sprawnością i zachować ją na długie lata.

“Największe wynagrodzenie dostaniesz za pracę nad samym sobą”.

Sprawdź: Bieganie bez zadyszki – czyli jak zacząć biegać?