Boimy się wystąpień publicznych. A przecież codziennie musimy komunikować się z innymi ludźmi. Każdego dnia “występujemy na scenie życia”. Wielu z nas jednak łatwiej przychodzi rozmowa z pojedynczą osobą, czy w gronie znajomych niż wystąpienie przed grupą nieznanych nam słuchaczy. Wtedy nagle pojawia się stres, napięcie i wątpliwości czy sobie poradzimy. Chcemy wypaść jak najlepiej, a jednocześnie boimy się czy widowni spodoba się nasze wystąpienie i co sobie o nas pomyśli. Dopada nas trema, która niestety nie pomaga w dobrym zaprezentowaniu siebie i tego co mamy do przekazania. Jednak te obawy i często nieuzasadnione lęki przed wystąpieniami publicznymi dzięki nauce, ćwiczeniom i praktyce można pokonać. Umiejętność publicznego występowania to nie jakiś “dar niebios”, którym obdarzeni zostali nieliczni na tej ziemi.

Jan Grzesiak aktor z wieloletnim doświadczeniem, a obecnie również trener wystąpień publicznych pomoże Ci zbudować te umiejętności, których na co dzień potrzebujesz, aby “podbić scenę” i “porwać widownię” swoim występem. W swojej książce “Rozboje sceniczne. Wystąpienia publiczne bez tremy“, dzieli się swoją wiedzą i daje szereg cennych rad oraz pokazuje jak przemienić swoje wystąpienia publiczne w prawdziwe, niezapomniane spektakle.

Umiejętność wystąpień publicznych to kluczowa kompetencja, która stanowią przepustkę do większych sukcesów w życiu. Znaczenie skutecznej komunikacji i publicznego występowania stale rośnie. Chcesz, aby Twoje wystąpienie publiczne zapadło w pamięć wszystkim słuchaczom? Oto kilka wskazówek od mistrza sceny Jana Grzesiaka, które mogą Ci pomóc w Twoich wystąpieniach publicznych. Nadaj siłę swoim wystąpieniom publicznym i podbij scenę! Zaczynamy!

“Aby przemawiać skutecznie, musisz przemawiać z tak szczerą i wyrazistą naturalnością, żeby żaden z Twoich słuchaczy nie śmiał nawet pomyśleć, że jest ona wyćwiczona”. – Dale Carnegie

Wystąpienia publiczne bez tremy. O czym pamiętać występując publicznie?

#01 Myśl o swoich słuchaczach. Planując swoje wystąpienie i związany z nim temat, pamiętaj, aby było ono możliwe proste i miało konkretny zrozumiały przekaz.
#02 Gdy przygotowujesz swoje wystąpienie zadawaj sobie często pytanie “Dlaczego…?”. Dlaczego to mówię? Czego słuchacze mogą się z tego nauczyć? Dlaczego powinni mnie wysłuchać? Dlaczego to jest dla nich ważne? itd.
#03 Stres może przekreślić Twoje szanse na dobre wystąpienie publiczne. Nie pozwól, aby stres przejął nad Tobą kontrolę. Wyrzuć ze swojej głowy takie myśli jak: „Czy dam radę?”, „Jak mnie ocenią?”, „Przecież nie jestem tak mądry”, „Źle wyglądam” itp. “Rozmawiaj ze swoimi myślami”, pozbywaj się tych, które powodują stres. Pracuj nad swoim stresem tak, aby jak najczęściej osiągać spokój wewnętrzny. Zaproś do siebie tylko taki stres, który będzie twórczy, mobilizujący, reszcie podziękuj.
#04 Zadbaj o staranny wygląd. Pamiętaj, że jesteś swoją wizytówką. Czy Ci się to podoba, czy nie Twój wygląd wpływa na to, jak zostaniesz oceniony, dlatego dbaj o niego.
#05 Swoje wystąpienie zacznij z rozmachem. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Nie zepsuj tego! Mocne wejście jest jak magnes. Przyciągnij więc od razu do siebie słuchaczy. Niech poczują od Ciebie entuzjazm i pozytywną energię. Złap publiczność już na początku, schwyć ją i nie puszczaj.
#06 Przywitaj się krótko, bez górnolotnych i pompatycznych powitań.
#07 Jeżeli na scenie jest mównica, stół, biurko itp., to jeśli masz taką możliwość pozbądź się tego. Usuń niepotrzebne bariery, aby nie stały się jak płot czy mur, który będzie odgradzał Cię od Twojej widowni.
#08 Podczas wystąpienia najlepiej nie trzymaj w ręku żadnych przedmiotów. Prawdopodobnie nieświadomie zaczniesz się nimi “bawić”. To odciągnie uwagę Twoich słuchaczy od Ciebie i tego co masz do przekazania.
#09 Jeżeli przy prezentacji korzystasz z materiałów multimedialnych, to niech nie będą ważniejsze od Ciebie.
#10 Jeśli korzystasz ze slajdów, to nie wypisuj na nich wszystkiego co masz do powiedzenia. Nigdy też nie czytaj ze swoich slajdów. Jeśli planujesz czytać publiczności swoje wystąpienie, to lepiej wyślij je mailem.
#11 Twoje ciało jest bardzo ważne w Twoich wystąpieniach publicznych. Pójdzie tam, gdzie zechcesz, zrobi to co mu każesz. Pamiętaj o swoim ciele, ruchu i odpowiedniej dynamice. Poruszaj się po scenie z werwą i energią. Twoja mowa ciała musi być spójna z Twoją wypowiedzią.
#12 Nie odwracaj się do swojej publiczności plecami. Jeżeli musisz to zrobić to uprzedź widownię i wyjaśnij w jakim celu to robisz.
#13 Zrób wszystko, aby wypowiadając słowa, być zrozumianym. Jeżeli będziesz mówił niechlujnie, z zaciśniętymi zębami, to słuchacz nie poświęci Ci swojej cennej uwagi. Mów odpowiednio głośno, wyraźnie, z dobrą dykcją. Umiejętnie korzystaj z ciszy i pauzy.
#14 Panuj nad swoim oddechem. Niby wszyscy umiemy oddychać, bo oddychanie to czynność biologiczna, ale większość z nas oddycha nieprawidłowo. Nauka świadomego oddechu pomoże Ci w Twoich wystąpieniach publicznych.
#15 Niech Twoja wypowiedź będzie pełna ekspresji, pasji i inspiracji. Maluj obrazy słowami, opowiadaj historie, aby zainteresować słuchaczy. Zachwyć i porwij publikę, zrób ze swojego występuj prawdziwe show!
#16 Patrz na publiczność, a nie na sufit, ścianę czy podłogę. Jeżeli odczuwasz zbyt wielką tremę, patrz na czoła słuchaczy, wtedy będą mieli wrażenie, że spoglądasz im w oczy.
#17 Bądź autentyczny. Pozbądź się maski, bo publiczność może odebrać Cię jako kłamcę. Twój przekaz nie może być sztuczny, musi być prawdziwy i płynąć zarówno z serca, jak i rozumu. Zaangażuj swój umysł, emocje, serce i duszę w kontakt z publicznością.
#18 Ważne jest to, co słuchacze usłyszą w Twoim głosie. Jeżeli będzie to niepewność, znużenie, obawa, strach lub brak wiary w to, co mówisz, to publiczność to wyczuje i staniesz się mniej wiarygodny.
#19 Zadbaj o swoich słuchaczy. To, jakie zainteresowanie okażesz publiczności, wpłynie na to, jak publiczność zainteresuje się Tobą.
#20 Nie mów za długo, zawsze staraj się pozostawić w słuchaczu pewien niezaspokojony apetyt. Spraw, aby publiczność chciała więcej.

Uwagi końcowe

Oto otrzymałeś cenne rady o czym trzeba pamiętać występując publicznie. Już dziś zacznij z nich korzystać, aby Twoje wystąpienia publiczne stały się lepsze. Jeśli jednak, czujesz pewien niedosyt, chcesz wiedzieć i nauczyć się więcej, aby wynieść swoje wystąpienia publiczne na zupełnie inny poziom koniecznie sięgnij po książkę “Rozboje sceniczneJana Grzesiaka. Z jej pomocą możesz zmienić swoje występy w prawdziwe niezapomniane widowiska. Poza wiedzą teoretyczną znajdziesz w niej liczne praktyczne sposoby i ćwiczenia dotyczące emisji głosu, poprawy dykcji, mowy ciała, świadomego oddechu, rozwijania kreatywności i wyobraźni. Jeśli je sumiennie wykonasz pomogą Ci one wyszlifować Twój warsztat publicznego mówcy.

Szczególną zaletą “Rozbojów scenicznychJana Grzesiaka jest to, że nie jest to zwykła książka jakich wiele o tym jak poprawić swoje wystąpienia publiczne, stosując oklepane sztuczki i powszechnie znane techniki. To jest bardziej książka o tym jak stać się najlepszą wersją siebie i żyć bardziej świadomie. Co zrobić, aby pokonać własne lęki, pozbyć się niskiej samooceny, nabrać wiary w swoje możliwości.

Bo tak na prawdę Twoje życie jest jednym wielkim wystąpieniem, w trakcie którego pokazujesz siebie. Jeśli wszystko będzie płynęło z Twojego pięknego wnętrza, jeżeli Twoja energia będzie przepełniona szczęściem, to tak będziesz odbierany. Gdy zyskasz większą pewność siebie, uwolnisz swój potencjał i dopuścisz do głosu swoje prawdziwe “JA”, to Twoje wystąpienia publiczne również zyskają na znaczeniu i sile. Śmiało znajdź w sobie odwagę, wyjdź do ludzi, pokaż siebie i mów tak, aby ludzie chcieli z uwagą Cię słuchać! Jan Grzesiak w swojej książce “Rozboje sceniczne” pokaże Ci jak to zrobić.

“Najważniejsze jest to, żebyś zrozumiał, że na ziemi nie ma niczego piękniejszego od Ciebie, więc pokaż się światu, niech Cię usłyszy”. – Jan Grzesiak

Premiera Rozboje sceniczne. Wystąpienia publiczne bez tremy. - Jan Grzesiak

Sprawdź też: Co zrobić aby być najlepszą wersją siebie? Przemiana w Najlepsze Ja!

A jak jest u Ciebie? Czy czujesz tremę przed publicznością? Jak sobie radzisz z wystąpieniami publicznymi?