Statystyki pokazują, że przeciętny człowiek spędza aż rok swojego życia na szukaniu rzeczy! To mnóstwo czasu, nie uważasz? Czasu, którego nikt Ci nie zwróci. Dlatego oczywiście warto mieć w domu porządek i wiedzieć, co gdzie trzymasz. I choć nie jestem minimalistą, uważam też, że liczbę „pierdół”, które trzymamy w mieszkaniu, powinniśmy ograniczyć do minimum. To naprawdę ułatwia życie. W tym artykule przedstawię wam kilka rzeczy, które powinniście wyrzucić, by cieszyć się większą ilością wolnego czasu w ciągu dnia i przede wszystkim nie psuć sobie nerwów. Nie wszystko, co wydaje się nam niezbędne, faktycznie takie jest. Oto kilka pomysłów jak pozbyć się bałaganu, co wyrzucić i jak uprościć sobie życie.

Oczyść i uprość swoje życie!”

Rzeczy, które powinieneś wyrzucić z domu, by lepiej żyć.

#01 Nieużywane ubrania

Czy też zdarza Ci się wygrzebać coś z mrocznych odmętów swojej szafy i stwierdzić: „O matko, jak ja dawno w tym nie chodziłem!”? Jeśli tak, najpewniej masz w niej dużo ciuchów, których po prostu nie potrzebujesz. Zrób sobie mały rachunek sumienia i określ, czy posiadasz ubrania, w których nie chodziłeś przez ponad rok. Jeśli takie znajdziesz- sprzedaj je.

W ten sposób nie tylko będziesz mieć w szafie większy porządek i dużo przestrzeni, ale także zarobisz trochę dodatkowych pieniędzy. Zwróć także uwagę na skarpetki- spora część z nas trzyma skarpety bez pary, mając w głębi duszy nadzieję, że ich druga połówka kiedyś się znajdzie. Wierzysz w cuda? Wyrzuć to do kosza, człowieku, zanim “ożyje”.

#02 Stare czasopisma i książki

Jeśli czytasz tygodniki, których cena waha się w przedziale 1-2 zł za sztukę i zbierasz je do kupy, zadaj sobie pytanie- po co? Przecież to “śmieć”, którego i tak nie przeczytasz drugi raz. Bez wyrzutów wrzuć to do kosza (ale oczywiście tego przeznaczonego na papier). Zrobisz dobry uczynek dla świata, uwierz mi.

Jeśli natomiast masz, kolekcję czasopism fachowych, które posiadają jakąś tam wartość, a których i tak nie czytasz- sprzedaj je nawet po niskiej cenie, bo tylko zajmują miejsce w Twoim domu. Jeśli kupiec się nie znajdzie, oddaj je komuś za darmo- nie ma nic cenniejszego, niż wiedza, więc sprawiasz tej osobie duży prezent.

Jeżeli masz książki, na które brakuje Ci półek, także je sprzedaj albo oddaj. Zarobione pieniądze zainwestuj w zakup nowych- to będzie naprawdę korzystne posunięcie.

#03 Głupie ozdoby

Mój wujek ma w pokoju masę niepotrzebnych “głupot”. Są to rzeczy, które on uważa za wyjątkowe ozdoby, a reszta świata- za niepasujące do siebie graty. Jako dzieciak sprzątałem mu pokój za pieniądze, bo był zbyt leniwy, żeby to wszystko ogarnąć. Najwięcej czasu traciłem na ścieranie kurzy, bo samo zdjęcie jego ozdóbek z półek zajmowało kilka minut. Wielu z nas ma tendencję do kupowania różnych drobiazgów i stawiania ich gdzie popadnie, bo wyglądają „fajnie”.

Problem w tym, że z czasem gromadzi się ich więcej i więcej. I zamiast tworzyć miłą atmosferę, upiększając przestrzeń, wprowadzają chaos. Moja dziewczyna kiedyś zapytała mnie, gdzie można położyć ozdobnego kurczaczka wielkanocnego. Odpowiedziałem, że skoro nie ma gdzie go położyć, to najwidoczniej w tym domu nie ma dla niego miejsca. „No coś ty, ja go nie wyrzucę!”-usłyszałem. I wiecie co? Ja musiałem go wyrzucić. Dwa tygodnie po Wielkanocy…

Wystrzegaj się nadmiernego gromadzenia drobiazgów, bo prędzej w nich utoniesz, niż usłyszysz od gości: Ale ładny kurczaczek!

#04 Rzeczy, które „kiedyś” się przydadzą

Ostatnio mój przyjaciel wyjeżdżał za granicę na stałe i gdy byłem u niego się pożegnać, zaproponował mi, że da mi „kilka” szpargałów, które kiedyś mogą się przydać. W konsekwencji wróciłem do domu z ciężką torbą wyładowaną po brzegi, której jakieś 90% i tak wyrzuciłem do kosza po przejrzeniu jej zawartości…

Widzisz, często trzymamy drobiazgi i różnego rodzaj przedmioty, których nigdy nie użyjemy, bo myślimy, że mogą się przydać. A gdy się przydają, najczęściej zapominamy, że je tam mamy.

Trzymaj się tej zasady- jeśli nie użyłeś danej rzeczy przez ostatnie dwa lata, najpewniej nie jest Ci niezbędna do przeżycia. Jeśli ma jakąś wartość- sprzedaj lub oddaj komuś, kto takiej rzeczy używa. Jeśli nie, istnieje dla niej specjalne miejsce, zwane śmietnikiem. Pamiętaj tylko, że elektroodpady, takie jak baterie, telefony czy płyty CD, trzeba wyrzucać do specjalnych pojemników.

Pamiętaj, że wyrzucenie staroci nic nie da, jeśli dalej będziesz kupować rzeczy, których tak naprawdę Ci nie potrzeba. Wystrzegaj się tego jak ognia. Nie daj się zmanipulować reklamom, kolejnym promocjom i bądź bardziej rozważny na zakupach.

“Prostota jest esencją szczęścia…” – Cedric Bledsoe

Sprawdź też: Co to jest minimalizm? 5 zasad minimalizmu.

A Ty jaki masz sposób na porządek?