Marzysz o lepszym życiu? Nadszedł czas na lepszą wersję Ciebie! Mike Bayer, znany jako Coach Mike, pomógł już tysiącom osób w odkryciu lepszej wersji siebie. Z jego znakomitych porad korzystali celebryci, artyści, sportowcy, prezesi firm i wiele innych osób, które chcą wieść bardziej udane, szczęśliwe i spełnione życie. Mike jest zdania, że każdy może żyć bardziej autentycznie, cieszyć się większymi sukcesami, lepszymi relacjami i piękniejszym rozwojem duchowym. Z własnego doświadczenia wie, że zmiana jest możliwa. Jak być najlepszą wersją siebie? W swojej inspirującej i praktycznej książce „Bądź sobą, tylko w najlepszej wersji” daje konkretne wskazówki co zrobić, aby stać się najlepszą wersją siebie.

„Bądź sobą, tylko w najlepszej wersji!” – Mike Bayer

W pułapce stereotypów i społecznych oczekiwań

Współczesny świat często stara się nam wmówić jacy powinniśmy być. Co powinniśmy robić, co myśleć, co kupować, czego powinniśmy pragnąć, a czego unikać, jak powinniśmy żyć Jednak wszystkie te decyzje, powinniśmy podejmować samodzielnie, opierając się na tym kim jesteśmy i co podpowiada nam nasze „prawdziwe ja”.

Każdy z nas jest wyjątkowy. Tak Ty też jesteś kimś wyjątkowym. Nikt nie wie jak to jest być Tobą. Twoje doświadczenia, przeżycia, myśli, uczucia, geny są właściwe wyłącznie Tobie. Nie jesteś ani lepszy ani gorszy od innych. Jesteś Tobą. Jedynym Tobą.

Wiele reguł i „dobrych rad”, które stara się nam narzucić społeczeństwo i ludzie w naszym otoczeniu po prostu nie pasują do tego kim naprawdę jesteśmy. Jeśli poświęcisz energię na to, by próbować być, robić, mówić i postępować zawsze tak, jak życzy sobie ktoś inny, nie tylko stracisz cenny czas, ale też możesz zatracić przy tym siebie i swoją autentyczność. Jeśli pójdziesz cudzą drogą, możesz nie być zadowolony z miejsca, do którego Cię ona zaprowadzi.

Ale jak w tym szumie informacji, stereotypów, norm społecznych, presji i oczekiwań nawiązać kontakt z sobą? Jak nie stracić autentyczności i tego kim jesteśmy? W jaki sposób odkryć, zrozumieć i być najlepszą wersją samych siebie? Z pomocą przychodzi nam Model Najlepszego Ja, który proponuje Mike Bayer.

„W świecie, w którym możesz być każdym – bądź sobą”.  – Etta Turner

Jak być najlepszą wersją siebie? Model Najlepszego Ja – odkrywanie najlepszej wersji siebie

Model Najlepszego Ja składa się z praktycznych ćwiczeń, które krok po kroku prowadzą przez cały proces odkrywania najlepszej wersji siebie – naszego Najlepszego Ja i dostrojenia się do niego. Umożliwia identyfikację obszarów, nad którymi powinieneś popracować. Podpowiada też, jak możesz tego dokonać, jeśli się na to zdecydujesz.

Model pomaga Ci dokonać oceny siebie i otaczających Cię osób oraz stworzyć autentyczną postać, która jest Twoim Najlepszym Ja. Przyglądasz się, co funkcjonuje dobrze, a co nie w siedmiu sferach życia. Są to kolejno:

  • życie towarzyskie,
  • życie osobiste,
  • zdrowie,
  • edukacja,
  • związki,
  • praca,
  • rozwój duchowy.

Określasz i przyglądasz się cechom, które lubisz w sobie najbardziej. Tym, które uważasz za autentyczne i które chcesz rozwijać. Przechodząc przez cały proces odnajdujesz swój wewnętrzny głos, swoją prawdę, sedno tego, kim jesteś.

Model Najlepszego Ja jest uniwersalny. Sprawdza się różnych osób, bo Mike Bayer nie mówi Ci, kim masz być — oprócz tego, że własnym wyobrażeniem o swoim Najlepszym Ja.

Zrozumienie swojego Anty Ja

Ważną częścią procesu odkrywania i tworzenia najlepszej wersji siebie jest określenie swojego Anty Ja. To postać, którą zdecydowanie nie chcesz być. Na liście cech tej istoty powinno znaleźć się wszystko, czego w sobie nie lubisz. Ma ona to co uważasz, za wady swojego charakteru. Wszyscy je mamy i zwykle nie mierzymy się z nimi, dopóki nie musimy. Staramy się ukrywać te „niedoskonałości”, jednak dzięki ich nazwaniu i wyciągnięciu „na światło dzienne” możemy zacząć wykorzystywać je na swoją korzyść.

Twoje Najlepsze Ja i Twoja Any Ja, są jak niebo i piekło, dobro i zło, bohater i nemesis. Wyobraź sobie Anty Ja jako coś, co chce Cię sabotować, co robi wszystko, co w jego mocy, żeby powstrzymać Cię od bycia sobą. Im więcej szczegółów przypisz tym postaciom, tym lepiej. Dzięki temu będziesz wiedział, która z nich przejmuje kontrolę, gdy zachowujesz się w konkretny sposób lub nachodzą Cię konkretne myśli i emocje. Mike Bayer proponuje nawet nadanie imion tym postaciom i ich narysowanie, dzięki czemu powstaje w naszym umyśle wyraźny obraz, który zapada w pamięć i daje do myślenia.

Według Mika Bayera określenie swojego Anty Ja to ważne ćwiczenie i istotny element całego procesu tworzenia najlepszej wersji siebie. W życiu bowiem nieustannie zachodzą zmiany i jest mało prawdopodobne, że zawsze 100% czasu będziesz w stanie działać zgodnie ze swoim Najlepszym Ja. Chodzi więc bardziej o ograniczenie czasu, który spędzasz jako Anty Ja.

Gdy dobrze poznasz swoje własne Anty Ja, to następnym razem, gdy wystąpi sytuacja, w której normalnie to Anty Ja dałoby o sobie znać, będziesz mógł pozwolić zająć się tym swojemu Najlepszemu Ja. Z czasem dojdziesz do wprawy i zaczniesz podświadomie przywoływać swoje Najlepsze Ja, zamiast Anty Ja.

5 zasad przemiany w Najlepsze Ja

Do udanej realizacji Modelu Najlepszego konieczne jest przestrzeganie 5 kluczowych zasad przemiany. Pomagają one psychicznie przegotować się na nachodzący proces. Aby zyskać odpowiednie nastawienie, potrzebne są:

Zasada #01 Ciekawość

Ciekawość oznacza „silne pragnienie poznania lub nauczenia się czegoś”. Ktoś, kto przestanie być ciekawy, nie może poznać siebie.

Zasada #02 Szczerość

Podstawowym celem, nad którym pracujesz, jest dostrojenie się do Twojego Najlepszego Ja. Dlatego szczerość jest niezbędna. Brak całkowitej szczerości uniemożliwi Ci nawiązanie więzi z Twoim Najlepszym Ja.

Zasada #03 Otwartość

Otwartość jest kluczowa, gdy dokonujemy zmian w naszym życiu i staram się je ulepszyć. Z im większą otwartością będziesz podchodzić do nowych koncepcji, tym większą masz szansę na powodzenie.

Zasada #04 Gotowość

Musisz być gotowy dołożyć wszelkich niezbędnych starań, by stać się lepszym. Może to wymagać od Ciebie poszerzenia swojej strefy komfortu i na to też powinieneś być gotowy. Bo jeśli jesteś gotowy coś zrobić, to wtedy to zrobisz.

Zasada #05 Skupienie

Od samego początku musisz mieć pewność, że jesteś obecny i skupiony na pracy, która jest do wykonania. Uwierz w siebie, ufaj swoim umiejętnościom i osądowi nie zbaczaj z drogi. Nie trać skupienia. Podążaj za marzeniami i zmierzaj do celu.

5 etapów zmiany i doskonalenia by stać się Najlepszym Ja

Jeśli wykażesz się ciekawością, szczerością, otwartością, gotowością i skupieniem na drodze do zmiany i najlepszej wersji siebie, czeka Cię do przejścia kilka etapów. Według Mike Bayer są to:

Etap #01 Przed kontemplacją

Nie masz zamiaru zmieniać swojego zachowania. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z istnienia problemu.

Etap #02 Kontemplacja

Zdałeś sobie sprawę, że trzeba podjąć działania w pewnym obszarze życia. Jednak w tej chwili nie masz jeszcze zamiaru niczego zmieniać.

Etap #03 Przygotowanie 

Zamierzasz podjąć działania, by rozwiązać problem. Przekonałeś się o potrzebie zmiany, by poprawić sytuację w niektórych lub wszystkich sferach życia. Masz wiarę w to, że jesteś zdolny zrobić to, czego się od Ciebie wymaga.

Etap #04 Działanie

Bez działania nie ma wyników. Na tym etapie zmieniasz swoje zachowanie, aby wprowadzić pozytywne zmiany w życiu.

Etap #05 Utrzymanie

Bardzo ważnym jest utrzymanie wprowadzonych zmian. Podtrzymujesz zmiany w zachowaniu, nowe zachowania zastępują stare. Masz nowe lepsze nawyki, które praktykujesz na co dzień. 

Bądź gotowy na przeszkody jakie będziesz musiał pokonać w drodze do Najlepszego Ja

Na drodze to bycia najlepsza wersją siebie może stanąć Ci wiele przeszkód, z którymi będziesz musiał sobie poradzić. Przeszkody są nieodłącznym elementem każdej podróży. Przybierają rozmaite kształty i są inne dla każdego z nas. Może to być Twój strach i różne obawy, Twoje ego, obwinianie, mentalność ofiary czy hałas informacyjny, którym jesteś bombardowany.

Korzystając z praktycznych wskazówek i ćwiczeń, które opisuje w swoje książce Mike Bayer nauczysz się identyfikować i pokonywać przeszkody, które mogłyby zagrozić twojemu postępowi ku życiu jako twoje Najlepsze Ja.

Jeśli naprawdę dobrze zrozumiesz, co Cię blokuje będziesz w stanie poradzić sobie praktycznie z każdym wyzwaniem.

Uwagi końcowe

Czy jesteś gotowy na podróż, aby stać się najlepszą wersją siebie? Jeśli podejdziesz do tego na poważnie, przejdziesz przez program i ćwiczenia, które opisane są w książce „Bądź sobą, tylko w najlepszej wersji” Twoje życie z pewnością zmieni się na lepsze.

Bądź sobą, tylko w najlepszej wersji - Mike Bayer

Niezależnie od miejsca, z którego zaczynasz, Model Najlepszego Ja pomoże ci polepszyć Twoje życie w niezwykle skuteczny sposób. Być może jesteś w najgorszym do tej pory punkcie swojego życia, zmagasz się z trudnymi wyzwaniami — książka ta pomoże Ci odnaleźć właściwą drogę i przedostać się na drugą stronę z poczuciem większej siły niż kiedykolwiek wcześniej.
Zrozumiesz, co Cię ogranicza, dowiesz się, jak sobie z tym poradzić i co zrobić, aby w każdej z kluczowych siedmiu sfer życia zaszła radykalna zmiana na lepsze. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy poszukują najlepszej wersji siebie, chcą wieść bardziej radosne i satysfakcjonujące życie.

Wyrusz w drogę ku samopoznaniu! Bądź sobą w najlepszej z możliwych wersji!

„Nie musisz do wszystkich pasować, bo nie masz na imię „wszyscy”. Obiecaj sobie, że będziesz najlepszą wersją siebie”.

A Ty co robisz, aby się doskonalić i być najlepszą wersją siebie?