Nasza rzeczywistość jest odbiciem naszego wewnętrznego stanu tak mentalnego, jak i emocjonalnego. Nie jest to żadne nowe odkrycie. O tym mówi się już od czasów, w których człowiek zaczął konstruktywnie myśleć i budować cywilizację. Różne źródła na różny sposób przekazywały i cały czas przekazują tę wiedzę. Jednak ile osób tak naprawdę się do tego stosuje? Jak być bardziej świadomym siebie i otoczenia?

Jeśliby przyjrzeć się ludzkości, jak i temu, co czyni, to niestety doszłoby się do przerażającego wniosku, iż w dużej mierze jest ona nieświadoma tego, co robi – swoich myśli, słów, emocji i czynów. Dowody na to są dostarczane codziennie. Ludzkość śpi, kompletnie nie wiedząc co tak naprawdę się dzieje i jaki efekt mają jej poczynania. Mimo wszystko da się to zmienić i każdy może to zrobić. Dzisiejszy świat potrzebuje ludzi świadomych faktu, iż należy się przebudzić z dotychczasowego snu i zacząć żyć dokonując „trzeźwych” wyborów i budować nieco inny światopogląd. Najwyższy czas włączyć własne, indywidualne i kreatywne myślenie. Być świadomym własnych słów, emocji i czynów. To byłby dobry początek.

„Wszystko rozpoczyna się od myśli. Myśli prowadzą do uczuć, uczucia prowadzą do działań, działania prowadzą do rezultatów” – John Beck

Jak być bardziej świadomym? Zwracaj większą uwagę na własne myśli, słowa i emocje.

Człowiek w dużej mierze jest dość impulsywną istotą. Czasem wystarczy jeden bodziec, jakieś słowo lub emocja, żeby zapomniał o rozsądnym przemyśleniu tego, co się właśnie dzieje, jak i własnych słów. To wszystko – co jest naturalną koleją rzeczy – będzie miało wpływ na rezultaty, jakie ujrzy w rzeczywistości. No właśnie, ludzie często otrzymują nie to, czego by pragnęli. I są bardzo tym zdziwieni. Nie zwracają jednak bacznej uwagi na własne poczynania. Są jak lunatycy, którzy nie mają pojęcia, co czynią. I dlatego później nie dostrzegają problemu tkwiącego w nich, którym należałoby się w pierwszej kolejności zająć, żeby uniknąć przykrych konsekwencji. Nie pomyślą, że to w dużej mierze właśnie ich sposób myślenia – dość przewrotne, no nie? – stoi za całym bałaganem w ich życiu.

To dotyczy w zasadzie wszystkiego, począwszy od związków, a na sprawach globalnych kończąc. Związek dwojga osób, czy polityka nie są często wolne od kompletnie nieuświadomionego działania. Gdyby było inaczej, nie było tylu konfliktów pomiędzy ludźmi i panowałoby większe poszanowanie. Wszelkie takie działania opierają się często o zwyczajną bezmyślność mającą na celu potwierdzenie swoich „racji”. Zniszczenie przeciwnika, konkurencji czy partnera bez jakiejkolwiek chęci nawiązania konstruktywnego dialogu lub użycia umiejętności, jaką jest myślenie.

Jeśli naprawdę pragniesz coś zmienić w swoim życiu i otrzymać inne rezultaty to musisz podjąć się zadania bycia osobą świadomą swoich myśli, słów, emocji i czynów.

Co znaczy być świadomym?

Chodzi o to, żeby brać pełną odpowiedzialność za to, co się myśli, mówi, czuje i robi. Za wszelkie Twoje działania odpowiada myślenie, więc w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, o czym myślisz. Dla wielu osób może wydawać się to proste i oczywiste. Jednak rzeczywistość dobrze to weryfikuje i okazuje się, że nie jest to takie łatwe. Wszyscy myślą, że myślą tylko nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że te myśli przełożą się na słowa i czyny – i nie są świadomi tego faktu.

Dlatego obserwuj własne myśli, przyjrzyj się im i temu, co mówią. Jeśli jest to szkodliwe, odrzuć to i zajmij się kolejną myślą, która się pojawi. Kiedy stajesz się takim obserwatorem, przestajesz być bezwiednie ciągnięty przez własne myśli, a zaczynasz wybierać to, o czym chcesz myśleć. Dzięki temu uzyskujesz większy spokój. Wpływa to również bezpośrednio na Twoje słowa i czyny, które przestają być niekontrolowane, przypadkowe, pozbawione głębi i sensu. Za to zaczynają nabierać ładu i składu – jakby to przysłowiowo ująć. W ten sposób zaczynasz być osobą, która ma pewną kontrolę nad przebiegiem tego, co się dzieje w jej życiu. A jak już wydarzy się coś nie po Twojej myśli, to będziesz w stanie inaczej zareagować. Inaczej niż większość ludzi, którym wystarczy jeden sygnał, aby zapomnieli o tym, żeby użyć konstruktywnego myślenia i włączają się u nich bezmyślne emocje.

Staraj się zawsze być świadomy.

Twoje myśli, słowa, emocje i czyny kreują Twój świat, Twoją rzeczywistość. Baczne zwracanie na nie uwagi może nie być łatwym zadaniem. Jednak ten, który ten wysiłek podejmie, będzie w stanie panować nad sobą i nad tym, co się dzieje zamiast na odwrót. Przede wszystkim – co zostało już wspomniane – zwracaj uwagę na to, o czym myślisz, ponieważ to pociągnie za sobą słowa i czyny. Przyglądaj się też własnym emocjom, ponieważ te „destrukcyjne”, okazane publiczne mogą zaszkodzić nie tylko Tobie, lecz wszystkim wokół. To wszystko ze sobą współgra.

Myśli, słowa i emocje wynikają z wewnętrznego stanu człowieka, a czyny bardzo dobrze go zweryfikują. Kiedy u człowieka panuje harmonia, wtedy w każdym jego działaniu, czy słowie będzie się to przejawiało, a jego emocje będą stabilne – a mimo to piękne. Natomiast u kogoś, kto nie dostrzega powiązania pomiędzy jednym aspektem, drugim a trzecim będzie panował chaos, albowiem taki człowiek nie jest świadom powiązań panujących pomiędzy myśleniem, słowami, emocjami i czynami.

Bądź w pełni świadomy tego wszystkiego. Kiedy tak się stanie to będziesz również dawał swoją postawą przykład innym. Tak, możesz przyczynić się do zainspirowania innych i wskazania im właściwej drogi – świadomej drogi. Dzięki Tobie świat stanie się bardziej harmonijnym miejscem. I być może nadszedł już dobry moment, żeby zakończyć ludzkie szaleństwo na tej planecie spowodowane neurotycznym działaniem. Jeśli tak myślisz to dalej, do dzieła. Stań się człowiekiem w pełni świadomym!

„Pamiętaj że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz”. – Paulo Coelho

Chcesz żyć bardziej świadomie? Chcesz nadać życiu głębszy sens?

Świadome życie - John C. Maxwell

Jeśli szukasz dalszej inspiracji i sposobów jak żyć świadomie, co robić, aby Twoje życie nabrało jeszcze większego znaczenia, sprawdź książkę Świadome życie. John Maxwell  – mówca, coach, trener i autor licznych bestsellerów w dziedzinie przywództwa i rozwoju osobistego uważa ją za najważniejszą książkę, jaką kiedykolwiek napisał.

Opowiada w niej o swojej własnej ścieżce ku szlachetności i większej świadomości. Wskazuje, jakie kroki trzeba podjąć, by się na niej znaleźć. Pokazuje, jak zacząć od małych kroków, lecz mieć wielkie aspiracje. Jak odnaleźć swą życiową misję i przeżywać każdy dzień tak, jakby był naprawdę ważny – bo przecież taki właśnie jest!

Aby nadać swemu życiu znaczenie, trzeba po prostu żyć świadomie. Jeśli pragniesz zmieniać świat, wysoko cenisz ludzi i jesteś gotów z nimi współdziałać, wartościowe i świadome życie jest w Twoim zasięgu!

„Kiedy każdy dzień wypełniasz świadomym działaniem, twoje możliwości są w zasadzie nieograniczone”. – John Maxwell