Prawdopodobnie miałeś okazję samemu się przekonać, że czasem niewielkie rzeczy odgrywają w życiu dużą rolę. Tom O’Neil autor książki “Siła małych celów” uważa, że duże i trwałe sukcesy osiąga się dzięki wprowadzaniu drobnych, pozytywnych zmian. Nawet niewielkie działania, które podejmujesz regularnie, konsekwentnie i przez dłuższy czas, a które zmierzają do obranego przez Ciebie celu, sprawiają, że z czasem marzenia stają się rzeczywistością. Tom O’Neil proponuje przenieść tzw. “zasadę jednego procenta“, która jest stosowana w sporcie do poprawy wyników i wykorzystać ją w życiu zawodowym i osobistym. Kiedy opanujesz zasadę 1 % i zaczniesz ją stosować na co dzień w różnych dziedzinach życia, które chcesz udoskonalić Twój potencjał stanie się praktycznie nieograniczony. Zaczniesz osiągać coraz lepsze rezultaty i sukcesy, a wszystko to dzięki małym zmianom. Przyjrzyjmy się więc na czym polega zasada jednego procenta i w czym tkwi jej siła. Zaczynamy!

“Każda podjęta przez nas decyzja pociąga za sobą serię kolejnych. Dobre wywołują kolejne dobre, a dzięki temu ścieżka naszego rozwoju pnie się prostą drogą ku górze i uwalnia nasz potencjał”.  – Tom O’Neil

Co to jest zasada jednego procenta?

Według Toma O’Neil w przeciwieństwie do tradycyjnych programów osiągania celów zasada 1% jest raczej filozofią życiową niż narzędziem czy techniką, z których korzysta się w wyznaczonym terminie.

Zasada jednego procenta koncentruje się na transformacji życia na lepsze, bardziej satysfakcjonujące i spełnione. Cała filozofia jest tu stosunkowo prosta. Realizując wiele drobnych celów w krótkim lub dłuższym czasie, możesz szybko podwyższyć poziom swoich osiągnięć, a w konsekwencji oczekiwań względem przyszłości.

Zasada 1% opiera się na zadaniu i odpowiedzeniu sobie na dwa pytania:

  • Obszar “Ja”: “Co konkretnie mogę dziś zrobić, aby poprawić swoje życie o 1 %?“.
  • Obszar “moje otoczenie”: „Co konkretnie mogę dziś zrobić, aby poprawić życie kogoś z mojego otoczenia o 1 %?“.

Zasada 1 % jest o tyle skuteczna, że nie wymaga forsowania się i niemal niepostrzeżenie kształtuje dobre nawyki. “Jednoprocentowiec” stawia sobie realistyczne cele i może szybko poczuć satysfakcję z osiągniętego małego sukcesu. Fenomen zasady jednego procenta polega na skutecznym zaintrygowaniu nas rozmiarem pozytywnych zmian, które wnosi do życia. Z czasem przenika na stałe do toku naszego myślenia, staje się naszą drugą naturą, nowym sposobem na życie. W sposób automatyczny pomaga wykorzystywać nasz rzeczywisty potencjał, a cały trud związany z tą transformacją zostawić poza obrębem naszej świadomości.

Siła jest w drobnych celach

Możemy diametralnie odmienić nasze życie za pomocą małych celów. Drobne, szybko dokonujące się zmiany równają się dużym, długofalowym zmianom.

Jak rozumieć małe cele?

Mały, drobny cel to zwykle określona decyzja, a zaraz za nią konsekwentne postępowanie, które powinno skutkować natychmiastową poprawą naszej lub czyjejś sytuacji życiowej. Nie chodzi tu o przełomowe posunięcia, ale o drobne rzeczy, które, jeśli składają się na coś większego, mają dużą moc sprawczą. Stajemy się bardziej wydajni, a nasze życie nabiera innego, głębszego wymiaru.

Za drobne cele można uznać na przykład:

  • Dzwonimy do przyjaciela, z którym dawno nie mieliśmy kontaktu
  • Rezygnujemy z napojów gazowanych czy fast foodów
  • Przeznaczamy 20 min dziennie na ćwiczenia fizyczne
  • Z każdej pensji odkładamy określoną sumę na oddzielne konto oszczędnościowe
  • Bierzemy udział w zbiórce charytatywnej
  • Czytamy codziennie przez co najmniej 30 minut
  • Sprzątamy bałagan na biurku
  • Umawiamy wizy tę u lekarza, aby sprawdzić stan swojego zdrowia.
  • Uaktualniamy swoje CV albo profil na LinkedIn
  • Zapisujemy się po pracy na kurs języka obcego
  • Ograniczamy czas na korzystanie z telewizji, Internetu, Facebooka czy YouTube do jednej godziny dziennie
  • Idziemy spać pół godziny wcześniej, aby się lepiej wyspać. itp.

Kiedy poczujesz się pewniej w zakresie wyznaczania i osiągania drobnych celów i zaczniesz to robić regularnie, być może zechcesz też stworzyć z nich bardziej zaawansowaną strukturę. Połączyć je w krótko-, średnio- i długoterminowe przedsięwzięcia i projekty. Dzięki temu będziesz mógł uświadomić sobie, do czego w ogóle dążysz w życiu oraz jaka jest Twoja wizja przyszłości.

“Duże i trwałe sukcesy osiąga się dzięki wprowadzaniu drobnych, pozytywnych zmian”.

W czym tkwi siła drobnych celów?

#01 Są osiągalne

Łatwo osiąga się drobne cele. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak wspaniałym uczuciem jest sukces. Kiedy ludzie wyznaczają sobie zbyt duże zadania, a dzieje się to dość często, nie są w stanie im sprostać i dopada ich zniechęcenie. Poza tym prościej jest wytrwać przy łatwo osiągalnych celach. Osiągając kolejne nawet drobne sukcesu, zyskujemy pewność siebie i poczucie wiary we własne siły.

#02 Nadają sens staraniom oraz skupiają uwagę

Kiedy nasz pierwszy mały cel zostanie osiągnięty, poczujemy się z tym dobrze i od tej chwili realizacja małych celów stanie się naszym wzorem postępowania. A z czasem wręcz sposobem na życie. Ten stan wzbudzi nasze zainteresowanie oraz wyzwoli energię do podejmowania coraz bardziej wymagających wyzwań. Małe cele są doskonałe, ponieważ niemal natychmiast wprawiają nas w stan samozadowolenia. Wraz z upływem czasu, gdy na swoim koncie mamy ich coraz więcej, znacznie poprawiają jakość życia.

#03 Wyzwalają energię

Osiąganie małych celów wyzwala energię oraz daje odwagę, do tego aby wyobrazić sobie przyszłość w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowych osiągnięć. Kiedy zaczynamy odnosić
sukcesy w wybranych dziedzinach życia, stajemy się bardziej świadomi swojego potencjału i rzeczywistych możliwości, o ile tylko poświęcimy im swoją uwagę.

#04 Ułatwiają drogę do sukcesu

Jeśli dobrze się postaramy i wprowadzimy codzienne jednoprocentowe zmiany do naszego życia, już dziś może się dokonać wielki postęp w kierunku realizacji naszej wizji.

Przykładowo, regularne ćwiczenie może być trudne, dla kogoś kto nigdy nie ćwiczył. Ale jeśli zdecydujesz się ćwiczyć tylko 5 min dziennie, zaczniesz wyrabiać sobie dobry nawyk. Po pewnym czasie warto wyznaczyć sobie kolejny mały cel np. wydłużyć czas ćwiczeń do 10 min albo zmienić intensywność treningu. Podobnie z rzuceniem palenia. Zamiast radykalnej zmiany na początku wypalaj po prostu np. o dwa papierosy mniej każdego dnia. Z czasem tą liczbę możesz zwiększać, aż rzucisz całkowicie palenie.

Zasada 1% procenta może okazać się bardzo pomocna. Zmniejsza bowiem do minimum ryzyko poniesienia porażki. Zakłada realizację planu małymi kroczkami przy utrzymaniu jednakowego poziomu
zaangażowania i uwagi.

#05 Małe cele to duża siła

Jaki sobie wybierzemy cel – to nie ma większego znaczenia. Ważniejsze jest, by zależało nam na wniesieniu do naszego życia (lub życia innej osoby) małej, pozytywnej zmiany, której wartość będzie wynosić 1 %. Jeżeli uda nam się wytrwać w tym postanowieniu przez 100 dni, nasza sytuacja życiowa może ulec znacznej poprawie. Będziemy mieli bardziej wartościowe relacje, lepszą sytuację finansową czy zdrowie. Cokolwiek jest naszym celem podniesiemy swoją efektywność i osiągane rezultaty w wybranym przez nas obszarze życia.

Nie chodzi tu o przełomowe posunięcia, ale o drobne rzeczy, które, jeśli składają się na coś większego, mają wielką siłę i moc sprawczą. Stajemy się bardziej wydajni, a nasze życie nabiera innego, głębszego sensu i wymiaru.

Jeżeli postarasz się poprawiać swoje życie o 1% przez kolejne 100 dni, wyniki mogą Cię bardzo mile zaskoczyć. Drobne, szybko dokonujące się zmiany dają duże, długofalowe zmiany.

“Każdego dnia zróbcie coś, by znaleźć się choć odrobinę bliżej lepszego jutra”. – Doug Firebaugh

Uwagi końcowe

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej obecnej sytuacji życiowej albo chciałbyś osiągać lepsze rezultaty i więcej sukcesów powinieneś wziąć na siebie odpowiedzialność. Zacząć wprowadzać zmiany i podejmować konsekwentne działania. Nikt inny za Ciebie tego nie zrobi. Ostatecznie to na poziomie Twojego umysłu i stanu ducha zdecyduje się, czy zostaniesz osobą, którą chcesz być, czy osiągniesz to na czym Ci najbardziej zależy. Z zasadą 1% możesz dokonać wielkich rzeczy. Z jej pomocą poczujesz jasność umysłu i pewność siebie, które pozwolą Ci odważniej spojrzeć w przyszłość.

Siła małych celów - Tom Oneil

Aby się dowiedzieć więcej o zasadzie jednego procenta i sile małych celów, koniecznie sięgnij po książkę Siła małych celów czyli jak osiągać spektakularne sukcesy dzięki drobnym zmianom. Tom O’Neil podpowiada w niej, co zrobić, aby odnieść sukces w poszczególnych obszarach: od poszukiwania równowagi w życiu do lepszej organizacji pracy w biznesie. Daje zestaw konkretnych i uniwersalnych wskazówek, przedstawia proste zadania do wykonania, analizuje „rozpraszacze” utrudniające realizację planów, posługuje się przykładami zaczerpniętymi z codzienności, a także proponuje 30-dniowy, starannie ułożony program zmian. Krok po kroku prowadzi przez cały proces doskonalenia.

Dzięki zmianie nastawienia i zasadzie 1 % możesz sięgnąć po niemal każdy cel, wznieść się na wyższy poziom sukcesu i mieć życie o jakim marzysz. Rozpocznij dokonywanie zmian. Po co dłużej z tym zwlekać? Najlepiej zacznij stosować zasadę 1% procenta od raza. Jeszcze dziś wyrusz w drogę do stałej poprawy bardziej szczęśliwszego i spełnionego życia!

 

“Oto i cała tajemnica drogi do sukcesu. Wystarczy zacząć od postawienia sobie jednego prostego pytania: „Co mogę dziś zrobić, aby żyło mi się lepiej o 1 procent?”.”

A Ty jaką małą zmianę wprowadzisz, aby odmienić na lepsze swoje życie?