Jak znaleźć wymarzoną pracę? Samo przeglądanie ogłoszeń w Internecie to zdecydowanie za mało, aby znaleźć posadę marzeń. Według specjalistów do spraw rynku pracy zaledwie około 30% informacji o wakatach trafia do potencjalnych pracowników w formie ogłoszeń. Pozostałe 70% stanowią wakaty otwarte dostępne na tak zwanym ukrytym rynku pracy. Z reguły są to właśnie te najciekawsze i najlepiej płatne propozycje. Aby skorzystać z szansy, musisz do nich dotrzeć. Pomoże Ci w tym odpowiednia strategia i efektywny networking. Sprawdź jak w 5 prostych krokach szukać pracy swoich marzeń.

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. – Konfucjusz

Jak znaleźć wymarzoną pracę? 5 ważnych kroków do rozwoju kariery

#01 Stwórz nowoczesne CV

Choć obecnie CV traci na znaczeniu, zacznij od stworzenia życiorysu na miarę swoich oczekiwań. Standardowy monochromatyczny szablon przestaje się sprawdzać. Dlaczego? Nie przyciąga on w żaden sposób uwagi pracodawcy i nie pokazuje mu tego, co najważniejsze, czyli Twojej wyjątkowości i oryginalności. Spraw, by Twoje CV odzwierciedlało Twoje umiejętności i zdolności. Jeśli szukasz pracy, w której chcesz się wykazać zdolnościami analitycznymi, nie bój się zamieścić w życiorysie diagramów, wykresów i infografik. Grafik, artysta czy projektant może zastąpić czarno-biały szablon czymś kolorowym i niepowtarzalnym swojego projektu. Możliwości jest nieskończenie wiele. Warto uruchomić wyobraźnię, wykazać się kreatywnością i poświęcić nawet kilka wieczorów na przygotowanie idealnego CV.

#02 Bądź zawsze dobrze poinformowany

Jak znaleźć wymarzoną pracę? Bądź zawsze dobrze poinformowany

Zadbaj o to, by być na bieżąco w swojej branży. Nawet jeśli nie zmieniasz pracy w tej chwili, śledź poczynania najlepszych firm w Twojej dziedzinie. Interesuj się tym, jak rozwija się dana profesja, jakie nowe umiejętności trzeba nabyć, aby być stale na topie i w razie czego być atrakcyjnym dla pracodawcy. Cały czas inwestuj w swój rozwój i trzymaj rękę na pulsie, bo w każdej chwili może się zdarzyć coś takiego, co odmieni bieg Twojej kariery. Przykładowo firma Twoich marzeń zacznie przygotowania do nowego projektu, a wtedy Ty, jako osoba dobrze poinformowana i nieustannie się doszkalająca, będziesz mieć wiele do zaoferowania.

Sprawdź: Jak się rozwijać? 15 niezawodnych praw rozwoju

#03 Nie bój się headhunterów

Jak znaleźć wymarzoną pracę? Nie bój się headhunterów

Łowca głów (headhunter) to osoba, prowadząca rekrutację na pewne ściśle określone stanowiska. Z reguły poszukują oni specjalistów wysokiego szczebla, którzy mają unikatowe umiejętności i kwalifikacje. Jeśli jesteś właśnie taką osobą, masz dwa wyjścia- siedzieć w domu lub w nudnej pracy niespełniającej Twoich oczekiwań, przez całe życie i czekać aż ktoś Cię odkryje; albo wziąć los w swoje ręce i samemu udać się do headhuntera. Oczywiście rozsądniej będzie zrobić to drugie. Warto z własnej inicjatywy zgłosić się do kilku agencji headhunterskich, porozmawiać ze specjalistą o swojej sytuacji zawodowej i wspólnie poszukać nowych satysfakcjonujących możliwości.

Z kolei, jeśli nie jesteś typem pracownika, o którego mogliby zabiegać „łowcy głów”, zamiast załamywać ręce i godzić się na przeciętność, wznieś się na wyższy poziom. Ucz się nowych rzeczy, specjalizuj i nabieraj doświadczenia. Miej jasno postawiony cel i bezkompromisowo do niego zmierzaj. Nie poddawaj się, po drodze może być trudno, cały proces może Ci zająć kilka lat, ale zdecydowanie warto. Pamiętaj, że czas i tak upłynie, a to czy wykorzystasz go dla swojego rozwoju, czy nie, może zmienić całe Twoje życie.

#04 Stosuj networking

Jak znaleźć wymarzoną pracę? Stosuj networking

Networking to nic innego jak tworzenie łańcucha kontaktów międzyludzkich. Nie tylko internetowych, ale również tych w realu. Chodzi tu zarówno o relacje zawodowe, jak i towarzyskie. Na co dzień dbaj o to, by Twoje kontakty z ludźmi były dobre. Jakkolwiek kolokwialnie to zabrzmi, możesz w przyszłości bardzo na tym skorzystać. Nie unikaj spotkań towarzyskich w gronie znajomych, imprez zbiorowych, firmowych integracji, konferencji i szkoleń w swojej dziedzinie, na których możesz poznać nowych interesujących ludzi. Rozległa sieć kontaktów daje wiele możliwości. Często informacje o poszukiwaniu pracownika są przekazywane właśnie drogą nieformalną w jakimś zamkniętym gronie specjalistów z danej branży. Zamykając się w domu i unikając kontaktu z ludźmi, zamykasz sobie drogę do sukcesu. Weź to pod uwagę.

Sprawdź: Jak budować relacje biznesowe? Kluczowe cechy silnych relacji zawodowych

#05 Korzystaj z portali społecznościowych

Jak znaleźć wymarzoną pracę? Korzystaj z portali społecznościowych
Jak znaleźć wymarzoną pracę? Korzystaj z portali społecznościowych

Jeszcze zaledwie kilka lat temu nikt nie znajdował pracy przez Facebook, Instagram czy szczególnie istotny jeśli chodzi o rozwój kariery zawodowej LinkedIn. Tymczasem dziś właśnie tak wygląda rzeczywistość. Bądź na bieżąco. Aktywnie prowadź swoje profile w mediach społecznościowych. To co na Twój temat można znaleźć w Internecie może mieć wpływ na Twoją karierę.

Pisz wartościowe, merytoryczne treści z Twojej dziedziny. Informuj o swoich osiągnięciach, prezentuj projekty i pomysły. Obserwuj firmy i specjalistów z Twojej branży. Nie bój się komentować, zadawać pytań, czy zapraszać na swój profil (oczywiście zachowaj pewne granice i nie bądź nachalny). Taka strategia może zaprocentować szybciej, niż przypuszczasz. Nowe media dają praktycznie nieograniczone możliwości promowania siebie, skorzystaj z nich.

Uwagi końcowe

Rozwijaj się, poszerzaj horyzonty, zdobywaj nowe kwalifikacje i nie bój się nowych metod docierania do pracodawcy, a szybko dostrzeżesz pozytywne efekty. Aby znaleźć pracę swoich marzeń w rzeczywistości XXI wieku, powinieneś być aktywny, zaangażowany, gotowy do rozwoju i zmian.

Sprawdź też: 5 trendów, które kształtują przyszłość pracy oraz 7 kluczowych umiejętności XXI wieku by odnieść sukces

„Los może się do Ciebie uśmiechnąć i będziesz zarabiał dużo pieniędzy. Postaraj się, żeby Twoja praca związała się z czymś, co wzbogaca nie tylko Twoje konto w banku, ale i Twojego ducha”. – H. Jackson Brown, Jr

A według Ciebie jak znaleźć wymarzoną pracę? Co może na w tym pomóc? Napisz w komentarzu.