Jak osiągać więcej i podnosić jakoś swojego życia? Jeśli chcesz mieć to czego nigdy nie miałeś musisz stać się kimś kim jeszcze nigdy nie byłeś. Rozwój osobisty to istotny czynnik sukcesu. Nie możesz go ignorować, odkładać na później. Dlatego, że tylko stawiając sobie konkretne cele, rozwijając się i dążąc do bycia coraz lepszym możesz osiągać najlepsze rezultaty. Jest w Tobie potencjał, jednak bez pracy, osobistego rozwoju i doskonalenia zostanie on raczej zmarnowany niż odpowiednio wykorzystany. Bez rozwoju osobistego skazujesz się na stagnację. A w dzisiejszym świecie ciągłych zmian i postępu, wręcz gdy się nie rozwijasz to się cofasz.
Jak się rozwijać? John C. Maxwell coach, trener rozwoju osobistego, mówca motywacyjny, przedsiębiorca, autor bestsellerów na temat sukcesu i przywództwa wskazuje na 15 najważniejszych praw rozwoju osobistego. Ich zrozumienie i praktyczne zastosowanie może pomóc w rozwoju naszych umiejętności i talentów, w bardziej efektywnym i skutecznym działaniu oraz doskonaleniu osobistego potencjału. Przyjrzyjmy się więc po kolei tym prawom rozwoju, aby zwiększyć swoje szanse na zawodowy, osobisty i życiowy sukces.

„Rozwój osobisty to jedyny sposób na zrealizowanie pełni potencjału człowieka”. – John C. Maxwell

15 niezawodnych praw rozwoju według John C. Maxwell

#01 Prawo świadomego rozwoju

„Rozwój nie pojawia się sam z siebie…” – John C. Maxwell

Gdy kończy się formalna obowiązkowa szkolna edukacja nasz dalszy rozwój zależy tylko od nas. Musisz świadomie i aktywnie poszukiwać i wykorzystywać okazje do rozwoju. Uczyć się, poszerzać swoją wiedzę, doskonalić i zdobywać nowe umiejętności. Nieustnie podnosić i wzmacniać swoje kompetencje. Pracować nad tym, aby być coraz lepszym, w tym co robisz. Starać się być lepszym człowiekiem. Lepszym od tego kim byłeś wczoraj. Rozwój osobisty i doskonalenie jest Twoim obowiązkiem. Nikt inny tego za Ciebie tego nie zrobi.

#02 Prawo samopoznania

„Musisz poznać siebie, by móc się rozwijać”. – John C. Maxwell

Każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju. Nie ma jednej słusznej drogi i strategii rozwoju, która będzie dobra dla każdego. Twój rozwój osobisty musi wynikać z tego kim jesteś i do czego dążysz w życiu. Jaki osobisty cel motywuje Cię i napędza do działania? Jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie? Na czym Ci zależy? Jakie wartości Tobą kierują? By zrealizować swój potencjał musisz lepiej poznać siebie i określić na czym Ci naprawdę zależy.

#03 Prawo zwierciadła

„Aby podnosić swoją wartość, musisz cenić samego siebie”. – John C. Maxwell

Sposób w jaki myślisz o sobie i jak się postrzegasz przekłada się na oczekiwania, które masz wobec siebie. Negatywny obraz samego i dołujący dialog wewnętrzny hamuje rozwój. Pozytywny natomiast dodaje siły i pewności siebie. Twoje przekonania o tym kim jesteś i do czego jesteś zdolny przekładają się na to co jesteś w stanie osiągnąć. Istotne jest, aby stawiać sobie cele, które są na tyle ambitne, że stanowią wyzwanie. Jeśli ograniczasz swoje cele do tego, co obecnie potrafisz zrobić i możesz osiągnąć bez większego trudu, to wieszasz sobie poprzeczkę zdecydowanie za nisko.

#04 Prawo refleksji

„Aby Twój rozwój Cię dogonił, musisz umieć się zatrzymywać”. – John C. Maxwell

Zatrzymanie się i zrobienie sobie przerwy może wydać się nieproduktywne. Jednak chwila refleksji i odpoczynku to okazja do oceny sytuacji i nabrania sił do dalszej drogi. Zastanowienia się czy zmierzmy we właściwym kierunku. To możliwość dokonania oceny czy działamy efektywnie, czy poświęcamy czas na właściwe działania. Refleksja poszerza i wzbogaca nasze myślenie. Pozwala wyciągać wnioski z minionych doświadczeń. To sposobność by dojrzeć nowe możliwości rozwoju, które w natłoku codziennych obowiązków, mogły umknąć naszej uwadze.

#05 Prawo konsekwencji

„Motywacja Cię mobilizuje, samodyscyplina pozwala się rozwijać”. –  John C. Maxwell

Wizja świetlanej przyszłości, może nas skłonić do działania. Jednak motywacja i entuzjazm, który często pojawia się na starcie potrafi się dość szybko wypalić. Zwłaszcza, gdy zaczynają pojawiać się różne problemy i trudności. Motywacja bez dyscypliny donikąd Cię nie doprowadzi. Oprócz inspiracji i chęci potrzebna jest samodyscyplina. Codzienne konsekwentne działania, wykonywane pomimo tego czy nam się chce, czy nie chce. Przy braku dyscypliny i zaangażowania w rozwój osobisty niewiele zdziałamy. To działania i dyscypliny, które wykonujesz regularnie, najlepiej każdego dnia prowadzą do oczekiwanych rezultatów.

#06 Prawo środowiska

„Intensywny rozwój wymaga sprzyjającego otoczenia”. – John C. Maxwell

Znasz to powiedzenie, z kim przestajesz takim się stajesz? Jesteś średnią pięciu osób, z którą spędzasz najwięcej czasu itp. stwierdzenia. Słyszysz to tak często, bo jest w tym wiele prawdy. Twoje otoczenie i ludzie wokół Ciebie wpływają na Ciebie i Twoje podejście do rozwoju. Nie oznacza to, że jeśli urodziłeś się w trudnych warunkach, małej wiosce, biednej czy patologicznej rodzinie nie masz szans na lepsze życie czy rozwój. Jest wiele przykładów ludzi sukcesu, którzy mimo środowiska, z którego się wywodzili, potrafili się od niego uwolnić i skierować swoje życie na lepsze tory. To o Ciebie zależy, czy ruszysz z miejsca, w którym jest i znajdziesz dla siebie bardziej odpowiednie miejsce do rozwoju. Na różnych etapach życia, sprzyjające rozwojowi środowisko może być różne.

#07 Prawo projektowania

„Do maksymalnego rozwoju potrzebne są strategie”. – John C. Maxwell

Planowanie powinno poprzedzać działanie. Bez planowana funkcjonujesz reaktywnie, nie kreujesz świadomie swojego życia. Powinieneś myśleć strategicznie, mieć wyznaczone cele krótko i długoterminowe, opracować plan i podejście do ich osiągnięcia. Ważny jest też system pomiaru. Dzięki niemu wiesz czy idziesz w dobrym kierunku, czy się rozwijasz, czy nie. Nie porzucaj swoich planów, tylko dlatego, że nie widać natychmiastowych efektów. Wartościowe rzeczy w życiu zwykle wymagają czasu. Istotne jest też to, abyś określił i znał swoje wartości, bo to one będą wpływały na Twoje codzienne decyzje.

#08 Prawo bólu

„Właściwe podejście do przykrych doświadczeń ogromnie sprzyja rozwojowi”. – John C. Maxwell

Wiesz co wielu ludzi powstrzymuje przed działaniem? To strach przed porażką. Boją się niepowodzenia tego, że może się nie udać. Takie myślenie ogranicza ich potencjał i nie pozwala podejmować świadomego ryzyka. Rozwój oznacza, zmianę, wkraczanie w nieznane, poszerzanie swojej strefy komfortu. Rozwój może być trudny, wymaga poświęcenia, może wywoływać ból fizyczny czy mentalny. Ból zmusza Cię do przyjrzenia się kim jesteś, a to jak reagujesz na rozczarowania określa kim się staniesz. Musisz wybrać albo „ból dyscypliny, albo „ból żalu”. Bez zmagań nie ma postępu. Wyzwania są drogą do osobistego rozwoju, doskonalenia. Niepowodzenia i porażki, to okazje do nauki, to stopnie, które prowadzą do sukcesu.

#09 Prawo drabiny

„Doskonalenie charakteru określa skalę osobistego rozwoju”. – John C. Maxwell

Czy jesteś człowiekiem z silnym charakterem? Na drodze do osobistego rozwoju zbyt wiele osób koncentruje się na rozwoju własnych kompetencji, a zbyt małą wagą przywiązuje do wzmacniania swojego charakteru. Silny charakter, spójność i uczciwość to mocny fundament dla rozwoju osobistego. Pokora, gotowość do nauki, służenia innym, umiejętność bycia wdzięcznym to przykładowe cechy ludzi z charakterem. Kiedy podejmujesz działania, które budują Twój charakter, stajesz się silniejszy. Aby stać się lepszym człowiekiem, musisz wzmacniać swój charakter.

#10 Prawo gumowej taśmy

„Rozwój ustaje, gdy tracisz napięcie między swoim położeniem teraz, a potencjalnie możliwym w przyszłości”. – John C. Maxwell

Kiedy dochodzimy do pewnego poziomu w życiu, zwłaszcza gdy nie musimy walczyć o przetrwanie i zapewniliśmy sobie podstawowe środki do życia, może się w nas zrodzić zadowolenie stanem obecnym. Mamy swoją strefę komfortu, którą znamy czujemy się w niej w miarę bezpiecznie. Wszystko wkoło jest poukładane i powtarzalne. Każdy dzień jest do siebie podobny i rzadko kiedy nas coś zaskakuje. Jednak rozwój odbywa się poza tą strefą komfortu. To tam znajdują się nowe możliwości i obszary do wykorzystania swojego potencjału. Decyzja o tym, aby się rozwijać oznacza, że zaczynasz robić to czego do tej pory nie robiłeś. Często wiąże się to z początkowym dyskomfortem. Wykonujesz coś co zwłaszcza na początku wcale nie przychodzi Ci łatwo. Czujesz się nieswojo i niezręcznie. Działaś nieporadnie, uczysz się i stopniowo robisz postępy. Jednak te krótkoterminowe niewygody prowadzą do długoterminowego zadowolenia i sukcesu. Tylko w ten sposób możesz się rozwijać i osiągnąć pełnię swoich możliwości.

#11 Prawo zamiany

„Chcąc się rozwijać, musisz z czegoś zrezygnować”. – John C. Maxwell

Każdego dnia podejmujemy różnego rodzaju decyzje. Decyzje te w różnym stopniu wpływają na nasze życie. Mamy wolny wybór, ale nie jesteśmy wolni od konsekwencji naszych wyborów. Aby rozwinąć w pełni swoje możliwości i potencjał będziesz musiał zrezygnować z różnych spraw i dokonać pewnych zmian. Będziesz np. musiał zrezygnować z natychmiastowej gratyfikacji i krótkoterminowego zadowolenia, by uzyskać większą korzyść w przyszłości. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że w finalnym rozrachunku więcej zyskasz niż stracisz dokonuj racjonalnej analizy za i przeciw każdej poważnej zmiany w swoim życiu. Koncertuj się na faktach związanych ze zmianą. Nie pozwól, aby obawy i wątpliwości wpłynęły na jasność Twojego osądu.

#12 Prawo ciekawości

„Motorem rozwoju jest pytanie – Dlaczego?”. – John C. Maxwell

Ciekawość jest siła napędową rozwoju. Stawianie pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi jest drogą do poszerzania naszych horyzontów myślowych i postępu. Kwestionowanie status quo, poszukiwanie nowych lepszych metod i sposobów działania prowadzi do rozwoju i doskonalenia. Ciekawość jest potężnym motorem nowej wiedzy i innowacji. Zadając lepsze pytania, jesteś w stanie udzielać lepszych odpowiedzi.  Pielęgnowanie w sobie „dziecięcej ciekawości świata” i zachwytu nad wszystkim sprzyja wymyślaniu nowych lepszych rozwiązań. Korzystaj ze swojej wyobraźni, rozwijaj swoją kreatywność i ciekawość.

#13 Prawo wzorca

„Trudno się doskonalić, gdy nie masz nikogo, za kim mógłbyś podążać”. – John C. Maxwell

Kto jest obecnie Twoim mentorem? Czyje działania inspirują Cię i dają dobry przykład do naśladowania? Samodzielna nauka oczywiście może dawać rezultaty jednak korzystanie z wiedzy i doświadczeń osób, które osiągnęły już to co my chcemy osiągnąć, może znacznie przyspieszyć nasz rozwój. Obserwowanie i nauka od mistrza w danej dziedzinie, korzystanie z jego mądrości i wiedzy, pobudza i motywuje ucznia do rozwoju. Dobry wpływ trenera, coach czy mentora stanowi wsparcie i zachętę do działania. Pomaga się rozwijać i doskonalić. Powoduje, że szybciej dochodzimy do rezultatów niż próbując działać w pojedynkę.

#14 Prawo ekspansji

„Rozwój zawsze zwiększa Twoje możliwości”. – John C. Maxwell

Rozwój osobisty sprawia, że stajesz się lepszą wersją samego siebie. Podnosisz swoje kompetencje, zdobywasz nowe umiejętności, stajesz się silniejszy mentalnie. Poprzez rozwój rośnie Twoja zdolność do osiągania coraz lepszych wyników. Rozwój się potęguje, gdy potrafisz się zdyscyplinować i codziennie pilnować ważnych, podjętych wcześniej decyzji. Działasz bardziej skutecznie i efektywnie. Twoja produktywność rośnie. Pozbywasz się złych nawyków i zastępujesz je dobrymi nawykami. Rozwój i kolejne sukcesy wzmacniają Twoją pewność siebie, a to pozwala Ci podejmować się działań i projektów, których kiedyś nie brałeś nawet pod uwagę. Przesuwasz granice tego co dla Ciebie jest możliwe go osiągnięcia.

#15 Prawo wsparcia

„Kiedy się rozwijasz, możesz pomagać innym w rozwoju”. – John C. Maxwell

Na początku drogi rozwoju z reguły bardziej koncertujemy się na sobie. Jesteśmy bardziej samolubni, to co robimy ma przynieść nam osobisty sukces. Jednak z czasem zauważamy, że ogromną radość i satysfakcję przynosi angażowanie się i pomaganie w rozwoju innym ludziom. Dajemy coraz więcej wartości od siebie, a to dawanie otwiera drogę do lepszych relacji i otrzymywania od innych.
Jednak, żeby móc pomagać innym w rozwoju trzeba samemu się stale rozwijać. Zanim będziemy mogli wnieść istotną wartość w życie innych, musimy wpierw dodać jej sobie. Jednak dbając o swój własny rozwój, stajemy się z czasem silniejsi, a poświęcanie swojego czasu, dzielenie się doświadczeniem i wiedzą, pomaganie innym w rozwoju bez oczekiwania od razu czegoś w zamian, jest bezinteresownym aktem, który czyni świat lepszym miejscem.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 15 praw rozwoju osobistego. Poznając lepiej te prawa i żyjąc zgodnie z nimi, zaczniesz znacznie efektywniej wykorzystywać swój potencjał.
Każdy z nas ma inne cele i dąży do czegoś innego. Jednak bez względu na to w jakim obszarze chcesz uzyskiwać lepsze rezultaty, zawodowym czy prywatnym, musisz się rozwijać. Musisz chcieć się doskonalić.
Specyfika rozwoju u każdego z nas jest trochę inna, ale jego zasady są te same. Aby je lepiej poznać i zrozumieć sięgnij po książkę „15 niezawodnych praw rozwoju” Johna C. Maxwella. Dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Marka Czekańskiego. Nauczysz się z niej właściwego podejścia do rozwoju osobistego. Będziesz w stanie pełniej wykorzystywać swoje możliwości i wrodzone zdolności.
Chcąc ulepszać własne życie, musisz doskonalić siebie. Aby rozwój rzeczywiście się dokonywał, konieczny jest wysiłek. Jednak warto podjąć ten trud, bo tylko tak możemy spełnić nasze marzenia, cele, aspiracje, dojść ze swoim życiem do miejsca, w którym pragniemy się znaleźć.
Wejście na ścieżkę rozwoju i wzrostu możliwe jest w każdej chwili, pytanie tylko czy się na to zdecydujesz?

„O tym, dokąd dotrzesz w życiu, decyduje nie tyle to, gdzie zaczniesz, ile czy zaczniesz”. – John C. Maxwell

A Ty co robisz, aby się rozwijać? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.