Silne i wartościowe relacje są niezbędne dla sukcesu biznesowego i rozwoju kariery. Niezależnie od tego, czy jest to Twój szef, współpracownicy, mentorzy, klienci, czy też inni ludzie w Twojej sieci zawodowej, istotne jest, aby aktywnie budować, pielęgnować i wzmacniać te relacje. Dobre relacje z ludźmi, będą nam potrzebne w różnych sytuacjach i praktycznie na wszystkich etapach naszej drogi do sukcesu.

Jednym z wyzwań związanych z budowaniem silnych relacji w erze Internetu i mediów społecznościowych jest to, że nasze więzi z innymi ludźmi stają się powierzchowne. Dodajemy kogoś do naszej sieci zawodowych kontaktów na LinkedIn, czy Facebooku i utrzymujemy kontakt głównie „on-line”. Skupiamy się na ilości kontaktów, a nie jakości naszych związków. Aby to przezwyciężyć powinniśmy dążyć do nawiązywania oraz pielęgnowania głębokich i prawdziwie znaczących relacji z ludźmi w naszym życiu. Zwłaszcza w świecie rzeczywistym, a nie tylko wirtualnym.

Jak budować silne relacje biznesowe? To co może nam pomóc w tworzeniu mocniejszych i bardziej znaczonych relacji to poznanie istotnych cech i elementów, które mają wpływ na nasze związki z innymi ludźmi. Maja one głównie odniesienie do świata zawodowego i biznesu, ale wiele z nich równie dobrze sprawdza się w życiu osobistym i prywatnym.

“Myślę, że bez uczucia miłości i więzi z innymi ludźmi życie staje się bardzo ciężkie”. – Dalajlama XIV

Oto 12 kluczowych cech do budowania silnych i znaczących relacji:

#01 Empatia

Empatia to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób. Umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość.

Empatia jest podstawową umiejętnością, która jest często pomijana, ale ma kluczowe znaczenie dla sukcesu i budowania silnych relacji. Osoby o słabo rozwiniętej empatii nie potrafią dobrze ocenić ani dostrzegać stanów emocjonalnych innych ludzi. Na szczęście empatię możemy w sobie rozwijać i zmierzać w stronę coraz większej dojrzałości empatycznej.

Sprawdź: Empatia w biznesie fanaberia czy konieczność?

#2 Wrażliwość

Istotną cechą silnego i znaczącego związku jest wrażliwość. Choć może się wydawać, że współczesny świat nie ceni wrażliwości, raczej mamy nie okazywać słabości, być twardzi i silni, to jednak wrażliwość jest podstawą silnych relacji. Wrażliwość to odsłanianie się, pokazywanie swoich czułych miejsc, by pozostać autentycznym i szczerym. Wrażliwość to bycie prawdziwym.

Relacje oparte na wrażliwości są pozytywne, pozbawione osądów i zorientowane na poprawę. Zaufanie, dobra komunikacja, miłość i inne ważne cechy relacji wynikają z wrażliwości.

#3 Szacunek

Jeśli nie szanujesz swoich przyjaciół, współpracowników czy klientów możesz raczej zapomnieć o dobrych relacjach. Silne relacje wymagają zaangażowania i wzajemnego poszanowania. Dawania od siebie wszystkiego co najlepsze. Dostajesz tylko to, co dajesz, i aby samemu otrzymać szacunek, trzeba okazywać go także innym. Dotyczy to zarówno budowania i pielęgnowania relacji biznesowych, jak też osobistych.

#4 Wartość i postawa najpierw daję potem biorę

Jedną z cech silnych relacji, szczególnie biznesowych jest w pierwszej kolejności dostarczanie czegoś wartościowego przed proszeniem i pytaniem o coś dla siebie. Zdecydowanie zbyt często w dzisiejszych czasach ludzie po prostu chcą, aby inni im coś dali. Jednocześnie Ci sami ludzie nie chcą oferować niczego w zamian.Takie podejście nie zbuduje znaczącej relacji. Najpierw trzeba dać coś od siebie. Czasem wielokrotnie, aby następnie poprosić o coś dla nas. Co więcej, gdy jesteś pierwszym, który oferuje coś wartościowego, jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś spełni Twoją prośbę.

Rozwijając relacje zwłaszcza w biznesie, musisz kreować i dostarczać wartość. Trzeba stawiać sobie pytanie “Jak mogę dostarczyć wartość Tobie, Twojej firmie?” Kiedy zadajesz to pytanie i zobowiązujesz się do niego, zanim poprosisz o cokolwiek dla siebie, pokazujesz w działaniu, że bardziej zależy Ci na budowaniu silnego związku niż na tym, że ta relacja ma służyć głównie Tobie. Zbudowanie w sobie tej mentalności może pomóc Ci zajść daleko i zwiększy Twoje szanse na sukces.

“Twoją marką jest to, co ludzie mówią o tobie, kiedy wyjdziesz z pokoju” – Jeff Bezos

#5 Dobre intencje

Wszystko zaczyna się od dobrych intencji. Wtedy relacja zaczyna przynosić spełnienie, bo pojawia się zrozumienie i chęć zbliżenia do drugiej osoby. Pewnie zdarzyło Ci się spotkać ludzi, którzy bez względu na to jak bardzo starałeś się im coś wytłumaczyć oraz przedstawić swój punkt widzenia, zupełnie nie chcieli Cię zrozumieć. Każdy był wtedy okopany na swojej pozycji, co uniemożliwiało porozumienie. Z drugiej strony jest ktoś z kim jesteś wstanie się porozumieć niemal bez konieczności wypowiadania jakichkolwiek słów. Dzieje się tak, dlatego bo ta osoba wie, że masz dobre intencje i dzięki temu Cię lepiej rozumie. Silne i znaczące relacje zaczynają się od dobrych intencji i chęci wzajemnego zrozumienia.

#6 Unikalna perspektywa

Najsilniejsze i najbardziej znaczące związki oferują wyjątkową perspektywę i ciekawe spojrzenie na różne sytuacje. Ludzie, którzy Cię dobrze znają dzięki długiej wspólnej historii, zapewniają kontekst dla Twoich działań i motywacji. Mogą Ci pomóc lepiej zrozumieć jak się zmieniłeś na przestrzeni czasu, co pozostało w Tobie takie same i co tak na prawdę jest ważne w Twoim życiu. Utrzymywanie z kimś przez dłuży czas dobrej relacji umożliwia dostęp do niezwykle cennych przemyśleń i punktów widzenia.

#7 Szczerość

Twoja intuicja i pierwsze wrażenie zazwyczaj są trafne. Kamieniem węgielnym do znaczącej i autentycznej relacji jest szczerość. Choć nie zawsze jest to łatwe nie powinniśmy obawiać się wyrazić naszej szczerej opinii na jakiś temat.

Niestety często, zwłaszcza w środowisku zawodowym i w wielu firmach panuje kultura celowego pomijania pewnych tematów. Szerzą się plotki, a zamiast szczerych opinii, pojawiają się fałszywe uśmiechy i przytakiwanie. Szczególnie dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z kimś kto jest wyżej w hierarchii organizacyjnej.

Jednak silne relacje oparte są na przejrzystej i szczerej komunikacji oraz umiejętności merytorycznej dyskusji. Wymagają wzajemnego poszanowania i zrozumienia różnych, czasem odmiennych punktów widzenia.

“Bycie szczerym może nie da ci zbyt wielu przyjaciół, ale zawsze da ci tych właściwych”. – John Lennon

#08 Wyzwania i kwestionowanie status quo

Szczególnie w biznesie warto mieć relacje z ludźmi, którzy stawiają wyzwania i umieją mądrze kwestionować status quo. Nie chodzi o narzekaczy i malkontentów, którym nic się nie podoba i którzy kwestionują wszystko co mówisz. Chodzi o konstruktywną dyskusję na argumenty. Ludzi, którzy potrafią rzucić Ci wyzwanie, aby myśleć inaczej i próbować nowych rzeczy. To może zainspirować zdrową rywalizację. Sprawia, że człowiek pozostaje czujny, ma otwarty umysł i zawsze dąży do tego, aby być jeszcze lepszym.

#09 Spotkania w realnym świecie

Narzędzia do komunikacji online, takie jak np. Skype oraz różnego rodzaju systemy i aplikacje do wideokonferencji są bardzo wygodne i przydatne. Dzięki nim możemy niemal natychmiast nawiązać z kimś kontakt, zobaczyć go i porozmawiać, nawet jeżeli jest na drugim końcu świata.

Jednak związki, które są najsilniejsze to te, w których spotykamy się osobiście. Nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz w prawdziwym fizycznym świecie. Dodatkowo spotykając się z kimś w świecie „offline”, pokazujemy że ten ktoś jest dla nas szczególnie ważny. Takie spotkanie wymaga z reguły więcej zaangażowania i inwestycji naszego czasu, jednak budujemy dzięki nim lepsze i bliższe relacje.

#10 Zaufanie

Zaufanie jest kluczowym elementem szczęśliwego i trwałego związku. Bez zaufanie relacja nie będzie silna. Zbudowanie zaufania wymaga czasu, a można je stracić w jednej chwili. Szczególnie ważne w budowie zaufania jest dotrzymywanie danego słowa oraz uczciwość poszanowanie reguł i zasad postępowania.

#11 Ciężka praca

Silne związki nie utrzymają się same. Wymagają zaangażowania obu stron. Trzeba regularnie podejmować wysiłek i inwestować czas w budowanie i pielęgnowanie relacji. Dotyczy to zarówno relacji biznesowych, jak i osobistych. Trwałe relacje są budowane dzięki pracy, aktywnemu zaangażowaniu i dokładaniu wszelkich starań, aby nasza relacja było zdrowa, wartościowa i silna.

#12 Przyjaźń

Jedną z najsilniejszych form relacji jest przyjaźń. W życiu możemy mieć wielu znajomych, ale z reguły prawdziwych przyjaciół mamy niewielu. Przyjaciel będzie zawsze przy nas, niezależnie od sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy.

Wszystkie relacje wymagają wrażliwości, uwagi i troski, ale prawdziwie znaczące są zbudowane na solidnym fundamencie przyjaźni. Rozpoczęcie relacji z klientem, rówieśnikiem, a nawet osobami w życiu osobistym w oparciu o to te elementy składowe pozwoli na zbudowanie długotrwałej więzi, która pielęgnowana i podtrzymywana z czasem może przerodzić się w przyjaźń.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś istotne cechy, które budują silniejsze i bardziej wartościowe relacje. Warto o nich pamiętać wchodząc w interakcje z ludźmi, nawiązując nowe znajomości i podtrzymując kontakty. Związki z innymi ludźmi stanowią istotę naszego życia. O jego jakości w dużej mierze decydują relacje, które budujemy. Bo jak ujął to Ernest Hemingway:

“Żaden człowiek nie jest samotną wyspą…”

A według Ciebie co pomaga budować silniejsze i lepsze relacje? Napisz w komentarzu.