Dlaczego, niektórzy z nas wspinają się na szczyt i osiągają sukces, a inni tkwią w miejscu? Nie trać nadziei, możesz osiągnąć lepsze rezultaty w życiu osobistym i zawodowym. Oczywiście otrzymanie awansu, czy stworzenie prosperującego biznesu nie jest w 100 % gwarantowane, jednak jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przechylić szansę na swoją stronę, uzyskać lepsze rezultaty i osiągnąć sukces.

Poznaj 3 ważne umiejętności, które powinieneś opanować, aby osiągnąć sukces

#1 Kreatywność

Jeżeli jesteś kreatywny świetnie. Jeśli jednak uważasz, że jesteś osobą mało kreatywną, nie trać nadziei. Istnieje mylne przekonanie, że kreatywność to cecha wrodzona, że bycie kreatywnym to talent, który posiadają nieliczni. Jednak fakt jest taki, że kreatywność to umiejętność, którą można w sobie rozwijać.

Jednym ze sposobów na zwiększanie swojej kreatywności jest syntetyzowanie, różnych istniejących idei i próba wygenerowania na tej podstawie nowego pomysłu. Popatrz na sukces Ubera, to połączenie od dawna istniejącego pomysłu przewozu osób na żądanie, tradycyjnych taksówek z ideą ekonomii współdzielonej oraz wykorzystanie rozwoju technologii mobilnych. Nowy sposób podania spowodował ogromy sukces rynkowy tej firmy.

KREATYWNOŚĆ TO WYMYŚLANIE, EKSPERYMENTOWANIE, WZRASTANIE, RYZYKOWANIE, ŁAMANIE ZASAD, POPEŁNIANIE BŁĘDÓW I DOBRA ZABAWA. – MARY LOU COOK

Każdego dnia ćwicz umysł i generuj nowe pomysły. Żeby mieć naprawdę dobry pomysł trzeba mieć wiele pomysłów. Przepędź w sobie wewnętrznego krytyka i spisuj te wszystkie pomysły. Wśród nich może wkrótce znaleźć się idea, którą warto zrealizować. Zawsze jest sposób, żeby zrobić coś lepiej znajdź go i zastosuj w działaniu.

Jeśli chcesz wzmocnić swoje umiejętności w obszarze kreatywności i poznać sprawdzone sposoby na oryginalność przeczytaj 10 sposobów na oryginalność

#2 Wystąpienia publiczne

Mimo, że wiele osób przeraża myśl o tym, że muszą wystąpić i przemawiać publicznie, jest to jedna z umiejętności, której rozwinięcie przekłada się na sukces. Prawdą jest, że wyjście na scenę i mówienie, w szczególności do dużego grona, może być stresujące zwłaszcza, gdy nie ma się w tym zbyt dużej praktyki. Natomiast pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał wielcy mówcy jak Winson Churchill, John F.Kennedy, Brian Tracy, Tony Robbins, też kiedyś zaczynali i zanim nabrali wprawy prawdopodobnie odczuwali stres. Jednak byli w stanie przezwyciężyć swój lęk i nieprzeciętnie rozwinąć tę umiejętność.

WSZYSCY WIELCY MÓWCY BYLI NAJPIERW ZŁYMI MÓWCAMI. – RALPH WALDO EMERSON

Praktycznie każdy z nas ma jakiś swój ulubiony temat, o którym mógłby mówić przez kilka minut lub nawet dłużej. Może on być związany z nauką, pracą, hobby, ulubioną książką, czy filmem. Wielokrotnie zdarza się nam, że opowiadamy różnym osobom różne historie. Z wystąpieniami publicznymi jest podobnie tylko, że mówisz do większej grupy ludzi, a nie do pojedynczej osoby.

Opanowanie sztuki przemawiania, może w dużym stopniu przyczynić się do Twojego rozwoju. Dzięki tej umiejętności będziesz w stanie przekazywać i przekonywać do swoich pomysłów, rozwijać swój biznes, wzmacniać swój wizerunek i autorytet.

Jak opanować umiejętność publicznych wystąpień? Oczywiście możesz się dokształcić czytając na ten temat lub zapisać się na szkolenie i poznać techniki wystąpień publicznych. Jeśli chcesz się dowiedzieć o sprawdzonych sposobach na wystąpienia publiczne przeczytaj Sprawdzone sposoby na wystąpienia publiczne

Po pierwsze jednak złóż przed sobą postanowienie, że strach nie będzie powstrzymywał Cię przed działaniem. Wybierz jakiś temat, w którym czujesz się mocny i przedstaw go w ramach ćwiczenia znajomym oraz poproś o informację zwrotną, na podstawie której podejmiesz działania doskonalące. Praktykuj wystąpienia publiczne, gdy tylko masz okazję np. udzielaj się bardziej na spotkaniach, zgłaszaj się do prezentacji, gdy pojawia się taka okazja, opowiadaj historie gdy spotykasz się ze znajomymi. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Możesz trenować przed lustrem lub nagrywać się na wideo, a później analizować te wystąpienia i poprawiać swój warsztat.

Z każdym kolejnym wystąpieniem będziesz nabierać większej wprawy, a Twój niepokój będzie coraz mniejszy. Z czasem będziesz występować przed większym gremium, aż pewnego dnia kto wie, może zostaniesz rozpoznawalnym mówcą, który za swoje przemówienia otrzymuje pokaźne wynagrodzenie.

#3 Aktywne słuchanie

O ile nie masz zdrowotnych problemów ze słuchem, słuchanie to z pozoru prosta umiejętność. Jednak aktywne wsłuchiwanie się w to co mówi inna sobą jest ogromnie ważną kompetencją, którą trzeba rozwijać. Jednym z głównych elementów na drodze do sukcesu jest budowanie sieci kontaktów. Aby to robić skutecznie trzeba umieć budować relacje z innymi ludźmi. Budowa dobrych relacji polega m.in. na umiejętności empatii, słuchania i sprawienia, że druga osoba czuje się w naszym towarzystwie dobrze.

CO IN­NE­GO SŁYSZEĆ, A CO IN­NE­GO SŁUCHAĆ…

Aktywne słuchanie to okazywanie rozmówcy akceptacji, szacunku, serdeczności i ciepła. Aktywne słuchanie nie jest łatwe. Choć większość z nas dobrze sobie radzi z okazywaniem rozmówcy szacunku, to powstrzymywanie się od udzielania rad, generalizowania czy krytykowania nastręcza na ogół wiele trudności.

Jak już zostało powiedziane, każdy z nas ma przeważnie jakiś temat, o którym lubi mówić. Jedną z metod na budowanie relacji jest znalezienie takiego tematu u swojego rozmówcy, zadanie kilku pytań i aktywne słuchanie tego co mówi. Słuchasz starasz się aktywnie zrozumieć o czym mówi rozmówca, zadajesz dodatkowe pytania, powtarzasz własnymi słowami usłyszane informacje (parafrazujesz), przedstawiasz swoje spostrzeżenia. Utrzymujesz stałą koncentrację na słowach opowiadającego, tak aby rozumieć przekazywane treści. Jest to skuteczna technika, która pozwala na budowanie dobrych relacji. Mogą to być tematy związane z pracą, szkołą, rozrywką, celami, rodziną, hobby itp. każdy temat jest dobry o ile chce o nim opowiadać Twój rozmówca.

Kreatywność, umiejętność przemawiania oraz aktywne słuchanie mogą w dużym stopniu przyczynić się do osiągnięcia przez Ciebie sukcesu. Proponuje, abyś rozwijał wszystkie te umiejętności, bo wszystkie trzy są istotne. Możesz jednak zacząć od jednej i przez najbliższe tygodnie, czy miesiące skupić się na jej rozwijaniu. Sam się przekonasz, że zacznie Ci to przynosić wymierne korzyści.

W której z tych umiejętności jesteś dobry, a nad którą musisz popracować? Jakieś inne kompetencje są według Ciebie ważne, aby osiągnąć sukces? Podziel się swoją opinia w komentarzu?