Bieganie to sport, który pokochało miliony ludzi na całym świecie. Popularność zawdzięcza swej prostocie. Biegać możemy wszędzie, co pozwala nam utrzymać ciągłość treningową również podczas różnego rodzaju wyjazdów. Wielu ludzi rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem wiosną lub jesienią. Wtedy na zewnątrz panują wręcz idealne warunki do uprawiania aktywności fizycznej. Jak zacząć biegać? Oto kilka wskazówek dla początkujących biegaczy. Zaczynamy!

“Pamiętaj, że to, co czujesz po dobrym biegu, jest o niebo lepsze od tego, co czujesz, gdy tylko siedzisz i myślisz o tym, że chciałbyś biegać”. – Sarah Condor

Bieganie bez zadyszki – czyli jak zacząć biegać?

Zadyszka w czasie biegu jest spowodowana przez zbyt szybkie tempo. Wielu początkujących chce od razu szybko biegać. Przez to w czasie treningu ciągle towarzyszy nam zadyszka, co skutecznie zniechęca nas do biegania. Początkowo tempo biegu może być niewiele szybsze niż zwykły marsz. Jednak z czasem poprawi się nasza kondycja, co pozwoli nam szybciej biegać bez zadyszki. Przyjmuje się, że podczas biegu powinniśmy móc swobodnie rozmawiać. Jest to wyznacznik odpowiedniego tempa biegu. Jeśli od dłuższego czasu nie ćwiczymy, to swoją przygodę z bieganiem najlepiej zacząć od marszobiegów. Polega to na tym, że biegniemy przez minutę, po czym kolejne 30 sekund maszerujemy. W ten sposób powoli przyzwyczaimy nasz organizm do wysiłku. Z czasem będziemy wydłużać czas biegu np. o minutę. Takich serii marszobiegów możemy wykonać 10-15. Po kilku tygodniach będziemy w stanie biec kilkanaście lub kilkadziesiąt minut bez przerwy. Kiedy będziemy w stanie biec około 30-40 minut bez przerwy, możemy zacząć myśleć o zawodach. Przygotowania do nich mogą dać nam niezłą dawkę motywacji. Bieg w zawodach pozwala pobić własne rekordy na danym dystansie. Dodatkowo jest to okazja, żeby poznać nowe osoby i znaleźć partnera do wspólnych treningów.

Jakie akcesoria do biegania kupić?

W bieganiu najważniejsze jest obuwie. Pierwszych kilka treningów możemy wykonać w butach, które używamy na co dzień, jednak muszą być wygodne. Z czasem lepiej zainwestować w buty przeznaczone do biegania. Mają one lepszą amortyzację od klasycznych butów, co jest ważne szczególnie kiedy biegamy na długich dystansach. Nie musimy kupować najdroższych butów. Dobrej jakości obuwie sportowe kupimy już za około 200-300 złotych. Buty te wystarczą nam nawet na kilka sezonów. Kolejną rzeczą jest strój dopasowany do panującej pogody. W ciepłe dni sprawdzi się t-shirt i spodenki. Dla kobiet zdecydowanie lepszy będzie biustonosz sportowy, zamiast koszulki. Czapka z daszkiem w upalne dni jest niezbędna. Nie zapominajmy również o wodzie, którą musimy mieć ze sobą. Podczas letniego biegu możemy szybko się odwodnić. Na długie treningi warto zabrać ze sobą żel energetyczny. Dzięki temu będziemy mieć energię do pokonania dłuższej trasy. Jeśli biegamy wieczorem, to musimy mieć odblaski lub latarkę. Zwiększy to nasze bezpieczeństwo.

Dieta biegacza – co warto o niej wiedzieć?

W diecie biegacza ważną rolę odgrywa ilość spożywanych kalorii. Powinniśmy dostarczać tyle kalorii, ile potrzebuje nasz zorganizuj do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli regularnie biegamy, to deficyt kaloryczny wypracujemy właśnie podczas treningu. W ten sposób nie musimy ograniczać ilości spożywanych kalorii, żeby utrzymać dobry wygląd ciała. Dieta biegacza powinna być bogata w białko. Składnik ten wpływa na wzmocnienie i wzrost mięśni, a także na proces regeneracji. Węglowodany złożone to paliwo dla naszych mięśni. Dlatego przed treningiem warto zjeść lekki posiłek, w którym znajdą się węglowodany. Przed bieganiem warto sięgnąć po BCAA, które zapobiega katabolizmowi mięśniowemu. Po powrocie do domu powinniśmy zjeść pełnowartościowy posiłek. Najlepiej zrobić to w ciągu godziny po treningu.

“Jeśli biegasz, jesteś biegaczem. Nie ma znaczenia, jak szybko ani jak daleko. Nieważne, czy to Twój pierwszy dzień, czy biegasz od dwudziestu lat. Tu nie ma żadnego testu do zaliczenia, żadnej licencji do uzyskania, żadnej karty członkowskiej do zdobycia. Po prostu biegaj” – John Bingham

Sprawdź: Jak ćwiczenia wpływają na Twoje życie?

A Ty już biegasz? Co lubisz w bieganiu?