Sposób w jaki spędzasz poranek ma ogromny wpływ na resztę dnia. Jest wiele porannych nawyków, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją motywację i produktywność. Są też jednak złe nawyki, które mogą wywołać efekt odwrotny. Zamiast Ci pomóc rozpocząć dobrze dzień sprawią, że będziesz działał mniej efektywnie. Jeśli chcesz zaczynać każdy nowy dzień tak pozytywnie jak to tylko możliwe oto siedem złych porannych nawyków, których powinieneś się wystrzegać. Zaczynamy!

“Pierwsza godzina po przebudzeniu steruje całym dniem”.

7 złych porannych nawyków, które zabijają produktywność i szanse na sukces

#01 Przestań naciskać przycisk drzemki

Jeśli przeciągacz do ostatniej chwili moment wstania z łóżka, żeby iść do pracy czy na zajęcia tracisz w ten sposób najbardziej cenne godziny w ciągu dnia. 

Zamiast wciskać przycisk drzemki raz za razem, zacznij wstawać wcześnie rano. Przyniesie Ci to wiele korzyści. Ustaw swój budzik na wcześniejszą godzinę. Wstań bez wciskania drzemki i wykorzystaj dobrze swój poranek. Nastrój się odpowiednio do dnia, który jest przed Tobą. Zrelaksuj swój umysł, przygotuj swoje ciało na nowy dzień. Wykonuj w porannych godzinach ważne zadania. Po dobrze przepianej nocy przeważnie Twoja energia i pokłady silnej woli są większe, niż w późniejszych godzinach dnia.

Aby ułatwić sobie poranne wstawanie po prostu kładź się spać trochę wcześniej. To pozwoli Ci spać przez tyle samo godzin. Rano wstaniesz wyspany bez potrzeby korzystania z funkcji drzemki. 

Zamiast jak zwykle nacisnąć na przycisk drzemki, odlicz od tyłu 5…4…3…2…1…i wstań. Nowy dzień i jego możliwości czekają na Ciebie!

Sprawdź: Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano. Poznaj sprawdzone korzyści.

#02 Nie sprawdzaj maila i smartfona zaraz po przebudzeniu

Chwile o poranku po przebudzeniu są przejściem od fazy snu do pełnej przytomności. Efektywne korzystanie z poranków, dają Ci szanse na dobre rozpoczęcie i przygotowanie się do dnia pracy. Powinieneś to zrobić w sposób, który będzie dla Ciebie najbardziej korzystny.

Jeśli po przebudzeniu od razu przystępujesz do pracy, sprawdzasz swoje e-maile czy powiadomienia z telefonu, nie dajesz swojemu umysłowi szansy na spokojne przejście od stanu odpoczynku do trybu działania. Oprócz tego sprawdzając od razu skrzynkę pocztową możesz od razu popsuć sobie nastrój i poranek jakąś przeczytaną wiadomością. 

Zamiast od razu przechodzić od snu do pracy, wykorzystaj poranne godziny, po przebudzeniu, na takie aktywności, jak np. czytanie, medytowanie, ćwiczenia i inne zajęcia, które pomogą wprowadzić Cię w pozytywny i zmotywowany do działania stan umysłu.

Nie martw się Twoje e-maile i powiadomienia z telefonu nadal będą na Ciebie czekały kiedy już zakończy się ten istotny okres przejściowy od snu do przebudzenia i stanu pełnej świadomości. Wtedy się nimi zajmiesz w najbardziej efektywny i produktywny sposób.

#03 Nie pomijaj ćwiczeń fizycznych

Ćwiczenia fizyczne to coś, co daje mnóstwo korzyści psychicznych i fizycznych, bez względu na porę dnia kiedy ćwiczysz. A stretching, rozciąganie i ćwiczenia fizyczne wykonywane z rana są szczególnie pożyteczne.

Przeznaczenie czasu na poranny stretching czy też inny trening sprawia, że krew szybciej zaczyna krążyć. Dopływa szybciej zarówno do Twojego mózgu, jak i do innych części Twojego ciała. Ćwiczenia powodują większe wydzielanie endorfin hormonów “szczęścia“, które pozytywnie wpływają na nastrój i samopoczucie. Ułatwiają też pozbyć się resztek senności. Ożywiają umysł i ciało dzięki czemu zwiększa się Twoja czujność. Jesteś lepiej gotowy, aby podjąć wyzwania, którym będziesz musiał sprostać w ciągu dnia.

Jeżeli istnieje jeden rytuał, który zdecydowanie warto dodać do swojej porannej rutyny to ćwiczenia rozciągające albo poranny trening to prawdopodobnie najlepszy wybór.

Sprawdź: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#04 Nie zostawiaj niezaścielonego łóżka

Każdego ranka przed wyjściem do pracy czy do szkoły pościel łóżko. Może wydawać się to dość prostym i nieistotnym zadaniem, ale przynosi ono istotne korzyści.

Po pierwsze, ścielenie łóżka co rano oznacza, że zaczynasz każdy dzień od wykonania co najmniej jednego produktywnego zadania. Z samego rana masz już pierwszy sukces. Oprócz tego pościelenie łóżka każdego ranka oznacza też, że będziesz miał do dyspozycji gotowe do spania, pięknie zaścielone łóżko. Będziesz mógł się do niego położyć wieczorem po całym intensywnym dniu pracy i wykonywaniu różnych zajęć, które wypełniały Twój dzień.

#05 Nie pomijaj śniadania

Na temat jedzenia śniadań są różne opinie. Jedni uważają, że warto jeść śniadania i twierdzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Inni preferują pomijanie śniadań i jedzenie w późniejszych godzinach. Szczególnie dotyczy to osób, które stosują tzw. “post przerywany” (ang. “intermittent fasting”). To czy w Twoim przypadku śniadanie do dobry pomysł musisz sprawdzić na sobie.

Zdrowe i pożywne śniadanie może być dla Twojego ciała i umysłu jak paliwo, które będzie Ci potrzebne w ciągu dnia, aby działać efektywnie i skutecznie. Co jeść na śniadanie? To również zależy od Ciebie. U wielu osób świetnie się sprawdzają śniadania białkowo-tłuszczowe o niskiej zawartości węglowodanów. Są też osoby, które wolą zjeść na śniadanie węglowodany jak pożywna owsianka z dodatkiem orzechów czy owoców wzbogacona np. odżywką białkową.

Ogólnie gdy jesteś głodny i Twojemu ciału brakuje składników odżywczych może być Ci trudniej się skoncentrować. Gdy “burczy Ci w brzuchu” Twoja wydajność fizyczna i umysłowa może być niższa.

Z rana pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu. Twój organizm po całej nocy jest odwodniony. Najlepiej uzupełnić te braki pijać wodę. Dla wzbogacenia jej smaku możesz dodac cytrynę i sól himalajską Jeśli lubisz pić kawę najlepsze efekty uzyskasz pijąc ją w kilka godzin po przebudzeniu, zamiast od razu po wstaniu z łóżka. 

#06 Nie lekceważ potęgi medytacji

Jeżeli szukasz sposobu, aby oczyścić umysł, uwolnić się od stresu, niepokoju, poprawić swoją koncentrację i osiągnąć nastawienie, które pozwoli Ci być najbardziej produktywnym, medytacja może być dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Właściwie praktykowana medytacja może mieć pozytywny wpływ na wiele obszarów Twojego życia, w tym również na Twoją produktywność w pracy. A jednym z lepszych okresów w ciągu dnia na medytację są wczesne godziny poranne. Rano z reguły panuje cisza i sposób. Wiele osób jeszcze śpi, a świat dopiero budzi się do życia. To świetna pora, aby parę minut pomedytować, zanim rozpocznie się ten cały zgiełk.

#07 Nie trać czasu w drodze do pracy

Jeśli Twoja codzienna podróż do i z pracy wydaje Ci się stratą czasu, prawdopodobnie nie wykorzystujesz tego czasu właściwie.

Być może pracujesz z domu i nie musisz nigdzie dojeżdżać. Dla większości osób dojazdy do pracy, czy szkoły to niestety przykra codzienność. Jednak dojazd do pracy nie musi być najbardziej frustrującą i zniechęcającą częścią dnia. Zamień “martwy czas”, kiedy nic nie możesz zrobić, na “czas żywy”, kiedy możesz się uczyć i rozwijać.

W trakcie dojazdów możesz słuchać podcastów, audiobooków, czytać książki. Możesz też nawet stosować techniki oddechowe czy uważności. Twoje dojazdy mogą stać się twórcze, produktywne i motywujące, a nie destruktywne i stresujące.

Zamiast tracić codziennie bezczynnie czas w drodze do pracy czy na uczelnie, wykorzystaj czas na dojazdy z pożytkiem dla siebie i swojego rozwoju.

“Nowy dzień jest początkiem czego tylko chcesz!”

Sprawdź też: Jak dobrze zacząć dzień? Poranne nawyki ludzi sukcesu

A jak wyglądają Twoje poranki? Co robisz, aby dobrze rozpocząć nowy dzień?