Jeśli chcesz być szczęśliwszy, uniknąć wypalenia zawodowego, cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym osiągnięcie WBL – “work-life balance” czyli równowagi między pracą a życiem prywatnym jest szczególnie istotne. “Work-life balance” to koncepcja takiego zarządzania sobą w czasie, która stawia za cel znalezienie złotego środka między “pracą” (kariera, biznesem, ambicjami) a życiem prywatnym (zdrowiem, rozrywką, rodziną, duchowością itp.). Idea “work-life balance” powstała jako odpowiedź na pojawiające się problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Ideałem jest stan, w którym wszystkie nasze działania są zgodne z naszymi podstawowymi wartościami, służą naszej wizji i celom. Czy work–life balance jest możliwe do osiągnięcia? Jak osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

Wiemy o tym, że odpowiedni balans i zrównoważone przenikanie się sfer zawodowej i osobistej jest ważne jednak mimo to wielu z nas ma z tym problem. Prawdopodobnie dlatego, że wiele osób nie do końca wie, co zrobić i jak do tego dojść. Jeśli też masz czasem trudność, aby utrzymać równowagę między życiem zawodowym a osobistym, oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc. Gotowy do nauki? Oto siedem zasad “work-life balance”, którymi warto się kierować, aby osiągnąć maksymalną równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

“Życie nie polega tylko na pracy, znajduj również czas na przyjemności”.

Jak osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym? 7 zasad “work-life balance”, o których powinieneś pamiętać

#01 Zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze

Zrównoważenie Twojej pracy zawodowej i życia osobistego zaczyna się od określenia Twoich priorytetów. Czym dla Ciebie jest “sukces” i co jest w tym momencie najważniejsze Czy Twoja rodzina jest Twoim najwyższym priorytetem? Czy może jesteś wyłącznie skoncentrowany na swojej karierze? Bądź uczciwy sam ze sobą i zastanów się dobrze nad tym, które aspekty Twojego życia są dla Ciebie najważniejsze. Twoje odpowiedzi i priorytety mogą zależeć od tego, na jakim etapie życia jesteś.

Na przykład, jeśli Twoim głównym celem jest awans zawodowy, zostanie liderem zespołu czy prezesem firmy albo otrzymanie podwyżki, odpuszczanie sobie w pracy raczej nie jest najlepszym podejściem do rozwoju kariery zawodowej. Pięcie się po szczeblach kariery często wiąże się z potrzebą pozostawania w pracy po godzinach. Rozwojem i nabywaniem nowych kompetencji, umiejętnością rozwiązywania złożonych problemów i większą odpowiedzialnością.

Jeżeli Twoim głównym celem jest spędzanie więcej czasu z rodziną i bliskimi, możesz pomyśleć o tym, aby pracować mniej niż dotychczas. Być może będziesz nawet chciał pracować tylko na pół etatu. Albo poszukasz nowej pracy, w której będziesz mógł pracować zdalnie w domu.

W zależności od tego co jest dla Ciebie ważniejsze, Twoja koncentracja i działania będą podążać w danym kierunku.

#02 Bądź bardziej produktywny

Jeśli chcesz mniej pracować i mieć więcej wolnego czasu, musisz przemyśleć swoje nawyki związane z pracą. Powinieneś pracować bardziej efektywnie i wydajnie. A to oznacza pracę mądrzejszą, a nie dłuższą czy cięższą.

Im bardziej efektywnie pracujesz, tym więcej masz czasu na inne zajęcia.  Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoją produktywność. Aby być bardziej produktywnym, warto tworzyć codzienną listę rzeczy do zrobienia i określać ich priorytety. Wykonuj najważniejsze zdania w pierwszej kolejności. Najlepiej rób je na początku dnia pracy, kiedy przeważnie mamy więcej siły fizycznej i mentalnej. Lepiej zarządzaj sobą w czasie. Monitoruj i śledź swój czas, aby wiedzieć, jak go spędzasz, a także określ, na co go marnujesz. Zorganizuj swoje biuro i stanowisko pracy tak, abyś nie tracił cennych minut na szukanie potrzebnych Ci rzeczy. Sposobów na większą produktywność jest mnóstwo, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Sprawdź: 40 sposobów jak być bardziej produktywnym

#03 Pracuj tylko w pracy

Osoby, które potrafią zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym, wiedzą, że praca nie powinna “wkraczać z butami” do Twojego domu i życia prywatnego. Co prawda zmiana środowiska z biurowego na domowe, inne spojrzenie i rozmowa z domownikami o pracy, może czasem zaowocować jakimś dobrym pomysłem czy rozwiązaniem zawodowego problemu, jednak nie powinno dochodzić do sytuacji, że Twoja praca negatywnie wpływa na Twoje życie rodzinne i osobiste.

Najlepiej pracuj tylko wtedy, gdy jesteś w pracy. Dotyczy to też osób, które pracują z domu. Pracuj tylko w ściśle określonych godzinach. Kiedy pod koniec dnia pracy opuszczasz swoje miejsce pracy, zostawiaj również tam swoją pracę. Twoje obowiązki zawodowe, projekty i lista rzeczy do zrobienia w pracy będą wciąż na Ciebie czekać w następnym dniu pracy.

Oczywiście mogą wystąpić wyjątki, np. kiedy masz ważny projekt, który musisz koniecznie zrealizować albo kiedy zbliża się “deadline” ważny termin ukończenia jakiegoś zdania. Nie ma w tym nic złego, aby osiągać sukcesy trzeba się starać i być gotowym do poświęceń. Jednak w większości przypadków powinieneś zobowiązać się do zostawiania pracy w biurze.

Ważne jest również, aby każdego dnia kończyć pracę i wychodzić z biura o tej samej porze. Im efektywniej będziesz pracować, tym będzie Ci to łatwiej to zrobić.

#04 Określ granice

Jeśli pracujesz na etacie, daj znać swojemu szefowi, co uważasz, że jest porządku, a co jest przekroczeniem pewnych granic. W zależności od Twojej relacji z przełożonym taka rozmowa może był łatwiejsza lub trudniejsza. Tak czy inaczej, warto się do niej dobrze przygotować i mieć racjonalne argumenty. Nie chodzi o narzekanie i roszczeniową postawę ofiary, ale o ustalenie pewnych zasad, które będą korzystne zarówno dla Ciebie jak i pracodawcy. Prawdopodobnie Twój pracodawca nie oczekuje, że będziesz dostępny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Miej odwagę powiedzieć swojemu szefowi, że nie chcesz po godzinach pracy, w weekendy albo kiedy jesteś na wakacjach odbierać służbowych telefonów, odpowiadać na maile i angażować się w działania zawodowe.

Czasami jest tak, że najlepsi pracownicy dostają najwięcej pracy. Jeśli Twój szef zawala Cię wciąż nową robotą, to pewnie dlatego, że wykonujesz swoją prace bardzo dobrze. Przeważnie jak szef chce mieć pewność, że zadanie zostanie dobrze wykonane powierza je najlepszym. Wykorzystaj to na swoją korzyść. Skoro jesteś tak dobry i “niezastąpiony”, być może będzie to dobry powód do podwyżki, czy uzyskania dodatkowych przywilejów, jak praca z domu, miejsce parkingowe, czy bardziej elastyczne godziny pracy.

Ustal kilka podstawowych zasad i oczekiwań. Jeśli Twoje obciążenie pracą jest większe niż to, z czym możesz sobie poradzić, poproś o pomoc innych współpracowników. Być może część zadań będziesz mógł zdelegować i przekazać komuś innemu. Jeśli zdań na Twojej liście rzeczy do zrobienia wciąż jest za dużo, porozmawiaj z szefem o priorytetach. Niech podejmie decyzję czym powinieneś zająć się w pierwszej kolejności, a co może poczekać.

Określenie tych granic jest jeszcze łatwiejsze, jeśli nauczysz się “odłączać” od cyfrowych narzędzi pracy. Przecież jeśli po pracy nie będziesz patrzył co chwila na swoją służbową komórkę, sprawdzał i reagował od razu na e-maile, nie będziesz nawet wiedział, że ktoś do Ciebie napisał. Te wiadomości, “pilne sprawy” i powiadomienia będą na Ciebie czekać, w kolejnym dniu pracy i wtedy się nimi zajmiesz.

#05 Rezerwuj czas dla rodziny, przyjaciół i bliskich

Istotne jest, aby znaleźć czas dla swoich bliskich. Miej czas na wspólne posiłki, spotkania ze znajomymi, rozmowę czy zabawę z dziećmi itp. Cokolwiek lubisz robić z rodziną i przyjaciółmi, znajdź na to czas!

Musisz spędzać czas z ludźmi, których kochasz. Osobami, które dodają Ci siły. Jeśli czujesz, że zawsze jesteś zbyt zajęty, zaplanuj ten czas z wyprzedzeniem. Zablokuj kilka godzin w swoim grafiku i zapisz je w kalendarzu. W ten sposób z większym prawdopodobieństwem spędzisz ten czas z bliskimi, zamiast w tym czasie zajmować się pracą.

#06 Znajdź czas dla samego siebie

Spędzanie czasu z bliskimi jest ważne, ale równie ważne jest, aby mieć czas tylko dla siebie. Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym, musisz uczynić “czas dla mnie” priorytetem. Każdego dnia poświęć co najmniej godzinę na robienie rzeczy, które kochasz. Na swoje pasje, hobby, zajęcia, które dają Ci satysfakcję i spełnienie. Może lubisz czytać. Jeździć na rowerze. Albo lubisz jogę czy medytację. Być może lubisz ćwiczyć, biegać albo oglądać filmy. Cokolwiek to jest, znajdź na to czas i zrób to. Nie poczujesz satysfakcji i spełnienia, jeśli nie spędzisz kilku godzin tygodniowo robiąc to, co kochasz.

Wygospodarowanie czasu na odrobinę samotności w przepełnionym harmonogramie nie jest stratą czasu. Im bardziej jesteś zajęty, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz czerpał korzyści z chwili spokoju i przebywania tylko sam ze sobą. Samotność z wyboru to okazja na odzyskanie perspektywy. Odnawia nas i wzmacnia, dzięki czemu łatwiej sprostać życiowym wyzwaniom. Pozwala nam odzyskać poczucie panowania i kierowania własnym życiem, zamiast bycia sterowanym i prowadzonym według harmonogramów i żądań z zewnątrz. Warto więc od czasu do czasu pobyć samemu i nauczyć się czerpać korzyści z samotności.

#07 Korzystaj i ciesz się weekendami

Prace domowe i różne zajęcia fizyczne jak sprzątanie, odkurzanie, pranie, prasowanie itp. to wciąż praca, więc nie wypełniaj nimi swoich weekendów.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić najlepiej takie zadania optymalizować i delegować. Kupuj on-line zamiast tracić czas w kolejkach w sklepach stacjonarnych. Wynajmij kogoś do sprzątania mieszkania i innych prac domowych, korzystaj z usług pralni itp. Jeśli jednak nadal musisz samodzielnie się tym zajmować, nie odkładaj wszystkiego na koniec tygodnia. Zamiast tego staraj się na bieżąco w ciągu tygodnia wykonywać te obowiązki, tak aby nie tracić na to całych weekendów.

Bycie bardziej produktywnym w pracy  i lepsze gospodarowanie swoim czasem sprawi, że będzie to łatwiejsze. Jak tylko nauczysz się maksymalnie efektywnie wykorzystać swój czas, będziesz mógł kończyć dzień pracy i wychodzić z biura o przyzwoitej porze. A jeśli będziesz bardziej produktywny i lepiej będziesz zarządzał sobą w czasie będziesz miał więcej godzin w ciągu tygodnia, na zajęcia, które są spoza Twojej listy rzeczy do zrobienia w pracy.

Tak czy inaczej korzystaj i ciesz się swoimi weekendami.

Uwagi końcowe

Gotowy by wreszcie osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym, o jakiej zawsze marzyłeś? Oto, co powinieneś zrobić, aby uzyskać “work-life balance”:

  • Naucz się jak być bardziej produktywnym i lepiej zarządzać sobą w czasie
  • Pracuj tylko w swoim miejscu pracy i w określonych godzinach
  • Ustal zasady i określ granice ze swoim szefem
  • Rezerwuj z góry czas dla rodziny i przyjaciół
  • Miej czas tylko dla siebie
  • Naucz się korzystać z weekendów, wakacji i dni wolnych od pracy

Wszystkie te wskazówki wzajemnie ze sobą współgrają i się uzupełniają. Gdy opanujesz którąś z nich np. bycie bardziej produktywnym, z pozostałymi pójdzie Ci łatwiej. Wypróbuj je i sprawdź jak sprawdzają się w Twoim przypadku.

Satysfakcja, poczucie i świadomość celu może iść w parze z wysokimi wynikami, umiejętnością regeneracji i odpoczynku przy zachowaniu idei work life balance. Jeśli szukasz kolejnych pomysłów na równowagę w pracy i życiu osobistym sięgnij po książkę, Taka praca nie ma sensu, czyli jak zarządzać swoją energią. Napisali ją wspólnie Tony Schwartz, Jean Gomes i Catherine McCarthy.

Zarządzaj lepiej sobą i swoją energią w pracy

Taka praca nie ma sensu. czyli jak zarządzać swoją energią. - Tony Schwartz, Jean Gomes, Catherine McCarthy

Na podstawie odkryć wielu dziedzin nauki m.in. psychologii, medycyny i teorii organizacji oraz w oparciu o wieloletnią współpracę z takimi firmami, jak Google, Ford, Sony, Ernst & Young czy Shell, Tony Schwartz opracował mapę, która wskazuje drogę do nowego sposobu pracy. Pokazuje, że wybitne wyniki wymagają nie tylko rytmicznego przechodzenia od pracy do odpoczynku, ale także czerpania energii z różnych źródeł. Najlepiej funkcjonujemy nie wtedy, gdy przed długi okres pracujemy na wysokich obrotach, jak maszyna. Kluczem do sukcesu jest umiejętne przechodzenie od zużywania do regenerowania energii związanej z każdą z czterech naszych potrzeb: fizyczną, emocjonalną, umysłową i duchową.

Jeśli chcesz uniknąć uczucia wypalenia czy permanentnego przemęczenia, które szkodzą Twojej kreatywności, koncentracji, energii i pasji, zastosuj proste zasady organizacji czasu i życia opisane w książce Taka praca nie ma sensu. Uzyskaj większą wydajność, zarówno w pracy, jak i poza nią. Zacznij dbać o własne potrzeby, bo wyniszczająca praca i zaniedbywanie swojego życia osobistego nie ma sensu.

Niezależnie od tego, czy pracujesz w korporacji, jesteś samozatrudnionym, czy jesteś przedsiębiorcą zatrudniającym innych. Książka Tony’ego Schwartza Taka praca nie ma sensu z pewnością Ci w tym pomoże.  To wciągający, praktyczny, wnikliwy i przekonujący przewodnik osiągania optymalnych wyników i satysfakcjonującego życia. Lektura obowiązkowa dla każdego kto chce osiągać sukcesy w pracy a przy tym korzystać w pełni z uroków życia.

“Osiągnij życiową równowagę by Twoje życie wreszcie być naprawdę Twoje!”

A Ty jakie masz sposoby na łączenie pracy z życiem osobistym?