Białko to podstawowy budulec mięśni, pozwalający na ich prawidłowy rozwój i regenerację po wysiłku. Dostarczanie go w codziennym pożywieniu ma ogromne znaczenie, jednakże przy diecie redukcyjnej, braku czasu lub intensywnych treningach nie zawsze da się go tyle przemycić w jedzeniu, ile naprawdę potrzeba ciału do zdrowego funkcjonowania. Dlatego tak ważna jest suplementacja wysoko przyswajalnym preparatem, takim jak białko WPC 80. Czym ono jest, jak działa i kto powinien je stosować?

Czym jest białko WPC 80?

Ten preparat jest koncentratem białka serwatki. Został on przygotowany w ten sposób, by dostarczać organizmowi wystarczającą ilość niezbędnych aminokwasów, przy jednoczesnej redukcji węglowodanów i tłuszczu, który mógłby się niepotrzebnie odkładać w ciele i niweczyć skutki ćwiczeń i diety. Białko WPC 80 to wysoka koncentracja czystego składnika, który jest dobrze przyswajalny i pomaga w rozbudowie i regeneracji tkanki mięśniowej. Jest także naturalnym źródłem energii.

Jak działa białko WPC 80?

Przede wszystkim sprawia, że zmęczone treningiem mięśnie szybko się odnawiają. Ma zarówno działanie anaboliczne jak i antykataboliczne, czyli zapobiega tworzeniu się mikrouszkodzeń, które negatywnie wpływają na proces rozwoju tkanki mięśniowej. Ponadto odpowiednia ilość białka w diecie pomaga także efektywniej spalać tkankę tłuszczową.

Kto powinien suplementować ten preparat? Na pewno osoby, które codziennie intensywnie trenują siłowo i zależy im na rzeźbie mięśni. Zwiększone zapotrzebowanie na wysokiej jakości, dobrze przyswajalne białko mają także osoby ćwiczące aerobowo, by zrzucić zbędne kilogramy lub utrzymać odpowiednią wagę. Szczególnie jeżeli dieta osoby odchudzającej się ze względu na dzienny limit kalorii nie może zawierać wiele białka w naturalnej postaci, dobrze zastąpić chociaż jeden posiłek dziennie takim dobrej jakości preparatem o zawartości protein sięgającej aż 80%. Nawet osoby, które ćwiczą okazjonalnie, potrzebują większej dawki energii oraz budulca dla zmęczonych mięśni. Mogą wtedy sięgać doraźnie po skahe’a białkowego zamiast jednego z posiłków.

Trzeba dodać, że suplementacja dobrym preparatem jest odpowiednia dla osób zajmujących się każdą dziedziną sportu, zarówno zawodowo, jak i amatorsko oraz prowadzących zdrowy tryb życia. Niezależnie od tego, czy ktoś przygotowuje się do zawodów, trenuje sporty sylwetkowe, tańczy czy uprawia kolarstwo, a może długie spacery po górach, powinien zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie. Musi być ono czyste, a preparat używany do suplementacji pozbawiony białek roślinnych, które są niejako tylko zapychaczem i nie mają takiego działania na białko serwatkowe.

Jak dawkować białko WPC 80?

Zależy to od indywidualnych potrzeb danej osoby, jej planu treningowego i diety. Najrozsądniej będzie stosować się do dawkowania podanego na opakowaniu, które pozwoli dopasować suplementację do potrzeb organizmu zarówno w dni, kiedy dany użytkownik trenuje oraz wtedy, kiedy jego ciało odpoczywa. Jeżeli korzystamy z pomocy i wsparcia dietetyka lub trenera personalnego, to również można poprosić o wskazówki w zakresie odpowiedniej suplementacji. Wspomniane białko przygotowuje się w formie koktajlu, mieszając jedną miarkę ze szklaną wody lub mleka, najlepiej o jak najniższej zawartości tłuszczu.

Shake białkowy - kiedy warto suplementować białko?

O czym należy pamiętać, suplementując koncentrat białka serwatki?

Przede wszystkim, suplement jest jedynie uzupełnieniem diety i planu treningowego. Używa się go jedynie w określonych sytuacjach, czyli przy zwiększonym zapotrzebowaniu na czyste białko. Na pewno nie przyniesie pozytywnych skutków suplementacja tego preparatu jeżeli się nie ćwiczy i nie jest na diecie. By faktycznie móc zobaczyć wyniki, takie jak rozbudowa masy mięśniowej, szybsza regeneracja czy spadek wagi bez utraty sił i witalności, należy oprócz przyjmowania białka wdrożyć plan treningowy dopasowany do tego, jakie rezultaty chcemy osiągnąć. Dodatkowo niezbędna jest zbilansowana dieta o optymalnej kaloryce, dopasowanej do konkretnego przypadku. Białko WPC 80 nie powinno zastępować zdrowej diety ani treningów.

Jak wybrać preparat białkowy WPC 80?

Przede wszystkim warto postawić na wyrób sprawdzonego w branży sportowej i zdrowotnej producenta. Jeżeli białko będzie spożywane przez dłuższy czas, to opłaca się zainwestować w większe opakowanie proszku, dzięki cena za jeden koktajl, który zastępuje posiłek, będzie naprawdę niewielka. Ponadto trzeba się upewnić, czy suplement został przebadany laboratoryjnie, ponieważ tylko to gwarantuje jego najwyższą jakość. Najbardziej zdrowe są produkty nie zawierające cukru ani szkodliwego dla zdrowia aspartamu, więc tylko takie białka trzeba wybierać.

Przyjemność spożycia zwiększa to, że białka serwatkowe są produkowane w całej gamie smaków. Dzięki temu za pomocą takiego shake’a można się szybko nasycić, zaspokoić ochotę na coś słodkiego i zyskać energię do ćwiczeń.

Trening - kiedy warto suplementować białako?

Kto nie powinien spożywać białka WPC?

Jak już wspomniano, omawiany preparat białkowy jest wskazany i bezpieczny dla wszystkich dorosłych osób, które uprawiają jakikolwiek sport czy to wyczynowo, czy aby wyrzeźbić sylwetkę, czy zrzucić zbędne kilogramy. Istnieje naprawdę niewiele przeciwwskazań do jego przyjmowania, ale należy do nich ciąża i karmienie piersią. Nie powinny stosować suplementacji także dzieci.

Przy uczuleniu na jakiekolwiek składniki preparatu także trzeba z niego zrezygnować. Producenci podają, że mogą się w nim znajdować śladowe ilości alergenów, takich jak jaja czy orzechy. Tylko w takim przypadku przyjmowanie suplementu nie jest wskazane. W każdej innej sytuacji należy go uznać za pełnowartościowe uzupełnienie diety, tak samo wartościowe jak białko dostarczane organizmowi w pożywieniu.

Przy obecnych zróżnicowanych planach żywieniowych i wyborach ideologicznych, należy wspomnieć, że białko serwatkowe posiada w sobie składniki pochodzenia zwierzęcego, więc w przypadku diety wegańskiej nie jest ono odpowiednie. Spożywanie go lub nie będzie więc osobistym wyborem osoby, która zdecydowała się z jakichś względów na weganizm.

Sprawdź: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces