Warren Buffett amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. „Wyrocznia z Omaha” jak wielu go nazywa, jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat, stał się kultową postacią w świecie przedsiębiorczości i finansów. Zaczynał od zera. Dzięki swojej pracowitości, trafnym decyzjom inwestycyjnym w wielu branżach, a także skromnemu stylowi życia i unikaniu zbędnych wydatków osiągnął niebywały sukces finansowy. Od wielu lat znajduje się na ogłaszanych listach najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek liczony jest w miliardach dolarów. Biorąc pod uwagę jak wielki sukces odniósł Warren Buffet nie ma wątpliwości, że jest to człowiek, który wie jak efektywnie korzystać z czasu, który ma do dyspozycji. Co należy robić, aby być produktywnym i jak uzyskiwać najlepsze z możliwych rezultaty. Warto się od takich ludzi jak Warren Buffet uczyć i wyciągać wnioski dla siebie.

Podobnie jak wielu ludzi sukcesu, Warren Buffett stosuje wysoce skuteczne strategie, które pomagają mu osiągnąć więcej w ciągu kilku miesięcy i lat, niż większość ludzi osiąga przez całe swoje życie. Warren Buffet ma pewną strategię określania priorytetów i podejmowania w życiu decyzji. Podzielił się nią podobno kiedyś z jednym ze swoich pracowników. Strategia Warrena Buffeta, nazywana jest czasami zasadą 5/25. Jest to prosty 3-stopniowy proces, który pomoże Ci lepiej określać priorytety i skupić się na tym, co naprawdę ma znaczenie.

„W swoim życiu musisz dokonać tylko kilku kluczowych dobrych wyborów, by odnieść sukces. Oczywiście jeśli powstrzymasz się od notorycznego popełniania poważnych błędów”. – Warren Buffett

Historia Mike’a Flinta

Mike Flint przez wiele lat był osobistym pilotem samolotu Warrena Buffetta. O jego wysokich kompetencjach w zakresie pilotażu może świadczyć fakt, że w swojej karierze zawodowej pilotował również samoloty prezydentów USA. Podobno pewnego dnia Warren Buffett rozmawiał z Mikiem Flintem, który był nieco sfrustrowanym tym, że nie osiągnął w życiu wszystkiego, co zamierzał. Wtedy Buffet zasugerował, aby Mike Flint wykonał pewne trzy etapowe ćwiczenie. Miało mu ono pomóc uzyskać jasność co do jego priorytetów i zwiększyć szanse na osiągnięcie jego celów. Oto na czym polega zaproponowana przez Buffeta strategia.

5/25 strategia Warrena Buffeta – 3 kroki do sukcesu, wielkich osiągnięć i zdobycia w życiu tego czego chcesz

Krok #01 – Wypisz 25 celów

Pierwszą rzeczą, o którą Warren Buffett poprosił Flinta, było określenie i wypisanie najważniejszych celów, które Flint chciałby osiągnąć w swoim życiu. Łącznie miało być ich 25.

Krok #02 – Z 25 celów wybierz 5 najważniejszych

Gdy już lista 25 najważniejszych celów była gotowa, Buffet poprosił Flinta, aby ten przyjrzał się tej liście i zaznaczył pięć najważniejszych celów. Takich, które bez wątpienia są dla niego priorytetowe. Flint trochę się wahał, bo każdy z 25 celów wydawał mu się istotny. Jednak mimo wszystko wybrał 5 najważniejszych celów. Następnie Buffett zapytał: „Czy jesteś pewien, że są one dla Ciebie absolutnie najważniejsze?”. Flint chwilę pomyślał i odpowiedział, „Tak”. Dzięki temu powstały dwie listy. Jedna z pięcioma najważniejszymi celami i druga z pozostałymi dwudziestoma.

Krok #03  – Skup się na 5 najważniejszych celach i powiedz „nie” całej reszcie

Flint określił swoje najważniejsze cele. Pełen entuzjazmu stwierdził, że od razu zacznie planować jak mógłby osiągnąć swoje pięć najważniejszych celów i podejmie odpowiednie działania. Wtedy Buffet zapytał Flinta, „A co zrobisz z tymi 20 celami, których nie zaznaczyłeś?”. Flint odpowiedział, że przede wszystkim będzie się skupiał na osiągnięciu tych pięciu najważniejszych celów. Jednak te pozostałe dwadzieścia, też chciałby zrealizować. Stwierdził, że mimo niższego priorytetu, w międzyczasie również będzie nad nimi pracował. Wtedy Buffet powiedział do Flinta „Nie Mike. Zapomnij o nich! Unikaj ich jak ognia. Nawet na nie spoglądaj, dopóki nie zrealizujesz tych swoich pięciu najważniejszych celów”.

Jak stosować strategię Warrena Buffeta 5/25 w życiu codziennym?

Technikę 5/25 Warrena Buffeta możesz stosować nie tylko w odniesieniu do życiowych celów, ale w każdym innym obszarze, w którym masz jakieś plany, cele i chcesz coś osiągnąć. Świetnie sprawdza się do określania priorytetów i koncentracji na tym co najważniejsze. Oto kilka przykładów:

Jeśli Twoim celem jest osiągnięcie dobrej kondycji fizycznej i zdrowia:

Korzystając ze strategii 5/25, zapisz swoje 25 celów zdrowotnych i sylwetkowych, np. zrzucić 10 kg, wysypiać się, przestać jeść fast foody, liczyć spożywane kalorie, regularnie ćwiczyć itp. Następnie wybierz 5 najważniejszych i skup się tylko na nich.

Jeśli Twoim celem jest budowanie lepszych relacji:

Korzystając ze strategii 5/25, zapisz swoje 25 celów dotyczących kontaktów z ludźmi i relacji np. spędzać więcej czasu z rodziną, spędzać więcej czasu z przyjaciółmi, pamiętać o urodzinach bliskich, budować relacje biznesowe, brać udział w spotkaniach networkingowych itp. Następnie wybierz 5 najważniejszych i skup się tylko na nich.

Jeśli Twoim celem jest rozwój i zwiększenie skali Twojego biznesu

Korzystając ze strategii 5/25, zapisz swoje 25 celów biznesowych, np. stworzenie nowego produktu czy usługi, zatrudnianie większej liczby pracowników, wejście na nowe rynki i kraje, inwestowanie w wizerunek, promocję i marketing marki itp. Następnie wybierz 5 najważniejszych i skup się tylko na nich.

W podobny sposób możesz określać i wybierać najważniejsze cele w każdym innym obszarze, w których chcesz uzyskiwać lepsze rezultaty i odnieść sukces.

Siła skupienia i eliminacji

Każdego dnia mamy ograniczoną ilość czasu, siły i energii, jaką możemy poświęcić na wykonywanie naszych obowiązków, planowanie i realizację naszych celów. Jednak zbyt często ulegamy rozproszeniu. Tracimy skupienie i próbujemy gonić za wieloma celami na raz.

Jeżeli podzielisz swoją uwagę na zbyt wiele celów, to istnieje ryzyko, że nie zrealizujesz żadnego albo efekty, które otrzymasz nie będą zadowalające. Koncentracja na tym co najważniejsze i mówienie „Nie” wszystkiemu co nieistotne może znacznie poprawić Twoją efektywność i uzyskiwane rezultaty. Staranna realizacja kilku ważnych zadań pozwoli Ci szybciej osiągać zdecydowanie lepsze wyniki, niż dziesiątki na wpół skończonych, niedopracowanych przedsięwzięć, które próbujesz robić jednocześnie.

Strategia Warrena Buffetta 5/25 jest prostym, skutecznym narzędziem, które pomoże Ci określić Twoje priorytety i najważniejsze cele. Zachować skupienie i osiągać stały postęp w kierunku wyznaczonych celów i tego na czym Ci najbardziej zależy.

Eliminuj bezlitośnie, nawet to na czym Ci zależy. Osiągnij cel albo się go pozbądź!

Strategia 5/25 przypomina, że to nie to, co robisz, ale to, czego nie robisz, wpływa na Twoją produktywność i skuteczność. Minimalizm, pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, czynności i nawyków, które uważamy za marnotrawstwo i stratę czasu jest stosunkowo łatwe. Trudniej jest zrezygnować z tego, co mimo wszystko uważamy za ważne. Pozycje od 6 do 25 na Twojej liście celów to rzeczy, na których Ci zależy. Masz do nich emocjonalny stosunek. Są one dla Ciebie w pewien sposób istotne. Bardzo łatwo jest racjonalizować i uzasadniać poświęcanie na nie swojego czasu. Jednak kiedy porównujesz je do swoich 5 najważniejszych celów, są one rozproszeniem. Inwestowanie w nie czasu i uwagi, może utrudnić Twoje starania, aby osiągnąć to na czym Ci rzeczywiście najbardziej zależy. Angażowanie się w drugorzędne priorytety jest powodem, dla którego nagle masz 20 częściowo ukończonych projektów, zamiast 5 ukończonych i osiągniętych kluczowych celów.

Praktykuj bezwzględną eliminację. Dotyczy to też rzeczy, na których Ci zależy. Koncentruj się na bardzo nielicznych, ale naprawdę ważnych celach. W ten sposób będziesz konsekwentnie i skutecznie osiągał swoje cele przez całe życie. Skup się, osiągnij cel albo się go pozbądź jeśli nie jest wystarczająco ważny.

„Człowiek, który goni dwa zające, nie złapie ani jednego”. – Konfucjusz

Ucz się od Buffeta i czerp z jego doświadczeń

Aby dowiedzieć się więcej o skutecznych sposobach działania Warrena Buffeta, czerpać z jego mądrości i doświadczenia sięgnij po książki, które opisują zasady i praktyki, którymi kieruje się i posługuje Warren Buffet. Dwie szczególnie warte polecenia książki to „Warren Buffett o biznesie. Zasady guru z Omaha„, której autorem jest Richard J. Connors, a także „Śladami Warrena Buffetta„, napisana przez polskich autorów Przemysława Gerschmanna, Tomasza Jaroszka.

Warren Buffett o biznesie. Zasady guru z Omaha

Warren Buffett o biznesie. Zasady guru z Omaha - Richard J. Connors

Warren Buffett o biznesie” to praktyczny poradnik o tym jak efektywnie zarządzać każdą firmą, dużą i małą. Została napisana na podstawie doświadczeń Buffetta w zarządzaniu jego firmą Berkshire Hathaway. Zawiera przedstawione w bezpośredni, jasny i prosty sposób praktyczne wskazówki jak osiągać sukces w świecie biznesu. Książka nie opisuje Buffetta jako inwestora, ale jako skutecznego lidera i menedżera, omawiając przy tym jego biznesowe zasady i praktyki. Interesująca narracja, przedstawiona w przystępny sposób. Treść podzielona jest na zagadnienia dotyczące biznesu oraz zarządzania – z naukami Buffetta zawartymi w każdym rozdziale. Zdecydowanie warto ją przeczytać i poznać zwycięskie strategie zarządzania Warrena Buffeta.

Śladami Warrena Buffetta

Śladami Warrena Buffetta - Przemysław Gerschmann, Tomasz Jaroszek

Śladami Warrena Buffetta” to ponad 300 stron ciekawych historii z życia Buffetta. W książce znajdziesz rozbudowaną i wnikliwą analizę metod inwestycyjnych Warrena Buffetta i jego mentorów. Dowiesz się nie tylko jak inwestuje Buffett, ale też jak inwestowali: Ben Graham, Philip Fisher i Charlie Munger.

Poznaj historię najwybitniejszego inwestora na świecie, naucz się jego zasad zarządzania pieniędzmi i dobierania inwestycji. Zwiększ swoje szanse na sukces i wolność finansową.

 

A Ty z czego dzisiaj zrezygnujesz i na czym się skupisz? Jakie jest Twoje 5 najważniejszych celów?