Czasami łatwo jest poczuć się w dołku, mieć wszystkiego dość, chcieć zrezygnować i się poddać. Zwłaszcza gdy stawiamy sobie do osiągnięcia ambitne cele i napotykamy w ich realizacji na różne problemy, przeszkody i trudności. To są bardzo trudne momenty. Są oczywiście sytuacje, gdy poddanie się  i rezygnacja to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie. Jednak w większości przypadków trzeba po prostu znaleźć w sobie siłę i przetrwać te okresy zniechęcenia. Iść naprzód w stronę swoich marzeń i celów. Kontynuować swoje wysiłki bez względu na wszystko. Im bardziej jesteś wytrwały i zdeterminowany by osiągnąć swój cel, tym więcej osiągniesz sukcesów. Oto kilka pomocnych rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, kiedy zaczniesz myśleć o porzuceniu tego co próbujesz uzyskać. Mogą Ci one pomóc zebrać się w sobie i kontynuować działania, kiedy wydaje się, że nie ma powodu, aby to daje robić.

“Większość ludzi poddaje się tuż przed osiągnięciem sukcesu. Rezygnują na ostatnim jardzie. Poddają się w ostatniej minucie gdy, jedną stopę od zwycięskiego przyłożenia”. – Henry Ross Perot

Jak się nie poddać? 5 rzeczy, o których warto pamiętać kiedy masz ochotę się poddać i zrezygnować

#01 Robisz to z jakiegoś powodu

Zawsze pamiętaj, że robisz to, co robisz z jakiegoś powodu. Jakie jest Twoje “Po co?”. Jakie jest Twoje “Dlaczego?”. Pomyśl o wszystkich różnych przyczynach, dla których w pierwszej kolejności postanowiłeś osiągnąć swój cel. Przypomnij sobie, co spowodowało, że podjąłeś działanie. Jakie motywy i pragnienia Tobą kierowały? Gdy Twoje uzasadnienie i Twoje “po co” będzie silne, to będziesz potrafił robić to, co robisz, niezależnie od tego, jak trudne by to nie było. Dobrym pomysłem może być nawet sporządzenie listy takich powodów. Możesz mieć ją zawsze przy sobie. Gdy zaczniesz wątpić w swoją zdolność do osiągnięcia swojego celu, możesz na nią spojrzeć i przypomnieć sobie swoje “Dlaczego?”.

Wiele osób ma skłonność do rezygnacji ze swoich celów, bo traci z oczu, po co starają się je osiągnąć. Mając taką listę powodów, będziesz w stanie utrzymać się na właściwej drodze nawet w najtrudniejszych czasach. Prawdopodobnie będą okresy, w których będziesz czuł, że po prostu nie jest to już warte zachodu. Wtedy właśnie będziesz musiał spojrzeć na swoje powody i motywacje, które spowodowały że zacząłeś. Takie przypomnienie Cię wzmocni i doda siły, aby mimo wszystko kontynuować.

Sprawdź: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

#02 Porażka to nic złego

Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest przyjęcie nastawienia, że “porażka jest nie do przyjęcia”. Ponieważ jeśli boisz się popełnić błąd czy doznać porażki będzie Cię to ograniczać i blokować w działaniu. Każdemu z nas czasami coś się nie udaje. Jednak jeśli na to pozwolisz Twoje porażki i niepowodzenia, mogą być dobrą okazją do nauki i doskonalenia. Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz. Wyciągając wnioski ze swoich porażek możesz wprowadzić zmiany, które spowodują, że będziesz w przyszłości działał skuteczniej. Przecież nie chcesz zrezygnować tylko dlatego, że boisz się, że nie odniesiesz sukcesu. Jeśli przyjmiesz nastawienie, że porażka to nic złego, że to tylko życiowa lekcja, którą trzeba przerobić, odejdzie Ci część stresu i zdejmiesz nieco presji ze swoich barków.

Wiele osób uważa, że porażka jest oznaką słabości i nie powinna być tolerowana. A ten kto ponosi porażkę jest do niczego. Nauka przez błędy i niepowodzenie jest to jednak niezwykle ważna część drogi do sukcesu. Presja, jaką ludzie wywierają na samych siebie, aby osiągnąć sukces, jest tak naprawdę jednym z najczęstszych powodów, dla których rezygnują. Przecież o wiele łatwiej jest po prostu się poddać, niż dalej iść naprzód. Jednak jeśli zrezygnujesz, nigdy nawet nie dasz sobie szansy na osiągnięcie sukcesu. Jeśli się poddasz nie doświadczysz tego niesamowitego uczucia spełnienia, który czujesz gdy zdobywasz swój upragniony cel. Pamiętaj koniec nie jest wtedy kiedy przegrasz, prawdziwy koniec jest wtedy kiedy rezygnujesz. 

Sprawdź: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

#03 Twój strach jest kłamstwem

Strach to bardzo prawdziwe uczucie, którego doświadczają wszyscy ludzie. Strach to pierwotny instynkt, który jest w każdym z nas. W sytuacjach zagrożenia strach może uratować nam życie. Jednak strach może być też Twoim największym wrogiem. A to dlatego, że Twój mózg często Cię okłamuje. Rozdmuchuje wszystko nieproporcjonalnie do sytuacji. Dlatego też nie pozwól, aby Twoje wątpliwości, obawy i lęki przejęły nad Tobą kontrolę. Nawet jeśli się boisz tego, co może się stać, znajdź w sobie odwagę, aby działać mimo swoich obaw i staraj się poszerzać swoją strefę komfortu. Kiedy zdasz sobie sprawę, że Twój strach jest nieuzasadniony i bezproduktywny, możesz go stopniowo zacząć przezwyciężać. Jeśli pozwolisz się kontrolować przez strach, nigdy nie pójdziesz dalej ze swoim rozwojem i nie osiągniesz celu.

Chociaż prawdą jest, że czasami strach może być dobrym motywatorem (boimy się konsekwencji więc coś robimy), może być również bardzo destrukcyjny, gdy próbujesz osiągnąć swoje cele. Jeśli kiedykolwiek dopadną Cię myśli porzucenia tego, co próbujesz zdobyć, bo zaczynasz się bać, pamiętaj, że Twój strach nie ma nad Tobą kontroli, chyba że na to pozwolisz. Wszyscy możemy nauczyć się czegoś ważnego dzięki strachowi, który odczuwamy, gdy staramy się osiągnąć nasze cele. Jak powiedział Mark Twain: “Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu“.

Sprawdź: Strach – jakie obawy powstrzymują ludzi od sukcesu?

#04 Możesz potrzebować pomocy

Człowiek nie jest samotną wyspą. Wystąpią sytuacje, że będziesz potrzebował od kogoś pomocy. W proszeniu o pomoc nie ma nic złego. Nie jest to powód do wstydu. Wszyscy czasami potrzebujemy pomocy, aby osiągnąć to, co staramy się osiągnąć. Ludzie, którzy nie potrafią się do tego przyznać i poprosić o wsparcie, zazwyczaj rezygnują. Pomoc może być Ci potrzebna w różnych sytuacjach. Gdy jesteś przytłoczony albo brak Ci pewnej wiedzy czy umiejętności. 

Nikt nie jest w stanie zrobić wszystkiego samodzielnie. Dlatego też jest rzeczą zrozumiałą, że trzeba poprosić o pomoc, gdy coś przekracza Twoje możliwości. Jest wiele sytuacji w życiu, w których pomoc jest nie tylko dobra, ale i konieczna. Czasami możesz potrzebować całego zespołu i ludzi o różnorodnych kompetencjach, aby zrealizować swój projekt i osiągnąć zakładane cele. Chociaż ważne jest, by być samodzielnym, trzeba też umieć przyznać się, gdy potrzebna jest nam pomoc w jakiejś sprawie.

Sprawdź: Strategie wzajemności. Czy lepiej dawać czy brać?

#05 Jak bardzo będziesz żałował swojej decyzji

Powinieneś też zastanowić się, jak bardzo będziesz potem żałował, że zrezygnowałeś. Być może w tej chwili rezygnacja i poddanie się wydaje się dobrym pomysłem. Jednak ostatecznie możesz mieć poczucie żalu i będziesz się dręczył pytaniami, co by było gdym się nie poddał. Większość osób, które zrezygnowały z tego, co chciały osiągnąć, czuje się potem okropnie, więc po prostu nie warto tego robić.

Przypomnij sobie sytuację, jak czułeś się w przeszłości, kiedy z czegoś zrezygnowałeś, a potem żałowałeś swojej decyzji. Czy było to miłe uczucie? Raczej nie. Czy chcesz tego znowu doświadczyć, rezygnując ze spełnienia swojego marzenia i celu. Nikt nie chce mieć wyrzutów sumienia, a rezygnacja jest prawdopodobnie najszybszym sposobem, aby dopadł nas żal za utraconą bezpowrotnie szansą. Tak długo, jak będziesz o tym pamiętał, nie powinieneś mieć żadnego problemu, aby podążać dalej w kierunku swojego upragnionego celu.

Sprawdź: 41 żali, czyli czego żałujemy w życiu?

Uwagi końcowe

Rezygnacja i poddanie się może być niezwykle kuszące, zwłaszcza gdy to, co próbujesz zrobić, jest bardzo trudne pod wieloma względami. Jednak jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe kwestie, o wiele łatwiej będzie Ci kontynuować, dopóki nie osiągniesz sukcesu. Porażka jest nieodłączną częścią życia, której czasem nie można uniknąć, ale nie można tego samego powiedzieć o rezygnacji. Tak naprawdę poddanie się jest wyborem, którego powinieneś starać się unikać. Właściwe nastawienie może zdziałać cuda jeśli masz skłonność do szybkiego poddawania się i rezygnacji, gdy sprawy stają się trudne. Wszystko sprowadza się do Twojego sposobu myślenia i perspektywy jaką przyjmujesz. Możesz osiągnąć sukces, ale nie osiągniesz go jeśli zrezygnujesz. Bądź silny, nie poddawaj się!

Musisz postanowić, że nie zrezygnujesz, Dopóki nie osiągniesz celu”.

Poddajesz się czy walczysz do końca o swoje marzenia?