Kawa pić czy nie pić? Zalety i wady picia kawy. Kawa to znany wszystkim napój z palonych, a potem mielonych ziaren kawowca. Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Każdego roku wypijanych jest wiele miliardów filiżanek. Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia kawy. Kawa to również jedna z legalnych używek z uwagi na to, iż jest to źródło kofeiny, która jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Czy kawa nam pomaga, czy szkodzi? Czy warto pić kawę, czy lepiej jej unikać? Oto główne korzyści z picia kawy, oraz powody dla których lepiej jej nie spożywać.

Co się dzieje, gdy pijemy kawę?

W ciągu 10 minut od wypicia kawy kofeina wchodzi do krwiobiegu, a ciśnienie krwi i tętno zaczynają rosnąć.

Po 20 minutach zaczynasz być bardziej czujny, a Twój poziom koncentracji zaczyna się poprawiać. Dlatego ludzie, którzy piją kawę, tak bardzo kochają ten napój.

W ciągu 30 minut Twoja zdolność do ćwiczeń poprawia się dzięki zwiększonej wydajności neuronów motorycznych.

W ciągu 12 godzin wszystko wraca do normy, a po 12 godzinach organizm zaczyna odczuwać objawy wynikające z odstawienia i zaczyna mu brakować kofeiny.

Powody, aby kawę pić:

Oto główne korzyści związane z piciem kawy. Badania pokazują, że osoby pijące kawę mają znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia kilku poważnych chorób. Kawa jest bogata w przeciwutleniacze i dobroczynne składnikami odżywcze, które mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie.

Kawa jest źródłem przeciwutleniaczy

Dla osób, które mają zrównoważoną dietę kawa może być jednym ze zdrowszych aspektów tej diety. To dlatego, że kawa zawiera bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy.

W rzeczywistości badania pokazują, że większość ludzi, którzy piją kawę przyjmuje więcej przeciwutleniaczy z tego napoju niż z owoców czy warzyw.

Kawa może poprawić poziomy energii i sprawić, że będziesz mądrzejszy

Kawa może pomóc poczuć się mniej zmęczonym i zwiększyć poziom energii. Dzieje się tak, ponieważ zawiera wspomniany stymulant zwany kofeiną, który jest w rzeczywistości najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie.

Po wypiciu kawy kofeina jest wchłaniana do krwiobiegu. Stamtąd wędruje do mózgu. W mózgu kofeina blokuje hamujący neuroprzekaźnik zwany adenozyną to w połączeniu z innymi reakcjami, które zachodzą w organizmie prowadzi do efektu pobudzającego.

Wiele przeprowadzonych badań na ludziach pokazuje, że kawa poprawia różne aspekty funkcjonowania mózgu. Obejmuje to pamięć, nastrój, czujność, poziomy energii, czasy reakcji i ogólne funkcje poznawcze.

Kawa może pomóc spalić tłuszcz

Kilka badań pokazuje, że kofeina może zwiększyć spalanie tłuszczu w organizmie i zwiększyć tempo przemiany materii.

Czy wiesz, że kofeina znajduje się w prawie każdym suplemencie do spalania tłuszczu? Jest ku temu dobry powód. Kofeina jest jedną z niewielu naturalnych substancji, których działanie zostało potwierdzone jako pomocne w spalaniu tłuszczu.

Kilka badań pokazuje, że kofeina może zwiększyć tempo przemiany materii o 3-11%. Inne badania pokazują, że kofeina może szczególnie zwiększyć spalanie tłuszczu o 10% u osób otyłych i o 29% u osób szczupłych.

Jednak możliwe jest, że skutki te będą się zmniejszać i osłabiać przy długotrwałym spożyciu kawy.

Kawa może poprawić wydajność fizyczną

Kofeina zawarta w kawie pobudza układ nerwowy, powodując wysyłanie sygnałów do komórek tłuszczowych w celu rozbicia tkanki tłuszczowej. Kofeina zwiększa również poziom adrenaliny we krwi. Adrenalina to hormon “walcz lub uciekaj”, zaprojektowany, aby nasze ciała były gotowe do intensywnego wysiłku fizycznego. Kofeina sprawia, że komórki tłuszczowe rozkładają tkankę tłuszczową, uwalniając je do krwi w postaci wolnych kwasów tłuszczowych i udostępniając je jako paliwo.

Biorąc pod uwagę te efekty, nie jest zaskakujące, że kofeina może poprawić wydajność fizyczną średnio o 11-12%.

Z tego powodu rozsądnie jest wypić mocną filiżankę kawy około pół godziny przed udaniem się na siłownię. Kofeina łagodzi również po treningu bóle mięśniowe.

Kawa zawiera wiele niezbędnych skadników odżywczych

Kawa to więcej niż czarna woda. Ziarna kawy zawierają wiele cennych składników odżywczych, w tym ryboflawinę, kwas pantotenowy, mangan, potas, magnez i niacynę.

Jedna filiżanka kawy zawiera:

  • Ryboflawina (witamina B2): 11% RDA.
  • Kwas pantotenowy (witamina B5): 6% RDA.
  • Mangan i potas: 3% RDA.
  • Magnez i niacyna (B3): 2% RDA.

Chociaż może to nie wydawać się wiele, większość ludzi pije więcej niż jedną filiżankę dziennie. Jeśli pijesz kilka filiżanek, to te ilości szybko się sumują.

Kawa może chronić przed chorobą Alzheimera i otępieniem

Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną i główną przyczyną demencji na całym świecie. Choroba ta dotyka zwykle osoby powyżej 65 roku życia. Niestety, nie ma znanego lekarstwa na Alzheimera.

Jednak jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec pojawieniu się choroby w pierwszej kolejności.

Oczywiście w ograniczeniu ryzyka tej choroby  pomaga ogólnie zdrowe odżywianie i ćwiczenia, ale picie kawy może być również skuteczne. Kilka badań pokazuje, że osoby pijące kawę mają nawet o 65% mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Kawa może zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest drugą najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną, zaraz po chorobie Alzheimera.

Podobnie jak w przypadku choroby Alzheimera, nie ma znanego leku, co sprawia, że o wiele ważniejsze jest skupienie się na zapobieganiu.

W badaniach pijący kawę mają znacznie mniejsze ryzyko rozwoju choroby Parkinsona, przy zmniejszeniu ryzyka w zakresie od 32 do 60%

W tym przypadku wydaje się, że sama kofeina wywołuje ten efekt. Ludzie, którzy piją kawę bezkofeinową, nie wykazują mniejszego ryzyka choroby Parkinsona

Kawa może mieć działanie ochronne na wątrobę

Wątroba jest niesamowitym organem, który wykonuje setki ważnych funkcji w ciele.

Kilka typowych chorób wpływa przede wszystkim na wątrobę, w tym zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby i inne.

Wiele z tych chorób może prowadzić do stanu zwanego marskością wątroby, w którym wątroba została w dużej mierze zastąpiona tkanką bliznowatą.

Okazuje się, że kawa może chronić przed marskością. Według różnych badań osoby pijące kawę mają mniejsze ryzyko zachorowania.

Kawa może zwalczyć depresję i sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy

Depresja jest poważną chorobą psychiczną, która powoduje znacznie obniżoną jakość życia.

Jest to niezwykle powszechne i wiele osób na świecie niestety spełnia obecnie kryteria depresji klinicznej.

W badaniu z Harvardu kobiety, które wypijały 4 lub więcej filiżanek dziennie, miały o 20% niższe ryzyko zachorowania na depresję

W innym badaniu stwierdzono, że osoby, które wypijały 4 lub więcej filiżanek dziennie, były o 53% mniej skłonne do popełnienia samobójstwa

Kawa wydaje się zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji i może zmniejszyć ryzyko popełnienia samobójstwa.

Picie kawy może zmniejszyć ryzyko niektórych rodzajów raka

Rak jest jedną z wiodących przyczyn śmierci na świecie i charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem komórek w ciele.

Kawa wydaje się chronić przed dwoma rodzajami raka: raka wątroby i raka jelita grubego. Są to dwa typy raka, które są niestety odpowiedzialne za bardzo dużą ilość zgonów na świecie

Badania pokazują, że osoby pijące kawę mają do 40% mniejsze ryzyko zachorowania na raka wątroby. Jedno badanie wykazało, że osoby pijące 4-5 filiżanek kawy dziennie miały o 15% niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Kawa może pomóc Ci żyć dłużej

Biorąc pod uwagę, że osoby pijące kawę są mniej podatne na wiele chorób kawa może pomóc żyć dłużej. Kilka badań pokazuje, że osoby pijące kawę żyją dłużej i mają mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci.

W dwóch dużych badaniach picie kawy wiązało się z 20% niższym ryzykiem zgonu u mężczyzn i 26% niższym ryzykiem zgonu u kobiet.

Efekt ten wydaje się być szczególnie silny u chorych na cukrzycę typu II. W jednym z badań diabetycy, którzy pili kawę, mieli o 30% niższe ryzyko zgonu.

Jak widać picie kawy może mieć teoretycznie wiele zalet. Spójrzmy jednak z innej perspektywy i poznajmy główne powody, aby całkowicie przestać pić kawę i ograniczyć spożycie kofeiny.

Powody, aby kawy nie pić:

Zdrowo jest pokonać uzależnienie

Uzależnienie od jakiejkolwiek substancji jest ryzykownym i często szkodliwym nawykiem. Oczywiście im gorsza substancja tym bardziej poważna jest to kwestia. Narkotyki, czy nielegalne lekarstwa to jedne z najgorszych przykładów. Jednak uzależnienie się od jakiejkolwiek substancji nie jest zdrowe. Jeśli jesteś uzależniony od kawy i polegasz na niej każdego dnia, to nie jest to zdrowe. Pokonanie jakiegokolwiek uzależnienia da Ci więcej swobody i władzy nad sobą.

U większości osób kofeina w pewnym stopniu jest substancją uzależniającą, chociaż niektórzy określiliby ją jako wysoce uzależniającą. Regularne i w dużych ilościach spożycie kawy i kofeiny zmienia chemię naszego mózgu, co powoduje, że potrzeba nam coraz więcej tej substancji, aby osiągnąć pożądane przez nas rezultaty.

Rezygnacja z kofeiny lub kawy powoduje przerwanie cyklu i uwalnia nas od codziennej potrzeby spożycia kawy, aby normalnie funkcjonować.

Oszczędności finansowe

Jeśli pijesz kawę regularnie, będziesz ją też musiał kupować. Ceny kawy są bardzo różne jedne tańsze inne bardzo drogie. Jeśli pijesz dużo kawy będziesz też wydawał na nią sporo pieniędzy.

Zwłaszcza wszelkiego rodzaju wizyty w kawiarniach na mieście regularnie odwiedzane będą drenowały Twój budżet. Picie kawy w domu jest oczywiście tańsze, jednak coraz więcej osób lubi pić kawę na mieście. Przychodzimy do kawiarni, aby popracować, spotykamy się ze znajomymi, a każde takie wyjście to kolejne wydatki na kawę.

Koszty uzależnienia od kawy i kofeiny mogą być znaczące i można zaoszczędzić spore sumy pieniędzy, jeśli zrezygnujesz ze spożycia kawy.

Lepszy sen

Oczywiście wiadomo, że kawa i zawarta w niej kofeina jest naturalnym środkiem pobudzającym mózg, ale jej spożycie ma wpływ na Twoje wzorce spania i jakość Twojego snu. Nawet jeśli nie pijesz kawy przed pójściem spać, może to mieć wpływ na Twój sen.

Kofeina może znacznie zmniejszyć ilość i jakość snu. Picie kawy lub napojów energetycznych zbyt późno w ciągu dnia może przeszkadzać w zasypianiu, ponieważ okres półtrwania kofeiny wynosi 4-6 godzin. Nawet ludzie, którzy nie spożywają kofeiny po 12 w południe, deklarują lepszą jakość snu po rzuceniu kofeiny.

Osoby, które przestały pić kawę i ograniczyły kofeinę, często obserwują poprawę jakości snu i czują się bardziej wyspane po każdej nocy. To z kolei powoduje, że mają więcej energii w ciągu dnia.

Lepszy nastrój

Kawa wpływa na Twój nastrój. Dla osób, które są przyzwyczajone do regularnego picia kawy, jej brak spożycia o określonych porach może powodować zły nastrój i samopoczucie.

Kofeina zmienia nastrój. Wiele osób twierdzi, że są bardziej zrzędliwi, dopóki nie spożyją porannej kawy, a inni czują się ospali, gdy kofeina zaczyna przestawać działać po południu.

Rezygnacja może wyrównać te wahania – wzloty i upadki nastroju. Nie pozwól, aby żadne substancje i uzależnienia wpływały na Twój nastrój i emocje oraz na sposób, w jaki obcujesz z ludźmi. Używki nie powinny mieć żadnej mocy na Ciebie.

Zmniejszony niepokój

Badania pokazują, że kawa często zwiększa poziom niepokoju i lęku. Wynika to z tego, że kofeina zwiększa ilość adrenaliny w organizmie. Kofeina stymuluje nadnercze.

Rezygnacja z kawy lub kofeiny może sprawić, że poczujesz się mniej zaniepokojony, szczególnie jeśli masz skłonność do problemów z lękiem.

Podjęcie decyzji o całkowitym odstawieniu kofeiny może być doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na lęki, zwłaszcza jeśli zaczynają odczuwać wzrost poziomu niepokoju i stresu.

Mniej bólów głowy

Kofeina jest głównym czynnikiem wywołującym bóle głowy. Każda zmiana w codziennym spożyciu kofeiny może powodować bóle głowy związane z wycofaniem kofeiny. Kofeina może być również wyzwalaczem migrenowym.

Mniejsza ilość wizyt w toalecie

Napoje kofeinowe powodują częstsze oddawanie moczu, a u niektórych osób mogą nawet powodować nietrzymanie moczu. Kofeina stymuluje również mięśnie gładkie okrężnicy, które powodują ich kurczenie się. Może to stanowić wyzwanie podczas spotkań, wycieczek lub gdy nie ma łazienki lub jej stan czystości nie zachęca do jej użycia.

Rzucenie kawy może zmniejszyć potrzebę częstego korzystania z toalety, szczególnie w godzinach porannych.

Zdrowsze i bielsze zęby

Wystarczy pić jedną kawę dziennie, aby z czasem zaobserwować przebarwienia zębów. W zależności od kawy, którą pijesz a szczególnie ilości cukru i mleka, który do niej dodajesz możesz również mieć problem z próchnicą. Szczególnie może to wystąpić jeśli pijesz wszelkiego rodzaju kawy smakowe ze słodkimi dodatkami.

Plamy od kawy oraz kwaśne i słodkie napoje energetyczne lub napoje gazowane powodują erozję szkliwa zębów i mogą powodować próchnicę zębów. Wyeliminowanie tych napojów skutkuje bielszymi i zdrowszymi zębami.

Utrata wagi i szczuplejsza sylwetka

Chyba, że pijesz kawę w kolorze czarnym bez żadnych dodatków, napoje z kofeiną na ogół dodają do naszej diety puste kalorie, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Dużo osób słodzi kawę i dodaje do niej mleko.

Wielu ekspertów twierdzi, że słodkie napoje są ogromnym składnikiem epidemii otyłości, która nęka nasz świat.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Victoria wykazało, że gdy kofeina jest w słodkim napoju, powoduje to, że ludzie spożywają więcej tego słodkiego napoju w porównaniu do słodkiego napoju bez kofeiny.

Czystsze środowisko naturalne

Uzależnienie od kofeiny stanowi dodatkowe obciążenie dla naszych zasobów naturalnych. Pomyśl o liczbie kubków, butelek, puszek i filiżanek, które trzeba wyprodukować, aby sprostać zapotrzebowaniu.

Również kofeina pojawiała się w miejskich wodociągach z powodu wszystkich wyrzuconych fusów z kawy. Rezygnacja z kofeiny zmniejsza Twój ślad ekologiczny.

Kofeina znów będzie działać

Wiele osób pije kawę codziennie, ponieważ potrzebuje dodatkowej energii w godzinach porannych oraz w ciągu dnia.

Jednak po pewnym czasie nasz organizm przyzwyczaja się do określonej dawki kofeiny i kawa przestaje na nas działać.  Przestajemy obserwować korzyści energetyczne z picia kawy.

Codzienne spożywanie kofeiny powoduje, że organizm ludzki buduje tolerancję.  Po dłuższym okresie regularnego przyjmowania kofeiny występuje zjawisko tachyfilaksji (tolerancji), czyli stopniowego osłabienia odpowiedzi biologicznej ustroju. Ta sama dawka kofeiny powoduje, że człowiek osiąga poczucie normalności, a nie euforii, które kiedyś odczuwał.

Rezygnacja przywraca tolerancję na kofeinę, pozwalając jej działać naprawdę dobrze w sytuacjach, w których rzeczywiście jej potrzebujesz.

Mniejsze ryzyko interakcji z lekami

Kofeina może wchodzić w interakcje z lekami, powodując, że nie działają tak, jak powinny. Rezygnacja z kofeiny zmniejsza to ryzyko.

Koniec z drgawkami

Z uwagi na to, że kofeina jest naturalnym środkiem pobudzającym jeśli spożywamy jej za dużo może ona powodować roztrzęsienie i drżenie naszego ciała. Jeśli pijesz dużo kawy i często cierpisz na mimowolne drgawki lub drżenie rąk, to prawdopodobnie doświadczasz jednego z wielu skutków ubocznych przyjmowania zbyt dużej ilości kofeiny.

Ten efekt uboczny picia kawy i spożycia kofeiny może być irytujący, a nawet wyniszczający dla niektórych osób. Rezygnacja z kawy może przywrócić równowagę.

Oszczędność czasu i większa wydajność

Co zrobiłbyś z dodatkową godziną każdego dnia? Osoby uzależnione od kawy mogą z łatwością marnować czas stojąc w kolejce do kawiarni, robiąc sobie przerwy na kawę w pracy, zatrzymując się w sklepach po kawę, poświęcając czas na czyszczenie domowego ekspresu i jego odkamienianie itp. Zaoszczędzony czas, który odzyskasz może być użyty w inny bardziej produktywny sposób.

Oto główne zalety i wady picia kawy. O tym co jest dla Ciebie i dla Twojego organizmu najlepszym wyborem, picie czy zaprzestanie spożycia kawy musisz zadecydować sam.

A jakie jest Twoje zdanie w kwestii picia kawy? Czy warto ją spożywać? Jakie są Twoje doświadczenia z tym związane? Podziel się swoją opinią w komentarzu.