Czytając porady na temat produktywności i sukcesu możesz dojść do wniosku, że wszystko, co cię rozprasza, to zło, i musisz być skupiony przez cały czas. Tak jednak nie jest. Leo Babauta życiowy minimalista, autor popularnego bloga Zen Habits i kilku bestsellerowych książek, uważa że rozpraszanie się jest naturalne, zabawne i co ciekawe może być pożyteczne. Poznaj pięć korzyści z rozpraszaczy uwagi.

„Trzeba umieć docenić wartość nicnierobienia, płynięcia z nurtem, wsłuchiwania się w to, czego nie da się usłyszeć, i nieprzejmowania się niczym”. – Joan Powers

Oto 5 korzyści jakie płyną z rozproszenia

Rozpraszające bodźce są ważne z kilku powodów:

#01 Odpoczywasz

Twój umysł potrzebuje przerwy. Długie okresy skupienia są męczące, trzeba je przeplatać chwilami relaksu.

#02 Podświadomie rozwiązujesz problemy

Rozpraszacze odciągają umysł od dręczącego go problemu, dzięki czemu może on nad nim pracować w tle, nieświadomie.

#03 Inspirujesz się

To, co odciąga twoją uwagę, może być źródłem inspiracji – czytając niezwiązane z pracą teksty, możesz wpaść na nowe pomysły lub się zmotywować.

#04 Dobrze się bawisz

Rozpraszanie się jest zabawne, a przez zabawę odkrywasz rzeczy, które naprawdę lubisz robić. Nie zamykaj się na tego typu doznania.

#05 Możesz bardziej się skupić

Może cię to zdziwić, ale rozproszenie może prowadzić do głębszego skupienia, gdy wrócisz do pracy.

Uwagi końcowe

Oczywiście w większości wypadków rozproszenie jest wrogiem skupienia. Jeśli chcesz czegoś dokonać, musisz umieć się skoncentrować choćby przez jakiś czas. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie wyeliminować wszystko, co ci w tym przeszkadza. Trzeba zachować równowagę między skupieniem a rozproszeniem.

Jak więc można włączyć pożyteczne rozpraszacze do naszego życia, nie tracąc umiejętności koncentracji? Sekret tkwi w świadomie utrzymywanej równowadze. Można do niej dążyć na wiele sposobów. Ważne jest, by stale pamiętać, że są priorytetowe sprawy, na których musisz się skupić. Powinieneś wiedzieć, w jakich godzinach osiągasz największą koncentrację, i wypróbować różne metody dzielenia czasu między ważne zadania i to, co cię od nich odciąga.

Skupienie. Drobnostki. Ograniczanie się. Prostota. To cztery pojęcia, które spowodują pozytywną zmianę w twoim życiu.

Obecnie tyle rzeczy walczy o naszą uwagę, a jednocześnie mamy tak mało czasu, by skupić się na prawdziwej pracy, że coraz trudniej nam jest cokolwiek zrobić.

Skup się. Prosta droga do sukcesu - Leo Babauta
Skup się. Prosta droga do sukcesu – Leo Babauta

Aby dowiedzieć się jak odzyskać skupienie w świecie pełnym rozproszeń sięgnij po książkę Skup się. Prosta droga do sukcesu! Dzięki Wydawnictwu M i tłumaczeniu Dariusza Żukowskiego ten praktyczny poradnik dostępny jest po polsku. To książka krótka, prosta i zwięzła, ale bardzo treściwa.

Przeczytasz w niej o problemach, jakie napotykamy, kiedy staramy się żyć i działać atakowani rozpraszającymi nas bodźcami. Dowiesz, jak można w prosty sposób radzić sobie w takich okolicznościach. Choć książka Skup się jest prosta, zawiera wskazówki, jak odnieść sukces w wielu drobnych zmaganiach każdego dnia, niezależnie od tego, czy walczysz o zwiększenie własnej produktywności, osiąganie założonych celów, utrzymanie zdrowia i sprawności fizycznej, zdrowego jedzenia czy odnalezienie prostoty i spokoju pośród chaosu i zgiełku.

Dzięki umiejętności koncentracji będziesz działać efektywniej i odnajdziesz spokój umysłu.

„Niesamowite jest poczucie wolności, które cię ogarnia, gdy odkrywasz, że możesz odnaleźć skupienie. Że możesz wiele spraw uprościć. Że możesz zmienić swoje życie”. – Leo Babauta

Sprawdź: Zen to Done (ZTD) świetna alternatywa dla Getting Things Done (GTD)