Czytając porady na temat produktywności i sukcesu możesz dojść do wniosku, że wszystko, co cię rozprasza, to zło, i musisz być skupiony przez cały czas. Tak jednak nie jest. Leo Babauta życiowy minimalista, autor popularnego bloga Zen Habits i kilku bestsellerowych książek, uważa że rozpraszanie się jest naturalne, zabawne i co ciekawe może być pożyteczne. Poznaj pięć korzyści z rozpraszaczy uwagi.
„Trzeba umieć docenić wartość nicnierobienia, płynięcia z nurtem, wsłuchiwania się w to, czego nie da się usłyszeć, i nieprzejmowania się niczym”. – Joan Powers
Oto 5 korzyści jakie płyną z rozproszenia
Rozpraszające bodźce są ważne z kilku powodów:
#01 Odpoczywasz
Twój umysł potrzebuje przerwy. Długie okresy skupienia są męczące, trzeba je przeplatać chwilami relaksu.
#02 Podświadomie rozwiązujesz problemy
Rozpraszacze odciągają umysł od dręczącego go problemu, dzięki czemu może on nad nim pracować w tle, nieświadomie.
#03 Inspirujesz się
To, co odciąga twoją uwagę, może być źródłem inspiracji – czytając niezwiązane z pracą teksty, możesz wpaść na nowe pomysły lub się zmotywować.
#04 Dobrze się bawisz
Rozpraszanie się jest zabawne, a przez zabawę odkrywasz rzeczy, które naprawdę lubisz robić. Nie zamykaj się na tego typu doznania.
#05 Możesz bardziej się skupić
Może cię to zdziwić, ale rozproszenie może prowadzić do głębszego skupienia, gdy wrócisz do pracy.
Uwagi końcowe
Oczywiście w większości wypadków rozproszenie jest wrogiem skupienia. Jeśli chcesz czegoś dokonać, musisz umieć się skoncentrować choćby przez jakiś czas. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie wyeliminować wszystko, co ci w tym przeszkadza. Trzeba zachować równowagę między skupieniem a rozproszeniem.
Jak więc można włączyć pożyteczne rozpraszacze do naszego życia, nie tracąc umiejętności koncentracji? Sekret tkwi w świadomie utrzymywanej równowadze. Można do niej dążyć na wiele sposobów. Ważne jest, by stale pamiętać, że są priorytetowe sprawy, na których musisz się skupić. Powinieneś wiedzieć, w jakich godzinach osiągasz największą koncentrację, i wypróbować różne metody dzielenia czasu między ważne zadania i to, co cię od nich odciąga.
Skupienie. Drobnostki. Ograniczanie się. Prostota. To cztery pojęcia, które spowodują pozytywną zmianę w twoim życiu.
Obecnie tyle rzeczy walczy o naszą uwagę, a jednocześnie mamy tak mało czasu, by skupić się na prawdziwej pracy, że coraz trudniej nam jest cokolwiek zrobić.

Aby dowiedzieć się jak odzyskać skupienie w świecie pełnym rozproszeń sięgnij po książkę Skup się. Prosta droga do sukcesu! Dzięki Wydawnictwu M i tłumaczeniu Dariusza Żukowskiego ten praktyczny poradnik dostępny jest po polsku. To książka krótka, prosta i zwięzła, ale bardzo treściwa.
Przeczytasz w niej o problemach, jakie napotykamy, kiedy staramy się żyć i działać atakowani rozpraszającymi nas bodźcami. Dowiesz, jak można w prosty sposób radzić sobie w takich okolicznościach. Choć książka Skup się jest prosta, zawiera wskazówki, jak odnieść sukces w wielu drobnych zmaganiach każdego dnia, niezależnie od tego, czy walczysz o zwiększenie własnej produktywności, osiąganie założonych celów, utrzymanie zdrowia i sprawności fizycznej, zdrowego jedzenia czy odnalezienie prostoty i spokoju pośród chaosu i zgiełku.
Dzięki umiejętności koncentracji będziesz działać efektywniej i odnajdziesz spokój umysłu.
„Niesamowite jest poczucie wolności, które cię ogarnia, gdy odkrywasz, że możesz odnaleźć skupienie. Że możesz wiele spraw uprościć. Że możesz zmienić swoje życie”. – Leo Babauta
Sprawdź: Zen to Done (ZTD) świetna alternatywa dla Getting Things Done (GTD)