Zwykle jest tak, nadchodzi nowy rok, a ty podejmujesz szereg postanowień. Planujemy regularne bieganie, chcemy schudnąć o pięć kilo i nareszcie podejmujemy decyzję, że chcemy zająć się swoimi finansami. W końcu minął kolejny rok i mamy rok mniej do emerytury. Tylko czas płynie, miesiąc po miesiącu, a nasze postanowienia odchodzą w niepamięć. Jak skutecznie wyznaczać cele finansowe i je realizować? Oto cenne wskazówki jak to zrobić, aby pieniędzy nie brakowało.

“Pamięta o tym niewielu, pieniądze nie mogą być celem, mają być środkiem do celu”. – Agnieszka Lisak

Jak skutecznie wyznaczać cele finansowe i je realizować?

Cel finansowy. O co chodzi?

To podstawa, najpierw musisz mieć cel i wiedzieć, czego chcesz. Zaczynasz od ustalenia, na czym tak naprawdę ci zależy i co jest dla ciebie najważniejsze. Zwykle to udany związek, dzieci i satysfakcja z życia. Dlatego o celach finansowych warto porozmawiać ze swoim partnerem, bo zdecydowanie łatwiej będzie zrealizować je, jeśli zagracie zespołowo. Wsparcie jest bardzo istotne. Z drugiej strony możesz być na zupełnie innym etapie i chcieć skupić się na karierze zawodowej, po to, by zacząć zarabiać więcej. Określenie, co jest dla ciebie ważne to podstawa, bo dopiero teraz możesz budować cele.

Jaki powinien być twój cel?

Jest kilka zasad dobrego celu. Musimy być on mierzalny, to podstawa. Banalny przykład, zły cel brzmi: chcę zaoszczędzić pieniądze. To zwyczajnie zbyt abstrakcyjne. Natomiast, chcę zaoszczędzić 10 tysięcy to już cel mierzalny. Jeśli jeszcze uda ci się określić go w czasie, będzie to konkret. Warto by był to cel określony nie tylko datą zakończenia, ale także kolejnych etapów dojścia do niego. Cel powinien być też ambitny, bo jeśli postanowisz, że zaoszczędzisz tysiąc złotych, po prostu stwierdzisz, że to żaden problem i będziesz odkładać realizację celu w czasie. Ambitny cel powinien też być dla ciebie ciekawy i fascynujący, abyś chciał go zrealizować. Tylko aby się udało, cel musi być realny. Naprawdę, jeśli zarabiasz średnią krajową, nie ma sensu ustalanie z samym sobą, że w ciągu roku zaoszczędzisz 100 tysięcy, bo to zwyczajnie nierealne. Natomiast 20 tysięcy zaczyna leżeć w zasięgu twoich możliwości.

Pomyśl, w czym tkwi błąd?

Samo wyznaczenie celu to za mało, bo potrzebny jest jeszcze plan działania. Przykładowo, powinno to być rozplanowanie w czasie, realizacji celu, czyli robisz założenie, że w każdym miesiącu odkładasz określoną kwotę plus uzupełniasz oszczędności o połowę wszelkich dodatkowych dochodów: premii, nagród czy honorariów ze zleceń. Musisz też śledzić postępy swoich działań, bo w innym przypadku skąd będziesz wiedzieć, na jakim etapie popełniłeś błąd? To kolejna kwestia, musimy nauczyć się analizować nasze błędy i wyciągać wnioski z tego, co zrobiliśmy źle. Każdy rok niepowodzeń powinien wzmacniać nasze decyzje, bo to kolejny rok nauki, którą sobie podarowaliśmy.

Jak zacząć i się nie poddać?

To takie proste zacznijmy od spisania swoich celów na zwykłej kartce papieru i to normalnym długopisem. Podświadomie jest to forma spisanej umowy, którą podpisujemy odręcznie z samym sobą, a psychika ma w tym momencie niebagatelne znaczenie. Kolejny krok to uczciwa ocena analizy sytuacji, czyli sprawdzenie realiów i osiągalności celu. W końcu życie stawia na naszej drodze różne przeszkody i nie zawsze wszystko musi się udać. To nie powód, aby się poddawać. Zazwyczaj cel jest zbyt ambitny, a przecież nie ma lepszej metody na zjedzenie słonia niż podzielenie go na kilka części. Rozdziel cele na mniejsze i zacznij ponownie realizację.

“Prawdziwym celem jest gospodarowanie pieniędzmi w taki sposób, by pomagały nam w czynieniu dobra, w spełnianiu marzeń i jeszcze lepszym wykorzystaniu naszego potencjału”. – Marcin Iwuć

Sprawdź też: Jak mieć zawsze pieniądze? 10 zasad aby nigdy nie zabrakło pieniędzy w portfelu

A jaki jest Twój cele finansowy? Czy już określiłeś ile chcesz mieć pieniędzy i co zrobisz, aby je zdobyć?