“Emocje to tylko emocje. Nie są Tobą, nie są faktami i możesz po prostu pozwolić im odejść”. — Hale Dwoskin, Metoda Sedony

Emocje to poruszająca się energia. Co więc się stanie, gdy nie pozwolimy jej się poruszać? Zacznie się akumulować. Gdy tłumisz emocje, zakłócasz naturalny przepływ energii. Jak radzić sobie z emocjami? zrobić, żeby odpuszczać emocje, które nie pomagają Ci osiągnąć takiego życia, jakiego chcesz. Oto metoda sedony i pięcioetapowy proces odpuszczania emocji. Sprawdź jak zadziała u Ciebie!

Jak odpuścić emocje? Metoda Sedony. 

Emocje są kluczowym elementem osobowości. Silnie wpływają na setki podejmowanych przez nas decyzji. Bywają złożone, czasem nieprzewidywalne i często pojawiają się w taki sposób i w takim czasie, jakich byśmy się nigdy nie spodziewali.

Jeśli jesteś jak większość ludzi, większą część życia spędzasz we własnej głowie. W rezultacie w znacznej mierze nie masz kontaktu ze swoimi emocjami. Aby je odpuszczać, musisz najpierw je sobie uświadomić, nawiązując lepszy kontakt ze swoim ciałem i jego odczuciami.

Hale Dwoskin wyjaśnił w swojej książce Metoda Sedony, że istnieją trzy różne sposoby odpuszczania sobie emocji, gdy w nas narastają.

  1. Pozwól im odejść. Gdy doświadczasz negatywnych emocji, możesz świadomie postanowić, że je uwolnisz, zamiast je tłumić lub kurczowo trzymać.
  2. Pozwól im być. Możesz zauważyć ich istnienie bez kurczowego chwytania się ich.
  3. Przyjmij je. Możesz je zaakceptować i przyjrzeć im się bliżej, żeby odkryć, jakie jest ich źródło.

“Niewyrażone emocje nigdy nie znikają. Zostają pogrzebane żywcem i później powracają w znacznie gorszej postaci”. – Zygmunt Freud

Pięcioetapowy proces odpuszczania emocji

#01 Krok Skup się na emocji

Skup się na konkretnej emocji, nad którą chcesz popracować, żeby poczuć się lepiej. Nie musi to być „duża” emocja. Może to być coś tak prostego, jak niechęć do określonego zadania lub to, że coś budzi Twoją nieznaczną irytację.

#02 Krok Zadaj sobie pytanie typu „czy mogę”:

1. Czy mogę pozwolić temu uczuciu odejść?
2. Czy mogę pozwolić temu uczuciu być?
3. Czy mogę przyjąć to uczucie?

Odpowiedz na pytanie dotyczące wybranej przez Ciebie ścieżki (uwolnienia, pozwolenia lub przyjęcia).

#03 Krok  Zadaj sobie pytanie typu „czy chcę”:

1. Czy chcę pozwolić temu uczuciu odejść?
2. Czy chcę pozwolić temu uczuciu być?
3. Czy chcę przyjąć to uczucie?

Odpowiedz szczerze „tak” lub „nie” na każde z tych pytań. Czy czujesz, że jesteś w stanie uwolnić/pozwolić/przyjąć tę emocję? Nawet odpowiedź negatywna pomaga w odpuszczeniu.

#04 Krok. Zadaj sobie pytanie: „Kiedy?”.

Twoja odpowiedź będzie brzmiała: „Teraz”. I natychmiast odpuść sobie tę emocję.

#05 Krok Powtórz w razie potrzeby

Powtórz ten proces tyle razy, ile będzie konieczne, żeby dana emocja zupełnie zniknęła.

Słowo na koniec

Możesz czuć pokusę odrzucenia tej techniki jako zbyt prostej i nieskutecznej. Nie rób tego! Wypróbuj ją na sobie. Metoda Sedony może być bardzo skuteczna lepszym w radzeniu sobie z emocjami. Pamiętaj, że nie jesteś
swoimi emocjami. Nie przejmuj się brakiem natychmiastowych efektów. Na pewno będziesz mieć mnóstwo okazji do ćwiczeń. Właśnie poprzez ćwiczenie odpuszczania uświadamiasz sobie tę uniwersalną prawdę. Gdy podejmujesz świadomy wysiłek, by uwolnić sobie emocje, przyjąć je lub pozwolić im być, zyskujesz zupełnie nowe zrozumienie ich działania i tego, jak je odpuszczać.

“Emocje to posłańcy, którzy przemieszczają się w naszym ciele. Wsłuchaj się w to, co mają do przekazania!”

 

Źródło: Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie – Thibaut Meurisse, wydawnictwo Sensu 2023, tłumaczenie Marcin Machnik;
Metoda Sedony. Twój klucz do satysfakcjonującego życia – Hale Dwoskin, wydawnictwo Sensus 2013, tłumaczenie Arkadiusz Romanek

Sprawdź: Jak ogarnąć emocje w pracy? 7 nowych zasad emocji w życiu zawodowym

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!