Toksyczne emocje, takie jak lęk, uraza, wstyd i poczucie winy, wysysają energię, pozbawiają żywotności i sprawiają, że czujesz się tak, jakbyś utknął w ślepej uliczce. Dobrze wie coś o tym Leah Guy ekspertka w dziedzinie uzdrawiania emocjonalnego i autorka książki Uwolnij się od toksycznych emocji. Wykorzystując swoje osobiste przeżycia i zwycięstwa nad trudnymi doświadczeniami jak molestowanie seksualne, uzależnienia, lęki, zaburzenia odżywiania, opracowała metodę AAA, aby pomóc też innym ludziom uwolnić się od niezdrowych emocji i zmienić swoje życie. Metoda AAA to niezawodny system służący przepracowaniu i zmianie trudnych emocji. To trzy kroki do uzdrowienia umysłu, ciała i ducha.

„Metoda AAA wspomaga proces zdrowienia, tworząc nowy krajobraz, w którym możesz rozkwitać i okazywać, kim jesteś. Wydobywa na powierzchnię zastałą, zablokowaną energię, która dusi twoją siłę życiową”. – Leah Guy

Czym są toksyczne emocje?

Zanim więcej o metodzie AAA, ustalmy czym są toksyczne emocje. Negatywne i toksyczne emocje to wyuczone mechanizmy zachowania, które wynosimy z rodziny, środowiska lub tego, jak byliśmy traktowani. Większość toksycznych emocji to rezultat fałszywych przekonań związanych z wewnętrznymi ranami, które w pełni się ujawniły. Wśród tych przekonań może się znaleźć poczucie, że nie jesteś wystarczająco dobry, że donikąd nie przynależysz lub że jesteś odpowiedzialny za to, jak czują się inni. Nieprzepracowane, niezdrowe emocje, na które nie zwracasz uwagi, stają się trucizną dla twojego organizmu.

„Trudne emocje są czymś naturalnym, ale jeśli ich nie przetwarzasz, stają się trucizną”. – Leah Guy

Jak uwolnić się o toksycznych emocji? Metoda AAA 3 kroki do uzdrowienia umysłu, ciała i ducha

Emocjonalny ból, który w sobie nagromadziłeś i którego nie przetworzyłeś, zapętla cię w nieszczęściu. Twoje zadanie polega na tym, byś zidentyfikował te toksyczne emocje i zacząć je oczyszczać.

Metoda trzech kroków, jaką opracowała Leah Guy, jest niezwykle skutecznym narzędziem w radzeniu sobie z trudnymi toksycznymi emocjami. Oto trzy kroki do wolności i uzdrowienia:

#01 Uznanie (ang. Acknowledge)

Pierwszym krokiem do dokonania zmiany jest uznanie tego, co jest prawdą. Uznanie to bardzo skuteczne narzędzie. Uznanie tworzy w twojej rzeczywistości stanowczość i wyrazistość, podczas gdy lekceważenie sytuacji utrzymuje cię w stanie zaprzeczenia.

„Jeśli masz w sobie tyle odwagi, by posiąść i przyjąć prawdę o tym, jak się czujesz, np. „Jestem pełen urazy” lub „Czuję…”, jesteś na dobrej drodze do zdrowia. Mówienie: „Czuję urazę, ponieważ…” do niczego cię nie zaprowadzi. To tylko sięganie po obwinianie i zaprzeczanie”. – Leah Guy

Choć uznanie – podobnie jak pozostałe etapy metody AAA – może się wydawać czymś prostym, prawdomówność, umiejętność widzenia rzeczywistości bez osądzania, obwiniania nikogo ani tworzenia pretekstów to niemałe wyzwanie, ponieważ tego rodzaju negatywne reakcje są odruchami, których nauczyliśmy się bronić, a oduczenie się ich wymaga czasu.

#02 Akceptacja (ang. Accept)

Akceptacja to zastosowanie uznania, zrozumienia i współczucia do uczuć, a tym samym stworzenie im przestrzeni do tego, żeby po prostu były.

„Akceptacja tworzy przestrzeń dla rzeczywistości, udziela łaski granicom twojego człowieczeństwa, harmonizuje umysł i emocje oraz ośmiela cię, byś siebie pokochał. Akceptując rzeczywiste uczucie lub zachowanie, którego doświadczasz w danej chwili, zyskujesz dostęp do zapasu całej swojej energii, co pozwala ci się posuwać naprzód, nawet jeśli miałoby to oznaczać po prostu siedzenie w obliczu prawdy”. – Leah Guy

Nie przechodź zbyt szybko przez etap akceptacji radzi Leah Guy. Musi być ona autentyczna i odczuwalna w całym ciele. To da ci moc, jakiej potrzebujesz do dalszej przemiany. Umysł i serce muszą pozostawać w zgodzie z akceptacją, a kiedy ta będzie całkowita, nie ma już powrotu do zaprzeczania (usprawiedliwienia, starych historii, przeszłych doświadczeń).

#03 Działanie (ang. Act)

Działanie polega na wykonaniu ruchu do przodu w kierunku nowej myśli, emocji lub energii. To nie musi być czynność fizyczna, choć czasami tak jest. Może to być działanie o charakterze wewnętrznym i osobistym (np. tworzenie nowych przekonań, branie głębokich oddechów, tworzenie zdrowych nawyków), a czasem może towarzyszyć momentom, w których podejmujemy ważne życiowe decyzje.

„Uważam, że najbardziej zrównoważonymi i praktycznymi rodzajami działań służących twojemu wzrostowi są te, które nazywam drobnymi kroczkami. To małe, konsekwentne ruchy w kierunku nowego przeznaczenia. Jeśli zaangażujesz się w ten proces, a po drodze będziesz stawał się coraz bardziej twórczy, z pewnością odniesiesz sukces”. – Leah Guy

Metoda AAA – w działaniu. Jak poradzić sobie ze wstydem i poczuciem winy?

Leah Guy w książce Uwolnij się od toksycznych emocji przytacza liczne przykłady metody AAA w działaniu, oto jeden z nich.

Wstyd i poczucie winy to dwie toksyczne emocje, które wielu z nas dobrze zna. To najbardziej pospolite rany emocjonalne. Często jedno karmi drugie.

  • Nie jestem godny / dobry / wystarczająco dobry (wstyd)
  • Nigdzie nie należę / jestem inny / ludzie mnie nie akceptują / nie lubię ich (wstyd)
  • Gdybym był inny, byłbym kochany / rozumiany /uznawany przez innych (poczucie winy)
  • Jestem zbyt wrażliwy / zbyt głupi / zbyt powolny / zbyt szybki (wstyd oraz poczucie winy)

Możesz czuć lęk, doświadczając tych emocji, ale nie ma w tym niczego złego. Może to być oznaką, że coś się w tobie zmienia i że jesteś gotów opuścić swoją strefę komfortu. Zastosowanie metody AAA sprawi, że poczujesz się znacznie lżej.

  • Uznaj, że boisz się rany emocjonalnej, jaką jest wstyd lub poczucie winy.
  • Zaakceptuj obecność lęku związanego ze wstydem lub poczuciem winy; niech będzie czymś prawdziwym, obecnym w twoim ciele.
  • Podejmij działanie, aby pokonać lęk; rób to powoli, tak jakbyś wykonywał jakąś czynność, w której jesteś dobry – to doda ci pewności.

„Acknowledge. Accept. Act – Uznaj. Zaakceptuj. Działaj!”

Uwolnij emocje i odzyskaj równowagę emocjonalną

Toksyczne emocje są wynikiem nieprzepracowanych uczuć, które przez zbyt długi czas były przez nas tłumione lub ignorowane. Toksyczne emocje wzmacniają w nas przekonanie, że nie zasługujemy na to, aby być szczęśliwi. Nie ufamy sobie i nie dopuszczamy myśli o tym, że inni mogą się o nas troszczyć i nas nie krzywdzić, bo nie wierzymy, że jesteśmy tego warci. Ten wewnętrzny dialog jest krytyczny, przepełniony nienawiścią i szkodzi tylko nam.

Jeśli chcesz doświadczyć czegoś nowego, przestać wreszcie sabotować sam siebie, już teraz musisz zakończyć toczący się wewnątrz ciebie konflikt. Przyczyną tego konfliktu jest to, że jesteś uwięziony w schemacie ograniczonych przekonań, co nie pozwala ci autentycznie przeżywać życia ani uwierzyć w moc swojej rzeczywistości i własnego potencjału.

Jak zmienić istniejące krzywdzące wzorce i stworzyć nowe lepsze?

Aby utorować sobie drogę do rozwoju osobistego i stworzyć życie, jakiego pragniesz, musisz wziąć sprawy we własne ręce i przyznać, że jesteś jedyną osobą, która może uczynić swoje życie lepszym.

Z książką Leah Guy Uwolnij się od toksycznych emocji zidentyfikujesz toksyczne emocje, które cię kontrolowały, historie, z których się wywodzą, i to, jak radziłeś sobie w życiu z negatywnymi doświadczeniami. Czynniki te mają znaczący wpływ na twoje zdrowie psychiczne, emocjonalne i twoją energię życiową. Korzystając z metody AAA, nauczysz się akceptować i przedefiniowywać swoje autentyczne „ja”, ponownie wychowywać swoje wewnętrzne dziecko i zmierzać ku zdrowiu.

Uwolnij się od toksycznych emocji. - Leah Guy
Uwolnij się od toksycznych emocji. – Leah Guy

Z pomoc tej książki zejdziesz głębiej w swój wewnętrzny świat, aby uwolnić się od negatywnych emocji, które ciągną cię w dół. Ten niezwykle skuteczny poradnik pomoże ci:

  • zrozumieć, w jaki sposób toksyczne emocje nie pozwalają ci przeżywać szczęścia,
  • wyleczyć się z emocjonalnych i energetycznych ran,
  • żyć bardziej ekscytującym życiem, które daje satysfakcję.

Zbuduj szczęśliwsze, zdrowsze relacje i zastąp dotychczasowe negatywne emocje i toksyczne wzorce miłością, przebaczeniem, współczuciem i radością.

Wszystkie odpowiedzi są w tobie. W każdej chwili tylko jedna myśl, uczucie lub działanie dzieli cię od nowego życia!

„Kiedy zaczniesz brać odpowiedzialność za swoje szczęście, przejmiesz władzę nad swoim życiem, co umożliwi ci wprowadzenie różnych zmian. To radosna podróż. Choć sięganie po autentyczność często zmusza cię, byś stawił czoło lękowi i przekształcił żal, masz wtedy szansę wydostać się z błotnistej mazi swoich ran i na skrzydłach ulgi oraz radości unieść się w przestworza”. – Leah Guy

Źródło: Uwolnij się od toksycznych emocji autorka Leah Guy, wydawnictwo Galaktyka 2022, tłumaczenie Łukasz Hojun Szpunar

Sprawdź też: Znajdź spokój wewnętrzny. 15 najważniejszych cech ludzi trzeźwych emocjonalnie