Życie w dysfunkcyjnej rodzinie potrafi odcisnąć na człowieku bolesne piętno. Urazy emocjonalne mają negatywny wpływ na umysł, serce i ciało. Długotrwały stres zapisuje się w naszym wnętrzu. Odcina nas od siebie samych utrudniając zadbanie o własny dobrostan emocjonalny. Dodatkowo choć często czujemy, że coś jest nie tak, nie potrafimy określić, skąd bierze się trawiące nas poczucie pustki i niepokoju. Jak poradzić sobie z bolesnymi doświadczeniami czy traumą z dzieciństwa? Jak odnaleźć spokój wewnętrzny? Zdaniem Dr Tian Dayton, która jest ekspertką od psychologii klinicznej i dorosłym dzieckiem alkoholika (DDA) zasadnicze znaczenie w uzyskaniu życiowej równowagi pozwalającej nam prowadzić satysfakcjonujące życie, ma trzeźwość emocjonalna.
Co to jest trzeźwość emocjonalna?
Trzeźwość emocjonalna według Dr Tian Dayton obejmuje umiejętność zrównoważonego, dojrzałego życia. Oznacza, że umiemy zachowywać swoje emocje, myśli i czyny w stosunkowo zrównoważonym stanie.
Nasze myśli, uczucia i zachowania są rozsądnie spójne, my zaś nie ulegamy dyktatowi jakiejś cząstki siebie ani nie jesteśmy przez nią zniewoleni. Nie żyjemy tylko głową, nie miotają nami emocje. Nasze działania nie są nadmiernie kierowane przez nieświadome czy kompulsywne zachowania albo uciekanie w świat używek.
Funkcjonujemy stosunkowo spokojnie i cieszymy się doświadczeniem życiowym, które jest mniej więcej zrównoważone oraz nastawione na teraźniejszość. Nie jesteśmy „oderwani” od rzeczywistości, a kiedy się nam to zdarza (i zapewne powinno się od czasu do czasu przytrafiać) potrafimy się ponownie zebrać w sobie.
„Wszystko w miarę”. Właśnie to jest trzeźwość emocjonalna. – Dr Tian Dayton
Trzeźwość emocjonalna. 15 najważniejszych cech ludzi trzeźwych emocjonalnie
Oto kluczowe cechy, które zdaniem Dr Tian Dayton są wspólne dla ludzi dysponujących trzeźwością emocjonalną.
#01 Są zdolni do autorefleksji – biorą życie w swoje ręce
Trzeźwi emocjonalnie ludzie zwykle kontrolują, w jakim kierunku zmierza ich życie. A razie potrzeby podejmują energiczne działania prowadzące do samodoskonalenia.
#02 Biorą odpowiedzialność za swoje postawy
Trzeźwi emocjonalnie ludzie rozumieją, że nastawienie, jakie mają, może wpędzać ich w tarapaty, ale i z nich wybawiać.
#03 Mają cele i zmierzają do ich realizacji
Trzeźwi emocjonalnie ludzie zazwyczaj mają cele, do których metodycznie i z przyjemnością zmierzają. Zdają sobie sprawę, że te cele służą prowadzeniu szczęśliwego życia.
#04 Świadomie pielęgnują dobre nawyki
Trzeźwi emocjonalnie ludzie prowadzą zwykle uporządkowane i dobrze zrównoważone życie. Zmiana dawnych schematów i podtrzymywanie nowych wymaga również pewnej łagodnej i życzliwej samodyscypliny, której nie można pominąć.
#05 Mają solidne granice
Trzeźwi emocjonalnie ludzie wiedzą, gdzie przebiega granica ich samych, a zaczyna się ktoś inny. Jasne granice są naturalną konsekwencją dobrze wyodrębnionej tożsamości. Mają na tyle dobrze ugruntowane poczucie siebie, iż przebywając z innymi, nie zatracają się. Zachowują własną tożsamość mimo znajdowania się wśród ludzi. .
#06 Są świadomi swoich niedostatków i niepokojów
Trzeźwi emocjonalnie ludzie z reguły zdają sobie sprawę ze swoich braków i niepokojów. Nie mają poczucia, że muszą być idealni, aby mogli być zadowoleni z siebie. Wiedzą, że ich wady i lęki mogą stawać się przyczyną kłopotów, jeśli człowiek nie będzie dość czujny, aby zauważać, kiedy zaczynają dochodzić do głosu.
#07 Unikają niepotrzebnych konfliktów, ale w razie konieczności potrafią być stanowczy
Trzeźwi emocjonalnie ludzie najczęściej unikają niepotrzebnych konfrontacji. Umieją jednak zdobyć się na zdecydowaną reakcję, kiedy zachodzi taka konieczność. Rozumieją, że są odpowiedzialni za zachowanie swojego spokoju wewnętrznego, a kiedy go stracą, tylko sami mogą go odzyskać.
#08 Mają realistyczne oczekiwania wobec życia
Trzeźwi emocjonalnie ludzie zwykle twardo chodzą po ziemi. Żyją w realnym świecie i mają realistyczne oczekiwania w stosunku do niego i do relacji.
#09 Biorą odpowiedzialność za swój nastrój
Trzeźwi emocjonalnie ludzie przyjmują odpowiedzialność za utrzymywanie swego dobrego nastroju. Nie oskarżają innych o własny zły humor. Nie oczekują też zajścia zmiany u kogoś innego, by sami mogli poczuć się lepiej.
#10 Wyznają pozytywne wartości i kierują się nimi w życiu
Trzeźwi emocjonalnie ludzie opierają swoją stabilność na życiu w zgodzie z szanowanymi przez siebie zasadami i wartościami. Często przyciągają do siebie osoby mające podobne zasady i standardy i spędzają czas w ich towarzystwie. Potrafią ocenić, co jest dobre, a co złe.
#11 Są wdzięczni i potrafią docenić to, co przynosi życie
Trzeźwi emocjonalnie ludzie zwykle są wdzięczni za to, co mają. Umieją to docenić zamiast ciągle uznawać się, że „trawa po drugiej stronie góry jest zieleńsza”. Bo kiedy skupiamy się na tym, czego brakuje, pomnażamy braki. A kiedy skupiamy się na tym, co jest, pomnażamy to, co mamy. Potrafią zachwycić się drobiazgami, które przynosi dzień powszedni.
#12 Podtrzymują silne sieci kontaktów międzyludzkich
Trzeźwi emocjonalnie ludzie zazwyczaj cenią sobie i pielęgnują relacje międzyludzkie. Zdają sobie sprawę, że solidna sieć kontaktów wpływa na nich stabilizująco. Korzystne jest dla nich poczucie wspólnoty i przynależności.
#13 Są aktywni, włączają się w życie
Trzeźwi emocjonalnie ludzie są często aktywnymi uczestnikami w swoim środowisku. Angażują się i czują się związani ze społecznością i są jej oddani.
#14 Często mają pozytywny system przekonań
Trzeźwi emocjonalnie ludzie często mają pozytywny światopogląd czy system przekonań. Nadaje on ich życiu sens i kierunek oraz podtrzymuje ich w trudnych chwilach. Ponadto stanowi punkt odniesienia czy pryzmat, przez który mogą postrzegać świat w pozytywnym świetle.
#15 Żyją w teraźniejszości
Trzeźwi emocjonalnie ludzie z reguły nie są nadmiernie zaprzątnięci ani przeszłością, ani przyszłością; są nastawieni na teraźniejszość. Nie pomijają przeszłości, ale konfrontują się z nią i robią to, czego wymaga dojście z nią do ładu. Nie uchylają się też przed przyszłością. Mają cele, plany i marzenia, którym są oddani i które dają im energię. Ale oprócz robienia na co dzień tego, co konieczne, by posprzątać po przeszłości czy zadbać o przyszłość, są nastawieni na chwilę obecną.
Uwagi końcowe
Emocje wywierają większy wpływ na myślenie, niż może się wydawać. Emocjonalna część mózgu wysyła więcej sygnałów do myślącej części mózgu niż na odwrót. Kiedy emocje wymykają się nam spod kontroli, podobnie dzieje się z myśleniem. A kiedy nie potrafimy doprowadzić swoich uczuć i myśli do równowagi, podobnie rozchwiane jest całe nasze życie i związki z ludźmi.
Częścią trzeźwości emocjonalnej jest nauczenie się, jak żyć i radzić sobie w warunkach pewnego natężenia stresu, wieloznaczności, strachu, obaw, rozczarowań i jak powściągać te emocje i odczucia miłością, akceptacją, własnym działaniem i życiem wśród ludzi.
Znajdź spokój wewnętrzny. Zyskaj emocjonalną trzeźwość.
Dr Tian Dayton, która sama jest DDA od lat pomaga ludziom poranionym przez wpływ dysfunkcyjnych rodzin, wychodzącym z uzależnień, leczących różnego rodzaju urazy psychiczne i emocjonalne. Jej książka Znajdź spokój wewnętrzny. Pomoc dla DDD i DDA w odzyskaniu emocjonalnej trzeźwości stała się światowym bestsellerem. Teraz dzięki wydawnictwu Feeria i tłumaczeniu Dariusza Rososowskiego dostępna jest też po polsku. Ten poradnik pomógł już tysiącom ludzi lepiej rozumieć własne emocje, wyzwolić się z bolesnej przeszłości i odzyskać trzeźwość emocjonalną. Może pomóc też tobie.

Książka Znajdź spokój wewnętrzny jest przeznaczona dla każdego kto chce prowadzić zrównoważone życie lub stara się zrozumieć, na czym polega trauma interpersonalna. Aby doznać tej traumy, nie trzeba mieć kontaktu z uzależnieniem. Dowolne cierpienie związane z relacją międzyludzką, którego doświadczyłeś i którego być może wciąż kurczowo się trzymasz, może sprawić, że znajdziesz coś dla siebie w tej lekturze.
Dzięki tej książce zlokalizujesz źródła swojego bólu i uwolnisz się emocjonalnie od współuzależnienia. Dowiesz się jakie działania podjąć, by odnaleźć własną ścieżkę do równowagi, wewnętrznego spokoju i trzeźwości emocjonalnej. Zyskasz wewnętrzną siłę. Dzień po dniu będzie ona narastać dzięki męstwu, jakie wypracujesz, ucząc się tolerować swoje potężne emocje i nimi zarządzać. Zaczniesz lepiej rozumieć swój wewnętrzny świat.
A kiedy już nauczysz się przetwarzać i rozumieć swoje emocje, zamiast uciekać od nich, twój świat wewnętrzny stanie się znacznie prostszy i znacznie spokojniejszy. Odzyskasz utracony spokój i równowagę, pozwalającą ci prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.
„Każdy z nas ma w sobie „apteczkę” ze środkami pozwalającymi regulować rytm funkcjonowania organizmu, nastrój i kondycję emocjonalną – trzeba tylko nauczyć się jej używać”. – Tina Dayton
Sprawdź też: Kintsugi. Jak pokonywać i czerpać siły z życiowych trudności?