Ciężko wyobrazić sobie dziś człowieka, który cierpi na nadmiar wolnego czasu. Z reguły wszyscy pędzimy za posiadaniem większej ilości pieniędzy, rzeczy, umiejętności. Rzadko kiedy jesteśmy w stanie pozwolić sobie sami na chwilę odpoczynku. Zdarza się jednak mnóstwo sytuacji losowych, które zmuszają nas do zwolnienia tempa i wzięcia dnia wolnego. Dla zapracowanego człowieka sytuacja ta może stać się niecodzienna lub niekomfortowa. Co warto robić w wolnym czasie? Jakie pomysły powinniśmy zrealizować, aby wolny czas nie wydał nam się stracony, tylko dobrze spożytkowany? Oto siedem pożytecznych zajęć – zaczynamy!

„Czas wolny to największe wyzwanie i odpowiedzialność, jakie można postawić przed człowiekiem.” – William Russell

7 pożytecznych rzeczy, które warto robić w wolnym czasie

#01 Czytanie książek

Numer jeden –  czytanie książek. Nie ma chyba bardziej efektywnej czynności, która jednocześnie pobudzi nasz mózg do pracy, ale także pozwoli się zrelaksować i odciąć od problemów życia codziennego. Wbrew pozorom nie musimy sięgać po wysokiej klasy poradniki i uczyć się ich rad na pamięć. Nawet lekki romans, kryminał czy mało wybitna powieść fantastyczna przeniesie nas do innego świata. Jednocześnie dostarczy naszemu mózgowi bodźców, których z reguły nie doświadcza. Będzie to dobry rodzaj odpoczynku dla każdego- niezależnie od tego, czym zajmuje się na co dzień.

Sprawdź: 10 książek które trzeba przeczytać choć raz w życiu

#02 Porządki w najbliższej przestrzeni

Numer dwa – sprzątanie. W naszej kulturze utarło się już przekonanie, że kiedy nadchodzi sobota, zamiast wylegiwać się w łóżku, zabieramy się za sprzątanie domu czy mieszkania po całym tygodniu, przygotowując się na następny. Poukładanie przestrzeni wokół nas ma ogromne znaczenie na nasze samopoczucie. Systematyczne porządkowanie nagromadzonych rzeczy pozwoli na rozeznanie się w tym, co nas otacza, zdecydowanie czego nie potrzebujemy, a wszechobecny bałagan przestanie nas przytłaczać.

W czystym i uporządkowanym pomieszczeniu czujemy się zdecydowanie bardziej zrelaksowani. Dlatego jeśli mamy wolną chwilę, warto zabrać się za sprzątanie miejsca, które najbardziej tego potrzebuje. Nie trzeba wspominać, chyba że sprzątanie i krzątanie się po domu to również forma spontanicznej aktywności, która pomaga nam spalić nadprogramowego batonika, czy śniadaniowe tosty.

Sprawdź: 5 powodów, dla których warto regularnie sprzątać mieszkanie

#03 Sport

Numer trzy – sport. Odwieczna wymówka braku czasu jest tą najczęściej wybieraną, kiedy wspominamy o tym, dlaczego znowu przełożyliśmy poranny lub wieczorny jogging. Jeśli trafi nam się nieco więcej swobody w ciągu dnia, zastanówmy się nad tym, czy to właśnie nie będzie dobry moment na przynajmniej niewielką aktywność fizyczną. Jest to czynność, która w każdej formie przyczyni się do poprawy stanu naszego ciała, ale tez ducha. Ćwiczenia nie tylko poprawiają sprawność organizmu, ale także powodują wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, dzięki którym jesteśmy bardziej entuzjastycznie nastawieni do życia. Nie znajdziemy w tym przykładzie żadnych minusów.

Sprawdź: Jak ćwiczenia wpływają na Twoje życie?

#04 Medytacja

Numer cztery – nauka medytacji. Hasło to z reguły budzi niechęć ze względu na czas, jaki musimy temu poświęcić, aby dojść do wprawy. Tak właśnie jest. Na co dzień nie jesteśmy w stanie wygospodarować odpowiedniej ilości czasu, a także odsunąć myśli w celu skupienia się na byciu tu i teraz. Wieczorami myślimy o kolejnym dniu, a rano chcemy jak najszybciej w niego wejść, aby rozwiązać to, co sobie zaplanowaliśmy. Czas wolny jest idealnym momentem, w którym możemy zgłębić tajniki medytacji. Dzięki temu, po powrocie do intensywnej rutyny, będziemy w stanie dużo łatwiej wprowadzić jej praktykę do codziennego harmonogramu.

Sprawdź: Jak i po co medytować? Najważniejsze korzyści z medytacji uważności

#05 Odświeżenie starych kontaktów

Numer pięć – odbudowanie relacji. Wolny czas to idealne okazja do tego, aby przypomnieć sobie o ludziach, którzy niegdyś tworzyli dla nas świetne towarzystwo, ale z jakiegoś powodu nie utrzymujemy już z nimi kontaktu. Warto zastanowić się, dlaczego tak się wydarzyło i wyciągnąć rękę w celu wznowienia relacji. Bardzo często znajomość zaciera się na przykład ze względu na zmianę pracy czy miejsca zamieszkania. Nie musimy pozwalać, aby tak nieistotne sprawy oddzielały nas od tych, którzy wiele dla nas znaczą.

Sprawdź: Jak na zaufaniu budować dobre relacje z ludźmi? Kluczowe zasady silnych relacji.

#06 Nauka nowego języka

Numer sześć – nauka nowego języka. Co ciekawe, ucząc się języka w trybie, jaki nam odpowiada, jesteśmy w stanie zapewnić sobie nie tylko rozwój, ale także rozrywkę. Taki rodzaj edukacji propaguje się już nawet wśród najmłodszych. Dlatego że, ucząc się rzeczy, które nas interesują, chłoniemy informacje zdecydowanie szybciej i zapadają one w pamięć na dłużej. Jeśli sami wybierzemy sobie język, który chcemy przyswoić, jego nauka będzie dla nas łatwością i przyjemnością. Nie trzeba chyba wspominać, jakie zalety niesie za sobą znajomość dodatkowych języków. Wzmacniamy swoją pozycję na rynku pracy, rozwijamy się i jednocześnie daje nam to ogromną satysfakcję.

Sprawdź: 5 skutecznych sposobów jak szybciej nauczyć się nowego języka

#07 Tworzenie

Numer siedem – kreowanie. Każdy z nas ma w sobie przynajmniej jakąś ilość kreatywności, której nie wykorzystuje. Warto zastanowić się, co takiego możemy stworzyć od samego początku, a może nawet przerodzić to w nowe hobby lub biznes. Wybór jest ogromny. Możemy pisać opowiadania, malować, rysować, tworzyć ozdoby, kręcić filmy czy nawet napisać scenariusz filmowy. Czas na takim działaniu niesamowicie szybko przeminie, a my damy upust swojej kreatywności. Kto wie, może dzięki temu odkryjemy nową drogę, którą chcemy podążać.

Sprawdź: Jak pobudzić kreatywność? 4 wyzwalacze kreatywności

Uwagi końcowy

Wolny czas nie musi nam się kojarzyć wyłącznie z leżeniem na kanapie i przełączaniem kolejnych odcinków serialu. Oczywiście każdy zasługuje na moment, w którym nie musi robić absolutnie nic. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i zatroszczyć się o to, aby ten sposób spędzania czasu nie wszedł nam w nawyk. Korzystając z tych przykładów zajęć, które możemy robić w wolnym czasie, nie marnujemy go. A oprócz tego czujemy satysfakcję ze wszystkiego, co zrobiliśmy.

„Najszybciej płynie czas wolny”.

A Ty jak spędzasz czas wolny? Co lubisz robić? Napisz w komentarzu.