Szukasz sposobów na większą kreatywność? Chcesz wiedzieć jak pobudzić kreatywność? Poznaj cztery główne czynniki wyzwalające kreatywność. Możesz regularnie korzystać z każdego z nich przy wykonywaniu wszystkich swoich zadań. Uwolnij swoje siły twórcze!

“Im więcej pomysłów weźmiesz pod uwagę, tym bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz wśród nich ten właściwy, którego poszukujesz”.

Jak pobudzić kreatywność? 4 wyzwalacze kreatywności

#01 Upragniony cel

Pierwszy czynnik to jasno określony, upragniony cel. Musisz dokładnie wiedzieć, czego chcesz, wyznaczyć sobie mierzalny termin i stworzyć plan jego realizacji, nad którym będziesz codziennie pracował. Istnieje bezpośredni związek między stopniem intensywności, w jakim pragniesz danego celu, a ilością pomysłów, które przyjdą ci do głowy, by ten cel osiągnąć.

Emocje są kluczowe w tym procesie. Im silniej pragniesz zrealizować dany cel, tym szybciej stanie się on rzeczywistością. Połączenie wyobrażenia celu z intensywnym uczuciem pragnienia lub podekscytowania jest jak przyspieszenie działania twoich mentalnych zasobów. Twój umysł przyspieszy i stworzy pomysły umożliwiające ci osiągnięcie celu.

Sprawdź: 7 wskazówek jak określać cele, aby wreszcie je zrealizować

#02 Problemy jako możliwości

Kolejnym czynnikiem wzbudzającym w tobie kreatywność i uruchamiającym pozytywną siłę umysłu są naglące problemy. Zmierzenie się z nieuchronnymi problemami i trudnościami pojawiającymi się w twoim życiu i rozwiązanie ich pomoże ci stać się silniejszym i mądrzejszym oraz wydobyć z siebie to, co najlepsze. Jedynie wtedy, gdy znajdujesz się pod presją problemów i przeszkód, twój umysł jest dostatecznie zmotywowany do najefektywniejszego działania.

Wszelkiego typu problemy wydobywają z ciebie twoje najlepsze cechy charakteru. Wyrabiają w tobie siłę i odporność. Im większą presję wywierają na ciebie problemy oraz im więcej uczuć wkładasz w ich rozwiązanie, tym bardziej kreatywny się stajesz. Za każdym razem, gdy udaje ci się konstruktywnie rozwiązać problem, stajesz się mądrzejszy i skuteczniejszy. W rezultacie przygotowujesz się do rozwiązywania jeszcze większych i ważniejszych problemów.

Sprawdź: Jak rozwiązywać problemy? 5 kroków, aby rozwiązać każdy problem

#03 Zadawaj konkretne pytania

Trzecim sposobem na uaktywnienie twojej kreatywności jest zadawanie konkretnych pytań. Dobrze wyrażone, szczegółowe, prowokacyjne, trudne pytania uruchamiają pracę twojego mózgu i stymulują proces myślowy. Aby wzbudzić w sobie kreatywność, powinieneś również zadać sobie kilka trudnych pytań, a następnie zakwestionować swoje odpowiedzi.

Za każdym razem, gdy doświadczasz frustracji lub napotykasz opór przy zdobywaniu celu lub osiąganiu rezultatu, zapytaj siebie: Jak próbuję to zrobić? oraz Czy istnieje jakiś lepszy sposób? Nie zakochuj się w swoich obecnych metodach działania. Wszystko można robić lepiej niż robi się dzisiaj.

Sprawdź: Siła dobrych pytań! 5 pytań dzięki którym zastanowisz się nad swoim życiem

#04 Zastanów się nad ograniczeniami

Dobrym sposobem na znalezienie kreatywnych rozwiązań twoich problemów jest zastosowanie “teorii ograniczeń”. Zgodnie z nią w każdy proces lub ciąg zdarzeń wpisany jest “czynnik ograniczający”. Istnieją pewne granice lub zwężenia, które określają szybkość, z jaką możesz się dostać z miejsca, w którym jesteś, do tego, w którym chcesz się znaleźć.

Pomyśl co cię wstrzymuje? Która spośród wszystkich stojących ci na drodze przeszkód stanowi największe ograniczenie określające szybkość, z jaką możesz osiągnąć swój cel?  Samo znalezienie ograniczeń istniejących w twoim otoczeniu często odsłania pomysły i spostrzeżenia mogące pomóc ci im zaradzić.

Sprawdź: Jak pokonać własne ograniczenia i rozwinąć swój potencjał? Idź na całość!

Uwagi końcowe

Oto poznałeś cztery wyzwalacze kreatywności. Pierwszy – upragnione cele. Drugi – naglące problemy. Trzeci– konkretne pytania. Czwarty – istniejące ograniczenia. Kiedy skorzystasz z nich jednocześnie, zaczniesz generować pomysły w tempie, które wprawi cię w zdumienie.

Gdy wyznaczasz sobie jasno określone cele, które za wszelką cenę pragniesz zrealizować, uruchamiasz działanie swojego kreatywnego umysłu. Kiedy twoje sprecyzowane cele łączą się z naglącymi problemami, tworzysz jeszcze więcej pomysłów. Jeśli regularnie zadajesz konkretne pytania, które prowokują twoje procesy myślowe, dostrzegasz więcej korzystnych możliwości w każdej sytuacji. A gdy zidentyfikujesz swoje główne ograniczenie stojące ci na drodze w osiągnięciu jakiegokolwiek celu lub rozwiązania danego problemu, szybciej odnajdziesz nowe rozwiązania i zaczniesz działać skuteczniej. Obierzesz właściwy kurs do sukcesu i wielkich osiągnięć!

“Nowe pomysły są kluczem otwierającym drzwi przyszłości. Zawierają rozwiązania wszystkich twoich problemów oraz sposoby realizacji wszystkich twoich celów. Ty musisz tylko stać się generatorem nowych pomysłów, żeby regularnie tworzyć nowe i lepsze propozycje radzenia sobie z nieustannymi zmianami i korzystania z szans, które cię otaczają.

Sprawdź: Kradnij jak prawdziwy artysta! 10 przykazań kreatywności

A Ty jakie znasz sposoby, aby pobudzić swoją kreatywność?