Czasem puszczają ci nerwy? Wpadasz w gniew? Podczas ataku złości nasz mózg wysyła sygnały do całego organizmu, który otrzymuje informację o rozpoczętej walce. Działa to nie tylko na naszą psychikę, ale także na nasze ciało. Bóle brzucha, nudności, spięcie mięśni, czy problemy z oddechem to tylko niektóre fizyczne efekty zdenerwowania i sytuacji stresowych. Oprócz tego, że działa on negatywnie na nasze samopoczucie, to wpływa również na otoczenie. Często odreagowujemy swój gniew na osobach, które akurat spotkamy na swojej drodze. Może to mocno popsuć nasze wzajemne relacje. Jeśli gniew i ataki złości są naszą częstą przypadłością, to powinniśmy poszukać sposobów, jak nauczyć się ją kontrolować. Nie dać złości przejąć władzy nad naszym życiem. Oto siedem wskazówek jak kontrolować swój gniew, które pomogą pomóc opanować złość i zachować spokój. Zaczynamy!

“Gniew to marnowanie energii. Gniew mąci umysł, uniemożliwia racjonalne myślenie”. – Harlan Coben

Jak kontrolować swój gniew? 7 porad dla nerwusów

#01 Ćwiczenia oddechowe

Nie zawsze możemy uniknąć życia czy pracy w stresogennym środowisku. Zawsze natomiast powinniśmy pamiętać o krótkich ćwiczeniach oddechowych, kiedy czujemy, że atmosfera robi się nieprzyjemna. Niepozorna rada głębokiego wdechu i wydechu zdaje się mieć ogromne znaczenie, często bardzo niedoceniane. Świadomy, głęboki oddech i długi wydech pozwala zachować równowagę psychiczną. Rozluźnia także nasze mięśnie i przekazuje informację do naszego organizmu, że sytuacja jest opanowana. A złość nie jest w tym momencie dobrą odpowiedzią. Oddech pozwoli również nabrać dystansu do sytuacji sprzed chwili i nieco dłużej zastanowić się nad problemem.

Sprawdź: Oddychaj! Pozytywny wpływ ćwiczeń oddechowych na organizm

#02 Spacer i aktywność fizyczna

Krótki spacer jest zawsze dobrą alternatywą, kiedy nie możemy się uspokoić. Nie musimy od razu wychodzić z biura i wyjeżdżać za miasto. Krótka przechadzka do sklepu czy po kawę kilka pięter niżej wystarczy. Sprawi, że zmienimy otoczenie. Odejdziemy na chwilę od przestrzeni, która nas stresuje i zyskamy nowy punkt widzenia. Aktywność fizyczna, nawet tak niewielka jak spacer, zachęca nasze ciało do działania i relaksuje po ciężkiej pracy umysłowej.

#03 Śmiech

Najlepszym sposobem na rozładowanie złości i gniewu jest śmiech. Dobrze jest znaleźć sposób, który rozwesela nas nawet w trudnych chwilach. Warto wtedy pomyśleć o włączeniu kabaretu, obejrzeniu ulubionej komedii czy zabawie z psem. Wszystkie te rzeczy, które powodują uśmiech na naszej twarzy, odpychają negatywne emocje i pomagają kontrolować gniew.

Sprawdź: Śmiech – dlaczego jest taki ważny?

#04 Rozmowa o problemie

Jeśli gniew spotyka nas często i dokładnie wiemy, co jest przyczyną jego powstawania, postarajmy się o tym rozmawiać. Wyjaśnienie problemu z drugą osobą (jeśli na przykład jej działania są powodem naszego gniewu), pomogą uniknąć tak nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. A może nawet nakreślą nowy obraz tych momentów. Dobrą zasadą jest jednak nieprowadzenie rozmowy właśnie w momencie, kiedy gniew osiąga swoje maksimum. Najlepiej dać sobie odetchnąć i rozpocząć temat z całkowicie świeżą głową.

#05 Relaks ciała

Rozluźnianie ciała jest niezwykle skuteczną terapią w przypadku ataku gniewu. Skupianie uwagi na relaksacji każdej grupy mięśniowej sprawia, że nasza głowa zajmuje się na chwilę czymś innym. A nasze ciało otrzymuje sygnał, że nie trzeba się już napinać z powodu negatywnych emocji. Dodatkowo czynność ta uspokaja oddech, a to prowadzi do ukojenia nerwów.

#06 Medytacja

Medytacja okazuje się być nie tylko nowym trendem, ale też świetnym sposobem na kontrolę zarówno gniewu, jak i wszystkich negatywnych emocji. Szczególnie dla ludzi, którzy pracują na stanowiskach nieustannie narażonych na sytuacje generujące niepotrzebne nerwy. Medytacja pozwala zajrzeć w głąb siebie i odnaleźć spokój, który tak bardzo potrzebny jest naszej głowie do oczyszczania z nadmiaru zbędnych i szkodliwych informacji. Regularne praktykowanie medytacji pozwala na wyrobienie sobie nawyków, które w sytuacjach gniewu możemy wcielić w życie i podnieść jego jakość kierując go na bardziej pozytywną ścieżkę.

Sprawdź: Jak i po co medytować? Najważniejsze korzyści z medytacji uważności

#07 Dobra dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do rozwiązania wielu problemów zdrowotnych. Po pierwsze- głodny człowiek, to zły człowiek. Prawda ta jest znana już od wielu lat. Po drugie- przejedzony człowiek nie czuje się dobrze i nie jest najbardziej produktywny, a co za tym idzie- jest często sfrustrowany. Co najważniejsze jednak- unikanie alkoholu naprawdę przyczynia się do złagodzenia sytuacji, w których gniew chce opanować nasze emocje. Alkohol negatywnie wpływa na korę mózgową, odpowiedzialną między innymi za działania impulsywne. Podobne działanie mają także inne używki. Warto rozważyć rezygnację lub mocne ograniczenie ich, kiedy wiemy, że gniew jest jednak czymś, co towarzyszy nam bardzo często.

Uwagi końcowe

Gniew i złość są częstymi towarzyszami ludzi dzisiejszych czasów. Często chcemy zbyt wiele, wymagamy od innych równie dużo. W efekcie stresujemy się i złościmy, kiedy efekty nas nie zadowalają. Gniew i frustracja obniża poziom naszego życia, a także negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Aby zadbać o długie i dobre jakościowo życie, powinniśmy nauczyć się, jak ten gniew kontrolować i nie pozwalać, aby  przejmował kontrolę nad nami.

“Jeśli naszymi umysłami będzie rządził gniew, to stracimy najlepszą część ludzkiej inteligencji – mądrość, czyli zdolność do rozeznawania co jest dobre, a co złe”. – Dalai Lama

Sprawdź też: Czy złość można wykorzystać na swoją korzyść?

A jak jest u Ciebie? Czy masz gniew pod kontrolą?