Kiedy nas coś boli, czujemy się osłabieni bądź mamy gorączkę, jest to dla nas jasny sygnał, że potrzebujemy skontaktować się z lekarzem. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy, co powinno nas zachęcić do umówienia się na wizytę u psychologa. Jest to ważne, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy nasze samopoczucie w większości przypadków uległo pogorszeniu. Poniżej znajduje się 7 symptomów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do rozmowy ze specjalistą.

“Najgorszą rzeczą w psychologicznym funkcjonowaniu człowieka jest bowiem automatyzm, brak refleksji i paraliżująca obawa przed weryfikacją. W imię własnego zdrowia psychicznego i rozwoju nie bójmy się sobie przyglądać. Nie martwmy się też, gdy znajdziemy jakiś defekt”. – Ewa Woydyłło

7 objawów, które powinny skłonić do wizyty u psychologa

#01 Myśli samobójcze

Nawet jeśli tego typu refleksje są krótkotrwałe, to i tak pozostają sygnałem alarmowym. Jeśli tylko poczujesz, że nie warto lub że nie chcesz już żyć, albo kiedy zaczniesz myśleć o odebraniu sobie życia, koniecznie zgłoś się do psychologa. Powracające myśli samobójcze prowadzą do czynów, od których nie ma odwrotu.

#02 Problemy ze snem

Jeśli nie możesz zasnąć, budzisz się o stałych, lecz nietypowych porach, masz te same powtarzające się koszmary senne bądź śpisz znacznie dłużej niż zwykle, to może świadczyć o problemach sfery psychicznej. Nie bagatelizuj tego. Zła higiena snu wpływa destrukcyjnie nie tylko na Twój stan fizyczny, ale i psychiczny konsekwentnie pogarszając Twoje zdrowie.

#03 Zmiana apetytu

Jesz zdecydowanie więcej niż zwykle albo w ogóle nie jesz i masz wstręt do jedzenia. Jeśli takie objawy nie są powiązane z żadną chorobą natury fizycznej, to warto przedyskutować tę sprawę z psychologiem. W ten sposób ciało może reagować na nierozwiązane problemy psychiki, a rozregulowana gospodarka organizmu przysporzy wiele problemów w przyszłości.

#04 Poczucie beznadziejności życia

Dotychczasowe obowiązki przynosiły Ci dużo radości, a teraz są obojętne? Niczego już od życia nie oczekujesz, ponieważ uważasz, że nie ma ono sensu? Napotykasz trudności w podejmowaniu działań, które kiedyś były dla Ciebie normą? Czujesz, że nie masz już siły na codzienne zmaganie się z rzeczywistością? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedź jest twierdząca, to warto zasięgnąć porady u psychologa, ponieważ tego typu nastroje mogą prowadzić do depresji, która jest podstępną i trudną do wyleczenia chorobą.

#05 Uczucie niepokoju

Jeśli przez większość czasu czujesz niepokój, żyjesz w nieustannym stresie bądź odczuwasz napięcie, którego źródła nie potrafisz zidentyfikować lub nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, to koniecznie umów się na wizytę u specjalisty. Nieleczone symptomy prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet do rozwoju nerwicy.

#06 Niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych

Tego typu objaw może świadczyć o wypaleniu, ale nie tylko. Jeśli czujesz, że nie dajesz rady pracować, rezultaty Twoich działań znacząco się przez to pogorszyły albo masz problemy z koncentracją, postaraj się znaleźć źródło problemu. Może Ci w tym pomóc doświadczony psycholog, który na co dzień ma do czynienia z takimi symptomami.

#07 Problemy osobiste

Rozwód Twój lub Twoich rodziców, śmierć bliskiej osoby, wypadek lub poważna choroba czy traumatyczne przeżycia z dzieciństwa. Te wszystkie wydarzenia powinny być sygnałem do rozmowy ze specjalistą, ponieważ pozostawiają trwały ślad w psychice i negatywnie wpływają na dalsze życie. Nieprzepracowane problemy osobiste mogą prowadzić do poważnych zaburzeń i pogorszenia poziomu życia.

Kiedy należy udać się do psychologa?

Jeśli zaobserwujemy u siebie którykolwiek z powyższych objawów albo zmagamy się z poważnymi problemami, to powinniśmy niezwłocznie umówić się na wizytę. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, ponieważ nieleczone zaburzenia prowadzą do pogorszenia się stanu psychicznego, a w konsekwencji do wydłużonego procesu leczenia.

Uwagi końcowe

Znasz już najważniejsze objawy, które powinny skłonić Cię do zasięgnięcia porady u psychologa. Pamiętaj, że problemy natury psychicznej są tak samo ważne, jak przypadłości fizyczne. Z tego względu nie należy obawiać się bądź wstydzić wizyty u specjalisty. Każdy lekarz jest od tego, aby pomóc, a nie oceniać. Może się zdarzyć, że po pierwszym spotkaniu psycholog skieruje Cię do psychiatry. Nie ma powodu do obaw, dzięki tej decyzji otrzymasz kompleksowy plan leczenia, a jego skutki będą lepsze, niż wielokrotne wizyty u psychologa.

“Choroba ciała może być niczym więcej jak tylko symptomem dolegliwości psychicznej, która dotknęła nas w przeszłości.” – Nathaniel Hawthorne

Autorka: Patrycja Krzeszowska – studentka V roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dziennikarka zajmująca się nowymi mediami, interesuje się samorozwojem i motywacją. W wolnym czasie czyta książki i pisze recenzje.