XXI wiek to czas wyjątkowo szybkiego rozwoju w różnych dziedzinach życia. Duży przeskok nastąpił w medycynie, technologii, czy edukacji. Oprócz pozytywnych stron, jak bogacenie się społeczeństw, czy zdecydowanie większe możliwości leczenia chorób, postęp światowy oddziałuje na ludzi również negatywnie.

Na pewno nikomu już nie jest obce pojęcie chorób cywilizacyjnych. Są to schorzenia występujące globalnie, zarówno w krajach wysokorozwiniętych, jak i tych rozwijających się. Choroby te różnią się w zależności od poziomu i charakteru rozwoju. W dzisiejszych czasach zdecydowany prym wiodą schorzenia kręgosłupa, otyłość, czy choroby zwyrodnieniowe, spowodowane długotrwałym siedzeniem, a także choroby układu oddechowego, co z kolei jest następstwem pogorszenia się jakości powietrza. Wszystkie te schorzenia prowadzą do pogorszenia się warunków życia oraz stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niektóre z nich powodują również przedwczesną śmierć.

Oprócz fizycznych, zauważalnych chorób cywilizacyjnych, jest również zaburzenie psychiczne, które zakwalifikowane zostało do tego grona. To właśnie depresja. Choroba ta zbiera niewiarygodnie duże
żniwo w postaci życia ludzi w naprawdę różnym wieku. Powodów jej powstawania jest mnóstwo. Od szybkiego trybu życia, goniącego za pieniądzem i dobrem materialnym, przez brak wsparcia bliskich osób i zaburzenia biochemii mózgu, po jednorazowe wydarzenia, które odcisnęły piętno na postrzeganiu siebie i świata.

Jeszcze niedawno depresji nie uznawano za chorobę, nieco ją bagatelizowano. Teraz można uzyskać profesjonalną pomoc i rady, jak się z nią uporać. Szczególnie ważne podczas leczenia depresji jest jej wczesne wykrycie i zgłoszenie się do specjalisty. Nieoceniona może stać się w tej kwestii reakcja otoczenia osoby chorej. Zwykle bagatelizuje ona objawy, a nawet jeśli jest świadoma choroby, nie chce się zgłosić do lekarza. Jak więc rozpoznać depresję u siebie czy bliskiej nam osoby? Jest szereg objawów, jakie towarzyszą przy tego typu zaburzeniu, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

„W depresji nie ma niczego pięknego ani literackiego, ani tajemniczo głębokiego. Depresja jest jak ciężar, spod którego nie można się wydostać. Depresja jest częścią ciebie; przenika twoje kości i krew” – Jasmine Warga

Oto 7 objawów, które mogą wskazywać na depresję.

#01 Pogorszenie nastroju i samopoczucia

Smutek, płaczliwość, poczucie winy, niska samoocena. Ogólny, długotrwały zły stan psychiczny powinien nas zaniepokoić. Może to być wina pewnych zdarzeń w życiu osoby chorej. Jednak jeśli trwa to już jakiś czas, powinno zwrócić naszą uwagę. Częste wybuchy płaczu lub płacz w samotności pokazuje, że dzieje się coś niepokojącego. Towarzyszy temu bezsilność lub właśnie poczucie winy i stan, kiedy wszystko wydaje się być przytłaczające.

#02 Utrata hobby i zainteresowania

Osoby, które zmagają się z depresją, często również tracą hobby, zainteresowania. Wszelkie aktywności, które niegdyś podejmowali, przestają ich cieszyć. Nie czerpią radości z dotychczasowego sposobu spędzania wolnego czasu oraz unikają kontaktów z innymi ludźmi. U nastolatków rodzice często tłumaczą takie zachowanie zwykłym lenistwem, czy buntem, jednak należy przyjrzeć się temu nieco bardziej. Jeśli oprócz ustania zainteresowań, dziecko wykazuje objawy, o których tutaj wspominamy, warto z nim porozmawiać i wspólnie zainteresować się terapią.

#03 Apatia i zmniejszenie aktywności

Wraz z utratą zainteresowań i hobby, narasta apatia i zmniejszenie aktywności. Osoba doświadczająca depresji często wycofuje się ze spotkań ze znajomymi, unika skupisk ludzi, unika budowania nowych relacji i powoli wycofuje się z tych dotychczasowych. Aktywności, które niegdyś stanowiły źródło odpoczynku, czy zabawy tracą nagle na znaczeniu i są stopniowo lub natychmiastowo odsuwane. Czynności wykonywane przez tę osobę są automatyczne, bezrefleksyjne. Często taka osoba wydaje się nieobecna, jakby była gdzieś w swoim świecie. Spowolnione działanie, redukcja podstawowych potrzeb do minimum oraz poczucie rezygnacji są typowymi objawami apatii i wymagają pomocy specjalisty.

#04 Zmęczenie i brak energii

Pomimo ograniczenia aktywności do minimum, podczas depresji pojawia się często również zmęczenie i brak energii. Organizm jest na co dzień zmęczony psychicznie do takiego stopnia, że odreagowuje, wymagając od człowieka snu, tak bardzo potrzebnego do regeneracji.

Pomimo odczucia zmęczenia, osobie chorej często zdarzają się zaburzenia snu. Nie tylko potrzebuje go więcej w ciągu dnia, ale w ciągu nocy potrafi budzić się kilka razy, kłaść się zmęczonym i nie zasypiać przez wiele godzin. Częste jest także budzenie się bardzo wcześnie rano i pomimo nadmiernej senności- brak możliwości zaśnięcia.

Powszechnie wiadomo, że regularny i dobry jakościowo sen jest niezbędny, jeśli chcemy, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Organizm najlepiej regeneruje się podczas głębokiego snu, więc jeśli śpimy niewystarczającą ilość czasu lub sen jest często przerywany, w ciągu dnia może pojawić się uczucie senności. A to z kolei  jest w stanie skutecznie zaburzyć procesy percepcyjne, a także uprzykrzyć pracę przez trudności z koncentracją

Sprawdź: Jak lepiej sypiać? 12 sposobów na dobry sen

#05 Zaburzenia odżywania

Osobom chorym na depresję często towarzyszą zaburzenia odżywiania. Mogą one kierować się zarówno w stronę zbyt częstego objadania się, jak i ograniczania przyjmowania pokarmów do minimum lub wręcz odmowy przyjmowania go. Każda skrajność, jak również przy prawidłowym stylu życia, jest niewskazana. Może prowadzić do nieodwracalnych i niebezpiecznych zmian w organizmie oraz tworzyć za sobą szereg nowych schorzeń, jak uszkodzenie narządów wewnętrznych, zmęczenie, nieprawidłowa praca mózgu czy choćby zaburzenia podstawowych czynności życiowych.

#06 Nadmierny lęk

Chory na depresję często odczuwa lęk. Jego pochodzenie nie musi być do końca jasne. Może on występować przy różnych okolicznościach i nie musi być całkowicie uzasadniony. Jest to najczęściej wewnętrzne poczucie, że dzieje się coś złego, dlatego organizm reaguje nerwowo. Lęk może przyjmować formę fobii społecznej, lęku przed śmiercią, hipochondrii czy innych, naprawdę urozmaiconych obaw.

Sprawdź: Jak nie bać się życia? 10 sposobów jak poradzić sobie z niepokojem i lękiem

#07 Ból fizyczny

Oprócz psychicznych dolegliwości warto skupić uwagę również na fizycznych odczuciach, które skutecznie potrafią uprzykrzyć życie. Nie zdajemy sobie sprawy, ale często złe samopoczucie psychiczne powoduje reakcję organizmu w postaci różnego rodzaju bólu. Nie bez przyczyny podczas stresu przed egzaminami czujemy również ścisk i ból brzucha, a w trakcie nagłego zdenerwowania odczuwamy dyskomfort przy równomiernym oddychaniu. Wszystko jest ze sobą połączone w ten sposób, że organizm daje ujście negatywnym emocjom właśnie poprzez reakcje bólowe.

Uwagi końcowe

Oto symptomy, które mogą wskazywać na depresję. Depresja to nie wstyd. Można i trzeba ją leczyć. Nic przecież nie jest ważniejsze niż nasze zdrowie, nie tylko fizyczne ale i psychiczne. Jeśli podejrzewasz u siebie depresje lub u bliskiej ci osoby, nie czekaj zbyt długo. Poszukaj fachowej pomocy specjalisty. Odzyskaj siłę! Pozbądź się depresji i wróć do życia.

“Depresja przypomina nam, że ciemna, czarna, szara strona rzeczywistości jest w nie mniejszym stopniu częścią naszej egzystencji niż jej strony radosne, jasne i barwne. Trzeba uznać tę ciemną stronę w nas, a nie ją lekceważyć. Jej pojawienie się może być szansą dla naszego rozwoju psychicznego i duchowego”.