Dbanie zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, często się ze sobą łączy. Na dobre samopoczucie składa się wiele czynników, ale na pewno tymi najistotniejszymi są spokojna głowa i ciało wolne od napięć, wywołanych stresem. Jak je zniwelować? Ćwiczenia oddechowe mogą w tym pomóc. Tutaj dowiesz się wszystkiego o pozytywnych skutkach wprowadzenia ich do codziennej rutyny, a także poznasz jedno z podstawowych ćwiczeń.

“Oddychanie jest proste, ale łatwo zapomnieć, jak to robić właściwie”.

Jaki jest wpływ ćwiczeń oddechowych na organizm? Zdrowotne korzyści pracy z oddechem

#01 Zmniejszenie poziomu stresu

Objawy stresu, takie jak pocenie się dłoni lub ból brzucha, są zazwyczaj dokuczliwe, a ich konsekwencje oddziałują na nasze zdrowie długofalowo. Częste i silne doświadczanie takich napięć skutkuje nie tylko psychicznym zmęczeniem, ale także fizycznym wyniszczeniem organizmu. W końcu nie bez powodu stres jest uważany za czynnik wpływający negatywnie na ludzki organizm na wielu płaszczyznach.

W ciągu okoliczności kryzysowych mamy tendencje do przyspieszania oddechu, który na dodatek staje się coraz płytszy. Jest to oczywiście naturalna reakcja na stresującą sytuację, wywodząca się jeszcze z pradawnych czasów. Jednak nie dotleniamy wtedy mózgu wystarczająco dobrze, a to ogranicza jego możliwości.

Z tego powodu umiejętność opanowania tej emocji jest niesamowicie przydatna. Ćwiczenia oddechowe uczą kontrolowania oddechu, a tym samym naszych innych reakcji na stres, które w ciężkich momentach potrafią zaskoczyć i przerosnąć.

Sprawdź: Jak radzić sobie ze stresem i skutecznie nim zarządzać?

#02 Poprawa metabolizmu

Dotlenianie sprawia, że dostarczane podczas posiłków składniki odżywcze wchłaniają się szybciej, a ciało prędzej uwalnia pozyskaną z nich energię. Dzięki temu organizm jest pełen sił witalnych, a my sami nie jesteśmy zmuszeni do picia kawy hektolitrami. Odpowiednia ilość tlenu wpływa na szybkość przemiany materii i może pomóc nawet w odchudzaniu. Oczywiście samymi ćwiczeniami oddechowymi nie zrzucimy zbędnych kilogramów, ale w połączeniu z dodatkową aktywnością fizyczną, mają one szansę przynieść wspaniałe efekty.

Sprawdź: Jak przyspieszyć metabolizm i zapewnić ciału dobrą kondycję?

#03 Równowaga, opanowanie i koncentracja

…czyli coś bardzo potrzebnego w dzisiejszym świecie. Ciągły gwar uliczny, trąbiący kierowcy, hałaśliwe dzieci, a do tego kolejne powiadomienia w telefonie – tak wygląda nasza rzeczywistość na co dzień, przy której łatwo „stracić głowę”. A dynamiczne otoczenie zdecydowanie nie sprzyja odpoczywaniu i przemęcza mózg.

Dlatego ćwiczenia oddechowe warto potraktować jako chwilę relaksu, na przykład po męczącym dniu, która może dać nam coś więcej, niż kolejną dawkę irytacji po obejrzeniu wieczornych wiadomości. Jednak nie samą złość mamy tu na myśli. Również na zniecierpliwienie, smutek czy roztargnienie możemy spojrzeć z innej perspektywy i nabrać do nich dystansu dzięki ćwiczeniom oddechowym. Właściwe oddychanie jest jednym z najlepszych sposobów na uspokojenie się.

#04 Pozbycie się toksyn

Obecnie na rynku można znaleźć sporo firm, które oferują napary, soki czy nawet smoothie o właściwościach detoksykujących. Czasem idzie natknąć się na oszustów, chcących dorobić sobie łatwym kosztem. Jednak do tego nie potrzebujemy wielkich pieniędzy. Wręcz przeciwnie – nasz organizm oferuje nam to za darmo. Należy podkreślić, że doskonale radzi sobie sam z usuwaniem toksyn, między innymi poprzez oddech, ponieważ wraz z wydechem, oprócz dwutlenku węgla, wydalamy także toksyny.

Przykładowe ćwiczenie oddechowe

Jak zrelaksować się w przeciągu kilku minut?

• wdech przez 5 sekund
• zatrzymanie oddechu przez 3 sekundy
• spokojny, długi wydech.

Powyższe punkty powtórz kilka razy. Możesz ćwiczyć w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Ważne, by było ci wygodnie. W trakcie skupiaj się na oddychaniu przeponowym, możesz sobie pomóc, kładąc dłoń na przeponę.

Rodzajów ćwiczeń z oddechem jest mnóstwo. Można je też modyfikować na własne potrzeby. Ponieważ naukę prawidłowego oddychania da się łączyć z innymi czynnościami, więc łatwo jest wpleść je w plan dnia.

Uwagi końcowe

Oddychanie to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, niezbędna do przeżycia. Jest czymś naturalnym i oczywistym, więc będąc w ciągłym biegu, nie zwracamy na nią uwagi. Co więcej, niektórzy doceniają możliwość wzięcia pełnego oddechu dopiero w przypadku choroby, kiedy nie mogą swobodnie wypełnić płuc powietrzem. Dlatego wiele osób, czytając, że ćwiczenia oddechowe mogą poprawić zdrowie, są mocno zaskoczeni.

W dbaniu o siebie ważnych jest wiele aspektów, ale warto też pamiętać o podstawach i przyjrzeć się temu, co w ciągu zabieganego życia jest często pomijane.

Jak oddychać. 25 prostych technik oddechowych, usuwających stres, dających wytrzymałość, zdrowie i radość

Jak oddychać. 25 prostych technik oddechowych, usuwających stres, dających wytrzymałość, zdrowie i radość. -  Ashley Neese
Jak oddychać. 25 prostych technik oddechowych, usuwających stres, dających wytrzymałość, zdrowie i radość. – Ashley Neese

Skuteczność ćwiczeń oddechowych potwierdzają sprawdzone, istniejące od tysiącleci, praktyki uzdrawiające, takie jak medytacje, joga czy medycyna energetyczna. Dzięki nim zyskasz szansę na uzdrowienie swojego ciała i umysłu. Terapię tego typu możesz bez większego problemu stosować samodzielnie, bez ograniczeń wiekowych i specjalistycznego przygotowania. Jak oddychać, by być zdrowym i szczęśliwym? Sięgnij po książkę Jak oddychać i poznaj 25 prostych technik oddechowych, usuwających stres, dających wytrzymałość, zdrowie i radość.

“Oddychaj. Oddychaj długo i głęboko. Oddychaj powoli i łagodnie. Wdychaj miłą, słodką nicość życia, tak pełną energii, tak pełną miłości”. – Neale Donald Walsch

A Ty jak oddychasz na co dzień? Czy robisz to właściwe?