Partner, z którym chcemy przejść przez życie, ma ogromny wpływ na nasze decyzje. Wsparcie w domu, słowa otuchy, wiara w nasze możliwości to warunki powodzenia w pracy zawodowej czy biznesie. Zrozumienie to podstawa udanej relacji, ale niestety bywa i tak, że nie wszystkie nasze pomysły i inicjatywy spotykają się z entuzjazmem drugiej strony. Co zrobić, jeśli partner cię nie wspiera?

“Związek powinien być twoją bezpieczną przystanią, a nie polem walki. W życiu musisz stoczyć wystarczająco wiele bitew a dom jest po to, by od nich odpocząć i nabrać sił”.

Co robić, gdy partner cię krytykuje, zamiast wspierać?

Budowa dobranego związku

Jesteśmy różni, pochodzimy z innych domów i każdy z nas ma wpojone nieco inne wartości i priorytety. Niestety bardzo często mało o sobie wiemy, a uniesieni miłością, angażujemy się w związek, nie myśląc zbyt wiele o przyszłości. Tymczasem, potem nawet drobiazgi zaczynają mieć znaczenie. Jeśli twój partner pochodzi z rodziny, w której nie przejmowano się pieniędzmi, jego rozrzutność może cię drażnić, a jest nawykiem wyniesionym z domu. Podobnie z rodzinami z tradycyjnym, konserwatywnym podziałem ról w związku. Takie wzorce często powielamy i trudno jest zmienić pewne przekonania. Zanim zaangażujemy się w związek, zadbajmy o to, by poznać partnera: jego plany, marzenia i życiowe priorytety.

Stereotypów trudno uniknąć

W tradycyjnym porządku role mężczyzny i kobiety były ściśle zdefiniowane. Kobiety miały rodzić i wychowywać dzieci, dbać o dom i zadowolenie małżonka. Tak, dbać o zadowolenie i zapewnienie komfortu w domu, bo to mężczyzna tradycyjnie pracował poza nim i zapewniał rodzinie środki na utrzymanie. W wielu rodzinach te stereotypy nadal pokutują i choć obie strony pracują zawodowo, to nadal na urlop rodzicielski zwykle decydują się kobiety, to im przypisuje się cudowne umiejętności prania, prasowania czy gotowania. Trudno jest pozbyć się takiego myślenia i otworzyć na potrzeby partnera. Ojciec może chcieć spędzić z potomkami wczesne dzieciństwo, a kobieta robić karierę, często spędzając wiele godzin poza domem. Ważne jest, by obie strony, były w stanie zaakceptować własne decyzje, a jedyny sposób to praca nad związkiem.

Wsparcie krytyczne i wzmacniające

Odróżniamy dwa typy wsparcia: wzmacniające i krytyczne i trzeba zacząć od ustalenia, jakie z nich bardziej odpowiada twojemu partnerowi. Wsparcie wzmacniające to wiara w drugą osobę, jej możliwości i potencjał. Udzielając go, uwypuklamy mocne strony partnera, uświadamiamy mu, jakie możliwości w nim drzemią, dostrzegamy i doceniamy każdy, choćby najdrobniejszy sukces. Wsparcie krytyczne to z kolei konstruktywna krytyka, wskazanie braków i możliwości poprawy w określonych obszarach. Choć zwykle wsparcie krytyczne jest bardziej efektywne i ułatwia osiągnięcie sukcesu, bardzo często jest mylone z brakiem wiary w partnera i osłabianiem go.

“Najważniejsze w związku jest wzajemne wsparcie, życie ze sobą, a nie obok siebie”. – Ewa Bagłaj

Jak wspierać partnera?

Najważniejsza jest empatia, czyli umiejętność wczucia się w stany drugiej osoby. Dla ciebie brak zaproszenia na spotkanie klasowe to żaden problem, dla partnera może to być dramat. Podstawa to podjęcie próby zrozumienia jego uczuć i okazanie wsparcia emocjonalnego. Równie ważne jest, aby w takich sytuacjach nie narzucać swojego zdania i proponować postawy, którą ty byś przyjął. Ty nie odebrałbyś już telefonu od byłego znajomego z klasy, a partner wydzwania i pyta, czemu nie został zaproszony? Nie odradzaj i nie narzucaj, nie musisz rozumieć tego zachowania, ale zaakceptuj je i uszanuj.

Liczy się konkret

Konkretne wsparcie jest najbardziej widoczne. Bardzo często to wsparcie materiale. Załóżmy, że partner decyduje się na własny biznes, a ty w czasie, gdy trwają prace przygotowawcze bierzesz na siebie troskę o materialny byt rodziny lub decydujesz, o skierowaniu oszczędności na pierwszy biznes. Podobnie istotne jest wsparcie praktyczne w tym okresie. Wiadomo, że w początku rozwoju firmy potrzebny jest czas na jej budowanie. To moment, w którym możesz wziąć na siebie całość domowych obowiązków.

Pytaj i słuchaj

Niestety, zdecydowanie zbyt często zakładamy, że doskonale wiemy, czego partner potrzebuje. To wielki błąd, bo nigdy nie możemy być pewni co myśli drugi człowiek, nawet gdy znamy go od podszewki. Najprościej jest zapytać, jakiego wsparcia partner oczekuje i wysłuchać co nam ma do powiedzenia. Wsparciem będzie już stworzenie przestrzeni do rozmowy, spokojnej i konstruktywnej.

“Kochać to znaczy wziąć w objęcia i przetrwać wiele końców i wiele początków”. – Clarissa Pinkola Estès

Sprawdź: Miłość to za mało. 10 szkodliwych mitów w relacji