Jedną z najpotężniej oddziałujących sił destrukcyjnych na drodze do sukcesu jest zniechęcenie. Za dużo ludzi dopuszcza do siebie zniechęcenie, po czym poddaje się tuż przed tym, zanim zdąży zobaczyć na horyzoncie nadchodzący sukces. Jakkolwiek okropne i destrukcyjne bywa zniechęcenie, zawsze istnieje jakieś wyjście, lepsze wyjście. Lepszy styl życia i lepsze nastawienie psychiczne do tego, by czynić swoje życie wartym przeżycia. Jak sobie radzić z brakiem motywacji i zniechęceniem?

Aby skutecznie osiągać cele, trzeba podejmować ryzyko, wypracowywać w sobie wspierające nawyki oraz mieć czas słuchać, uczyć się, zastanawiać. Perspektywa realizacji powyższych pomysłów na poprawę życia jest zachęcająca — oczywiście do momentu, kiedy umysł zaczyna wędrować ku negatywnym myślom.  Kaskada negatywnych myśli pociąga za sobą negatywne skutki, takie jak: bierność, wycofanie, złe nawyki. Myśląc w ten sposób — myśląc pesymistycznie — o tym, co chcesz osiągnąć, tworzysz samosprawdzającą się przepowiednię.

Nie jesteś przecież kimś nieudolnym czy skazanym na klęskę. Masz w sobie ogromny potencjał, którego być może nie jesteś jeszcze w pełni świadomy. Dlatego następnym razem, kiedy dopadną Cię negatywne myśli i zniechęcenie, przetestuj 15 poniższych strategii, które pochodzą z książki Na drodze do sukcesu. Mają one na celu wypchnąć Cię ze stanu paraliżu ku misji, którą pragniesz wypełnić. Te cenne wskazówki powstały na bazie pracy. J. Martin Koha, autora m.in. Your Greatest Power i audycji How to Overcome Discouragement. Kohe był głęboko przekonany, że to właśnie nasz umysł wiedzie nas ku lepszemu życiu.

“Twój mózg z natury chce robić wszystko, co tylko pozwoli Cię uchronić przed powtórzeniem się negatywnego doświadczenia. Niemniej ciągłe skupianie się na tym, co przykre, może kaleczyć umiejętność znajdowania tego, co pozytywne, i uniemożliwiać szczęśliwe życie”.

Kiedy mówisz sobie….jak radzić sobie ze zniechęceniem na drodze do sukcesu?

#01 Kiedy mówisz sobie: „Nie wiem, kiedy ani jak to zrobię”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: opracuj harmonogram. Zarezerwuj sobie czas, na przykład codziennie lub raz na tydzień, na pracę nad upragnionym przez Ciebie celem i trzymaj się tego planu. Zablokuj ten czas w swoim kalendarzu i traktuj jak obowiązek do wykonania, jak pracę zarobkową. W ten sposób wypracujesz w sobie nowy, pozytywny nawyk.

#02 Kiedy mówisz sobie: „Nie mam miejsca”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: stwórz sobie takie miejsce. Ten wątpiący, destrukcyjny głos w Twojej głowie sięgnie po każdą wymówkę, byle tylko hamować postępy w drodze do celu. Łatwo winić otoczenie, ale są pewne sposoby, aby użyć istniejących okoliczności z korzyścią dla siebie lub stworzyć nowe, bardziej dogodne.

Kiedy już stworzysz sobie specjalne miejsce, będzie Ci łatwiej dostroić pozostałe aspekty życia w okresie dążenia do zamierzonego celu. Gdy usiądziesz w swoim kąciku, w otoczeniu inspirujących Cię przedmiotów lub przy nowym stole w przestrzeni wspólnej, wówczas odniesiesz wrażenie, że udało Ci się oddalić fizycznie i psychicznie od miejsca, gdzie także płacisz rachunki, jesz posiłki czy pomagasz dzieciom w zadaniach domowych.

#03 Kiedy mówisz sobie: „Nie mam nastroju”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: odkładaj w czasie — z rozmysłem. Niech czas „odwlekania” pracuje na Twoją korzyść. Znajdź inne sposoby na własną produktywność, które nie tylko pozwolą Ci wykreślać kolejne pozycje z listy spraw do załatwienia, ale także doładują Twoje osobiste i zawodowe baterie. Wypełnij sobie czas konstruktywnymi działaniami, które niebezpośrednio poprowadzą Cię ku zamierzonemu celowi.

#04 Kiedy mówisz sobie: „Nie wiem, co robić dalej. Tkwię w martwym punkcie”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: odpręż się i daj sobie czas. Dążenie do celu często polega między innymi na podejmowaniu decyzji, wykonywaniu trudnych zadań, zdobywaniu się na poświęcenia. Kiedy ludzie stają w obliczu takich wyzwań, często czują presję, by uporać się z nimi możliwie szybko — tyle że nie zawsze mają pewność, który kierunek działania byłby najlepszy.

Najpierw więc spróbuj się zrelaksować i działaj krok po kroku. Spisz swoje myśli — co Ci się podoba w potencjalnej decyzji, a co nie. Wybacz sobie, że jeszcze nie udało Ci się podjąć dalszych działań. Prawdopodobnie w przyszłości uzyskasz bardziej konstruktywny rezultat, jeżeli teraz dasz sobie czas.

#05 Kiedy mówisz sobie: „Nigdy nie osiągnę swojego celu”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: powiedz sobie coś zupełnie przeciwnego.

A więc zdarzyło Ci się potknąć na drodze do celu. Wiesz, że nie warto się za to besztać, a jednak nie możesz się powstrzymać. Twoje myśli stają się coraz bardziej negatywne, być może nawet do tego stopnia, że udaje Ci się przekonać siebie do czegoś okrutnie nieprawdziwego — na przykład że nigdy nie osiągniesz celu albo że jesteś zerem.

Twoja porażka w zakresie osiągania zamierzonych celów w ogóle nie odzwierciedla Twojego charakteru. Już sam fakt, że udało Ci się sformułować cel, świadczy o tym, że masz pomysł, jak się doskonalić lub jak zrobić coś dobrego dla świata. Teraz trzeba ten cel osiągnąć, a największą przeszkodą na Twojej drodze możesz okazać się Ty wraz z gnębiącym Cię głosem, że coś z Tobą nie tak bądź że nie jesteś w stanie tego dokonać.

#06 Kiedy mówisz sobie: „Jestem totalnym nieudacznikiem”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: postaraj się tak zorganizować szczegóły swojego życia, by nastawić się na osiągnięcie swojego wielkiego celu.

Łatwo jest dać się zepchnąć z kursu błahym sprawom, takim jak własny wygląd, stopień zapchania elektronicznej skrzynki pocztowej czy też liczba zadań, które stale odsuwasz na bok. Chaos w mniej istotnych dziedzinach życia prywatnego może Cię powstrzymywać przed uznaniem, że masz w sobie gotowość, by podjąć się czegoś wielkiego.

Przygotuj się na tyle, na ile dasz radę. W ten sposób będziesz w stanie skupić się na poważniejszych wyzwaniach.

#07 Kiedy mówisz sobie: „Mój cel jest głupi”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: wyeliminuj ten rodzaj pewności siebie, który graniczy z arogancją.

Jeśli niepokoi Cię, że nikogo innego nie zainteresuje to, co starasz się zrobić, możesz zacząć przekonywać siebie, że ze względu na Twoje obawy o cudzych opiniach nie ma sensu dążyć do danego celu. Postaraj się więc nie krytykować siebie, spróbuj za to uczyć się na własnych błędach i zrozum, że zdrowa pewność siebie to absolutna podstawa. Zapewnij sobie przestrzeń i ćwicz właściwą postawę, jeżeli tylko pomoże Ci to osiągnąć pewność siebie. Oba pomysły mogą wzmocnić Twój pozytywny odbiór własnej osoby. Mimo że nauka nie udowodniła jeszcze, że postawa pewności siebie jest skuteczna, niektórzy ludzie uważają, że wywiera ona pozytywny wpływ na ich poczucie pewności siebie.

#08 Kiedy mówisz sobie: „Ta osoba już osiągnęła cel, do którego zmierzam, co sprawia, że teraz wydaje się on łatwy. A ja i tak nigdy jej nie dorównam”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: nawiąż kontakt z tą osobą i poproś ją o radę.

Rozmyślanie o cudzym sukcesie bywa toksyczne w skutkach. Możesz wtedy bowiem stawiać drugą osobę na piedestale i uważać ją za kogoś o nadludzkim potencjale czy wolnego od wątpliwości. Ostatecznie zaś może Cię opanować dzika zazdrość, i to do tego stopnia, że zaczniesz dewaluować siebie i swój potencjał.

Niech nieśmiałość nie powstrzymuje Cię więc przed zwróceniem się do osoby, która wywołuje w Tobie poczucie niższości. Osoba ta prawdopodobnie ma podobne myśli i może się wiele nauczyć od Ciebie.

#09 Kiedy mówisz sobie: „Nawet jeśli osiągnę mój cel, nigdy nie zrobię wrażenia na ludziach, którym chcę zaimponować”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: jestem tutaj, by mieć poczucie łączności z innymi ludźmi.

Osiągnięcie celu, zwłaszcza celu zawodowego, często ma związek z czymś więcej niż sama zdolność do doskonalenia się w swojej pracy. Ma związek także z aspektem społecznym, takim jak networking. Ten aspekt sprawia, że wielu ludzi nabiera przekonania, że źle wypadnie. Że ktoś uzna ich za zbyt nieśmiałych, zbyt przywódczych, zbyt jakichś tam, a w za małym stopniu przejawiających inną cechę, i że ten brak przesłoni wszystkie ich osiągnięcia. A przynajmniej tak im się wydaje.

Staraj się więc nie skupiać ani na najgorszej wersji swojego „ja”, ani na jego wersji upragnionej. Spróbuj raczej myśleć o tym, jak zachowujesz się wśród tych, którzy Cię cenią, oraz przejawiać to zachowanie w innych kontekstach. Bierz udział w spotkaniach i kieruj się ciekawością innych ludzi, zamiast przejmować się sobą czy własnymi niedostatkami.

#10  Kiedy mówisz sobie: „Wydaje się, że nie robię żadnych postępów w drodze ku mojemu celowi”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: umów się z kimś, komu będziesz zdawać relację ze swoich działań.

Kiedy podejmujesz wyzwanie, rozczarowujący bywa fakt, że Twoje życie nie zmienia się z dnia na dzień. Przecież tak ciężko pracujesz, a jednak masz wrażenie, że nie posuwasz się naprzód. Zaczynasz się zastanawiać, czy zamierzony cel jest wart tych wszystkich wysiłków.

Aby dopilnować, że nie porzucisz celu, stwórz sobie system wsparcia w postaci jednej osoby lub grupy, którym będziesz relacjonować swoje działania. Takim systemem wsparcia może być członek rodziny, grupa znajomych z Facebooka czy life coach. Dzięki nim wrażenie osamotnienia w drodze do celu osłabnie, zyskasz za to zaangażowanych w Twoją podróż ludzi, którzy będą Cię dopingowali oraz — co najlepsze — którzy będą obserwowali i przypominali Ci, jak daleko udało Ci się już zajść.

#11 Kiedy mówisz sobie: „Nie udało się”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: zachowaj cel, lecz znajdź nowe sposoby, jak go osiągnąć.

Nie mieć świadomości drobnych postępów, jakie się robi, to jedno, a wiedzieć, że to, co się robi, jest nieskuteczne, to drugie. Ale nawet w drugim przypadku nie poddawaj się, tylko spróbuj zmienić podejście. Powiedzmy, że starasz się opanować jakąś nową umiejętność. Na przykład próbujesz się nauczyć języka obcego: w tym celu wyłącznie słuchasz lekcji w czasie drogi do pracy i z powrotem, ale okazuje się, że nauka ze słuchu nie przychodzi Ci łatwo. W takim przypadku prawdopodobnie warto przemyśleć dotychczasowe podejście. Być może będzie Ci łatwiej uczyć się za pomocą odpowiedniej aplikacji lub poprzez grywalizację.

#12 Kiedy mówisz sobie: „Taki cel to za mało. Muszę zrobić więcej”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: skoncentruj się na jednym.

Nie przeciążaj się nadmiarem spraw do załatwienia czy zadań do wykonania. Jeżeli Twoje postępy są względnie niewielkie, nie deprecjonuj tego, co udało Ci się dotąd zrobić, poprzez przyjęcie nowego zadania albo wyznaczenie nowego celu. Prawdopodobnie nadal zostało Ci trochę pracy do wykonania w związku z tym pierwszym. Uznaj więc, że po prostu warto się koncentrować na jednej rzeczy na raz.

#13 Kiedy mówisz sobie: „Czuję ogromne przytłoczenie”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: pisz dziennik.

Wyznaczanie celów wymaga koncentracji. Uporządkuj więc sobie, czego potrzebujesz, by osiągnąć cel, ale pamiętaj, że nie jesteś w stanie zostawić całego świata za zamkniętymi drzwiami ani nie jesteś w stanie cały czas opierać się pokusie wybiegania za daleko w przyszłość. Kiedy w Twojej głowie kotłuje się mnóstwo myśli (także tych negatywnych), pomocne może się okazać ich spisanie.

Przez większość dni spisuj jedną lub dwie rzeczy, czy będzie to coś, do czego chcesz dążyć, czy też coś, co od dawna rozważasz. Nie ma struktury ani planu dla tego, co możesz zapisywać — po prostu utrwalaj na piśmie swoje myśli. Pisanie stwarza Ci również okazję do refleksji. Możesz na przykład wracać do swoich zapisków co dwa tygodnie i czytać je, aby wyłowić na nowo pewne myśli, zastanowić się nad dalszymi krokami, przypomnieć sobie to, co udało Ci się zrobić dobrze.

#14 Kiedy mówisz sobie: „Dążenie do tego celu zaczyna dominować w moim życiu”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: zadbaj o siebie.

Wielu ludzi ciężko pracujących, by osiągnąć zamierzony cel (czy będzie to ukończenie studiów, czy uruchomienie firmy), odsuwa na bok własny dobrostan. Nadają romantyczny charakter siedzeniu nad czymś całą noc i jedzeniu ramenu, przekonani, że im więcej poświęcają dla swojego celu, tym bardziej prawdopodobne staje się jego osiągnięcie.

Choć część ludzi rzeczywiście odnosi sukces, mimo że zaniedbuje własne zdrowie, to jednak dla większości okazuje się to niewykonalne. Jeżeli lekceważysz odżywianie się, to wpłynie to negatywnie na Twoją zdolność do trzeźwego myślenia. Podobnie zastój ciała przełoży się na zastój umysłu — i zastój kreatywności.

Nie bój się poświęcać czasu na spalenie energii oraz zadbanie o siebie poprzez zdrowe odżywianie się i sen.

#15 Kiedy mówisz sobie: „Boję się stanąć w obliczu zmian, które przyjdą w parze z pożądanym przeze mnie celem”.

Co warto wówczas pomyśleć lub zrobić: nie jest to kwestia życia i śmierci.

Przypomnij sobie najbardziej zawstydzającą sytuację, z którą trzeba Ci było się skonfrontować, lub najniebezpieczniejsze położenie, z którego trzeba Ci było się wydostać. Następnie przyznaj, że Ci się to udało. A teraz jesteś tu i teraz i czytasz te słowa.

Pomyśl teraz o swoim celu oraz o tym, jaki aspekt jego osiągnięcia tak bardzo Cię przeraża. Porównaj to z trudami, które dotychczas udawało Ci się pokonywać w życiu. Wreszcie wiedz, że to naturalne bać się nowych rzeczy. Ludzie to istoty bazujące na nawykach. Które mają także skłonność do krytykowania siebie samych. Będziesz powielać te schematy, jeżeli nie podejmiesz wiążącej decyzji, że osiągniesz to, na czym Ci zależy.

Słowo końcowe

Wiem, że od czasu do czasu odczuwasz zniechęcenie, frustrację. Przestajesz wtedy wierzyć w siebie, wątpisz w swoje siły. Czasami nawet dochodzisz do takiego momentu, kiedy masz ochotę rzucić wszystko i zająć się czymś innym.

Ale nie ma tak trudnego problemu, tak trudnych przeszkód, z którymi — głęboko w to wierzę — nie jesteś w stanie sobie poradzić, jeżeli tylko wierzysz w siebie i ufasz, że potrafisz.

Kluczem jest wytrwałość, Jeśli postanowimy dalej działać  wygramy walkę ze zniechęceniem. A wtedy nasze życie stanie się wielkim i wspaniałym przedsięwzięciem.

„Częstokroć granica między sukcesem a porażką jest cienka. Zbyt wielu ludzi dochodzi do tej granicy, po czym odpada. Gdyby zaś kontynuowali dotychczasowe wysiłki, przeszliby na drugą stronę granicy, na stronę sukcesu”.

Żródło: Na drodze do sukcesu. Podążaj ścieżką wyznaczoną przez prekursora rozwoju osobistego Napoleon Hill (Author), Entrepreneur Media (Editor), Don Green (Foreword), wydawnictwo Onepress 2022, tłumaczenie Katarzyna Rojek

Na drodze do sukcesu. Podążaj ścieżką wyznaczoną przez prekursora rozwoju osobistego

Na drodze do sukcesu to zbiór esejów uczniów i współpracowników Napoleona Hilla. Ujęte w ich tekstach spostrzeżenia, wskazówki i cytaty to cenne źródło wiedzy i inspiracji, które pomoże Ci w rozwoju osobistym, realizacji planów i celów, wreszcie osiągnięciu sukcesu finansowego i zawodowego. To uniwersalna pozycja, do której możesz wracać zawsze, gdy poczujesz taką potrzebę – gwarantujemy, że za każdym razem wyniesiesz z lektury cenną wiedzę i nowe wartości!
Na drodze do sukcesu. Podążaj ścieżką wyznaczoną przez prekursora rozwoju osobistego Autorzy: Napoleon Hill
Na drodze do sukcesu. Podążaj ścieżką wyznaczoną przez prekursora rozwoju osobistego –
Napoleon Hill

Książka Na drodze do sukcesu zawiera:

  • eseje uczniów i współpracowników Napoleona Hilla dotyczące szeroko pojętego rozwoju osobistego
  • praktyczne wskazówki ułatwiające realizację celów
  • sposoby na czerpanie z życia satysfakcji
  • metody skutecznego rozwiązywania problemów
  • informacje na temat budowania motywacji
  • porady dla przedsiębiorców, menadżerów, sprzedawców.
Wejdź na drogę prowadzącą do sukcesu!

Sprawdź też: Jak pozbyć się nadmiaru negatywnych myśli? Uporządkuj swój umysł!