Sukces to nastawienie – to stan umysłu. Często można zauważyć, że ludzie nie są wyposażeni w odpowiedni sposób myślenia, aby wygrywać, odnosić sukcesy czy rozwiązywać problemy w swoim życiu. Oczywiście nie istnieje żaden magiczny sposób, aby zawsze wygrywać. Są jednak metody i nawyki myślowe, które mogą ci pomóc. Ich mistrzowskie opanowanie może zająć trochę czasu, ale otwiera drogę do osiągania więcej sukcesów, niż może się wydawać możliwe. Jak myślą i co robią zwycięzcy i ludzie sukcesu? Poznaj osiem narzędzi potrzebnych do osiągnięcia sukcesu.

„Wielkie zwycięstwa nigdy nie przychodzą łatwo i na pewniaka, wielcy zwycięzcy zaś w ostatecznym rozrachunku różnią się od przeciętniaków śmiałością”. – Andrzej Machnik

Jak myślą zwycięzcy? 8 narzędzi do osiągnięcia sukcesu

#01 Nastawienie na rozwój

Dr Carol Dweck badała nastawienie na rozwój (ang. grow mindset). To sposób myślenia, w którym wierzysz, że jesteś w stanie rozwijać swoje umiejętności. Jest to ważne, ponieważ gdy próbujesz coś zrobić i ci się nie udaje, mając nastawienie na rozwój, jesteś przekonany, że zawsze możesz nad tym popracować i się poprawić. Jeżeli masz natomiast nastawienie na trwałość (ang. fixed mindset), uznasz, że twoje umiejętności i zdolności są już z góry określone. W obliczu trudności czy niepowodzenia stwierdzisz, że niewiele możesz zrobić, aby się poprawić.

Z nastawieniem na wzrost, natomiast wierzysz, że im więcej pracujesz i wymagasz od siebie, tym bardziej możesz się rozwijać. I to przekonanie z czasem okazuje się być prawdziwe. Podobnie, u tych osób, które wierzą w swoje ograniczenia i mają nastawienie na trwałość. Ich przekonania również niestety okazują się prawdziwe. Dlatego, że tym sposobem myślenia podświadomie ograniczają swój własny potencjał i to co mogą osiągnąć.

#02 Samospełniająca się przepowiednia

Nastawienie na rozwój może być w rzeczywistości formą samospełniającego się proroctwa. Zauważ, że ludzie, którzy myślą, że mogą się rozwijać i poprawiać, są w stanie to robić. Ci, którzy uznają, że to niemożliwe, nie są w stanie tego dokonać. To z pewnością zbytnie uproszczenie – ale jednak ludzie, którzy myślą, że MOGĄ, są o wiele bardziej skuteczni w osiąganiu swoich celów.

Z samospełniającą się przepowiednią, cokolwiek oczekujesz, że się wydarzy, jest całkiem prawdopodobne, że rzeczywiście zaistnieje. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia, ale ta koncepcja pokazuje nam, jak potężny jest ludzki umysł. Kiedy wierzysz, że coś się stanie, nie zużywasz energii na wątpliwości lub myślenie o porażce. Oznacza to, że przeznaczasz więcej energii na skupienie się na osiągnięciu tego, co chcesz zrobić, a nie na kumulowaniu negatywnej energii emocjonalnej. Dlatego masz o wiele większe prawdopodobieństwo, że uda ci się dokonać tego, w co wierzysz, że możesz osiągnąć.

Często zdarza się, że twoje przekonania tworzą rzeczywistość. Uważaj więc na to, czego oczekujesz, ponieważ prawdopodobnie tak się stanie. W tym sensie opłaca się być optymistą i oczekiwać, że wszystko pójdzie dobrze i dasz sobie radę.

#03 Afirmacje i wizualizacja

Dla wielu z nas „wiara”, która nie ma żadnego poparcia, może być pusta i bezsensowna. Jeśli usłyszysz od kogoś, żebyś uwierzył w siebie, że „jesteś zwycięzcą” i że ci się uda, to może to zabrzmieć  jak pseudo motywacyjne gadanie „guru”. Nie wydaje się to realne i mało prawdopodobne, aby rzeczywiście coś się zmieniło w twoim życiu. Dlatego, możesz spróbować stworzyć własne afirmacje i wizualizacje, aby twoje przekonania stały się dla ciebie bardziej realne i bliższe tobie.

Afirmacje i wizualizacje to narzędzia, których możesz użyć do stworzenia silniejszych pozytywnych przekonań w swoim umyśle, co może zwiększyć prawdopodobieństwo, że się spełnią. Jest to zastosowanie samospełniającej się przepowiedni, gdzie poprzez afirmacje trenujesz swój umysł, aby oczekiwał, że coś się wydarzy. Afirmacje są pozytywnymi stwierdzeniami, które formułujesz i mówisz do siebie, starając się, poczuć ich prawdziwość i realność.

Kiedy już masz swoją afirmację, możesz sobie wyobrazić, że coś się wydarzyło w żywych szczegółach, tak że twój umysł czuje, że to już miało miejsce. Wtedy nie pozostaje już nic innego jak żyć tym, co już się stało w twoim umyśle. Ostatecznie, twój umysł będzie się czuł komfortowo po prostu żyjąc zgodnie z tą ścieżką, którą już stworzyłeś. W pewnym sensie poczujesz, że to jest twoje przeznaczenie. Robienie czegokolwiek innego poza tym, na co wskazują twoje afirmacje i wizualizacje, będzie odczuwane jako działanie wbrew sobie i naturze.

#04 Ciągłe uczenie się

Jednym ze sposobów na wygrywanie i osiąganie lepszych wyników jest ciągły rozwój. W wielu dziedzinach musisz rozwijać swoją wiedzę, aby osiągać dobre wyniki. Nawet jeśli twój obszar działalności nie jest dziedziną umysłową a bardziej fizyczną, możesz być zaskoczony tym, jak ważne jest nieustanne uczenie się. Na przykład, ktoś, kto uprawia sport na wysokim poziomie, powinien analizować słabe strony przeciwników, aby szukać sposobów na zdobycie przewagi nad konkurencją.

Nasz świat szybko się zmienia, więc aby za tym nadążyć, musisz regularnie się uczyć. Wcześniejsze zasady koncentrowały się na twoich przekonaniach i sposobie myślenia. Ale jeśli masz pozytywny sposób myślenia, a niczego się nie nauczyłeś i brak ci kompetencji, to możesz być po prostu zbyt pewnym siebie amatorem.

Sprawdź: Zostań ultrasamoukiem! Ultranauka czyli jak uczyć się szybko i skutecznie

#05 Pracuj ciężej i mądrzej

Ciężka praca jest kontynuacją ciągłej nauki. Będziesz musiał nie tylko się uczyć, ale także pracować ciężej niż większość ludzi, jeśli naprawdę chcesz wygrać. Ogólnie rzecz biorąc, może to oznaczać więcej godzin pracy lub bardziej rygorystyczny trening. Następnie, gdy osiągniesz poziom, na którym wszyscy pracują dość ciężko, będziesz musiał pracować mądrzej, aby uzyskać przewagę.

Mądrzejsza praca może oznaczać znalezienie krytycznych słabości w twoich umiejętnościach i pracę nad ich wyeliminowaniem. Może to również oznaczać odkrycie swoich najmocniejszych stron i dopracowanie ich, aby stać się jeszcze lepszym w tym, co robisz. Mądrzejsza praca może również oznaczać określnie priorytetów, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Każda praca nie jest tak samo ważna. Możesz pracować bardzo ciężko i zrobić bardzo mały postęp, jeśli praca nie była ważna lub nie szczególnie przydatna, aby pomóc ci osiągnąć twój cel. 

Mądrzejsza praca może również oznaczać znalezienie odpowiedniego mentora, współpracowników lub organizacji, w której będziesz pracować. Znajdź sobie dobre towarzystwo. Współpracuj z pozytywnymi, zorientowanymi na cele ludźmi, którzy inspirują cię i pobudzają do działania. Jeśli masz wysokie umiejętności, ale jesteś w niewłaściwym środowisku, które nie potrafi odpowiednio wykorzystać twoich talentów, możesz nie być w stanie wiele osiągnąć. 

#06 Twórz swoje własne szczęście

Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną lub sukces, powinieneś dążyć do stworzenia własnego szczęścia. W myśl zasady jeśli okazja do ciebie nie przychodzi stwórz ją sam. Sposób w jaki do tego podejdziesz będzie różny w zależności od twojej dziedziny i celów do których dążysz. Może to po prostu oznaczać angażowanie się w nowe inicjatywy, podejmowanie dodatkowych działań, nawiązywanie nowych relacji. 

Ogólna idea jest taka, że będziesz chciał postawić się w pozycji, w której jest bardziej prawdopodobne, że osiągniesz swoje cele, jakiekolwiek by one nie były. 

Aby zwiększyć swoje szczęście i możliwości, zadaj sobie kilka pytań. Co mogę zrobić, aby zwiększyć szanse na osiągnięcie moich celów? Z kim mogę nawiązać kontakt? Co mogę zrobić, aby więcej osób zauważyło moje umiejętności i talenty?

Stawiaj się się w sytuacjach lub okolicznościach, które zwiększą prawdopodobieństwo, że wydarzą się dobre rzeczy w twoim życiu. Będąc aktywnym zwiększasz szanse na sukces.

#07 Kreatywne rozwiązywanie problemów

Problemy są nieodłącznym elementem naszego życia. Pojawiają się w życiu osobistym i zawodowym. Im lepiej radzisz sobie z rozwiązywaniem różnych problemów tym więcej możesz osiągnąć.

Kreatywność jest jednym z największych atutów, jakie możesz posiadać, ponieważ  wielu ludzi nie jest przyzwyczajonych do twórczego myślenia. Rozwijaj więc swoje zdolności kreatywne. Gdy ktoś zwróci się do ciebie z jakimś problemem, spróbuj wymyślić co  najmniej pięć możliwych rozwiązań. Oczywiście, jeśli będziesz miał swój własny problem życiowy, zrób to samo. Nie zadowalaj się pierwszym czy nawet drugim oczywistym rozwiązaniem, które przychodzi ci do głowy. Pracuj ciężej, aby trenować swój umysł, by był bardziej kreatywny.

Świat, w którym obecnie żyjemy, szybko się zmienia i wymaga od nas dostosowania się do niego. Ci, którzy potrafią szukać kreatywnych rozwiązań, będą w najlepszej pozycji, by odnieść sukces, gdy pojawią się trudne okoliczności. Kiedy ćwiczysz generowanie wielu rozwiązań dla swoich problemów, możesz stać się w tym bardzo dobry. Jeżeli to stanie się twoją codzienną praktyką, odkryjesz że w końcu jesteś w stanie bez wysiłku wymyślać różnorodne potencjalne rozwiązania dla praktycznie każdego problemu.

Sprawdź: Jak pobudzić kreatywność? 4 wyzwalacze kreatywności

#08 Reaguj pozytywnie na prawdopodobieństwo porażki

Często gdy tylko jakiś problem staje się trudny, ludzie są gotowi się poddać. Kiedy pojawia się możliwość porażki zniechęcają się i zaczynają myśleć, że nie ma sposobu, aby wygrać. 

Problem ten może się pogłębiać. Bo kiedy szukamy powodów, aby się poddać, to następnym razem, kiedy stajemy przed trudnym problemem, łatwiej jest nam odpuścić. Można w ten sposób wyćwiczyć się w byciu osobą, która nastawiona jest na porażkę. Jeśli za każdym razem, gdy sprawy stają się trudne, decydujesz się na rezygnację, to z każdym kolejnym problemem, z którym się zmagasz, trenujesz siebie do coraz łatwiejszego i szybszego poddawania się. W końcu, nawet najmniejsze oznaki kłopotów spowodują, że rzucisz ręcznik i powiesz pass. Poniesiesz porażkę, zanim jeszcze naprawdę zaczniesz.

Trzeba  raczej podążać w przeciwnym kierunku. Osoba z prawdziwym nastawieniem na sukces nigdy nie przestaje szukać możliwości odniesienia zwycięstwa i osiągnięcia swojego celu. Im trudniej sprawy się mają, tym bardziej powinieneś być uparty w poszukiwaniu dróg do osiągnięcia celu. Oczywiście, jest taki moment, w którym trzeba zrezygnować, bo dalsze działanie faktycznie nie ma sensu. Ale rezygnacja powinna nastąpić gdy rzeczywiście wyczerpało się wszystkie możliwości. Albo jeśli nie cieszysz się na myśl o osiągnięciu sukcesu, to też prawdopodobnie powinieneś się poddać. Ale częściej, rezygnujemy zbyt wcześnie z naszych celów lub marzeń.

Nawet jeśli wydaje ci się, że wszystko stracone, jeśli będziesz przeć do przodu i dążyć do zwycięstwa, mimo wszystko możesz je odnieść. I to jest bardzo satysfakcjonujące, gdy wygrywasz, choć wydawało się to niemożliwe. 

„Pomimo tego, że nie masz już sił i chcesz się poddać, nie rób tego. Jeśli ci na czymś zależy, walcz do ostatniej chwili. Lepiej ponieść porażkę wiedząc, że zrobiłeś co mogłeś, niż żyć w poczuciu, że zbyt wcześnie się poddałeś”.

Uwagi końcowe

Nastawienie to mentalna siła, która napędza twój sukces. Te osiem narzędzi pomoże ci w drodze do twojego celu. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz używał ich wszystkich razem. Trenuj więc swoją mentalność w małych codziennych działaniach. Wykorzystaj każdą możliwą okazję, aby stawać się silnym psychicznie. Nastaw się na rozwój. Myśl optymistycznie. Stosuj afirmacje i wizualizuj swój sukces. Ucz się i doskonal. Bądź kreatywny. Twórz okazje. Pracuj ciężko i mądrze. Dąż do zwycięstwa! Nie przestawaj iść po to zwycięstwo, nawet gdy szanse wydają się ułożone przeciwko tobie. Zwycięstwo odniesione w trudach smakuje najbardziej!

„By zwyciężać, trzeba być pewnym swego celu, czyli wiedzieć, czego się pragnie; niezbędne jest też głębokie pragnienie, by to zdobyć”. – Napoleon Hill

Sprawdź też: Jak zwyciężać? 30 zasad zwycięzców, które prowadzą do sukcesu w życiu

A Ty jakie masz mentalne nastawienie? Czy jesteś nastawiony na zwycięstwo i sukces?