Ważne daty, lista rzeczy do zrobienia, potrzebne kontakty i informacje? Można zapisać w kalendarzyku, notatniku, telefonie lub na komputerze. To dobre rozwiązania, jednak posiadają również swoje wady, np. można zapomnieć zajrzeć do notatek, a co za tym idzie – pominąć ważne wydarzenie, albo zgubić którąś z tych rzeczy, a wraz z nią cenne informacje. Na szczęście w przestrzeni domowej znajduje się wiele miejsc, które możemy wykorzystać jako osobiste sekretarki.

Lepiej to zapisz, bo zapomnisz!

Gdzie jest dobre miejsce na domowe notatki?

Lodówka – i wiesz wszystko!

Miejsce niezwykle strategiczne ze względu na przeznaczenie lodówki. Jakże często zaglądamy do niej, niekiedy całkowicie bez potrzeby. To, co się na niej znajduje – siłą rzeczy – musi nam się “obić” o oczy. Przyczepianie magnesami zdjęć, pocztówek, rysunków, a także karteczek “informacyjnych”, to prostota i skuteczność w jednym!

Jeśli jednak zwykłe magnesy nie pasują do wnętrza albo, z jakiegoś względu, nam nie odpowiadają, z pomocą przychodzą inne, całkiem interesujące rozwiązania. To na przykład maty magnetyczne. W formie tablicy o odpowiednich, dopasowanych rozmiarach dają się przyczepić do lodówki i pozwalają na zapisywanie notatek, ścieranie ich i tworzenie nowych. Inną propozycją mogą być elegancko wyglądające klamerki na magnesach.

Na rynku znajdują się również klamerki przyklejane za pomocą odpowiednich plastrów. Posiadają one możliwość umieszczenia na lodówce, jak i również na każdej innej powierzchni, która akurat nam odpowiada. Ładnie wyglądają, są funkcjonalne i mogą pasować do każdego wystroju.

Czarna tablica – czy wracamy do szkoły?

Niekoniecznie. Wprawdzie idea czarnej tablicy jest podobna do tej ze szkolnych sal, ale jej charakter może być zupełnie inny. Wielkość i sposób wykonania zależy w zupełności od nas. Takie możliwości daje nam specjalny produkt: farba tablicowa. Umożliwia ona pisanie po ścianie miękką kredą, jak po zwykłej, szkolnej tablicy. Możemy pokryć nią kawałek ściany (np. na kształt prostokąta czy kwadratu mniejszej lub większej wielkości) lub całą ścianę, jeśli tak nam się akurat zamarzy. Co więcej, przeznaczona jest nie tylko do ścian, ale także do mebli albo drzwi.

Gdzie robić notatki? Zapisz bo zapomnisz! Farba tablicowa

Za notatnik może więc posłużyć prawie wszystko!

Oprócz farb tablicowych do wyboru mamy również farby tablicowo-magnetyczne lub magnetyczne. Te pierwsze wyglądem przypominają zwykłe farby tablicowe, posiadają tylko dodatkowe właściwości w postaci przyciągania magnesów. Dzięki temu, poza tworzeniem notatek na ścianie, możemy je również do niej przyczepiać. Same farby magnesowe pod względem wyglądu nie muszą się niczym różnić od zwykłych farb, z tego względu, że przykrywa się je farbami dekoracyjnymi akrylowymi w dowolnym kolorze. W ten sposób możemy otrzymać niepozorną ścianę, która w rzeczywistości – dosłownie – przyciąga jak magnes.

Podobny efekt możemy osiągać bez potrzeby przemalowywania pomieszczenia. Dostępne dekoracyjne folie kredowe spełnią podobne funkcje, jak farba tablicowa. Są mniej trwałe, bardziej podatne na uszkodzenia i nie kwalifikują się do “dowolności” (farbą możemy pokryć praktycznie każdą powierzchnię w sposób bardzo dowolny). Ich zaletą jest jednak to, że nie narażają nas na duże koszty oraz są o wiele łatwiejsze w demontażu i zmianie wyglądu pomieszczenia.

Przy wyborze takich rozwiązań warto mieć na uwadze…swoje zdrowie. Zastosowanie farb tablicowych jest bardzo praktyczne, jednak może odbić się na naszym organizmie. Pył kredy osadza się nie tylko na meblach i podłodze, ale także w naszych płucach, wywołując duszności i kaszel. Dlatego przeznaczmy pod nią tylko niewielką, najbardziej odpowiednią, powierzchnię, unikając przy tym sypialni. Wykorzystana za zachowaniem umiaru i zdrowego rozsądku nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie.

Od drobiazgów do rewolucji

Jak widać, za nasza sekretarkę mogą służyć drobnostki, które wprowadzą trochę atmosfery i nowości do domu. Gruntowna zmiana w postaci przeobrażenia zwykłej ściany w magnesową tablicę z pewnością nie pozostanie niezauważona. Nada wnętrzu nowego charakteru, a oprócz tego pomoże nam pamiętać o tym co dla nas ważne.

Sprawdź: Lista rzeczy do zrobienia. Dlaczego nie realizujesz zadań z listy “To Do”

“Nawet 30 minut w tygodniu poświęcone na notowanie przemyśleń może się przełożyć na wszystko, co robisz”. – Timothy Ferriss

A Ty robisz notatki?