Regularny trening bokserski stanie się dużo skuteczniejszy dzięki zastosowaniu dedykowanych akcesoriów. Korzystać z nich powinni nie tylko zawodowcy, ale również amatorzy chcący poprawić technikę czy też szybkość ciosów. Doskonale do tego nadaje się gruszka bokserska, przygotowywana w wielu różnych odmianach i konfiguracjach. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, dlatego warto wyjaśnić, czym się one wyróżniają, a także które z nich kupić.

Do czego przydają się gruszki bokserskie?

Zanim jednak przejdziemy do opisywania poszczególnych rodzajów omawianych produktów, dobrze byłoby przedstawić ich zastosowanie. Gruszka bokserska to dla większości pięściarzy podstawowe akcesoria treningowe. To niewielkie, najczęściej skórzane worki o różnym wypełnieniu. Często znajduje się w nich kukurydza, skąd wzięła się nazwa „kukurydziaki”. Kształtem przypominają gruszki, jednak w istocie są to po prostu pomniejszone wersje standardowych worków bokserskich.

Sposób ich wykonania i montażu (do którego przejdziemy za chwilę) sprawia, że bardzo dobrze nadają się do rozwijania szybkości i techniki wyprowadzanych ciosów. Umożliwiają także wykonywanie ćwiczeń kondycyjnych oraz poprawiających refleks. Co najważniejsze, do obsługi gruszki nie jest potrzebna druga osoba. Wielu bokserów traktuje ją jako narzędzie rozgrzewkowe i uzupełniający podstawowe ćwiczenia.

Jaki rodzaj gruszki bokserskiej wybrać?   

Jak już wspominaliśmy, na rynku znaleźć można kilka odmian omawianych akcesoriów. Ich podział związany jest ze sposobem montażu. Pod tym względem należy wskazać na trzy główne typu.

  • Gruszki bokserskie stojące – choć wydawać się może, że taka konstrukcja nie jest zbyt stabilna, rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Wszystko za sprawą solidnej, ciężkiej podstawy, która najczęściej jest napełniana wodą lub piaskiem. Kolejnym elementem budowy jest sprężyna i przytwierdzona do niej gruszka na wysięgniku. W wielu modelach można regulować jego wysokość, co pozwala na łatwe dostosowanie sprzętu do własnego wzrostu. Największą zaletą tych produktów jest fakt, iż zmieszczą się niemal wszędzie. Potrzebne jest tylko trochę wolnego miejsca, by możliwe stało się wygodne wyprowadzanie ciosów.
  • Gruszki bokserskie wiszące – umieszczane są na specjalnych hakach, które muszą zostać przymocowane do sufitu. Jak można się domyślić, wszystko to wymaga dość inwazyjnego montażu, związane z wierceniem w ścianie bądź suficie.
  • Gruszki bokserskie wiszące z platformą – rozbudowane wersje standardowych gruszek wiszących. Przytwierdzane są one przy pomocy specjalnego łożyska do platformy. Całość zapewnia szerszy zakres ruchów, dlatego też bardzo dobrze sprawdza się w ramach treningu profesjonalnego.

Który model wybrać? Wiele zależy od poziomu zaawansowania, a także indywidualnych potrzeb i możliwości. Gruszki stojące nie wymagają montażu, jednak modele wiszące pozwalają na realizację nieco bardziej rozbudowanego zestawu ćwiczeń.

Piłka refleksowa – co to jest?

Nietypową wersją gruszki treningowej jest tak zwana „refleksówka”, która zazwyczaj przytwierdzana jest z dwóch stron – zarówno z góry, jak i z dołu.

Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona ćwiczyć refleks. W jaki sposób? Poprzez unikanie jej. Taki trening poprawia również koordynację ruchową i zwiększa szybkość poruszania się. Jest to więc skuteczny sposób na to, aby usprawnić techniki omijania ciosów przeciwnika. Każdy z wymienionych produktów okaże się dobrym wyborem do codziennego treningu, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę, a następnie dobrać model, który najlepiej nadaje się do wykonywanych ćwiczeń.

Sprawdź: Walczę, bo kocham boks. 10 zasad sukcesu Floyd Mayweather