Działając we współczesnym dynamicznym świecie, musimy mierzyć się z koniecznością konkurowania, a sukces zależy nie tylko od uzyskiwanych rezultatów, ale też od szybkości. W takim środowisku trzeba działać wydajnie. Określając cel i dążąc do jego realizacji, zdobywasz lepszą kontrolę nad sobą i własnym czasem. Jednak, aby pracować wydajnie i osiągnąć swój cel przyda Ci się skuteczna strategia działania. Jak możesz osiągnąć i utrzymać wysoką wydajność? Może Ci w tym pomóc opracowany przez Dr Jan Yager psycholożkę, autorkę książek, trenerkę i coacha – plan działania ACTION! To świetne narzędzie wspomagające wyznaczanie sobie celów i ich realizację.

Metoda działania ACTION to sposób analizowania zadań, które masz wykonać, pod kątem rezultatów, co pozwala ci osiągnąć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Ta metoda kładzie nacisk na szybkość i jakość. Bo obie te rzeczy są ważne. Żadna nie powinna być faworyzowana kosztem drugiej, jeśli przestrzega się założeń systemu ACTION! Przyjrzyjmy się zatem, do jakich systematycznych działań przygotowuje Cię strategia ACTION!

Strategia ACTION – czyli jak osiągnąć wysoką wydajność i zrealizować swój cel

A = Assess (Oceń).

Przede wszystkim określ, co należy zrobić.

C = Control (Kontroluj).

Przejmij kontrolę nad tym, na co masz wpływ – nad własnym zachowaniem. Rozpraw się z wszelkimi przeszkodami, które nie pozwalają ci działać skuteczniej w odniesieniu do konkretnego zadania czy projektu, spowalniając cię czy zmuszając do niewłaściwego wykorzystania czasu.

T = Target (Celuj).

Kiedy już określisz konkretne zadania, projekt i/lub cel, którym masz się zamiar zająć danego dnia, trzymaj się go.

I = Innovate (Działaj innowacyjnie)

Co wiesz o swojej pracy, przedmiocie, a nawet innych projektach, które możesz odnieść do własnej sytuacji, a które pomogą ci osiągnąć więcej w krótszym czasie? Nie bój się wypróbować nowych systemów czy pomysłów. Możesz również wrócić do technik, które już kiedyś sprawdziły się w twoim przypadku.

O = Organize (Organizuj)

Korzystaj ze strategii organizacyjnych, które pozwolą ci zrealizować twój cel lepiej i szybciej. Grupuj podobne działania. Uporządkuj foldery, książki czy zasoby. Poświęć czas na aktualizację własnej bazy kontaktów. Zaoszczędzisz w ten sposób czas, gdy będzie trzeba znaleźć osobę, miejsce czy informację niezbędną do realizacji konkretnego zadania.

N = Now! (Już!)

Jeśli strategia ACTION! faktycznie ma podnieść twoją wydajność i skuteczność, kluczowe jest, aby już teraz zająć się twoim głównym problemem – nie jutro czy po tym, jak uporasz się z mnóstwem mniej ważnych działań.

„Już!” oznacza, że masz przestać odkładać sprawy na później, szukać wymówek, rozpraszać się i szukać zadań czy osób, które odsuwają w czasie twoje działania i ich ukończenie, a tym samym uniemożliwiają dokonanie postępów w danym projekcie czy na drodze twojej celu i sukcesu.

Koniec z odkładaniem na „później”. Podejmij AKCJĘ już teraz!

„Pragnienie zamień na cel, a cel na działanie!”

A Ty jaki masz cel? Co dziś zrobisz aby go osiągnąć?